تعرفه دندانپزشکی سال 97 و هزینه عصب کشی دندان

7 ماه پیش
هزینه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان:

دندان درد از آن دسته درد هایی می باشد که برای هیچکس قابل تحمل نیست. چندین روش وجود دارد تا بتوان از دست این نوع درد خلاص شد که استفاده از اسپری، داروهای مسکن، شستشوی دهان با ضدعفونی کننده ها و … از جمله راه هایی می باشد که می توان از آنها برای مقابله با دندان درد استفاده کرد. مدت زمان تسکین این نوع داروها بسیار کوتاه می باشد و بعد از رفتن اثر آنها، درد دندان مجددا شروع می شود. حال باید از خود بپرسیم راه حل اصلی خلاص شدن از شر این درد عذاب آور چیست؟ عصب کشی دندان یکی از جدیدترین روش ها برای مقابه با دندان در می باشد. از عصب کشی دندان زمانی استفاده می شود که دندان به صورت کامل پوسیده شده باشد.

هزینه عصب کشی دندان:

هزینه عصب کشی دندان با توجه به وضعیت دندان آسیب دیده مشخص می شود. بسیاری از شرکت های بیمه بخشی از هزینه پرکردن و رمان ریشه دندان را پرداخت می نماید که باید برای آن یک هزینه حداقلی مشخص نمود.
مواردی که بر قیمت عصب کشی دندان تاثیر هستند متفاوت می باشد که یکی از مهمترین آنها تعداد کانال های دندان و موقعیت دندان می باشد.
گاهی ممکن است یکی از دندان های پر شده شما نیاز به عصب کشی داشته که در بعضی از اوقات برای جلوگیری از آسیب های بعدی، پس از دمان، دندان روکش می شود که خود نیز یک هزینه ای را اضافه می نماید.

هزینه عصب کشی دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. لذا هزینه ی عصب کشی دندان های مختلف ، باهم متفاوت است. همچنین هزینه عصب کشی یک دندان خاص در هر فرد نیز می تواند با فرد دیگر متفاوت باشد. در جدول هزینه های دندانپزشکی سال 97، هزینه عصب کشی دندان در سال 97 نیز لیست شده است.

هزینه دندانپزشکی:

همانطور که می دانید ، هزینه های دندانپزشکی به شکل گسترده ای متفاوت است. یکی از راه های مقرون به صرفه و مناسب ، ترمیم کانال و ریشه دندان است در جهت کاهش هزینه دندانپزشکی می باشد.. این روش ، یکی از روش های خوب و مناسب است که معمولا در بسیاری از افراد جواب می دهد. در صورتیکه این درمان بر روی فردی پاسخگو نباشد ، می توان از روش های بعدی نیز استفاده نمود که این روش ها تخصصی تر می باشند.

یکی دیگر از گزینه های پیش رو ، استخراج است. با این کار ، هزینه ی ایمپلنت و یا پل به منظور جایگزینی دندان ، اصولا گرانتر خواهد شد. همچنین این روش می تواند منجر به ایجاد ضایعه و یا دندان های ناهموار و لذا ایجاد مشکل در جویدن غذا شود.

هزینه عصب کشی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از عواملی که هزینه عصب کشی دندان به آن بستگی دارد ، شرایط دندان است. دندان ها ممکن است زنده و یا عفونی باشند. که در هر صورت منجر به تغییر قیمت عصب کشی دندان خواهند شد. همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که پزشکان برای تعیین قیمت عصب کشی دندان به آن توجه می کنند ، تعداد کانال های دندان و ریشه های آن است.

همچنین موقعیت دندان در دهان (شماره ی دندان) و انجام شدن عصب کشی توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص درمان ریشه نیز از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت عصب کشی تاثیر گذار خواهند بود.

معمولا هزینه عصب کشی دندان های آسیاب ، از قیمت عصب کشی دندان های شیری بالاتر هستند. زیرا این دندان ها دارای کانال های بیشتری هستند ، و همانطور که در قسمت های قبل گفتیم هرچه تعداد کانال ها بیشتر باشد ، هزینه عصب کشی دندان نیز بالاتر خواهد رفت.

در بسیاری از موارد دیده شده است دندانپزشکی که درمان ریشه را انجام می دهد ، تاج را هم پر کرده و هزینه عصب کشی دندان ، پر کردن آن و یا هزینه عصب کشی دندان و روکش دندان را باهم به شما اعلام می کند.

حتما بخوانید: بیمه دندانپزشکی

تاج دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بطوریکه می توان تاج دندان را به صورت سرمایه گذاری پس از درمان ریشه ی دندان در نظر گرفت. در صورتیکه این ابزار بر روی دندان عصب کشی شده قرار نگیرد ، خطرات بسیاری این دندان را تهدید خواهد کرد. در اصل این ابزار سبب می شود دندان عصب کشی شده ضعیف نشود و از عفونت کردن مجدد آن جلوگیری بعمل آید. در مورد قیمت تاج دندان ، نمی توان قیمت مشخصی را ارائه نمود. زیرا به عوامل متعددی مانند محل جغرافیایی ، بیمه ی افراد و وضعیت آن و همچنین روشی که بوسیله ی آن تاج دندان نصب می گردد بستگی دارد.

در حالت کلی می توان گفت هزینه عصب کشی دندان ها ، شامل عوامل متعددی مانند : عکس برداری از دندان ها ، عصب کشی دندان ها و تعداد کانال دندان ، شماره ی دندان و همچنین پر کردن دندان (روکش یا پرکردن دندان) خواهد بود.

تعرفه دندانپزشکی سال 97:

تعرفه دندانپزشکی سال 97 بر اساس اعلام وزارت بهداشت به صورت کامل در جدول زیر آمده است. با توجه به سوال اکثر کاربران در رابطه با تعرفه های دندانپزشکی در سال 97 که آیا این تعرفه ها رعایت می شوند یا خیر، باید گفت که تعرفه دندانپزشکی سال 97 از طرف وزارت بهداشت اعلام گردیده و تمامی پزشکان و کلینیک های درمانی ملزم به رعایت تعرفه های دندانپزشکی سال 97 می باشند.

