انتخاب عینک آفتابی مناسب

5 ماه پیش
راهنمای انتخاب عینک آفتابی مناسب

استفاده از عینک آفتابی، دریک روز آفتابی و هنگام رانندگی در جاده در برابر اشعه ماوراء بنفش(uv از چشم دفاع می کند.اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست را اکثر مردم می دانند اما بسیاری از مردم نمی دانند که همین اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث آسیب های بسیار مخربی بر چشم شود و منجر به اختلالات چشمی مانند آب مروارید، کوری برف و …. شود.همچنین اشعه ماوراء بنفش باعث تخریب ماکولا( لکه زرد) میشود. ماکولا بخشی از شبکیه چشم است که برای وضوح بینایی لازم است.انعکاس نور خورشید از روی سطوحی مانند برف ،آب ، شن و ماسه کف خیابان و تابش آن به چشم خیلی خطرناک است.استفاده از عینک آفتابی باید همانند کرم ضد آفتاب موقع خروج از منزل و قرارگرفتن در هوای آزاد ضروری است. همچنین عینک آفتابی در همه ی فصول توصیه می شود، اما در فصول گرم با توجه به افزایش شدت تابش نور خورشید استفاده از عینک آفتابی از اهمیت بیشتری برخوردار است. بیشترین زمان تابش نور خورشید در فصول گرم سال ساعت ۱۰ صبح تا۱۶ بعدازظهر است که توصیه می شود در این زمان تا حد امکان در مکان های مسقف بمانید و یا درصورت خروج از محل حتما از عینک آفتابی مناسب و استاندارد استفاده کنید.

حتما بخوانید:  راهنمای انتخاب عطر مناسب

انتخاب عینک آفتابی مناسب:

۱- برازندگی: متناسب بودن عینک با چهره تاثیر کاملا به سزایی درکل چهره دارد. از مشخصات عینک آفتابی خوب، برازندگی عینک به چهره شماست.

۲- حفاظت صد درصدی از چشم ها: یک عینک آفتابی بخرید که به طور کامل مانع عبوراشعه ماوراءبنفش گردد.لنز عینک تا ۹۹تا۱۰۰ درصد باید جلوی اشعه ماوراء بنفش UVA و  UVB رابگیرد.محافظت ۴۰۰ UV یعنی این که عینک آفتابی اشعه های نورخورشید  تا ۴۰۰ نانومتر را می گیرد و کوچکترین اشعه هم به چشم نمی رسد.

۳- رنگ عینک آفتابی: کیفیت و رنگ و نوع شیشه در خرید عینک آفتابی بسیار مهم است.باید دقت کرد رنگ شیشه عینک خیلی تیره نباشد، چرا که اگررنگ آن بسیار تاریک باشد مردمک چشم باز تر شده و میان نور و اشعه دریافتی توسط آن بیشتر خواهد شد که ضرر بیشتری به چشم وارد می کند.قهوه ای یا خاکستری وسبز  بهترین رنگ برای عینک آفتابی است و همه ی نور ها را ره یک میزان جذب می کند و دید مناسب تری در روز برایتان فراهم می شود.

۴- عینک بزرگتر بهتر است: عینک های آفتابی بزرگتر حفاظت بیشترو بهتری درمقابل اشعه های مضردارد. عینک هایی با سایز بزرگ و فرم کشیده که وسعت بیشتری از چشم و پوست را می پوشانند ، انتخاب خوبی است.

۵- لنزهای پلاریزه انتخاب کنید: اگر مدت زمان زیادی روی آب هستید ، مثل کسانی که در کشتی یا قایق کار می کنند ویا اسکی روی آب می کنند، باید عینک آفتابی با شیشه پلاریزه بخرید.عینک های آفتابی پلاریزه درخشش بیش از حد نور خورشید روی سطوح صاف مثل کف جاده یا کاپوت ماشین رانیز کاهش می دهد.

۶- قیمت عینک آفتابی مهم نیست: کیفیت شیشه عینک آفتابی را در نظر بگیرید. درست است که قیمت عینک آفتابی نشان دهنده میزان حفاظت آن در برابر اشعه ماورای بنفش نیست، ولی عینک آفتابی خیلی ارزان نیز به دلیل استاندارد نبودن اثرات بدی روی بینایی شخص دارد. برای آزمایش کیفیت عینک آفتابب، بعد از زدن آن روی چشم، روی یک خط یا لبه همودی تمرکز کنید؛ سپس سر خود را به عقب و جلو ببرید تا چشمان شما در همه طرف شیشه حرکت کند. اگر بعد از این کار هرگونه حرکتی در خط عمودی دیده شد نشان دهنده کیفیت نامناسب عبنک آفتابی می باشد.

راهنمای انتخاب عینک آفتابی مناسب

فرم صورت و فریم مناسب

صورت گرد: عینک های زیادی وجود دارند که افراد دارای صورت گرد می توانند بزنند. عینک های زاویه دار و باریک برای صورت های گرد بهترین اند چراکه صورت را برجسته و مشخص می کنند.

صورت بیضی: یک صورت بیضی بسیار متعادل است. افراد با صورت بیضی نیز می توانند هر عینکی بزنند اما بهترین عینک برای صورت بیضی، عینک های با عرض زیاد مانند عینک خلبانی است. شکل رو به پایین قالب بر فرم صورت تاکید کرده و بلندی آن را بیشتر می کند. همچنین عینک های کلاب مستر، ویفر، چند ضلعی و مستطیل برای صورت های بیضی عالی هستند.

صورت مربع یا چهار گوش: عینک های بزرگ همیشه باید اولین انتخاب افراد با صورت مربع باشد. معمولا عینک های گرد برای این صورت ها مناسب تر است زیرا استفاده از این نوع عینک ها باعث می شود زوایای صورت شما کمتر حس شود.

صورت لوزی: برای این دسته از افراد عینک های با جزئیات زیاد و خطوط متمایز پیشنهاد می شود. فریم های بدون لبه و گربه ای گزینه های خوبی برای این نوع صورت ها می باشند. عینک های گرد، گربه ای و بیضی شکل بای صورت هایب با فریم لوزی یا الماسی جلوه زیادی خواهد داشت.

صورت قلبی: فریم هایی با رنگ روشن و نیمه عریض پایین یا استایل بدون فریم برای این افراد توصیه می شود. بهتر است فریم عینک این افراد خط مستقیم در قسمت بالا نداشته باشد. بنابراین فریم های خلبانی، گرد، مربع، پروانه ای و ویفر عالی خواهد بود.

صورت های مثلثی: برای اینکه عرض قسمت بالایی چهره ی این گونه افرا  را که دارای صورت مثلی هستند بیشتر جلوه دهبم، می توانیم عینک هایی با فریم تزئین شده یا با جزئیات بیشتر در نیمه بالایی فریم را امتحان کنیم. فریم های گربه ای گه از دو قسمت بالای عینک کشیدگی زیبایی را به نمایش می گذارند، گزینه ی مناسبی خواهند بود. عینک های آفتابی با فریم های خلبانی، کلاب مستر، بیضی و چند ضلعی تناسب خوبی روی چهره این افراد ایجاد خواهد کرد.

انتخاب عینک آفتابی مناسب
4.3 (86.67%) 3 votes
0
برچسب ها :