استرس کنکور و راه های کنترل آن

5 ماه پیش
باید ها و نباید های قبل کنکور

کنکور نام آزمونی است که برای سنجش دانسته های علمی داوطلبان و ورود به دانشگاه ها برگزار می شود و در برخی کشور ها مانند ایران، چین، ترکیه و کره جنوبی رایج می باشد. در ایران متولی اصلی این آزمون سلزمان سنجش و آموزش کشور است که هر سال یکبار در ماه تیر در پنج گروه آزمایشی علوم فنی و ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان خارجه و هنر بطور جداگانه برگزار می شود. اولین کنکور در ایران در سال۱۳۴۸ برگزار شد و تا کنون نیز ادامه دارد. آنچه قابل توجه است این است که  شرایط قبولی در کنکور ایران برای تمامی افراد یکسان نیست و چه بسا فردی ممکن است با تراز علمی کمتر، جایگاه علمی بهتری بدست آورد. همچنین بر اساس مصوبات مجلس و در راستای حذف تدریجی کنکور، معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با تاثیر۲۵ درصد بصورت مثبت، و معدل امتحانات پیش دانشگاهی با تاثیر۵ درصد بصورت مثبت لحاظ می شود.

بدون شک کسب موفقیت تحصیلی و کنکور استرس و دلشوره و اضطراب و فشار روانی زیادی برای دانش آموزان و خانواده ی آن ها وارد می کند و اگر این فشار روانی کنترل نشود، عواقب جبران ناپذیری بر سلامت روح و روان آن ها باقی خواهد گذاشت. ترس از ناکامی در کنکور از دلایل اضطراب است که به دانش آموزان پیش از کنکور وارد می شود، مخصوصا دانش آموزانی که والدین آن ها بیش از توانش از او توقع دارند و یا اینکه او را با سایر اطرافیانشان مقایسه می کنند، بیشتر در معرض این فشار روانی قرار می‌گیرند‌. عدم درمان و مهار به موقع استرس باعث می شود تا دانش آموزی که در طول تحصیلی از آمادگی بالایی برخوردار بوده است، موفقیت چندانی در کنکور کسب نکرده.

ما در این مقاله برای کاهش استرس کنکور و اضطراب در این روز های آخر توصیه های عمی فوق العاده ای داریم:

 خوب بخوابید:

داشتن خواب منظم و تغذیه مناسب برای داوطلبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خوردن شام سبک باعث خواب راحت و آرام می شود و خوب و به اندازه خوابیدن باعث می شود تا داوطلب بدون استرس و با ذهنی آماده و فعال در آزمون حضور پیدا کند.

تغذیه مناسب:

این روز ها بهتر است داوطلبان از مصرف ترشی، ادویه جات، سوسیس و کالباس، کافئین، نوشابه های گازدار و مواد غذایی که خاوی مواد افزودنی است خودداری کرده و به جای آن از گردو، بادام، آجیل، مویز و میوه های چون موز، خرما، سیب و انواع سبزی ها استفاده کنند. همچنین خوردن صبحانه و شیر ولرم قبل از خواب را فراموش نکنید.

ورزش کنید:

بهتر است حداقل نیم ساعت از روز را با ورزش های سبک چون پیاده روی، نرمش یا شنا اختصاص دهید. حتی ورزش کردن سبک در روز کنکور نیز توصیه می شود.

برنامه ریزی دقیق داشته باشید:

داشتن برنامه ریزی دقیق به شما راه را نشان می دهد و شما را از سردرگمی و بلا تکلیفی نجات می دهد. همچنین الویت بندی کار ها می تواند از استرس و فشار روانی شما بکاهد.

سراغ کارهایی که آرامتان می کند بروید:

زمانی که مغزتان از استرس قفل کرده می توانید به کار های مورد علاقه اتان که می تواند موسیقی یا خوردن غذای مورد علاقه یا یک فعالیت فیزی و… بپردازید و ذهنتان را برای مدت کوتاهی از فکر و هوای کنکور و امتحان خارج کنید. بطور صحیح نفس بکشید و از هوای آزاد استفاده کنید.

دست برداشتن از تفکرات منفی:

وقتی که دچار اضطرابی می شوید طبیعتا افکار منفی به سراغتان می آید و این افکار منفی ذهن شما را درگیر مسائل غیر قابل تحمل می کند و همیشه این هراس را دارید که اگر این اتفاقات بیفتد واقعا چه می شود؟ پس به جای این افکار بیهوده نفس عمیق بکشید، پیاده روی کنید و روی مسائل واقعی تمرکز کنید.

توصیه برای پدر و مادر ها:

کنکور تمام زندگی نیست و در صورت عدم موفقیت، وقت برای جبران آن وجود دارد. خانواده ها باید به همان اندازه که به درس خواندن فرزندانشان اهمیت می دهند، برای سلامتی ذهن و جسم و آرامش و فراهم کردن محیط آرام و بدون تنش هم تلاش کنند.

رایحه آرام بخش استشمام کنید:

سعی کنید با بود کردن یک رایحه آرام کننده مانند ریحان، رازیانه و بابونه از تنش و اضطراب دوری کنید، استشمام آن ها باعث بالا بردن وضوح و پاک شدن ذهن شما می شود.

ممنوعیات ایام کنکور:

عده ای از داوطلبان برای کنترل استرس خود اقدام به مصرف خودسرانه دارو های آرام بخش می کنند، که این کار جز در مواردی که داوطلب اضطراب بسیار شدید- تپش قلب و تعریق زیاد دارد، می تواند با تجویز پزشک شب قبل از کنکور و روز آزمون از قرص پروپرانول ۱۰ گرمی استفاده کنند تا استرسشان کاهش یابد و یا از جوشانده گل گاو زبان، لیمو عمانی یا سنبل الطیب استفاده کنید.

سرک کشیدن در فضای مجازی:

در روز های باقی مانده تا شروع آزمون و خصوصا ساعت های پایانی باید تلفن همراه را خاموش کرده و از سرک کشیدن در فضای مجازی و تماشای تلویزیون دوری کنند.

درست است که مرور مطالب درسی به تست زدن بهتر کمک می کند. اما بهتر است داوطلب در روز های منتهی به برگزاری آزمون از مرور کردن کتب درسی خودداری کرده و به تفریح و گشت و گذار بپردازید تا با آرامش و ذهنی به دور از دغدغه در آزمون کنکور حضوز یابید.

توصیه های پایانی:

۱-با توکل به خدا و ایمان قلبی سر جلسه آزمون آماده شوید و افکار و انرژی منفی را از خود دور کنید و سعی کنید به شکستی که در کنکور خوره اید توجه نکنید.

۲-سر جلسه کنکور این تفکر را که دیگران از من چه انتظاری دارند ویا اگر کنکور را خراب کنم چه می شود را فراموش کنید.

۳-قبل از ورود به جلسه ، معده ی خود را زیاد پر نکنید ولی استفاده از مغزها و خرما و شربت عسل در افزایش کارایی مغز موثر است.

۴-به وقت و زمان خود مدیریت و توجه داشته باشید تا بتوانید بدون عجله و شتاب سوالات را پاسخ دهید.

۵-به سوالات وقت گیر و زمانبر بعد از جواب دادن به سوالات دیگر بپردازید.

۶-در محوطه محل برگزاری آزمون از پاسخ به پرسش های درسی دوستانتان خودداری کنید و سعی کنید به جای حرف زدن با آنها در جایی نشسته و به درختان و طبیعت الهی فکر کنید.

۷-سعی کنید وقت خود را طوری تنظیم کنید تا در پایان آزمون ۵ تا۱۰ دقیقه فرصت برای برگشتن به سوالات و درست کردن اشتباهات یا پاسخ دادن به سوالاتی که علامت زده اید داشته باشید.

۸-روز آزمون حتما سر ساعت معینی از خواب بیدار شوید تا بتوانید مسیر محل سکونت تا محل برگزاری آزمون را با آرامش طی کنید.

۹-در برخی مواقع ممکن است با چند سوال سخت پشت سر هم مواجه شوید و نتوانید جواب دهید این مورد نیز نگران کننده نیست چرا که گاهی طراحان کنکور چند سوال مشکل را پی در پی قرار می دهند تا بتوانند داوطلب را از این جهت نیز تمایز دهند.

۱۰-سر جلسه آزمون از نگاه کردن به اطرافیان و این که آن ها پاسخ همه سوالات را می دانند یا نه، دوری کنید چرا که این کار باعث می شود شما دچار استرس شده و کیفیت پاسخ گویی شما کاسته شود.

استرس کنکور و راه های کنترل آن
4.8 (96.67%) 6 votes
0
برچسب ها :