تاثیرات نام افراد بر روی سرنوشت و روابط اجتماعی

5 ماه پیش
تاثیرات نام افراد بر روی سرنوشت و روابط اجتماعی

تصور این موضوع که کسی اسم نداشته باشد ، بسیار دشوار است. مبادله شدن "نام" اولین گام برای ایجاد روابط انسانی و یا گسترش هر پیوند اجتماعی در میان انسان ها می باشد. هنگام شروع پیوندی عاشقانه و یا داوطلب شدن برای انجام هر کار دیگری باید نامی را بر کسی گره زد. 

طبق گزارشات دویچه وله : نام افراد، عنصری است که فراگیر شدن آن موجب شهرت و همچنین بیش از اندازه محدود شدن آن سبب گمنامی می گردد. در صورتی که مردم در مورد آن قضاوت نیک کنند، موجب خوش نامی و در صورتی که برعکس این امر اتفاق افتد ، سبب بدنامی می شود.

تاثیر نام بر روابط عاطفی

هرچند که سعدی پیوند میان عشق و نیک نامی را طور دیگری می بیند : 

دگر بخفته نمی‌بایدم شراب و سماع

که نیک‌نامی در دین عاشقان ننگست

نه تنها انسان ها ، بلکه هر موجود دیگری هم که فاقد نامی معین باشد ، در یافتن هویتی مشخص و مستقل ناکام خواهد ماند. هویتی که سبب شناخت او شود. نام هرکسی در طول گذشت زمان و همچنین در پیوند با سایر افراد جامعه ، باعث می شود، یک هویت ظاهری در ذهن دیگران تداعی شود و از طرف دیگر نیز حامل هویتی عمیق و غیرظاهری برای مخاطبین باشد که در طول تداوم رابطه، به مرور زمان شکل کامل تری به خود خواهد گرفت.

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

همانطور که میدانیم "نام" مجموعه ای از تاثیرات و خاطرات را در ذهن و ضمیر سایرین به جای می گذارد که می تواند خواستگاه اصلی بسیاری از تمایلات و قضاوت های افراد به همدیگر باشد. 

این تصورات و بازتاب های آن ، که با شنیدن نام دیگران در ضمیر افراد تداعی می شود و یاد آور خاطراتی مانند صمیمیت و عشق ، خشم ، نفرت  و یا واکنش های دیگر می باشد ، عنصر اصلی متمایز شدن افراد از یکدیگر می باشد و همچنین تا زمانی ادامه می باید که نقش کارکردی اش در رابطه های اجتماعی از شکل ظاهر فرد نیز فراتر رفته و بتواند تاثیرات پایدار تری از خود بر جای بگذارد. تصوراتی که کلیدواژه ی وارد شدن به آن "نام" فرد است.

"نام" ابزاری است فراتر از شناخت ظاهری

دکتر فکوهی ، انسان شناس ، در مقاله ای به نام " نام ها و فرهنگ " گفته است : نام افراد یکی از پر اهمیت ترین ابزار هایی است که که ما به منظور تحلیل فرهنگ در دست داریم. بنا بر نظریه هایی که بیشترین اجماع درمورد آن ها وجود دارد ، گفته شده ابزارهای قرار دادی در زبان وجود دارند تا بتوان دستگاه نمادساز زبان را کارا نمود ولی در عمل درونی شدن آن ، در نظام های ذهنی فراتر از این قرارداد رفته است.

هر اسمی علاوه بر اینکه خود معنی معینی را دارد ، می تواند بار معنایی خاصی را نیز در ارتباط با شخصی بخصوص با خود حمل نماید. این بدان معنا است که نام افراد علاوه بر اطلاق به یک فرد مشخص ، می تواند در طول زمان معرف آن فرد نیز باشد و واکنش های متفاوتی را در مورد آن فرد در ذهن دیگران ایجاد کند. لذا می توان گفت "اسامی" کلماتی هستند که می توانند مجموعه ای از خاطرات و تصورات را با خودشان جابجا نمایند.

 اسم های دخترانه ، تابو ها و تبعیض ها

نوع اسامی که در یک جامعه بکار می رود ، می تواند معرف شخصیت و فرهنگ عمومی آن جامعه باشد. یعنی در واقع آینه ی تمایلات فکری و قسمتی از لایه های اجتماعی بحساب می آید.

به این عبارت توجه کنید :

" محسن آقا! من در حیاط ، کنار ماشین منتظرم زود بیای… " این جمله را مردی با فریاد خطاب به همسر و فرزند سه ساله اش که به جشن عروسی رفته اند ، می گوید. او قصد دارد همسرش را که در قسمت زنانه ی تالار در حال شادی و پایکوبی است ، با خبر سازد که وقت رفتن رسیده و او در حیاط منتظر همسر و فرزندش است! زمانی که با تعجب از او دلیل اینکه همسرش را "محسن آقا " خطاب می کند ، می پرسم ، می گوید : محسن نام فرزندم است و همسرم نیز می داند که منظور من چیست!

به نظر شما چرا بعضی از مردان حاضر نیستند در فضای عمومی نام همسرشان را صدا بزنند و آن ها را با عناوین مختلف مثل خانواده، منزل ، عیال و … یاد می کنند؟ 

تعداد زیادی از کارشناسان دلیل این رفتار و برخورد را ناموسی و مالکانه از سوی مردان مذهبی و سنتی می دانند. در فرهنگ لغت های مختلف "ناموس" جزو مفاهیمی است که نشان دهنده ی ارزش های مردسالاری در کشور های اسلامی مانند ایران می باشد. این لغت هم ردیف کلماتی مانند آبرو ، عصمت و شرف است. 

باور داشتن بیش از اندازه ی ناموس در میان بعضی از گروه های اجتماعی سبب شده است مردان مسئله ی حریم خصوصی خانواده را تا جایی تعمیم دهند که حتی بردن نام همسرشان در فضای عمومی را نوعی شکستن حریم خانواده بدانند. این رفتار می تواند محدودیت های بسیاری را بر زنان تحمیل کند و گاهی اوقات تخطی مردی از این رسم ، می تواند موجب سرزنش سایر دیگر مرد ها شود.

حتما بخوانید:  چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان

البته این را هم بدانید تبعیض های جنسیتی تنها محدود به "ناموسی" دیدن حق و حقوق زنان نمی باشد. زیرا هرچند از شدت تمایل خانواده ها برای داشتن فرزند پسر کاسته شده ، ولی همچنان هنوز هم برخی از خانواده ها تمایل دارند فرزند پسر داشته باشند تا بتوانند نام نیاکان خود را زنده نگه دارند. تا جایی که دیده شده خانواده ها نام فرزند خود را بسی ، قزبس، گل بس ، دختر بس ، کفایت و … گذاشته اند.

در چند سال گذشته ، در شهر ماهاراشترای هند ، در منطقه ی ساتارا، به 285 دختر جوان اجازه داده شد تا اسم های مورد علاقه ی خود را انتخاب کنند و شناسنامه های جدیدی دریافت نمایند. اسم همه ی این دختران "ناکوشی" و "ناکوزا" بوده که در زبان هندی به معنای "ناخواسته" بوده است. آن ها نام این جشن را " رهایی از اسم های تحقیرآمیز" گذاشتند. این دختران اکثرا اسم هنرپیشه های معروف بالیوودی را بر روی خود گذاشتند. تعدادی دیگر نیز اسم های سنتی و زیبایی نظیر "وایشالی" به معنای دلپذیر یا خوب را انتخاب نمودند. 

تاثیر اسم افراد بر روی رابطه ی عاطفی و عاشقانه شان 

همانطور که در قسمت های قبل تر گفتیم ، نام هر فرد کلیدواژه ای است که به یک فرد خاص و همچنین هویت و شخصیت او اشاره دارد و باعث می شود خواسته یا ناخواسته ما به آرشیوی از اطلاعات در مورد آن شخص هدایت شویم. 

تحقیقات پژوهشگران نشان داده امروزه انتخاب اسم بسیار مهم تر از چیزی است که تابحال تصور میشده است. شاید هم به همین دلیل است که کتاب های انتخاب اسم میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. به گفته ی محققین افراد با داشتن یک اسم زیبا و خوش آهنگ ، می توانند علاوه بر داشتن اعتماد بنفس بالا ، باعث شوند دیگران دید بهتری نسبت به آنان داشته باشند و آن ها را با دید مثبت نگاه کنند. 

جالب است بدانید دانشمندان متوجه شده اند آهنگ و اسم افراد حتی می تواند بر روی تولید هورمون های اکسیتوسین و اندروفین نیز تاثیر بگذارد. همانطور که میدانید این هورمون ها رابطه ی مستقیمی با فعالیت های جنسی و جسمی دارند. اکسیتوسین که نام دیگرش هورمون عشق است ، بوسیله ی غده ی هیپوفیز ترشح شده و سبب رشد رفتارهای اجتماعی و کنترل استرس میشود. از فواید ترشح این هورمون می توان به مواردی مانند افزایش اعتماد بنفس ، فداکار شدن ، جلب اعتماد ، مهربانی ، تقویت شدن روابط عاشقانه و احساسی و … اشاره کرد.

تاثیرات نام افراد بر روی سرنوشت و روابط اجتماعی
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :