ترک اعتیاد

1 ماه پیش
ترک اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری اصلی، پیش رونده و کشنده است. این عارضه ، نوعی ارتباط تسکین دهنده با یک ماده ی روان گردان یا تاثیر گزار بر ذهن و یا رفتاری که ما را در برابر میل بیش از حد ناتوان می کند، می باشد. زمانی که فرد با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند، ترک آن از نظر خودش یک هدف غیر ممکن به نظر می رسد. مهم نیست که فرد تا چه حد غرق در اعتیاد شده باشد اما رهایی از آن هیچ وقت غیر ممکن نیست؛ حتی اگر برای چندمین بار برای رهایی از اعتیاد، تلاش کرده و موفق نشده باشد. برای ترک اعتیاد موانعی وجود دارد که باید فرد مبتلا آنها را پشت سر بگذارد اما همین که برای ترک اعتیاد قدمی برداشته و به آن فکر کرده است ، یعنی در مسیر بهبودی گام برداشته است.

آمادگی برای ترک اعتیاد:

قطعا شما می دانید برای ترک اعتیاد به کشمکش درونی دچار خواهید شد. ترک اعتیاد به زمان ، انگیزه ، حمایت و توجه اطرافیاک احتیاج دارد. شما حق دارید قبل از شروع درمان موقعیت شخصی خودتان را ارزیابی کنید. شما باید دلایل ترک اعتیاد را به خودتان یادآوری کنید و اگر در گذشته تلاش بی فایده ای برای ترک داشته اید، آن را بررسی و شناسایی کنید.

حتما بخوانید: مواد مخدر چیست؟

همچنین می توانید برای شروع درمان و یا محدودیت مصرف، روز خاصی را که برای شما مهم می باشد را انتخاب نمایید. تمام وسایل و چیزهایی را که شما را به یاد اعتیاد می اندازد را از خانه و محل کار خود دور کنید و به خانواده و اطرافیانتان اعلام کنید که قصد ترک اعتیاد دارید و از آنها تقاضای کمک و حمایت کنید.

روش های درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر:

تا کنون روش های گوناگونی برای ترک و درمان بیماران معتاد به کار گرفته شده است که ما در این جا به ذکر چند روش می پردازیم.

ترک اعتیاد

روش اول ترک اعتیاد، کم کردن تدریجی مواد مخدر:

یکی از روش های درمان اعتیاد یا ترک اعتیاد، کم کردن تدریجی ماده مخدر است. در این روش بیمار معتاد می تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و با اراده ای قوی و محکم، روزانه از ماده ی مخدری که استفاده می نماید، کم کند تا آن را درمدت زمان ۲ تا۳ هفته به صفر برساند. در این روش بیمار نیاز دارد که زیر نظر روان پزشک معالج از داروهای تجویز شده استفاده نماید تا از علائم وابستگی روانی و جسمی فرد معتاد کاسته شود. از خصوصیات این روش درمانی ، این است که فرد می تواند به فعالیت های روزمره ی خود بپردازد.

روش دوم ترک اعتیاد؛ استفاده از داروهای ترک اعتیاد به طور سرپایی:

در این روش ترک اعتیاد، فرد معتاد توسط پزشک درمان خود را شروع می نماید و داروهایی برای او تجویز می شود که شامل داروهای اعصاب و داروهایی است که ماده مخدر نیستند؛ اما اثراتی شبیه مواد مخدر دارند . در این روش درمانی به بیمار توصیه می شود که به هیچ عنوان از مواد مخدر استفاده نکند و به مدت چند روز در منزل استراحت نموده و بعد به کارهای روزمره ی خود بپردازد.

روش سوم درمان یا ترک اعتیاد؛ استفاده از داروهای ترک اعتیاد با بستری شدن در بیمارستان:

این روش درمانی تقریبا مانند روش دوم است با این تفاوت که فرد معتاد در بیمارستان بستری می شود و کلیه ی امور درمانی با نظارت پزشک معالج انجام می شود. از ویژگی های این روش درمانی این است که فرد معتاد از نزدیک مورد مراقبت های پزشکی و پرستاری قرار می گیرد و چون در بیمارستان بستری است ، دسترسی او به مواد مخدر کم و یا غیر ممکن است و اگربیمار نیاز به داروی خاصی داشته باشد و یا تزریقی لازم باشد، به راحتی در بیمارستان این خدمات انجام می پذیرد و لذا هر گونه علائم ناشی از ترک، چه روانی و چه جسمی، سریعتر درمان می گردد.

ترک اعتیاد

البته در حال حاضر داروهای زیادی در بازار وجود دارد که نمی توان به آن ها اطمینان کرد. چه بسا بیماران معتادی که برای ترک اعتیاد از این داروها استفاده کرده اند و نه تنها درمان نشده اند؛ بلکه به این داروها نیز معتاد شده اند. پس سعی کنید که کلیه ی داروهای مصرفی زیر نظر روان پزشک و متخصص باشد.

روش چهارم درمان اعتیاد، روش سم زدایی یاU.R.O.D

آخرین ، پیشرفته ترین و سریعترین روش ترک اعتیاد، سم زدایی است. در این روش فرد معتاد با توجه به سابقه ی مدت زمان استفاده از مواد مخدر و نوع آن بین ۴ تا ۶ ساعت توسط متخصص بیهوش می شود. در مدت زمان بیهوشی داروهایی به بیمار تزریق می گردد که وی بعد از آن که به هوش می آید، بسیاری از علائم جسمی ترک اعتیاد را ندارد و ادامه ی درمان به عهده روان پزشک معالج می باشد که برنامه ریزی درمانی را شروع نماید. داروهای تزریق شده ، ضد ماده ی مخدر و داروهای ضروری برای درمان علائم روانی و برخی علائم جسمی می باشد که ممکن است سبب ضعف و سستی و گیجی شود. بهتراست که روش سم زدایی یا U.R.O.D در بیمارستان انجام شود و فرد بیمار چند روز بعد از انجام این عمل در بیمارستان بستری باشد تا توسط پزشک معالج علایم جسمی و روانی او تحت کنترل باشد و به صورت اطمینان بخش بهبود یابد. و بقیه ی درمان ها به طور سرپایی ادامه یابد. مهمترین نکته در ترک اعتیاد این است که بیمار باید از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود، حتما استفاده کرده و به توصیه های او دقیقا عمل کند و تا هنگامی که پزشک صلاح بداند، درمان را ادامه دهد. روش سم زدایی هیچ گونه خطری در پی ندارد اما بهتر است قبل از انجام این عمل آزمایشاتی از بیمار انجام شود تا در صورت ابتلا به یک بیماری خاص ، بتوان از روش های دیگرترک اعتیاد بهره گرفت.

ترک اعتیاد

پس از فکر کردن به تغییر و شروع درمان همچنان با مشکلاتی مواجه می شوید که منجر به اعتیاد شما شده اند. زمانی که پروسه ی درمان را آغاز می کنید ممکن است دوباره سر و کله ی احساسات منفی پیدا شود. برای موفقیت درمان ابتدا باید مشکلات زیربنایی زندگی اتان که منجر به اعتیاد شما شده بودند را حل کنید. زمانی که این مشکلات را حل کردید گاهی اوقات ممکن است استرس، تنهایی ، ناامیدی، خشم ، شرمساری و اضطراب را تجربه کنید؛ اما فراموش نکنید که تمامی این احساسات طبیعی هستند. شما می توانید برای کاستن از از این مشکلات و نگرانی ها با چند روش ساده این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید

 • از محیطی که در آن با استرس مواجه می شوید ، دوری کنید.
 • به طبیعت بروید و از نور آفتاب و هوای تازه و تماشای مناظر بیرون لذت ببرید و با نوازش کردن گربه و یا سگ یا هر حیوان دیگری آرامش بگیرید.
 • ورزش کنید. پیاده روی، یوگا و مدیتیشن ، روش های خوبی برای سرکوب کردن استرس هستند.
 • از خودتان پذیرایی کنید. برای خود چای و یا نوشیدنی های آرام بخش بریزید و خود را به دوش آب گرم بسپارید.
 • از بوئیدن گل ها و یا عطر دلخواه و مورد علاقه ی خود که خاطرات شیرینی با آن ها دارید، لذت ببرید و با بستن چشمان خود و تداعی خاطرات شیرین گذشته ، استرس را از خود دور کنید.

درصورتی که استرس و اضطراب را با روش های ذکر شده از خود دور کردید اما تمایلات شما برای استفاده از مواد مخدر قوی می باشد، می توانید با راه های مقابله با این وسوسه ها آشنا شده و آن ها را سرکوب کنید.
۱-خودتان را سرگرم فعالیتی کنید که حواستان را پرت کند مثلا کتاب بخوانید، به سینما بروید یا ورزش کنید و خود را به نوعی سرگرم کنید تا میل به مصرف مواد مخدر کاهش یابد.
۲-درباره ی تمایل خود به مصرف مجدد با خانواده و دوستانتان صحبت کنید چراکه میتواند در شناسایی دقیق منبع تمایل مفید باشد. همچنین صحبت کردن باعث فرونشاندن این تمایل مخرب می شود و به حفظ تعهد شما برای ترک اعتیاد کمک می کند.
۳-افکارتان را به چالش بکشید و آنها را تغییر دهید. به خودتان یادآوری کنید که اگر دوباره به مواد روی بیاورید، حالتان بهتر نخواهد شد و هر تلاشی که برای ترک اعتیاد کرده اید، به هدرخواهد رفت و همه ی عزیزانتان را نا امید خواهید کرد. می توانید اثرات منفی مواد مخدر را روی یک برگه نوشته و همیشه همراه خود داشته باشید.
۴-عضو فعالی از جامعه خود باشید. مشارکت و فعالیت در گروه های اجتماعی سالم را جایگزین اعتیاد خود کنید. به صورت داوطلبانه در انجمن های خیریه و مساجد و …… شرکت کنید‌
۵-یک سرگرمی جدید و جذاب پیدا کنید. کارهایی را انجام دهید که از آن ها لذت می برید و همیشه دوست داشتید که روزی آنها را انجام بدهید. زمانی که زندگی شما پر از فعالیت های مفید و هدفمند شود، دیگر اعتیاد جذابیتی برای شما نخواهد داشت.
۶-مراقب سلامتی خود باشید. ورزس منظم، خواب کافی و تغذیه ی سالم به بالا نگه داشتن انرژی و کاهش استرس شما کمک می کند . هر چه قدر از لحاظ جسمی سالمتر باشید پاک ماندتان آسان تر خواهد شد.

چه عواملی سبب عود اعتیاد می شوند:

محرک های متنوعی می توانند افراد را در معرض بازگشت به الگوهای مخرب قدیمی قرار بدهند. دلایل عود اعتیاد برای هر فردی متفاوت است . برخی از دلایل رایج آن عبارتند از:

 • احساسات منفی( خشم ،غم، آسیب روحی یا استرس)
 • احساسات مثبت( این که بخواهید حالتان را از آن چه که هست ، بهتر شود)
 • ناراحتی جسمی مثل درد حاصل از ترک اعتیاد
 • مشاجره با دوستان نزدیک و یا جروبحث با همسر و خانواده
 • مهمانی ها و اوقات خوش با خانواده و دوستان
 • آزمودن خویشتن داری( یعنی این که خود را امتحان کنید و بگویید من می توانم بک نخ سیگار بکشم و وسوسه نشوم)

و نکته آخر این که بدانید که عود اعتیاد به معنای شکست مطلق در ترک اعتیاد نیست. هرگز امیدتان را از دست ندهید. با پزشک و یا مشاور خود تماس بگیرید و زمانی که برای ترک اعتیاد آمادگی پیدا کردید؛ به محرک هایی که سبب عود اعتیاد شما شده اند، فکر کنید. از تجربه شکست تان درس بگیرید و با شرکت در جلسات ترک اعتیاد ، دوباره پروسه ی ترک اعتیاد را با توکل به خدا از نو شروع کنید.

ترک اعتیاد
3 (60%) 1 vote
0