تریاک را بشناسید

2 هفته پیش
تریاک

تریاک چیست؟

تریاک یک نوع ماده مخدر پر مصرف است که امروزه بسیاری از افراد جامعه را به کام خود کشیده و باعث نابودی زندگی بسیاری شده است . تریاک عصاره ی در هوا خشک شده ی گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می آید. بیش از ۱۱ درصد تریاک را مرفین تشکیل می دهد که مصرف طولانی مدت و مداوم آن باعث مقاوم شدن بدن و در نتیجه بروز اعتیاد می شود. مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می شود .تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می شود، به طوری که اکثر تریاک وارد شده به کشور آمریکا به اجزای تشکیل دهنده ی آن تبدیل می شود. در تریاک کدئین ، نارسئین ، پاپاورین ، نوسکاپین و تبائین نیز وجود دارد. از قسمت های دیگر گیاه خشخاش و گیاهان هم خانواده ی آن ، مواد دیگری با خصوصیات مشابه و ضعیف تر از تریاک به دست می آید. تریاک بیش از همه به دلیل خصوصیت ضد درد و بی حس کنندگی اش موجب شد تا اعمال جراحی ممکن شود و مورد توجه پزشکان و جراحان قرار بگیرد. همچنین در زمان جنگ ها ، از تریاک برای مجروحان جنگی به عنوان یک ماده ضد درد استفاده می شده است.

حتما بخوانید: ترک اعتیاد

امروزه اعتیاد به مصرف تریاک در کشور ما رواج بسیاری پیدا کرده است و در مورد استفاده از آن باورهای نادرستی وجود دارد که باعث می شود تا افراد بیشتری به این ماده گرایش پیدا کنند. مثلا برخی افراد تصور می کنند که تریاک باعث افزایش قوای جنسی و کاهش علائم بیماری های قلبی و یا دیابت می شود. همچنین این افراد معتقدند که مصرف تریاک باعث کاهش غم و اندوه و اضطراب و استرس می شود و در عوض باعث افزایش کارایی و توجه و تمرکز می شود.

مشتقات تریاک کدامند؟

از تریاک حدود ۲۵ نوع ماده ی قلیائی یا آلکالوئید مانند مرفین ، کدئین ، متادون و… بوجود می آید که مهمترین آنها که مصارف پزشکی نیز دارند عبارتند از: مرفین ، نارکوتین ، کدئین و نارسئین که به منظور تسکین درد نیز مورد مصرف واقع می شوند. اما تریاک علاوه بر آن که به صورت خام یا پرورده مصرف می شود، در قالب سوخته نیز مورد مصرف قرار می گیرد.

تریاک

سوخته تریاک:

پس از مصرف تریاک با وافور ( دود کردن) ماده ای به رنگ قهوه ای سوخته و براق به دست می آید که به آن(سوخته تریاک) می گویند. گاهی آن را در آب حل کرده و شربت بنفش رنگی که بدست می آید را مصرف می کنند.

شیره تریاک:

سوخته تریاک را در آب حل می کنند و می جوشانند و سپس آن را از صافی عبور می دهند و آنچه را که باقی می ماند تفاله نام دارد. محلول حاصل را مجدداً حرارت می دهند تا ماده ی خمیری و سفت و غلیظی به رنگ قهوه ای روشن به دست آید که این ماده شیره نام دارد. شیره از تریاک خیلی قوی تر است و به صورت تدخینی( دود کردن ) و یا خوراکی مورد مصرف قرار می گیرد.

حتما بخوانید: مواد مخدر چیست؟

تریاک چگونه مصرف می شود؟

۱-تدخین تریاک: دود کردن یا کشیدن به وسلیه ی وافور و یا با وسایلی مانند سیخ و سنجاق ، قلیان و قل قل ( وسیله ای شبیه به قلیان که به صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می شود ).

تریاک

۲-خوردن تریاک: به صورت قرص های تریاک یا به وسیله ب حل کردن در آب یا چای و نوشیدن آن.

۳-تزریق تریاک: در این روش تریاک را در آب حل کرده و در یک قاشق فلزی می ریزند و آن را کمی حرارت می دهند سپس آن را روی پنبه یا اسفنج می ریزند و با سرنگ می کشند و داخل ورید تزریق می کنند. تزریق تریاک بسیار خطرناک است، چون بخش های نا محلول در آب زیادی دارد و می تواند باعث ایست قلبی شود.

علائم اعتیاد به مصرف تریاک:

علائم اعتیاد به تریاک با گذر زمان درفرد نمایان می شود. این علائم به دو صورت جسمانی و رفتاری در فرد ظاهر می شود که از علائم رفتاری اعتیاد به مصرف تریاک می توان به خوشحالی و شادی بیش از حد و یا ناراحتی و اندوه زیاد ، کاهش بی دلیل وزن ، افت تحصیلی و شغلی، در خواست مکرر پول به دلایل مختلف ، ناتوانی در تمرکز کردن بر کارها ، ظاهر آشفته و ژولیده و اهمیت ندادن به وضع ظاهری و خود کم بینی و کاهش اعتماد به نفس اشاره کرد. و از علائم جسمانی نیز می توان بی قراری و تحریک پذیری، تعریق بیش از حد و تب و لرز، بی خوابی و بی اشتهایی، کاهش تمایلات جنسی، حالت تهوع و استفراغ و اسهال و اثر سوختگی روی انگشتان و یا اثر تزریق بر روی دست و پاها نام برد.

حتما بخوانید: تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی

اثر تریاک بر مغز:

مغز مهمترین و پیچیده ترین عضو بدن است که کانون همه ی فعالیت های انسان می باشد. مواد مخدر شیمیایی پس از مصرف وارد سیستم ارتباطی مغز می شوند و فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول های عصبی را مختل می کنند. مواد مخدر و محرک به طور مستقیم و غیر مستقیم با سرازیر کردن مقادیر زیادی از دوماپین ، مدار احساس لذت در مغز را هدف قرار می دهند. تحریک شدن بیش از اندازه ی این سیستم باعث می شود که از رفتارهای عادی خود احساس لذت کنیم .حالت های سرخوشی و نشئگی که مصرف کنندگان مواد خواستار آن هستند ، به این ترتیب در مغز آنها ایجاد شده و به آن ها یاد می دهد تا مصرف مواد را تکرار کنند.

تریاک خوب چگونه است:

اگر می خواهید یک تریاک خوب واصل را بشناسید باید به این نکات دقت کنید:

تریاک

تریاک مرغوب اصولاً سنگین و غلیظ با بوی ملایم است. یک حب تریاک را کباب کنید ؛ حباب های براق هر چه قدر بیشتر باشد یعنی مرفین آن تریاک بیشتر است. روش دیگر شناسایی به این صورت است که یک حب تریاک را با فاصله ۵ سانتی آتش می زنیم؛ وقتی تریاک آتش گرفت ، سریع آن را خاموش می کنیم اگر سریع و مانند نخ دود کرد یعنی تریاک مرغوب تر است.

تریاک نامرغوب:

این روزها به خاطر افزایش وزن تریاک و کسب سود بیشتر، به آن موادی مانند سرب ، کاکائو، جگرچرخ کرده ی گاو، جوشانده ی برگ کنف و حتی حنای هندی اضافه می کنند و قرص ترامادول نیز به آن اضافه می کنند تا گیرایی مواد بالا برود. تریاک ماده ای است که قابلیت آمیخته شدن با سرب را دارد و وقتی به صورت خوراکی مصرف شود، امکان تشخیص ناخالصی در آن صفر است و چون این ترکیبات محلول در آب است ، مصرف کنندگان قادر به جداسازی و بی خطر کردن تریاک نیستند. مسمومیت با سرب با آسیب های عصبی و گوارشی همراه است . نفخ، یبوست، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، دردهای شکمی همراه با استفراغ ، سردرد، اختلال حافظه ، اضطراب و مرگ از جمله عوارض مسمومیت با سرب است .پس مصرف کنندگان تریاک باید از مصرف تریاک به ویژه به صورت خوراکی صرف نظر کنند.

تاثیر تریاک بر کبد چرب: تریاک حرکات دودی شکل روده ها و ترشحات غدد مربوطه را تقلیل می دهد، در دردهای معدی و اسپال مفید است ولی در صورت مداومت چون اعمال کبدی را مختل می کند، باعث ایجاد یبوست و بی اشتهایی می شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف حتی از سیگار در بروز نارسایی کبد تاثیر بیشتری دارد. مصرف تریاک سبب افزایش قند خون، زمینه بروز ۷ نوع سرطان از جمله مری، معده، ریه، کبد را افزایش می دهد. البته تنها تریاک موجب بروز بیماری های کبد نمی شود بلکه مشتقات آن نیز در این امر دخیل است.

تریاک را بشناسید
4.5 (90%) 2 votes
0
برچسب ها :