در صورتیکه به تازگی به این موضوع پی برده اید که به درمان ریشه ی دندان (عصب کشی دندان) نیاز دارید ، حتما سوالات بسیاری در ذهنتان بوجود آمده است. مثلا از خودتان می پرسید آیا عصب کشی دندان دردناک است ؟ برای عصب کشی دندان چقدر باید هزینه کرد؟ عصب کشی دندان چگونه انجام می شود ؟ و سوالاتی از این قبیل…

زمانی که اسم عصب کشی دندان به میان می آید ، بسیاری از افراد به وحشت می افتند. چرا که همه ی افراد عصب کشی دندان را عجین شده با درد تصور می کنند. درحالی که در واقع چنین چیزی نیست.

درست است که در زمان های گذشته عصب کشی دندان ها ، کار دشوار و دردناکی بوده است. اما امروزه با استفاده از امکانات و تجهیزات جدید و همچنین مواد بی حس کننده ی قوی ، دندان و اطراف آن بصورت موضعی کاملا سر شده و هنگام انجام کار دندانپزشک، دردی را احساس نخواهید کرد. با این حال هنوز هم برخی از افراد به دنبال روش های جایگزینی هستند و تا جایی که بتوانند سعی می کنند از روش عصب کشی استفاده نکنند. اگرچه خیلی از این روش ها هزینه های بالاتری را در بر داشته و یا کارایی لازم و مناسب مانند عصب کشی را ندارند.

جدول تعرفه دندانپزشکی سال ۹۷:

عنوان خدمات تعرفه خدمات
معاینه توسط پزشک عمومی 25,000 تومان
ست یکبار مصرف 12,000 تومان
پانسمان 7,000 تومان
عکس پری اپیکال 18,000 تومان
عکس دیجیتال 20,000 تومان
جرم گیری + بروساژ هر فک 86,000 تومان
عصب کشی هر کانال 158,000 تومان
عصب کشی دندان شماره 7 هر کانال 170,000 تومان
پالپوتومی بزرگسال 80,000 تومان
پین داخل کانال 30,000 تومان
ترمیم با آمالگامی یک سطحی 110,000 تومان
ترمیم با آمالگام دو سطحی 124,000 تومان
ترمیم با آمالگام سه سطحی 146,000 تومان
ترمیم با آمالگام بیلداپ 180,000 تومان
ترمیم با کامپوزیت یک سطحی 134,000 تومان
ترمیم با کامپوزیت دو سطحی 154,000 تومان
ترمیم با کامپوزیت سه سطحی 180,000 تومان
ترمیم با کامپوزیت بیلداپ 196,000 تومان
کامپوزیت زیبایی (ونیر کامپوزیت) 394,000 تومان
کشیدن دندان قدامی 56,000 تومان
کشیدن دندان خلفی 88,000 تومان
کشیدن دندان عقل معمولی 112,000 تومان
کشیدن ریشه باقی مانده هر دندان 126,000 تومان
درمان دارای ساکت (هر جلسه) 46,000 تومان
دره ناژ آبسه داخل دهانی 44,000 تومان
فلورایدتراپی دو فک 112,000 تومان
فیشور سیلانت هر دندان 120,000 تومان
کشیدن دندان شیری قدامی 60,000 تومان
کشیدن دندان شیری خلفی 70,000 تومان
پالپوتومی 138,000 تومان
پست ریختگی(هر واحد) 226,000 تومان
فایبرپست(هر واحد) 180,000 تومان
روکش پی اف ام + هزینه لابراتور 510,000 تومان
روکش فول سرام معمولی + هزینه لابراتوی 644,000 تومان
روکش لامینت + هزینه لابراتور 1,034,000 تومان
روکش زیرکونیا + هزینه لابراتور 1,066,000 تومان
چسپاندن هر واحد روکش 34,000 تومان
چسپاندن مجدد روکش (توسط پزشک معالج) 20,000 تومان
ارتودنسی متحرک هر فک با لابراتور 920,000 تومان
فعال کردن ارتودنسی متحرک هر جلسه 69,000 تومان
ارتودنسی ثابت هر فک با براکت معمولی 2,680,000 تومان
فضا نگهدارنده 345,000 تومان
پروتز دست دندان مصنوعی معمولی هر فک 1,200,000 تومان
پروتز دست دندان مصنوعی ژلاتینی هر فک 1,656,000 تومان
پلاک کرم کبالت هر فک + هزینه لابراتور 1,400,000 تومان
پلاک پارسیل اکریلی تا پنج دندان + لابراتور 570,000 تومان
ریلاین هر فک 230,000 تومان
ایمپلنت درجه یک با یک واحد روکش 2,360,000 تومان
درمان ریشه مجدد هر کانال 200,000 تومان
جراحی ریشه باقی مانده 240,000 تومان
جراحی عقل نیمه نهفته 414,000 تومان
جراحی عقل نهفته 552,000 تومان
جراحی تخصصی (هر ربع فک) 506,000 تومان
افزایش طول تاج دندان 264,000

متداول ترین روش جایگزینی عصب کشی دندان ها چیست ؟

کشیدن دندان آسیب دیده به جای استفاده از روش عصب کشی:

کشیدن دندان آسیب دیده ، در واقع یکی از متداول ترین روش ها، برای جایگزینی عصب کشی دندان آسیب دیده می باشد. زمانی که یکی از دندان های خود را کشیدید ، باید جای خالی آن را با استفاده از روش های دیگر از جمله : دندان مصنوعی ، بریج دندان و یا ایمپلنت پر نمایید. هرکدام از این روش ها نیز دارای هزینه ها و همچنین معایب و مزایای مختص به خود می باشند. از نظر متخصصین دندان ، تا جایی که ممکن است ، بهتر است دندان طبیعی را حفظ نمود و اصلا به کسی توصیه نمی شود که دندان طبیعی را بکشد و بجای آن از پروتز های مصنوعی استفاده نماید. مگر آنکه دندان شما شیری باشد و مدت کمی تا بیرون آمدن دندان اصلی باقی مانده باشد.

دلیل اصلی احساس درد ، پس از عصب کشی دندان ها چیست ؟

اصولا یکی از سوالات مهم بیماران این است که هنگامی که عصب دندان کشیده می شود ، چطور ممکن است هنوز هم درد داشته باشد ؟ مگر عصب دندان کشته نشده است ؟ پس چرا هنوز هم درد دندان احساس می شود ؟ واقعیت این است درمانی را که بیماران آن را عصب کِشی و یا همان عصب کُشی می نامند ، و دندان پزشکان ان را با نام “درمان کانال ریشه” می شناسند ، تنها محدود به خارج کردن عصب ها از دندان نیست. در اصل عصب کشی به معنای پاک سازی کردن و شک دادن به کانال های ریشه تا طول مناسب و همچنین مسدود نمودن مسیر این کانال ها با استفاده از مواد صناعی می باشد. به طوری که میکروب های درون کانال ریشه، پاک سازی شده و همچنین امکان رشد آنها در آینده نیز ناممکن می شود. همه ی این عملیات ممکن است برای یک بیمار 1 تا 3 جلسه زمان لازم داشته باشد زیرا عصب کشی دندان کاری زمان بر و دقیق می باشد. در صورتی که پیش از عصب کشی دندان درد داشته اید ، احتمال آنکه پس از عصب کشی نیز درد داشته باشید زیاد است.

وجود درد پس از عصب کشی دندان ها ، ربطی به کامل نبودن عصب کشی و یا وجود داشتن مشکلی در درمان ندارد. مکانیسم درد در بدن انسان خصوصا در قسمت سر و گردن بسیار پیچیده می باشد. گاهی اوقات با وجود رفع نمودن دلیل اصلی درد ، باز هم همچنان سیستم اعصاب محیطی و مرکزی تحریک بوده و درد ادامه خواهد داشت و همین امر مسبب ایجاد شدن درد و ناراحتی می گردد. گاهی اوقات علت اصلی درد پس از عصب کشی دندان ، واکنش التهابی  و تورم بعد از عصب کشی دندان می باشد. لذا وجود داشتن درد پس از عصب کشی ، تا 24 ساعت اول طبیعی بوده و جایی برای نگرانی نیست. همچنین این درد را می توان با استفاده از دارو کنترل نمود. در بعضی از مواقع دیده شده حتی تا چند روز پس از عصب کشی دندان ، حین غذا خوردن و یا وارد شدن فشار به دندان ، فرد احساس ناراحتی و درد می کند که این موضوع امری عادی می باشد. برای آنکه پس از عصب کشی دندان ، کمترین میزان درد را متحمل شوید ، دارو های تجویز شده توسط پزشک را به موقع و درست مصرف کنید. بهتر است از داروهای مسکن ، پیش از رفع کامل بی حسی استفاده نمایید ، تا تاثیرات بهتری را مشاهده نمایید و درد کمتری را متحمل شوید.

آیا می دانید عصب کشی دندان ها چگونه انجام می شود ؟

انجام عصب کشی دندان ، برای نجات دادن دندان است نه برای کشیدن آن. در این عملیات ، دندان و یا ریشه های آن حذف نمی شوند ، تنها کانال های دندان تمیز خواهند شد و همچنین مقداری از بافت های اعصاب و پالپ دندان نیز برداشته می شود تا بتوان از تخلیه ی همه ی باکتری ها مطمئن شد.

آیا پس از عصب کشی دندان ها ، دیگر دردی حس نمی شود ؟

تعداد بسیاری از افراد عقیده دارند پس از عصب کشی دندان ، دیگر دردی وجود نخواهد داشت و دیگر دندان هنگام برخورد با غذاهای سرد یا گرم حساس نخواهد بود. این نکته را باید در نظر داشته باشید که پس از اتمام درمان دندان ، تا چند روز در اطراف دندان ، احساس درد خواهید داشت. لذا می توانید برای کنترل درد خود ، از دارو های مسکن استفاده کنید.

دلیل استفاده از روش عصب کشی دندان چیست ؟

برخی از افراد همواره این سوال را می پرسند “چرا وقتی می دانیم در نهایت دندانی باید کشیده شود ، باز هم درد و رنج عصب کشی را تحمل کنیم ؟ ” این تصور بسیار اشتباه می باشد. در بسیاری از موارد استفاده از روش عصب کشی دندان ، با موفقیت همراه بوده و سبب شده فرد بتواند دندان خود را سال های سال حفظ کرده و از آن استفاده نماید.

حتما بخوانید: کارت تخفیف دندانپزشکی

آیا عدم وجود درد ، به معنای عدم نیاز به عصب کشی می باشد ؟

تا بحال دیده شده ، بسیاری از دندان هایی که نیاز به عصب کشی داشته اند ، دچار درد نشده اند. نداشتن درد به معنای مشکل نداشتن دندان نمی باشد. تنها دندانپزشک می تواند عفونی بودن یا نبودن دندان را تشخیص دهد. در صورتی که دندان شما دچار عفونت شده باشد ، حتی اگر درد هم نداشته باشید ، حتما باید برای درمان آن اقدامات لازم را انجام داده و آن را درمان نمایید. در صورتیکه در محیط دهانتان متوجه جوش هایی شدید ، حتما به پزشک مراجعه کنید. وجود این جوش ها می تواند نشانه ای برای تخلیه ی عفونت ها باشد و این دندان باید هرچه زودتر درمان شود.

مراحل عصب کشی دندان ها چه می باشد ؟

اصولا درمان دندان با استفاده از روش عصب کشی دندان ، نهایتا در دو یا سه جلسه انجام می گیرد. پس از اتمام جلسات اولیه ی عصب کشی دندان ، باید در زمان تعیین شده توسط پزشک ، برای پر نمودن دندان و یا کشیدن روکش بر روی دندان اقدام نمایید. استفاده از مواد پر کننده و یا کشیدن روکش بر روی دندان ها مانع ورود دوباره ی باکتری ها به دندان و بروز عفونت های دندانی می شود.

چه کسانی کاندیدای عصب کشی دندان می شوند ؟

چنانچه دندان درد شدیدی داشته و یکی از دندان هایتان متورم و دچار تغییر رنگ شده است ، شما کاندیدای عصب کشی دندان هستید. هنگامی که باکتری ها بتوانند از طریق پوسیدگی های دندانی که درمان نشده اند ، وارد دندان شوند ، می توانند سبب ترک خوردن دندان و یا عفونت بشوند لذا در این مرحله دندان درد شدید شروع خواهد شد. معمولا زمانی که عفونت در عمق دندان وجود دارد عصب کشی توصیه می شود. درصورتیکه دندان درمان نشود ، ممکن است دیگر قابل درمان نبوده و نیاز به کشیدن آن باشد.

تعدادی از علائم عفونت دندان :

– احساس درد در فک یا دندان

– متورم شدن اطراف دندان

– حساس شدن دندان ها نسبت به سرما و گرما

– ترک خوردن دندان ها همراه با درد

– آسیب رسیدن مشهود به دندان

– ایجاد تاول در لثه ها

– متغیر شدن رنگ دندان

– متورم شدن سر ، گردن و یا صورت

دوام و ماندگاری دندان با استفاده از روش عصب کشی دندان :

در صورتیکه بطور صحیح از دندان ترمیم شده خود مراقبت نمایید ، این دندان می تواند برای همه ی عمر دوام و ماندگاری داشته باشد. دندان های ترمیم شده و یا عصب کشی شده هنوز هم می توانند دچار پوسیدگی شوند. لذا رعایت بهداشت دهان و همچنین معاینات منظم دندان می تواند در پیش گیری از ایجاد شدن مشکلات بعدی به شما کمک کرده و از پوسیده شدن مجدد دندان های ترمیم شده جلوگیری شود.

دلیل گران بودن نرخ دندانپزشکی چیست ؟

هدف پزشکان در زمینه ی دندانپزشکی ، بازیابی سلامتی دندان ها و همچنین حفظ زیبایی آن ها است. یعنی بطور کلی می توان گفت هدف اصلی ترمیم نمودن و بازسازی کردن دندان های بد رنگ و بد فرم است. پزشک متخصص تشخیص می دهد کدام دندان خراب است و نیاز به درمان دارد و همچنین در زمینه ی زیبایی ، با تشخیص خود به شما کمک می کند و به شما می گوید چه رنگ و چه شکل دندانی برای دهان شما مناسب تر است. با این وجود که همه ی بیماران نیازمند ترمیم و بازسازی دندان هایشان هستند ، باز هم همیشه از بالا بودن نرخ دندان پزشکی شکایت دارند. در این قسمت می خواهیم ابتدا به شما عزیزان دلیل اصلی بالا بودن نرخ دندانپزشکی را بگوییم و همچنین معیار هایی که می تواند بر روی نرخ دندانپزشکی موثر باشد را توضیح دهیم تا بدانید بالا بودن این نرخ به چه علت است.

در ادامه ی مطالب با ما همراه باشید.

معیار هایی که در تعیین نمودن نرخ هزینه های دندانپزشکی موثر هستند کدام اند ؟

– بالا بودن نرخ تجهیزات و همچنین دستگاه های دندانپزشکی

– بالا بودن نرخ دوره های آموزشی مخصوص دندانپزشکان

– بالا بودن نرخ موادی که در دندانپزشکی مورد استفاده ی پزشکان قرار می گیرد.

– نیازمند بودن صبر و دقت زیاد دندانپزشک

– معاینات پس از درمان

حال در این قسمت هریک از موارد گفته شده را به اختصار توضیح خواهیم داد :

1- بالا بودن نرخ تجهیزات و همچنین دستگاه های دندانپزشکی :

دستگاه ها و تجهیزاتی که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار پیشرفته و همچنین گران قیمت هستند. همه ی این دستگاه ها وارداتی بوده ، و به همین دلیل گران هستند. هزینه ی بالای این دستگاه ها سبب شده تا نرخ دندانپزشکی نیز بالا برود.

2- بالا بودن نرخ دوره های آموزشی مخصوص دندانپزشکان :

در رشته ی دندانپزشکی ، پزشک نیاز دارد طی زمان های مختلف دوره های ویژه ای را بگذراند تا بتواند خود را با پیشرفت علم تطبیق داده و از فناوری ها و روش های جدید بهره ببرد. خصوصا پزشکانی که در زمینه ی زیبایی فعالیت دارند ، به این دوره ها بسیار نیاز دارند. دندانپزشکان علاوه بر زمان بسیاری که باید برای گذراندن این دوره ها صرف کنند ، هزینه ی بالایی را نیز صرف می کنند. به همین دلیل یکی دیگر از عواملی که سبب بالا رفتن نرخ دندانپزشکی می شود ، همین دوره های مخصوص پزشکان است.

3- بالا بودن نرخ موادی که در دندانپزشکی مورد استفاده ی پزشکان قرار می گیرد :

موادی که در درمان و ترمیم دندان ها استفاده می شود خارجی بوده ، لذا قیمت آن ها هم بالا است. محصولات و مواد مخصوص دندانپزشکی ، جزو گران قیمت ترین مواد پزشکی هستند و دندانپزشکان برای تهیه ی آن هزینه های بسیار بالایی را پرداخت می کنند. لذا یکی از موارد مهم در بالا بودن نرخ دندانپزشکی ، همین بالا بودن قیمت مواد اولیه ی دندانپزشکی است که پزشکان باید برای تهیه ی آن ، هزینه ی بالایی را بپردازند. برای مثال موادی مانند کامپوزیت و آمالگام که از آن ها برای پر کردن دندان استفاده می شود ، بسیار گران هستند.

نرخ مصوب دندانپزشکی

4- نیازمند صبر و دقت زیاد دندانپزشک :

کسانی که در زمینه ی دندانپزشکی فعالیت می کنند ، باید از صبر ، دقت و حوصله ی بالایی برخوردار باشند. دندانپزشکی به هنر دندانپزشک نیز بستگی دارد و بیماران انتظار دارند دندانپزشک دندان آن ها را به بهترین شکل و زیباترین شکل ممکن ترمیم و درمان نماید. کوچکترین اختلاف یا ناهماهنگی می تواند در بیماران احساس ناراحتی ایجاد نماید. لذا پزشک باید از دقت بالا و خوبی بهره مند باشد.

 5- معاینات پس از درمان :

انجام معاینات پس از صورت گرفتن درمان بسیار مهم می باشد. بیمار پس از اتمام مراحل درمان ، باز هم می تواند به پزشک مراجعه نموده تا پزشک او را معاینه کرده و سلامتی دندان های بیمار را بررسی کند و در صورتی که مشکلی بود آن را رفع نماید.

همانطور که می دانیم امروزه همه ی تلاش دندانپزشکان برای این است که بتوانند دندان را نگهداری کنند و تنها در مواردی خاص به بیمار توصیه می کنند که دندان خود را بکشد. برای مثال بعضی اوقات بیماری های لثه و یا پوسیدگی بیش از حد دندان ها سبب می شود دندان پزشکان آخرین راه ، یعنی کشیدن دندان را انتخاب نمایند.

در زمان های قدیم کشیدن دندان اولین و ساده ترین راه برای فروکش کردن درد ها بود. اما امروزه تنها در صورتیکه امکان ترمیم یا نگهداری دندان نباشد ، اقدام به کشیدن آن می کنند. در کتاب های دندان پزشکی ، یکی از دلایل قابل قبول که خارج کردن دندان را بلامانع می کند ، مشکلات اقتصادی بیمار می باشد. البته مشکل اقتصادی و عدم توانایی پرداختن نرخ دندانپزشکی جزو آخرین موارد قابل قول برای کشیدن دندان می باشد. ولی به نظر می رسد در کشور های جهان سوم ، یکی از اصلی ترین دلایل کشیدن دندان ها ، عدم توانایی پرداخت نرخ دندانپزشکی و بالا بودن آن می باشد.

دندان هایی که کشیدن آن ها رایج است عبارت اند از :

دندان های عقل جزو دندان هایی هستند که متخصصین کشیدن آن ها را توصیه می کنند. حتی بسیاری از پزشکان به کشیدن آن قبل از اینکه بطور کامل توسعه یابند اقدام می کنند. یکی از مشکلات رایج دندان عقل ، این است که می تواند بصورت نهفته و بدون آن که جای کافی برای رشد داشته باشد رشد کند و مشکلات بسیاری مانند عفونت ، پوسیدگی سایر دندان های مجاور ، بیماری های لثه ، تداخل نیش ها و … را بوجود آورد.

هزینه کشیدن دندان عقل :

بصورت عامیانه می توان گفت هزینه ی کشیدن دندان های عقل با سختی آن رابطه ی مستقیمی دارد. یعنی هرچه کشیدن دندان سخت تر باشد ، هزینه ی آن نیز بیشتر می شود. اگر کشیدن دندان عقل بنا به ضروریت های پزشکی باشد ، می توان از طرح ها و بیمه های دندانپزشکی استفاده نمود و هزینه کشیدن دندان عقل را تا 80 درصد کاهش داد. زیرا بسیاری از بیمه ها و طرح ها ، هزینه ی کشیدن دندان عقل را تا 80 درصد پوشش می دهند. اگر دندان عقل شما بیرون باشد و کامل رشد کرده باشد ، نیازی به جراحی نیست و کار با کشیدن ساده انجام می شود و هزینه کشیدن دندان عقل در این مرحله مبلغ قابل توجهی نمی شود. اما در صورتیکه دندان عقل شما به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باشد ، یعنی به طور کامل رشد نکرده باشد ، هزینه جراحی دندان عقل به حجم جراحی و همچنین موقعیت دندان های بیمار بستگی دارد و هرچه شرایط حادتر باشد هزینه کشیدن دندان عقل بیشتر خواهد شد.

قیمت پر کردن دندان ها :

در صورتی که دندان شما سوراخ شده (اصطلاحا کرم خورده شده ) و هنگام جویدن یا مسواک زدن احساس درد و ناراحتی دارید ، و یا آنکه دندانتان نسبت به سرما و گرما حساس شده است ، احتمال دارد دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد و باید برای پر کردن آن به پزشک مراجعه نمایید. برای تسکین دادن دردهای ناشی از پوسیدگی و همچنین ترمیم کردن دندان ها باید برای پر کردن دندان هایتان اقدام کنید. قرن هاست از روش پر کردن دندان ، برای حفظ کردن ساختار دندان های پوسیده شده استفاده می شود که از این روش عموما برای جلوگیری از کشیدن دندان استفاده می شود. پر کردن دندان جزو کاربردی ترین درمان های دندانپزشکی در همه ی جهان می باشد. قیمت پر کردن دندان در سال 97 تقریبا از 150 هزار تومان به بالا گزارش شده است.

نرخ مصوب دندانپزشکی

با پر کردن دندان ، می توان دندان های پوسیده را ترمیم نمود و حفره هایی که ناشی از پوسیدگی هستند را با استفاده از مواد مخصوص پر کرد.

انواع پر کردن دندان ها :

پر کردن دندان ها دارای انواع مختلفی است که دندانپزشک با توجه به یک سری شرایط ، مناسب ترین آن را به شما توصیه می کند. شرایطی که پزشک برای نوع پر کردن دندان ها در نظر می گیرد عبارت اند از :

– محل و شماره ی دندان آسیب دیده

– میزان گستردگی پوسیدگی دندان آسیب دیده

– حساسیت بیمار به مواد های دندان پزشکی

— میزان بودجه ی بیمار

برای پر کردن دندان ها از مواد مختلفی می توان استفاده نمود که استفاده از این مواد با توجه به نظر بیمار و پزشک مشخص می شود. استفاده از هریک از این مواد تاثیر مستقیمی بر قیمت پر کردن دندان ها دارد. این مواد عبارت اند از : آمالگام ، مواد همرنگ دندان کامپوزیتی ، سرامیک ، گلاس آینومر و طلا.

هزینه پر کردن دندان با آمالگام:

آمالگام ترکیبی نقره ای رنگ بوده که با استفاده از ترکیب شدن موادی مانند سیلور ، جیوه و قلع ساخته می شود. این ترکیب بسیار با دوام و محکم بوده و در برابر ساییدگی مقاوم است به همین دلیل برای پر کردن دندان ها ماده ای مناسب است. آمالگام در مقابل سایر مواد دیگر دندانپزشکی هزینه اش کمتر بوده و ارزان تر است.  از آمالگام برای ترمیم کردن دندان های عقبی و دور از دید استفاده می شود زیرا رنگ تیره ای دارد و این یکی از معایب اصلی این ماده است و بسیاری از افراد از این موضوع ناراضی هستند.

هزینه پر کردن دندان ها با استفاده از مواد همرنگ دندان کامپوزیتی:

این مواد کامپوزیتی ، همرنگ دندان ها بوده و از رزین آکریلیکی و همچنین ذرات بسیار ریز شیشه مانند تشکیل می شود. از بین همه ی مواد ها کامپوزیت شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارد. این مواد دارای مقاومت بالایی در برابر شکستگی ها می باشند. البته به شرط آن که تنها برای پر کردن دندان های متوسط و کوچک از آن استفاده شود تا بتوانند فشار جویدن را تحمل کنند. مواد کامپوزیتی به مرور زمان ساییده می شود و به اندازه ی سایر مواد دیگر مقاوم و با دوام نمی باشد. هزینه پر کردن دندان با استفاده از این مواد در مقایسه با ماده ی آلگام کمی بیشتر می باشد.

نرخ مصوب دندانپزشکی

هزینه پر کردن دندان ها با استفاده از مواد سرامیکی:

هزینه ی پر کردن دندان ها با استفاده از مواد سرامیکی ، شبیه به هزینه پر کردن دندان با استفاده از طلا می باشد. این ماده را قبل از پر کردن و پیش از چسباندن در لابراتوار آماده نموده سپس مورد استفاده قرار می دهند. سرامیک به دلیل اینکه مقاومت بالایی در برابر لکه زدن دارد ، طرفداران بسیاری دارد. همچنین رنگ این ماده بسیار شبیه به رنگ دندان طبیعی بوده و قابل انطباق است. هزینه پر کردن دندان با سرامیک به این دلیل بالا است ، زیرا اولا مواد اولیه ی آن گران قیمت است ، ثانیا دارای عمر و دوام بسیار بالایی است.

هزینه پر کردن دندان با استفاده از گلاس آینومر:

این ماده همرنگ دندان بوده و به سادگی به دندان ها می چسبد. این ماده برای پیشگیری کردن از پوسیدگی دندان ، به مرور زمان در اطراف پر کردگی فلوراید آزاد می کند. گلاس آینومر ظاهری بسیار طبیعی دارد زیرا می توان رنگ آن را با رنگ دندان طبیعی تطابق داد. با وجود هزینه ی بالای این ماده و زیبایی آن ، استفاده از آن برای دندان هایی که باید فشار زیادی را تحمل کنند توصیه نمی شود زیرا به سادگی دچار ساییدگی و خورد شدن می شوند.

هزینه پر کردن دندان با استفاده از طلا:

این پر کردگی نیز ابتدا در لابراتوار توسط دستگاه های مخصوص ساخته می شود ، سپس با استفاده از سیمان مخصوص دندانپزشکی ، درون حفره جای داده شده و چسبانده می شود. این ماده در صورت مراقبت صحیح ، می تواند بیش از 20 سال دوام آورد. طلا بهترین ماده ای است که می توان از آن برای پر کردن دندان ها استفاده کرد و با لثه سازگاری بسیار خوبی نیز دارد. البته همانطور که می دانید استفاده از طلا برای پر کردن دندان ، جزو گران ترین گزینه ها می باشد.

همانطور که مشاهده کردید، هزینه پر کردن دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. مثلا پر کردن دندان با استفاده از کامپوزیت گران قیمت تر است نسبت به پر کردن با آلگام. زیرا پر کردن دندان با استفاده از مواد همرنگ دندان ، به مهارت بیشتری نیاز داشته و همچنین مواد اولیه آن گران تر است و نیاز به تجهیزات جدید تری نیز دارد.

یکی دیگر از عواملی که بر روی هزینه پر کردن دندان موثر است ، تعداد سطوحی است که نیاز به پر کردن دارند. مثلا ممکن است یک دندان از همه ی سطوح پوسیده و خراب باشد ، ولی یک دندان دیگر تنها از یک سطح پوسیده شده باشد.

برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته چکار باید کرد ؟

با از دست دادن همه ی دندان ها و یا ریختن آن ها ، صورت و عضلات صورت شما پیر و افتاده به نظر می رسد و بر روی چهره ی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. شما می توانید با استفاده از دندان های جایگزین ، این مشکلات را رفع کنید وباعث شوید صورت و گونه هایتان از حالت افتادگی نجات پیدا کند. مسلما همه ی ما می دانیم داشتن دندان برای حفظ سلامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با استفاده از دندان وضعیت گفتار بهبود می یابد و همچنین باعث می شود افراد بتوانند راحت تر غذاهای مورد علاقه شان را بجوند و همچنان از آن لذت ببرند. حتی استفاده از دندان های مصنوعی تکه ای ، می تواند برای سلامتی سایر دندان ها مفید باشد. دندانپزشک می تواند بهترین نوع دندان مصنوعی موقت یا دائمی را با توجه به شرایط شما ، پیشنهاد نماید تا شما بتوانید با توجه به بودجه و هزینه ی مورد نظرتان جایگزین مناسبی را برای دندان های از دست رفته خود بیابید.

دندان های مصنوعی در دو نوع دائمی ، غیر دائمی ، کامل و تکه ای یا دانه ای موجود می باشد.

برای ساخت دندان های مصنوعی حدود یک ماه زمان لازم است و بیمار باید چندین جلسه به پزشک مراجعه نماید تا مراحل قالب گیری و اندازه گیری دقیق دندان ها به درستی انجام گیرد.

لیست قیمت دندان مصنوعی به چه صورت است ؟

همانطور که گفته شد ، امروزه مدل های متنوعی از دندان های مصنوعی موجود می باشد که بسته به بودجه ی بیمار و شرایط فردی او ، مدل مورد نظر انتخاب می شود. لذا هزینه ی درمان با استفاده از دندان مصنوعی مستقیما به نوع فعالیت هایی بستگی دارد که برای آماده کردن دهان بیمار انجام میگیرد ، همچنین به نوع دندان مصنوعی نیز بستگی دارد که بیمار از نوع متحرک انتخاب کرده باشد و یا از نوع ثابت. لذا دندانپزشک پیش از انتخاب نوع دندان ، حتما اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار خواهد داد سپس با توجه به سلیقه و بودجه ی شما نوع درمان را مشخص می نماید.

هزینه ی دندان مصنوعی به نوع موادی که بکار می رود ، تکنیکی که پزشک مورد نظر استفاده می نماید و همچنین هزینه های موقعیتی و اجرایی کلینیک بستگی دارد. دوستان عزیز این نکته را نیز در نظر داشته باشید ، ممکن است قسمتی از هزینه ی دندان های متحرک توسط شرکت ارائه کننده بیمه پرداخت گردد.

هزینه ایمپلنت دندان :

ایمپلنت کردن دندان نیز یکی دیگر از روش های خوب و البته گران قیمت است که می توان با استفاده از این روش ، دندان های از دست رفته را جایگزین نمود. ایمپلنت همان کاشت دندان به صورت ثابت یا موقتی است. برای انجام ایمپلنت ، پین هایی با جنس تیتانیوم خالص که سازگار با بدن انسان هستند را بوسیله ی جراحی درون استخوان های فک می کارند و پروتز دندان را به صورت ثابت یا متحرک به این ایمپلنت ها وصل می کنند. هزینه ایمپلنت دندان در سال 97 تقریبا حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان گزارش شده شده است. هزینه ایپلمنت دندان در سال 97 با توجه به افزایش قیمت دلار و در نتیجه افزایش قیمت مواد و تجهیزات، افزایش بیشتری نسبت به قیمت ایمپلنت دندان در سال 97 که توسط وزارت بهداشت داشته است.

انواع مختلف ایمپلنت ها:

امروزه حدود صد نوع ایمپلنت  در بازار های جهانی موجود می باشد. یکی از معیار هایی که برای ایمپلنت ها در نظر گرفته می شود ، پاسخ بافت های پذیرنده ی ایمپلنت می باشد که می تواند موفقیت کاشت دندان را تعیین نماید. ایمپلنت هایی که معتبر هستند ، در اطراف خود استخوان سازی مناسبی دارند. همچنین تحلیل استخوان های اطراف آن ها کمتر و یا در حد صفر است. لذا احتمال شکستن آنها خیلی پایین است.

نرخ مصوب دندانپزشکی

هزینه ایمپلنت دندان به چه صورت است ؟

در بازار های بین المللی ، محصولاتی با کیفیت بسیار عالی وجود دارد. مشکل اصلی اینجاست که هزینه ایمپلنت های دندان بسیار بالا بوده لذا به دلیل قیمت بالای آن و استفاده ی کمتر آن توسط مردم ، این محصول بسیار کم و به صورت محدود وارد ایران می شود. به همین دلیل همیشه همه ی سایز های آن و قطعات مربوطه موجود نمی باشد و گاهی برای رسیدن یک قطعه ، مدت زمان زیادی طول می کشد. بیمار هنگام انتخاب این گزینه باید به مدل آن ، هزینه ی تمام شده و رایج بودن آن در محیط خود توجه نماید و تنها قیمت ایمپلنت و کشور تولید کننده آن مد نظر بیمار نباشد.

هزینه ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری بستگی دارد که در این قسمت چند مورد از این عوامل را باهم بررسی خواهیم نمود :

– نوع ایمپلنت مورد نظر

– هزینه ی لابراتوار و همچنین پزشک معالج شما

– در صورتی که از ایمپلنت هایی استفاده نمایید که نیاز به جراحی دارند ، هزینه ی جراحی نیز به قیمت کاشت دندان اضافه می شود.

– برند ایمپلنت و کشور سازنده آن

فاصله زمانی مورد نیاز از کشیدن دندان تا کاشتن ایمپلنت چقدر می باشد ؟

در صورتی که دندانی را تازه بکشید ، همزمان با کشیدن نمی توان ایمپلنت انجام داد. حداقل دو ماه زمان نیاز است تا در محلی که دندان کشیده شده است استخوان تشکیل شود.

آیا برای کاشتن ایمپلنت محدودیت سنی خاصی وجود دارد ؟

بهتر است این کار  از هیجده الی بیست سالگی انجام شود تا فک بیمار رشد کامل خود را کرده باشد. همچنین برای افرادی نیز که شرایط لازم برای تحمل جراحی را دارند و از لحاظ پزشکی و روانی سالم باشند ، انجام این کار بلامانع است. برای افرادی نیز که مشکلاتی مانند فشار خون یا دیابت دارند ، در صورتی که مشکلاتشان کنترل شده باشد ، تحت نظر جراح مربوطه می توانند ایمپلنت انجام دهند.

ایمپلنت برای دندان های جلو راحت تر است یا برای دندان های آسیاب ؟

به دلیل نبود محدودیت هایی مانند سینوس و عصب در قسمت جلو ، کاشت ایمپلنت به ظاهر آسان تر به نظر می رسد. اما این نکته را در نظر داشته باشید برای کاشت دندان های جلو ، تبحر پزشک و جراح مورد نظر ، بسیار مهم است. زیرا برای کاشت دندان های جلو باید ملاحظات زیبایی بسیاری مورد توجه قرار گیرد.

چه عواملی به تبحر پزشک برای کاشت ایمپلنت بستگی دارد ؟

– محل دقیق قرار گیری دندان

– عمق قرار گیری ایمپلنت

– زاویه ی مناسب برای ایمپلنت و همچنین مدیریت صحیح پروتز

آیا پول خرج کردن برای هزینه ایمپلنت کار مقرون به صرفه و درستی است ؟

ایمپلنت ها چون از جنس فلز هستند ، پوسیده نمی شوند. اما فلزی بودن آن دلیل بر این نیست که دیگر اصلا خراب نشود. ایمپلنت ها نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت های صحیح و رعایت بهداشت فردی دارند. لذا باید در نگهداری از آن بسیار دقت نمود و از مسواک و خمیر دندان مناسب و همچنین نخ دندان استفاده کرد.

آیا ایمپلنت ها هم مانند دندان های دیگر دچار جرم گرفتگی می شوند؟

بله ، هرچیزی که در دهان قرار گیرد به علت برخورد با بزاق و مواد غذایی و همچنین پلاک های موجود در دهان ، دچار جرم گرفتگی می شود. به همین دلیل است دندان های کاشته شده هم مثل دندان های دیگر نیاز به چکاپ و مراجعات دوره ای به پزشک دارند.

قیمت ایمپلنت دندان بصورت نهایی چگونه محاسبه می شود ؟

در شرایط معمولی برای هر بیمار حداقل به پنج قطعه ایمپلنت نیاز است.  (دو عدد آن ها به صورت همیشگی در دهان بیمار باقی می ماند و قطعه های دیگر نیز برای فرم دادن و قالب گیری ها استفاده می شود.)

هزینه ایمپلنت دندان به مواردی بستگی دارد که عبارت اند از :

– قیمت ایمپلنت

– هزینه ی متخصص پروتز و همچنین جراح مورد نظر

– هزینه ی لابراتوار برای پروتز

– هزینه ی قطعات مورد استفاده

– برند ایمپلنت و کشور سازنده ی آن

ترمیم دندان های شکسته شده :

دندان ها جزو اجزایی از صورت هستند که دائما در معرض خطر شکسته شدن قرار دارند. گاهی به دلیل جویدن جسمی سخت ، تصادف ، ضعیف شدن مینای دندان به علت وجود پوسیدگی های قدیمی و … ممکن است دندان ها آسیب دیده و قسمتی از آن ها شکسته شود.

این نکته را در نظر در نظر داشته باشید ، شکستن دندان به این معنا نیست که دندان دیگر قابل ترمیم نیست و باید آن را کشید ! بلکه می توان با استفاده از روش های مختلف این دندان شکسته را ترمیم و درمان نمود.

هزینه ترمیم دندان شکسته به چه صورت است ؟

هزینه ترمیم دندان شکسته و یا آسیب دیده بستگی به نوع آسیب و شدت آن دارد. مثلا در بعضی از موارد ممکن است دندان ترک بخورد ، شکستگی کوچک یا بزرگی بر روی آن ایجاد شود ، تنها لبه ی آن بپرد و …

لذا در این حالت پیچیدگی درمان ، نوع درمان ، زمان مورد نیاز برای درمان ، تبحر و میزان تجربه ی پزشک مورد نظر ، پوشش دادن یا ندان بیمه های خدمات درمانی ، و بسیاری موارد دیگر بر روی هزینه ترمیم دندان شکسته موثر خواهند بود.

شکستگی دندان ها ممکن است برای هر فردی در هر بازه ی سنی رخ دهد. در صورتی که دندان های اصلی شما دچار شکستگی شد هرچه سریعتر به متخصص زیبایی دندان مراجعه کرده تا با استفاده از روش های جدید و مدرن دندان شما را ترمیم و زیبا نماید.

برای ترمیم دندان شکسته راه های متنوعی وجود دارد که در این قسمت چهار روش را به اختصار برایتان توضیح خواهیم داد :

اولین روش ، روش دنتال باندینگ است. از این کامپوزیت بر روی دندان های بد رنگ و یا شکسته شده استفاده می شود. عمر کامپوزیت باندینگ بیش از ده سال می باشد. در این روش نیازی به بیهوشی نمی باشد.

روش دوم لامینت کردن دندان ها است. ونیر یا لامینت دندان ، روش بسیار مناسبی است که به دندان های جلویی وصل می شود. ونیر ها ظاهر دندان را به کل تغییر داده و ظاهر بسیار زیبایی به دندان می بخشند. عمر ونیر بالای 30 سال می باشد.

روش سوم روکش کردن دندان های شکسته است. روکش های دندان می توانند دندان را بطور کامل پوشش دهند و ظاهر آن را به خوبی حفظ نمایند.

روش چهارم ایمپلنت کردن دندان است. در صورتی که شکستگی دندان زیاد باشد و به خط لثه رسیده باشد ، باید دندان را کشید و سپس به جای آن ایمپلنت نمود. ایمپلنت کارایی شبیه به دندان طبیعی دارد و جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته می باشد.

جراحی های لثه و هزینه جراحی لثه :

در صورتی که بیماری های لثه زود تشخیص داده شوند ، به سادگی قابل پیشگیری و درمان می باشند.  اما در صورتی که این بیماری را به حال خود رها کنید ، می تواند مشکلات جدی برای بدن بوجود آورد. بیماری های لثه می توانند منجر به خونریزی های مکرر لثه ، بد بو شدن دهان ، وارد شدن آسیب های جدی به استخوان فک و از دست دادن دندان ها شود. یکی از راه های معمول برای تمیز کردن لثه ها ، استفاده از جرم گیری دندان می باشد. که امروزه روش های پیشرفته ی دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی ها عبارت اند از : جراحی پریودنتال ، جراحی فلپ لثه (پیوند لثه ) ، کورتاژ لثه (خراشیدن لثه ها ) ، جراحی پیوند استخوان لثه ، جراحی پیوند کردن بافت های نرم لثه ، جراحی بازسازی نمودن استخوان های لثه و جراحی افزایش طول تاج دندان.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های لثه باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمایید و روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را از پزشک خود بیاموزید.

همچنین بهتر است چند وقت یک بار برای چکاپ نزد دندانپزشک رفته تا از سلامتی دهان و دندان خود اطمینان حاصل نمایید. در ضمن با مشاهده ی هرگونه ناراحتی در ناحیه ی لثه ها ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هزینه جراحی لثه:

عوامل بسیاری مانند تکنیک مورد استفاده در جراحی ، محل دندانپزشک ، تکنولوژی های مورد استفاده قرار گرفته حین درمان ، نوع بیمه ی دندان و … تعیین کننده ی هزینه جراحی لثه شما می باشند. همچنین یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده هزینه جراحی لثه ، شدت بیماری می باشد.

هزینه بلیچینگ دندان سال ۹۷

تعرفه دندانپزشکی سال 97 و هزینه عصب کشی دندان
4.7 (93.33%) 42 votes
7
برچسب ها :
 • محسن میرزایی
  7 ماه پیش

  سلام
  آیا این قیمت های اعلام شده در مطب پزشکان به همین شکل دریافت می شود یا مثل سایر موارد هر شخص برای خودش تعرفه تعیین می کند؟

  • علی دلیر
   6 ماه پیش

   کاربر گرامی سلام

   این تعرفه ها توسط وزرات بهداشت اعلام شده است و تمامی دندانپزشکان ملزم به رعایت این تعرفه های اعلام شده می باشند.

 • محمود
  5 ماه پیش

  با سلام.ملاک این تعرفه ها چیست؟ چون بنده هر چقدر گشتم نتونستم تعرفه رسمی نظام پزشکی رو پیدا کنم

  • علی دلیر
   5 ماه پیش

   محمود عزیز سلام

   این تعرفه ها با تلاش دوستان و همکاران ما در واحد تولید محتوا جمع گشتن که همگی طبق تعرفه ابلاغی به دندانپزشکان می باشند.

 • mousa
  5 ماه پیش

  با این شرایط من حتی ی دندون هم نمیتونم پر کنم

  • محسن
   5 ماه پیش

   با این وضعیت کلا هیچ کاری نمیشه کرد، قشنگ سرمونو باید بزاری و بمیریم

 • سینا
  4 ماه پیش

  من قیمت عصب کشی دندان رو از سایت شما خوندم و وقتی به چند مطب مراجعه کردم تقریبا شبیه بودن. اگه بقیه قیمت های اعلامی مثل هزینه عصب کشی دندان که نوشتین باشن خیلی عالیه که قبل از مراجعه به مطب با قیمت ها آشنایی داشته باشیم. ممنون از مقاله و لیست قیمت خدمات دندانپزشکی سایت شما