بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

بهترین شیر خشک برای نوزاد

تغذیه با شیر مادر بهترین منبع تغذیه نوزاد است. شیر مادر یک رژیم غذایی متعادل و ایده آل است که کودک را در برابر بیماری ها محافظت می کند. ترکیبات آنزیمی شیر مادر، سبب کاهش التهابات روده و افزایش مقاومت در برابر ویروس ها می شود ولی وقتی به هر علتی( شیمی درمانی، ایدز ، مرگ مادر و یا نداشتن شیر کافی) مجبور به استفاده از شیرخشک هستید و یا دوست دارید که نوزادتان  وزن گیری خوبی داشته باشد؛ مطلب مقاله ی ما را دنبال کنید.
خیلی از والدین به دنبال بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد خود هستند. آنها برای این که بتوانند بهترین شیر خشک را انتخاب کنند؛ غالبا به پزشک اطفال مراجعه می کنند و یا این که گاه مجبور می شوند تا چندین برند از شیر خشک ها را امتحان کنند. در انتخاب شیر خشک شکل آن، نوع پروتئین و کربو هیدرات موجود در آن را  در نظر بگیرید و در انتها شیر خشکی  را انتخاب کنید که برای نوزاد و سبک زندگی شما بهترین باشد.


انواع شکل های شیر خشک:

شیر خشک ها به سه شکل هستند؛ آماده مصرف ،  مایع غلیظ  و پودر شده

1-آماده مصرف: این نوع از شیر خشک که آسان ترین نوع می باشد، بدون نیاز به مخلوط کردن و یا اندازه گیری می توانید فقط آن را باز کرده و مصرف کنید. این نوع از شیر خشک برای مواردی که به آب دسترسی ندارید و یا در بیمارستان ها برای نوزادان تازه متولد شده می تواند کارساز باشد. همچنین بهداشتی تر است و به راحتی در هر مکان و زمانی می توانید از آن استفاده کنید. وقتی در ظرف آن باز شود، طول عمر کوتاهی دارد و باید در طول 48 ساعت مصرف شود. همچنین قیمت آن تقریبا 20 درصد از نوع پودر شده  بیشتر است و رنگ آنها اغلب تیره تر از نوع پودر شده است و ممکن است بر روی لباس ها ایجاد لک کند.
2-مایع غلیظ شده: نوع مایع غلیظ نیاز به مخلوط شدن به میزان مساوی با آب دارد. در مقایسه با نوع آماده مصرف هزینه ی کمتری دارد و فضای کمتری در قفسه ی خانه تان  اشغال می کند. در مقایسه با نوع پودر شده ، آماده کردنش ساده تر است ولی هزینه ی بیشتری نسبت به آن دارد.

حتما بخوانید: بعد از زایمان چی بخوریم؟

3-نوع پودر شده: نوع پودر شده می تواند اقتصادی ترین و بهترین گزینه برای انتخاب باشد؛ اما نیاز به زمان بیشتری برای آماده شدن دارد و شما باید دستورالعمل را به دقت دنبال کنید. پس از باز شدن طول عمری یک ماهه دارد و برای مادرانی که شیرده هستند و فقط گاهی نیاز به شیر کمکی دارند، می تواند مفید و کارساز باشد.

 

بهترین شیشر خشک برای نوزاد


 کدام شیر خشک برای فرزندتان مناسب است؟

  •  مخصوص نوزادان کم وزن: این شیر خشک ها اغلب حاوی کالری و پروتئین بیشتر و انواع چربی آسان جذب شونده به نام تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط (MCT) است. مقدارMCTدر این نوع شیر خشک ها بسته به نوع برندها متفاوت است. شما می توانید با کمک و مشورت پزشک نوزادتان آنچه را که به وزن گیری نوزادتان کمک می کند را انتخاب کنید.
  •  کمکی شیر مادر: این محصول به منظور غنی کردن مواد غذایی موجود در شیر مادر برای تغذیه نوزادانی که نیازهای خاصی دارند، به کار می رود. برخی از این محصولات برای ترکیب با شیر مادر طراحی شده اند و برخی برای جایگزینی شیر مادر کاربرد دارند.
  •  شیر خشک آلی: شیر خشک استاندارد معمولا بر اساس شیر است و هنوز این فرضیه که شیر آلی از شیر معمولی برای نوزاد سالم تر است، ثابت نشده است. والدین می توانند بررسی کنند که آیا شیر خشک آلی با قیمت بیشتر ارزش دارد یا خیر.
  •  مخصوص بیماری ها: اگر نوزاد شما دچار نوعی بیماری است که مواد غذایی خاصی نیاز دارد، باید یکی از شیر خشک های مخصوص با توجه به نوع بیماری او در نظر گرفته شود.

 

انواع فرمولاسیون ها برای تهیه شیر خشک:

انواع مختلفی از شیر خشک ها در بازار وجود دارد که برای تامین نیازهای تمام نوزادان مناسب می باشد. این شیر خشک ها بر پایه های مختلف می باشد که شما می توانید با امتحان کردن چند هفته از آن ها ، شیر خشک مخصوص نوزاد خود را انتخاب کنید.

1-شیر خشک بر پایه شیر گاو:

بیشتر دستور های موجود در حال حاضر شیر گاو را به عنوان عنصر اصلی در خود دارند. اکثر کسانی که با این دستور تغذیه شده اند و یا به عنوان مکمل ازآن استفاده کرده اند، بهترین جواب را به آن داده اند و آن را بهترین نوع می دانند؛ چرا که تعادل خوبی بین پروتئین، کربوهیدرات و چربی ایجاد می کند. پروتئین شیر در دستور، سبب هضم آسان تر آن می شود.

2-شیر خشک بر پایه سویا:

این دستورها از پروتئین گیاهی مثل پروتئین شیرگاو درست شده اند که برای هضم بهتر اصلاح شده است. دلایل پزشکی اندکی برای استفاده از این گزینه وجود دارد که عبارتند از:

● کمبود موقت لاکتوز: عدم تعادل موقت لاکتوز ناشی از عفونت دستگاه گوارش
● حساسیت به شیر گاو: حساسیت به شیر گاو که سبب ایجاد نشانه های سریع مانند کهیر، خارش پوست و خس خس کردن می شود. برخی از نوزادان با حساسیت شیر، به پروتئین سویا  نیز حساسیت دارند که جز با توصیه پزشک  به این نوزادان شیر سویا ندهید.
● گالاکتوزمیا: نوزادانی که قادر به شکستن شکر شیر (گالاکتوز) نیستند، از این دستور استفاده می کنند.
● کمبود مادر زادی لاکتاز: نوزادانی که با مقدار بسیار اندک یا بدون آنزیمی متولد می شوند که آن آنزیم مسئول شکستن لاکتوز شکری موجود در شیر است؛ می توانند از این دستور استفاده کنند. نوع بدون لاکتور: مورد عدم تحمل لاکتوز یا ناتوانی در هضم لاکتوز نادر است. اگر نوزاد شما عدم تحمل لاکتوز دارد، ممکن است پزشک او یک دستور سویا یا دستور دیگری که در آن لاکتوز با یک شکر متفاوت مانند شهد ذرت جایگزین شده باشد را پیشنهاد دهد.

بهترین شیر خشک برای نوزاد


3-بر پایه کازئین هیدرولیز شده:

در این دستور ها ، پروتئین به بخش های خیلی کوچک ( هیدرولیز شده) شکسته می شود تا برای هضم به وسیله ی نوزاد شما آسان تر باشد. اگر نوزاد شما به پروتئین شیر حساسیت دارد یا در طول جذب مواد غذایی دچار مشکل است، ممکن است نیاز به دستور هیدرولیز شده داشته باشد. علاوه بر این ممکن است در صورت مشکلات پوستی مانند اگزما، پزشک استفاده از دستور هیدرولیز شده را توصیه کند.( مانند شیر خشک نوترامیژن)
شیر خشک های تخصصی دیگر: شیر خشک های جدید همواره در حال پیشنهاد شدن و ورود به بازار هستند تا به مادران در کاهش مشکلات گوارشی نوزاد مانند قولنج یا رفلاکس اسیدی کمک کنند. این شیر خشک ها نسبت پروتئینی معادل شیر مادر دارند و از نظر ترکیبات نسبت به شیر خشک های معمولی اندکی متفاوت هستند. در اغلب موارد، شیر خشک های تخصصی گران تر بوده ولی از نظر ارزش غذایی تفاوت قابل توجهی ندارند. اگر فکر می کنید نوزادتان باید از یک شیر خشک تخصصی استفاده کند، می توانید با پزشک نوزادتان مشورت کنید.

حتما بخوانید: نشانه های نا باروری در مردان

بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد:

همان طور که گفته شد شیر خشک ها اکثرا از شیر گاو یا سویا تهیه می شود. یک سری از شیر خشک ها را از بدو تولد می توان مصرف کرد مانند(infant formula) ولی یک سری از شیرها مانند(follow up formola) هستند که از 6 ماهگی استفاده می شوند. در شیر خواران بالای یک سال که تغذیه مصنوعی دارند می توان از شیر گاو به جای فورمولا استفاده کرد ولی باید مواظب مقدار آهن و ویتامین های شیرخوار باشیم؛ زیرا شیر گاو آهن و ویتامین کمتر از شیر خشک دارد. قند شیر مادر از لاکتوز است ولی قند شیرخشک از لاکتوز و گلوکز است و همین گلوکز موجود در شیر خشک باعث چاقی در کودکان می شود.

وزن ایده آل:

نوزادان از زمان تولد تا6 ماهگی تقریبا 54/2سانتی متر رشد می کند و141 تا198 گرم در هفته به وزنش اضافه می شود. اگر تغذیه نوزاد مناسب باشد، به تدریج و پیوسته وزن می گیرد. بنابراین وزن نوزادان در ماه اول به طور متوسط بین 5/2 تا4 کیلوگرم باید باشد. پس حتما با توجه به پیش نیازهای بدن هر کودک ، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین شیر خشک را برای وزن گیری نوزادتان تجویز کند.

بهترین شیر خشک برای نوزاد

اسامی برخی از انواع شیر خشک های موجود:

1-شیر خشکNeocate  : که محصول کشور انگلستان است و برای کودکان زیر یک سال و کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند ؛ مناسب می باشد.
2- ببلاک (Premature) : برای تغذیه نوزادان نارس و کم وزن مناسب است.
3-ببلاک هایپو آلرژیک (HA): برای نوزادان با ریسک آلرژی مفید است.
4-شیر خشک Precomida: محصول کشور آلمان است و مخصوص کودکان با حساسیت غذایی و اسهال از بدو تولد تا یک سالگی است.
5-ببلاکAnti  regurgltaion :برای کودکانی مفید است که غذای هضم نشده را بالا می آورند.
6-ببلاک فاقد لاکتوز: (LF) برای نوزادان با اسهال و عدم تحمل لاکتوز مفید است.
7-ببلاک 1و2و3: شیر خشک های معمولی به ترتیب برای نوزادان زیر 6 ماه ، 6ماه تا 12 ماه و 12 ماه به بالا می باشد
8-آپتامیل 1 و 2 : مناسب برای نوزادان زیر 6 ماه و نوزادان 6تا 12 ماه (حاوی امگا3 و امگا6)
9-آپتامیلFS M : تقویت کننده ی شیر مادر برای نوزادان نارس
10-ایزومیل: بر پایه سویا و مناسب برای کودکان مبتلا به اسهال و کودکانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.
11-بیومیل: شماره 1 آن مناسب نوزادان از بدو تولد تا6 ماه و شماره 2 مخصوص نوزادان 6 ماه تا یک سال و شماره 3 برای کودکان یک تا سه ساله است. سایر محصولات: بیومیل پلاس، بیومیل SOY و بیومیل LF
12-نان (NAN): محصول شرکت نستله ایران که شماره 1و 2 و3 به ترتیب برای نوزادان از بدو تولد تا 6 ماه  و از 6 ماه به بالا و تا یک سالگی به بعد می باشد.
13-Guigoz: محصول شرکت نستله ایران ، شیر خشک معمولی از بدو تولد تا 6 ماهگی
14-Multi: محصول شیر فرانسه، فاقد گلوتن و ساکارز است.
15- AL 11o: محصول کشور هلند و مناسب برای کودکان با علائم سوء جذب و بعد از اسهال
☆نکته آخر:
شیر خشک را بعد از باز کردن درب قوطی طی 3 الی 4 هفته مصرف کنید و در صورت عدم مصرف باید دور ریخته شود. پس از هر بار مصرف درب قوطی را محکم ببندید.
بعد از هر بار آماده کردن شیر، بلافاصله باید آن را مصرف کرد و نهایتا به مدت 1 تا2 ساعت قابل نگهداری است.
پیمانه های شیر خشک با هم متفاوت هستند . از پیمانه ی هر قوطی شیر خشک مخصوص خود استفاده کنید و برای آماده سازی شیر خشک حتما از آب جوشیده استفاده کنید.

 

 

 

 

بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد
4 (80%) 1 vote
0
برچسب ها :