تفاوت افراد چپ دست و راست دست

5 ماه پیش
تفاوت افراد چپ دست و راست دست

جالب است بدانید حدود 90 درصد از انسان ها راست دست بوده ، و تنها 10 درصد آن ها چپ دست هستند. در این میان نکته ی مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه کنید این است که ، در مورد کل بدن ، این که قسمت چپ غالب است یا قسمت راست صحیح است. در صورتی که کمی دقت و تمرکز کنید ، حتما متوجه این موضوع می شوید که مثلا با یک گوش ، بهتر از گوش دیگر می شنوید. و یا با یک چشمتان بهتر از دیگری می بینید. پس این نکته را به یاد داشته باشید غالب بودن یک سمت بدن در مورد همه ی اندام های جفت بدن صدق می کند و یک مورد عمومی است.

دلیل این که دقیقا به چه دلیل فردی چپ دست می شود و فرد دیگر راست دست ، هنوز هم مشخص نشده است و همچنان به صورت یک راز باقی مانده است. ولی نظریه های زیادی در این مورد وجود دارند. طبق یکی از نظریه ها گفته شده است ترشح مقدار زیادی هورمون جنسی ، پیش از تولد می تواند عامل چپ دست شدن افراد شود.

بخوانید:  بیمه دندانپزشکی

در حالی که از طرف دیگر دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا می گویند چپ دست بودن یا راست دستی افراد به مقدار بسیاری توسط ژنتیک تعیین می شود.

طبق این نظریه ، گفته شده ژنی وجود دارد که بطور اختصاصی تنها جهت راست دست شدن است. در صورتی که فردی این ژن را به ارث ببرد راست دست می شود. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که اگر فردی این ژن را به ارث نبرد ، باز هم مشخص نیست آن شخص دقیقا چپ دست می شود یا راست دست! لذا احتمال راست دست شدن فرد هنوز هم با نداشتن این ژن راست دستی ، وجود خواهد داشت.

افرادی که راست دست هستند ، نیمکره ی سمت چپ مغزشان بزرگ تر است. در بسیاری از افراد راست دست ، قابلیت تکلم در نیمکره ی چپ مغزشان وجود دارد.

این در حالی است که طبق پژوهش های دانشگاه کالیفرنیا مشخص شده ، افراد چپ دست ، دو نیم کره ی مغزشان هم اندازه و مشابه است و همین امر سبب می شود ساختار مغزی منعطف تری داشته باشند.

نکته ی جالب اینجاست فقط 70 درصد چپ دست ها در نیم کره ی مخالفشان ، یعنی نیمکره ی راست ، قابلیت تکلمی دارند. اینطور به نظر میاید که شاید به علت وجود نداشتن ژن راست دستی ها ، به مغز اینگونه افراد اجازه داده می شود که بطور مساوی با مغز راست دستی ها رشد کند. تعدادی از افراد باقی مانده از هر دو گروه چپ و راست دست ها هم ، می توانند از هر دو نیمکره مغزشان استفاده کنند. طبق تحقیقات و بررسی ها ثابت شده این افراد دارای هوش بالاتری می باشند.

همچنین دیده شده در افراد چپ دست ، رابط مغزی میان دو نیمکره شان ، نسبت به افراد راست دست حدود 11 درصد بزرگ تر است. این مورد نشان دهنده ی ارتباطات قوی تر در دو نیمکره مغزیشان هنگام پردازش اطلاعات است. 

پروفسوری به نام گلین هامفریز اعتقاد دارد که در افراد راست دست ، نیمکره ی سمت راست تصویر را به صورت کلی می بیند و نیمکره ی چپ بر روی جزئیات تصاویر متمرکز می شود. در حالی ک این موضوع در افراد چپ دست وجود ندارد.

همچنین بخوانید:  عسل درمانی

همچنین او معتقد است آسیب ها و تخریبات مغزی می تواند احساسات درکی انسان ها را از جزئیات ، به طریقه های مختلفی میان افراد چپ دست و راست دست تحت تاثیر بگذارد.

موضوع جالب دیگری که در مورد چپ دست ها وجود دارد ، این است که طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه دوبلین ، درآمدی که کارگران چپ دست کسب می کنند 4 درصد از کارگران راست دست بیشتر است.

