اصول کاریزماتیک بودن

5 ماه پیش
اصول کاریزماتیک بودن

کاریزما به چه معنی است؟  ویا چه کسانی کاریزما هستند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید راجع به این کلمه بیشتر بدانید. کسانی هستند که در نزد افراد جامعه و معمول بسیار عزیر و محترم و جذاب هستند و به اصطلاح عموم، مهره ی مار دارند و همه مشتاق شنیدن حرف ها و گرفتن تائید اشان هستند و به هر جمعی که وارد می شوند دیگران را مانند آهن ربا جذب می کنند. این افراد، دارای شخصیت کاریزما هستند.

واژه ی کاریزما برگرفته از کلمه یونانی خاریسما می باشد که به معنی جاذبه ذاتی است که خود از خارتیاس به معنای متانت، جذابیت، برکت و موهبت می آید. کاریزماتیک بودن به معنی فرد موفق و یا پولدار بودن نیست. حتی به معنی نحوه ارائه مطلبی و یا نوع پوشش هم نیست بلکه کاریزماتیک بودن یعنی انجام یک سری کار های خاص. مثلا بعضی از افراد با کار هایی که می کنند باعث می شوند تا ما احساس مهم بودن و یا خاص بودن داشته باشیم. این افراد ناخودآگاه و یا بر حسب عادت کارهایی انجام می دهند که دیگران دوست دارند وقت بیشتری را با آن ها بگذرانند یا بیشتر با آن ها صحبت کنند و یا حداقل کنار آن ها باشند تا توجهات نیز به آنها هم انتقال پیدا کند.کاریزما بودن یک خصلت ذاتی و اکتسابی است یعنی اگر شما فر کاریزماتیکی هستید، می توانید آن را تقویت و حفظش کنید و اگر فرد کاریزماتیکی نیستید می توانید آن را با بهره گیری از اصول مربوط به کاریزما بودن، بیاموزید. در این مقاله ما چند رفتار ساده اما ثابت شده ی علمی را برای رسیدن به این ویژگی برایتان ذکر می کنیم که به شما کمک کند خیلی راحت و ساده و با تکرار و تمرین تبدیل به یک شخصیت کاریزماتیک شوید.

ویژگی افراد کاریزماتیک:

۱-به دیگران محبت کنید بی آنکه توقعی داشته باشید: به دیگران بدون هیچ چشم داشتی خوبی کنید؛ به این معنی که از کسی کینه به دل نگیرید، به روی دیگران لبخند بزنید، تجارب و شکست هایتان را نزد دیگران بازگو کنید، به کسانی که دوستشان دارید هدیه بدهید، به لطیفه های که تعریف می کنند بخندید و خلاصه کلام اینکه عشق و محبت اتان را با دست و دلبازی خرج کنید.

۲-خوش قول باشید: خوش قولی یکی از خصوصیات بارز انسان های معتبر و با آبرو است. تنها چیزی که در این دنیا دارید و خیلی با ارزش است، آبرو و اعتبارتان است. برای داشتن نام نیک و با آبرو باید عمری تلاش کرد و فقط یک لغزش کافی است تا اعتبار و آبرو به باد فنا برود. پس اگر حتی دیگران هم بر سر قولشان نماندند، شما همیشه سعی کنید که قولتان را فراموش نکنید و خوش قول باشید.

۳-سپاس گزار و قدرشناس باشید: از تمام کسانی که می شناسید و برای شما زحمت کشیده و یا می کشند سپاس گزاری کنید. خانواده و دوستانتان را از صمیم قلب در آغوش بگیرید و اعتراف کنید که چقدر مایه ی افتخارتان هستند. به معلمان محبوب دوران دانش آموزی اتان سر بزنید و یا برایشان پیغام تشکر و قدردانی بفرستید و پست های تحسین بر انگیز صفحات اجتماعی را لایک کنید. اما اگر طرف مقابل اعتنایی نکرد ناراحت نشوید. چراکه قرار است در درجه ی اول با قدر شناس بودن نشان دهید انسانی شریف هستید.

حتما بخوانید: توصیه های برای نگهداری از سالمندان

۴-رو راست و دست و دل پاک باشید: هرگز دروغ نگویید و به خلاف آنچه که عمل کرده اید وانمود نکنید. اگر واقعا می خواهید به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل شوید، باید آنقدر قدر شناس باشید که از بیان حقایق، ولو تلخ و ناگوار نهراسید. پس از دو رویی بپرهیزید و خود را به فریب و تظاهر آلوده نکنید.

۵-خوش بین باشید: برای اینکه کاریزماتیک باشید باید خوش بین باشید و به ظرفیت و ذکاوت و خوش جنس بودن بقیه نیز باور داشته باشید به جای اینکه انرژی خود را با عصبانیت و اخم هدر بدهید؛ لبخند بزنید تا دیگران نیز روحیه بگیرند.

۶-تقصیرات را به جان بخرید: گاهی اوقات سیاست حکم می کند که حتی اگر مقصر نیستید، تقصیر را به گردن بگیرید و بعد از اینکه خود را مقصر اعلام کردید باید اتفاقی را که اخیرا افتاده تحت برسی قرار داده و عیب یابی کنید و ببنید که اول چه کاری از دست خودتان و بعد از دست دیگران ساخته است و در نهایت به دنبال راه حلی باشید تا از بروز مجدد همان خطا در اتفاقات آینده بکاهد.

اصول کاریزماتیک بودن

۷-به دیگران حال بدهید: هر از گاهی دیگران را با هدایای غیر منتظره سوپرایز کنید. مثلا وقتی به رستوران یا کافه می روید بیشتر انعام بدهید و یا از تکالیف دانش آموزان و یا دانشجویان بکاهید یا به اضافه بر از سفارش مشتری توجه کنید. چه اشکالی دارد که از وظایف سخت کارمندتان بکاهید و یا با مرخصی غیر ضروری او موافقت کنید؟

۸-شنونده ی خوبی باشید: همه ی مردم از اینکه کسی پای درد دلشان بنشیند، خوشحال می شوند. از آن جایی که قصه ی زندگی اغلب مان تلخ و پر از شکست است، کمتر کسی  حوصله ی شنیدن تلخی ها و شکست های دیگران را دارد. اگر پای این درد دل ها بنشینید، می توانید شخصیت طرف مقابلتان را بهتر بشناسید و این حس را به طرف مقابل منتقل کنید که برایتان مهم است. یادتان باشد که پیش از اینکه شخصیت اتان کاریزماتیک و قدرتمند شود، باید حسابی تمرین کنید که شنونده ی خوبی شوید.

۹-هم دل و هم درد باشید: یکی از اهداف ارتباط با دیگران این است که بتوانیم در موجهه با افراد مختلف و موضوعات مختلف، نحوه ی خاصی از برخورد داشته باشیم. باید طوری رفتار کنیم که احتمال بروز سوء تفاهم در روابط به حداقل برسد. با دیگران همدل و هم درد باشید و کاری و یا حرکتی انجام ندهید که بیهوده کسی از دستتان ناراحت شود و مجبور شوید جهت رفع سوء تفاهم وقت و انرژی صرف کنید.

حتما بخوانید: راه های مقابله با عادت های بد در زندگی

۱۰-دانش خود را ارتقاء دهید: هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و دانش خود را در موضوعات مختلف ارتقاء دهید تا بتوانید پیرامون مباحث بیشتری صحبت کنید. هرچه در مورد موضوعات بیشتری بتوانید صحبت کنید، با اعتماد به نفس تر جلوه خواهید کرد و هرچه با اعتماد به نفس تر ظاهر شوید، دیگران راحت تر به سمت تان مایل خواهند شد.

۱۱-سرزنشگر نباشید: معمولا کسانی که در انجام کاری گند می زنند، خودشان متوجه اشتباهشان می شوند و احساس بدی دارد که شما به عنوان ما فوق آن فرد خاطی، خشمگین شوید و او را جلوی دیگران تحقیر کنید. با این کار شما قطعا کاری از پیش نمی برید جز اینکه آن فرد احساس ناخوشایندی پیدا کند و یا حتی او و سایرین که شاهد مشاجره شما بودند، از شما بیزار شوند یا بترسند. پس به جای سرزنش کردن و در صورت امکان بدون اینکه کسی را مقصر اعلام کنید، خودتان با تدبیر خاص که مختص افراد کاریزماتیک است، خلل ایجاد شده را سرو سامان دهید.

۱۲-ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید: اهل گفت و گو باشید و در شنوندگی نیز کم نگذارید. برای اینکه در زمینه روابط اجتماعی پیشرفت کنید، باید یاد بگیرید که چطور سر صحبت را با دیگران باز کنید. مثلا وقتی در مطب دکتر منتظر نشسته اید، می توانید به جای بازی با گوشی همراه خود سر صحبت را با کسی که کنارتان نشسته است، باز کنید.

۱۳-با مردم معاشرت کنید: باید با فراد خیلی زیادی معاشرت کنید تا بتوانید یاد بگیرید که چگونه با انواع شخصیت ها رو به رو شوید. از روش های ارتباطی مختلف استفاده کنید. صحبت رو در رو، با برقراری ارتباط از طریق صوتی یا ارسال پیام متفاوت است و مهارت های خاص خودش را می طلبد.

۱۴-در مورد شخصیت های کاریزماتیک تاریخ بخوانید: در مورد شخصیت های کاریزماتیک تاریخ از جمله استیوجابز، سزار، هیتلر وامثال آن ها مطالعه کنید و سر گذشته اشان را بخوانید و از اشتباهاتشان عبرت بگیرید و آن ها را گلچین و تمرین کنید.

۱۵-از احساسات مخرب دوری کنید: هرگز وقتی بسیار عصبانی، ناراحت، دستپاچه و مضطرب هستید، اقدام به تصمیم نکنید که حتما بازنده می شوید. همچنین اگر دچار این حالت شدید سعی کنید تا زود به حلت طبیعی برگردید تا از کاریزمایی که دنبالش هستید منحرف نشوید.

۱۶-مهر ورزی و گذشت کنید: با دیگران با نهایت مهر و محبت برخورد کنید و هیچ گاه بدون اینکه قصه ی زندگی واقعی کسی را ندانسته اید او را قضاوت نکنید. مردم را نرنجانید و با گذشتن از خطا ها با گذشت باشید و هر موضوعی را زیادی جدی نگیرید.

اصول کاریزماتیک بودن

۱۷-دیگران را به انجام هیچ کاری وادار نکنید: افراد کاریزماتیک قادر اند تا بدون اینکه به اهرم اجبار متوسل شوند، دیگران را به انجام آنچه در ذهن دارند ترغیب کنند. پس هیچ کس را حتی یک فرد کم هوش و بی درایت را هم به انجام کار غیز دل خواهش وادار نکنید. کاریزما یعنی اینکه در ارتباط اتان با مردم کاردان و با هوش باشید.

کاریزماتیک ترین افراد دنیا چه کسانی بودند؟

ناپلئون بناپارت: که علت موفقیت او در رهبری این بود که به طور غریزی چیز های زیادی در مورد رفتار انسان ها می دانست.

فیدل کاسترو: که خیلی از از کوبایی ها به خاطر باز کردن پای کمونیسم ها به کشورشان از او نفرت دارند؛ اما خیلی از مردمان فقیر کوبا به خاطر اصلاحات اجتماعی و شخصیت جذابش طرف دار او هستند.

وینستون چرچیل: چرچیل که در بین توده ی مردم چهره ای محبوب بوده است، با کارکنان خود برخورد بد و بی ادبانه ای داشت. اما علت علاقه مردم به او در مقام رهبر بود نه اینکه او گرم و دوست داشتنی باشد.

ماهاتما گاندی: گاندی باعث استقلال کشور هند در سال ۱۹۴۷ شد و کشور جدید پاکستان را از به هم پیوستن مناطق مسلمان نشین شمال شرق و شمال غرب هند تاسیس کرد.

آدولف هیتلر: بیشتر کاریزمای هیتلر وابسته اعتقاد راسخ او به برتری آلمانی ها بود و اینکه آلمان برای تسخیر کل اروپا به رهبری جز هیلتر نیاز ندارد.

حتما بخوانید: زمانی که با مشکل مواجه می شویم، چگونه برای حل آن تلاش کنیم؟

 نلسون ماندلا: که بیشتر عمر خود را در زندان و با اعمال شاقه گذرانده بود و توانسته بود در زندان در حقوق مدرک بگیرد و تا هنگام مرگ به ترویج صلح و عدالت اجتماعی در سراسر جهان ادامه داد.

اوا پرون: که با سرهنگ وافر دولت ازدواج کرد و از فعالان سیاسی بود و به فقرا کمک می کرد و محبوب آن ها بود.

آنگ سان سوچی: در وطن خود ( میانمار) به مدت دو دهه زندانی بود و به نماد آزادی کشورش تبدیل شد.

اصول کاریزماتیک بودن
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :