ترنس چیست و به چه کسانی ترنس می گویند

1 ماه پیش
ترنس چیست و به چه کسانی ترنس می گویند

ترنس یا تراجنسی یا تی اس کلماتی هستند که حتما به گوش شما هم خورده است. اما واقعا ترنس چیست و به چه کسانی ترنس گفته می شود و علائم و نشانه های ترنس بودن چیست؟ در این مقاله به بررسی بیماری ترنس می پردازیم . اگر دنبال اطلاعات کامل در رابطه با بیماری ترنس هستید این مطلب را دنبال کنید.
ترنس یعنی چه؟ ترنس یا تراجنسی که به آن ترنسکشوال و ترنسکچوال و به اختصار تی اس هم گفته می شود، به افرادی گفته می شود که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند. مثلا ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی که شخصیت جنسیتی اش زنانه باشد و یا بر عکس. این تضاد ممکن است در ذهن، رفتار خصوصی یا رفتار اجتماعی مشخص باشد. تراجنسی یک اصطلاح برای شناسایی افرادی است که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند یا تطبیق فرهنگی درستی با هویت جسمی خویش ندارند. در واقع تراجنسی فردی است که تشخیص روانی خود فرد از جنسیتش با اندام های جنسی زمان تولدش متفاوت است. ترا جنسی ها علاقه شدید برای طی کردن مراحل تغییر و پیوستن به جنس مخالف را دارند . این مراحل می تواند شامل هورمون درمانی، تغییر در رفتار اجتماعی، پوشش در لباس جنس مخالف یا جراحی تغییر جنسیت باشد. عدم دسترسی به درمان می تواند باعث خودکشی ترا جنسی ها شود.

ترنس مرد چیست؟

زمانی که پسری دارای روان دخترانه باشد و یا به زبان دیگر، روان و شخصیت دختری در کالبدی پسرانه محصور شده باشد؛ ترنس مرد یا FTM یا ترامرد گفته می شود. البته به دگرجنسگونه زن به مرد نیز تراجنسی مرد گفته می شود. زیرا با اینکه واقعا از نظر جسمی و روانی زن است، ولی در اجتماع به صورت مرد ظاهر می شود.

ترنس زن چیست؟

زمانی که فردی از نظر فکری و روانی پسر باشد ولی در کالبد دخترانه محصور شده باشد، به وی ترنس زن یاMTF گفته می شود و این دسته همچنین شامل دگرجنسگونه مرد به زن نیز می شوند؛ یعنی فرد چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی مرد است، ولی رفتارهای اجتماعی وی باعث می شود که افراد او را یک زن قلمداد کنند. از موارد دگرجنسگونه مرد به زن می توان به مبدل پوش ها و دو جنسیه ها اشاره کرد.
ترنس سکشوال چیست و به چه بیماری گفته می شود؟ ترنس سکشوال یا تی اس (TS) جزو اختلالات هویت جنسی محسوب می شود؛ یعنی فرد مشکلاتی در باور و پذیرفتن جنسیت خودش دارد و با رفتار و منش جنس دیگری در اجتماع زندگی می کند. این گروه تعداد کمی از افراد را در جامعه شامل می شوند و طبق آمار از هر صدهزار نفر3 تا 4 نفر مبتلا به این بیماری هستند. نشانه های این اختلال از کودکی در افراد قابل تشخیص است و حتی گفته می شود، یک زمینه ژنتیکی هم دارد و از زمان جنینی که کودک در بدن مادر است، این اختلالات شکل می گیرد. مثلا یک پسر بچه از سن 4،3 سالگی دنبال بازی های جنس خودش نمی رود و یا در مدرسه نمی تواند با هم کلاسی های خودش بجوشد و بازی کند و این موضوع در دوره بلوغ خیلی مشخص تر بروز پیدا می کند. و در سن بلوغ همین بدنی که مذکر یا مونث ساخته شده ، از خودش عوارض و علائم جنسی نشان می دهد. آن ها نمی توانند این تغییرات را بپذیرند و دلیل اصلی آن را هم نمی دانند و همین موضوع تعارض خاصی در آنها ایجاد می کند که گاه باعث درگیر شدن آن ها با خانواده ها و اطرافیان نیز می شود.

مواردی که برای همراهی با یک ترنس لازم است:

1-به او نگویید دو جنسه: اگر دوست شما ترنس است، یک انسان هم هست. وقتی که به یک ترنس برچسب های مختلف می زنید، او تصور می کند از دیگران جداست و فردی در سطح پائین تر از دیگران است. او را با نام خودش و با هویت خودش بشناسید نه با اسم ها و برچسب هایی که به او هیچ ربطی ندارد؛ زیرا با این کار هویت او را زیر سوال می برید.
2-ترنس ها معلم شما نیستند: سوال کردن از افراد و یا دوست ترنس برای به دست آوردن اطلاعات و مطالب صحیح خوب است اما او که معلم شما نیست که بخواهید از او همه چیز را بپرسید. می توانید از او سوال کنید که چطور باید به هویتش احترام بگذارید؛ اما این که شما انتظار داشته باشید او برای شما تفاوت بین تراجنسی، دوجنسی، دوجنسیتی و… رابگوید؛ یک توقع نا به جا است. پاسخ این سوالات را جای دیگری جست و جو کنید.
3-اورا با غیر ترنس مقایسه نکنید: هیچ گاه به یک ترنس نگویید که افراد عادی این طور هستند با این طور نیستند. خب این یک توهین آشکار است. مگر فرد ترنس غیر عادی است؟ ترنس های مرد یا زن ضعیف یا درجه دو نیستند. یک ترنس مرد، مرد است و یک ترنس زن، زن است. این جملات باعث می شود که فرد خود را یک موجود غیر عادی و جدا از سایر مردم بداند.

ترنس چیست
4-ترنس بودن گرایش نیست: برخی تصور می کنند ترنس بدن همان همجنس گرایی است و به دوست ترنس اشان توصیه می کنند که از گروه همجنس گرایان جدا شود. ترنس بودن هیچ ربطی به گرایش شخصی ندارد. این دو موضوع بسیار از هم جدا هستند. اگر شما با یک ترنس زن دوست هستید در واقع با یک زن دوست هستید و اگر با یک ترنس مرد دوستید، در واقع با یک مرد دوست هستید و او هر گرایشی داشته باشد، کاملا به خودش مربوط است.
5-ترنس ها برای تجربه نیستند: ترنس ها پیش از اینکه ترنس باشند، انسان هستند پس حق ندارید به چشم یک آزمایش به آن ها نگاه کنید آن ها موش آزمایشگاهی نیستند که بخواهید تئوری های خود را امتحان کنید.

عوامل ایجاد کننده ی ترنس چیست؟

تئوری تولد بی سکسوالیته: این تئوری بر این تصور است که جنسیت فرد از بدو تولدش مشخص نیست و این فرهنگ است که مارا محبور به ایفای رل یک جنسیت مشخص می کند. بر اساس این تئوری ترنس ها افرادی هستند که جنسیت دوگانه را از بدو تولد حفظ کرده اند. البته بسیاری از ترنس ها این تئوری را رد می کنند و معتقد اند که آن ها فرد نا مشخص نیستند. مشکل آن ها خارج از این مسئله است و آن اینکه پوشش بدن آن ها با فهم شخصیتی که از خود دارند، تطابق ندارد.
تئوری نقص تربیتی: پدری همیشه آرزوی داشتن فرزند پسری را داشته و به همین دلیل دختر خود را مردانه تعلیم و تربیت می کند و یا بر عکس
تئوری مبارزه فرهنگی: بر طبق این تئوری بعضی از خانم ها به دلیل رهایی از تبعیض جنسیتی عمدا هویتی مردانه برای خود انتخاب می کنند.

حتما بخوانید: راه های نجات از افسردگی

تئوری جنسیت پیکری: رشد و تکامل دستگاه های تناسلی مردانه و زنانه از طریق کنترل هورمون ها و مراکز مربوط در مغز انجام می گیرد که باعث می شود احساس جنسیتی ما با شکل ساختاری پیکر ما همسویی و یگانگی پیدا کند. اگر در دوران جنینی در این مکانیسم اشتباهی به وجود آید، پیدایش نقص های ژنتیکی مختلفی را می توان احتمال داد.
تئوری جنسیت اجتماعی: طبق این نظریه، پایه های اولیه جنسیت توسط تکامل مغزی در دوران جنینی مشخص می شود. لذا عامل تربیت اجتماعی ، تصمیم گیرنده ی اصلی نوع جنسیت به شمار می رود. طبق این تئوری اجتماع اطراف، نقش بسیار مهمی در شکل گیری و تکامل رفتارهای کودک و هم سویی آنها با هویت جنسی او دارد. حال اگر مغز تحت تاثیر هورمون های اشتباه در دوران جنینی قرار بگیرد، کودک هویتی خلاف ساخت پیکرش پیدا می کند. کودک بر خلاف مخالفت های والدین ، علاقه به بازی کردن با اسباب بازی ها و پوشیدن لباس های جنس مخالف خود نشان می دهد و رفتارهای او تشابه بیشتر به رفتارهای جنس مخالف پیدا می کند.حال اگر این عامل را عامل اصلی پدیده ترنس سکسوالیسم بدانیم باز این سوال پیش می آید که چرا تمام کودکانی که تحت تاثیرنقص تربیتی قرار می گیرند ترنس سکسوال نمی شوند؟ از آن گذشته چگونه می توان وجود ترنس هایی را توضیح داد که تحت تاثیرچنین عاملی نبودند و در یک خانواده ی کاملا نرمال بزرگ شده اند! شاید وجود فقطیک عامل مشخص به تنهایی موجب ایجاد پدیده تغییر جنسیت در تمام افراد ترنس نباشد. پزشکان پس ازسال ها بحث و بررسی دریافتند که در مغز انسان قسمتی به نام هیپوتالاموس وجود دارد که خودش از قسمت های مجزایی تشکیل شده است که یکی از آن ها مشخص کننده ی جنسیت و رفتار انسان است. این نقطه در تی اس ها واژگون شده است . مثلا برای یک پسر، آن بخش از هیپوتالاموس دخترانه است و برای یک دختر، پسرانه شکل گرفته است . اصولا این ناهماهنگی یا اختلال در دوران جنینی اتفاق می افتد.

ویژگی های روحی و رفتاری مبتلایان به تی اس:

این افراد بسیار حساس و شکننده هستند. کودکی که از سن 5،4 سالگی با یک چنین ناهماهنگی رشد کرده ، زمینه شکست قوانین در او خیلی بیشتر و در نتیجه بروز اختلالات روانی نیز در او قوی تر است. آن هایی که عمل نمی شوند ودر همین تضاد جسم و روح باقی می مانند، معمولا و متاسفانه بیش از یک سوم آن ها دست به خودکشی میزنند. کسانی هم که عمل می شوند، اگر شرایط خانوادگی و اجتماعی مساعدی نداشته باشند و زیر نظر روانپزشک، دوره مشاوره ی بعد از عمل را نگذرانند، احتمال خودکشی در آنها هم وجود دارد؛ آن هم نه به دلیل تضاد روحی و جسمی بلکه به دلایل اجتماعی. از طرفی اغلب این بیماران با همجنس گراها اشتباه گرفته می شوند و به همین دلیل در جامعه با رفتارهای ناخوشایندی مواجه می شوند. درحالی که این دو گروه زمین تا آسمان با هم متفاوت هستند.

شرایط لازم برای تغییر جنسیت:

1-تشخیص ترنس بودن از نظر روانشناسان.
2-پس از تشخیص بیمار باید2 سال برتصمیم خود مصمم باشد.
3-یک سال به شکل جنس مخالف در جامعه باشند تا ببینند می توانند شرایط و رفتارها را تحمل کنند.
4-حمایت خانواده

حتما بخوانید: نسخه دوپینگ مغزی

5-نشان دادن توانایی زندگی در جنس مخالف
6-اضافه وزن نداشته باشند و به اصطلاح چاق نباشند.
7-واقع بین باشد و تحقیقات لازم در مورد عوارض و دستاوردهای جراحی را انجام دهد.

جراحی های لازم برای تغییر جنسیت از مرد به زن:

ایجاد دستگاه تناسلی زنانه که ظاهری قابل قبول داشته باشد.
ایجاد یک واژن طبیعی که قابل کاربرد باشد.

جراحی های لازم برای تغییر مرد به زن:

ایجاد سینه
برداشتن بیضه ها و آلت تناسلی
ایجاد واژن
ایجاد کلیتوریس و لب های کوچک و بزرگ

جراحی های غیر ضروری و اختیاری:

این جراحی ها اکثرا تراجنسی های مردی که به دختر تبدیل شده اند، انجام می دهند تا صورت خود را ظریف تر کنند:
پلاستیک بینی بالا کشیدن ابروها و لب ها بزرگ و برجسته کردن گونه ها کاهش اندازه چانه کاهش استخوان فک و غضروف تیروئید

مناسب ترین سن برای جراحی تغییر جنسیت:

سن 18 تا 21 سالگی بهترین سن برای جراحی می باشد چون تغییرات بلوغ انجام شده و عمل جراحی موفقیت آمیزتر خواهد بود.
زندگی پس از تغییر جنسیت: در اسلام تغییر جنسیت به هیچ وجه تغییر در خلقت خدا محسوب نمی شود: زیرا این اختلال باعث بیماری شدید روحی و جسمی در فرد می شود و این جراحی تغییر جنسیت باعث معالجه و درمان می شود. ترنس ها می توانند پس از عمل جراحی ، ازدواج کنند اما برای بچه دار شدن نیاز به رحم اجاره ای دارند. اگر فردی پس از ازدواج ، اقدام به جراحی نماید و جراحی شود، ازدواج قبلی اش باطل می شود (به دلیل حرام بودن ازدواج دو مرد یا دو زن در اسلام ) و باید بعد از عمل با جنس مخالف خود ازدواج کند.
سخنی با والدین:
والدین با کمی توجه به رفتار فرزندان خود و مراجعه به روانشناسان می توانند این موضوع را سریع تر تشخیص دهند. اگر فرزند شما دنبال بازی با هم جنس های خود نمی رود و در مدرسه زیاد با هم کلاسی های خود صمیمی نمی شو و در دوران بلوغ با تغییرات فیزیکی خود سازگار نمی شود و آن را نمی پذیرد، این مسئله راجدی بگیرید و حتما به روان شناس مراجعه کنید. همچنین والدین و همه ی افراد جامعه باید دانش و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند و به این افراد به عنوان هم جنس گرا و یا بیماران روانی نگاه نکنند.

ترنس چیست و به چه کسانی ترنس می گویند
4.5 (90%) 2 votes
0
برچسب ها :