محققان این دانشگاه اعتقاد دارند چپ دست ها ، خصوصا مرد ها ، هنگام مواجه با شرایط جدید راحت تر می توانند خود را تطبیق دهند زیرا راحت تر می توانند از سمت راست مغزشان استفاده کنند و همچنین در استفاده ی آن وارد تر می باشند.

همین موضوعات باعث می شوند چپ دست ها از محبوبیت بیشتری نزد رئیسشان برخوردار باشند.

 چپ دست ها ترسو تر هستند :

پیش از این نتایج نشان داده بودند افرادی که چپ دست هستند نسبت به افراد راست دست ، بیشتر سازگار اند. یک انسان چپ دست خیلی راحت تر از یک فرد راست دست می تواند با دست راست خود کار ها را انجام دهد. به نظر می رسد انسان های چپ دست به راحتی و آسانی قادر به تعویض و انتخاب جایگزین هستند.

حال به گفته ی روانشناسان ، طبق مطالعات و تحقیقات جدیدشان گفته شده افراد چپ دست هنگام مواجهه با موضوع یا شرایطی ترسناک بیشتر وحشت زده می شوند.

روانشناسان در این تحقیقات ، به دو گروه از افراد چپ دست و راست دست کلیپی ترسناک نشان دادند. آن ها متوجه شدند افراد چپ دست با مشاهده ی این کلیپ خیلی بیشتر از راست دست ها ترسیده اند. به گفته ی روانشناسان راست دستان هم از دیدن این کلیپ کمی ترسیده بودند ولی شدت واکنش و نشان دادن ترس و وحشتشان بسیار کمتر از چپ دست ها بوده است.

تنها حدود 10 درصد انسان های جهان چپ دست هستند. ژنی وجود دارد که باعث غلبه بر راست دست شدن این افراد شده است. افرادی که مقدار بیشتری از این ژن داشته باشند ، چپ دست می شوند. مرکز های گفتاری راست دست ها و همچنین چپ دست ها در سمت چپ مغزشان وجود دارد. سمت چپ مغز بر روی قسمت های متفاوت و فرمان های مختلف و همچنین دستورات متمرکز می شود ، در حالی که سمت راست مغز بر روی احساسات و مفاهیم تمرکز دارد. 

بعضی از افراد هم در این میان وجود دارند که با هر دو دست قادر به انجام کار کردن هستند. گفته شده این افراد بسیار باهوش می باشند.

یکی دیگر از دستاورد این تحقیقات این بود که محققان متوجه شدند انسان های چپ دست در برابر مشکلاتی مثل مبتلا شدن به آلرژی ، افسردگی ، بیماری خود ایمنی ، سوء مصرف مواد ها و الکل ، صرع ، سیگار ، اختلالات خواب و اسکیزوفرنی مستعد تر می باشند. این در حالی است که افراد راست دست بیشتر با حوادثی جدی مانند سوانح رانندگی درگیر می شوند. طبق آمار گفته شده درگیری افراد چپ دست بیشتر با حوادث زندگی بوده و به همین دلیل است که درصد بسیاری از این افراد دارای طول عمر کمی هستند.

بیشتر بخوانید:  قرار بازداشت موقت چیست؟

به گفته ی کارشناسان انسان های چپ دست خیلی کمتر به دیگران وابسته اند. زیرا آن ها مجبور اند با دنیایی که برایشان ساخته نشده است سازگاری نمایند. به گفته ی دکتر پیترز ، چپ دست ها دارای تمایلات استقلال طلبانه ای هستند و به همین دلیل هم در برابر فشار ها و مشکلات اجتماعی ، مقاومت بالایی دارند.

چپ دست ها ومشکلات آن ها :

در جامعه ی امروزی که اصل و اصول همه چیز برای راست دست ها طراحی شده است ، زندگی برای چپ دست ها با مشکلات بسیاری همراه است.

علاوه بر همه ی این ها ، بعضی از خانواده های خرافاتی علاقه ای به چپ دست شدن فرزندشان نداشته و معمولا دید خوبی نسبت به این موضوع ندارند. آن ها سعی می کنند به زور و انجام رفتار هایی مثل بستن دست چپ فرزندشان ، او را وادار کنند با دست راست کار انجام دهد و راست دستی شود. این خانواده ها باید توجه کنند با این کارشان باعث می شوند فرزندشان در آینده نتواند کار های ظریف را با دست انجام دهند و هنگام انجام کار های روزمره شان دچار کندی خواهند شد. 

تفاوت افراد چپ دست و راست دست
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :