تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی

1 ماه پیش
تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی

تمایل انسان ها برای به دست آوردن بیشترین لذت ، باعث شده تا بشر به هر ماده ای که در آن لذتی مضاعف وجود داشته باشد و یا لحظه ای او را از واقعیت دور کند، تمایل فراوانی نشان دهد. چه این لذت از طریق مصرف مواد مخدر برای فرد معتاد باشد و چه از طریق استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی.

حتما بخوانید: ترک اعتیاد

علل تغییر الگوی مصرف مواد اعتیاد آور از سنتی به صنعتی برای افراد معتاد و خصوصا نوجوانان و جوانان ، همان حداکثر لذت و موج لذت گرایی این افراد می باشد. مواد صنعتی جدید به دلیل این که ترکیبات شیمیایی دارند، سیستم اعصاب مرکزی را تحریک کرده و باعث بروز نوعی تشنج و حرکات غیر قابل کنترل به همراه تعریق ، گشادی مردمک چشم و… می شوند.

محرک ها که در واقع گروهی از مواد اعتیادزای صنعتی محسوب می شوند، آمفتامین ها و متآمفتامین ها و مواد مشابه اکستاسی زیر مجموعه ی آن هستند، با آن که سابقه و پیشینه ی طولانی در فرهنگ مواد اعتیاد آور ندارند، اما امروزه با سرعتی باور نکردنی در حال فراگیر شدن و رو به رشد هستند. به طوری که در برخی از کشورها خصوصا از جانب نوجوانان و جوانان بیشتر مورد تقاضا قرار می گیرند.

دلیل تقاضای بیشتر برای استفاده از این مواد چیست؟

دلایل متعددی در این امر موثر است. اولین دلیل سهولت استفاده از این مواد است ، چرا که مصرف این گونه مواد نیاز به ادوات مخصوص مانند سرنگ، وسایل حرارتی و… ندارند. به علاوه موانع فرهنگی موجود در مقابل مصرف چند عدد قرص در خیلی از خانواده ها و جوامع ، آنچنان خطرناک  و مضر به نظر نمی رسد و مواد اعتیادزای صنعتی و شیمیایی عمدتا به شکل قرص و پودر هستند و در خیلی از خانواده ها همانند مصرف قرص های آرام بخش و یا مسکن تلقی می شوند.

تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی

مورد دیگر که منجر به تسریع مصرف محرک های شیمیایی گردیده است ، به نحوه ی مبارزه با این پدیده باز می گردد. به طور مثال برخوردهای فرهنگی مناسبی در مبارزه با مواد اعتیاد زای صنعتی تدارک دیده نشده است اما مواد مخدری چون تریاک و هروئین که همه ی جامعه با نام آن آشنا هستند، معمولا جامعه متمرکز و آماده ی برخورد و مبارزه با این مواد است.

حتما بخوانید: مواد مخدر چیست؟

از علل دیگر فزونی استفاده از مواد اعتیادزای صنعتی ، سهولت حمل و نقل آن و همچنین فاصله ی کوتاه تولید و مصرف این مواد است و همیشه و همه جا در دسترس است.

علائم و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و مواد مخدر سنتی :

مواد مخدر سنتی دارای علائم خماری (محرومیت از مواد ) هستند؛ در حالی که مواد محرک صنعتی معمولا مدت های حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف ، علائم خماری بروز می کند. مواد مخدر سنتی مانند تریاک و هروئین و سایر فرآورده های طبیعی معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخص هستند . به طور مثال فرد مصرف کننده به سرعت لاغر و تکیده می شود و پوست او کم کم تیره رنگ و سیاه می شود و البته قامت او خمیده و چهره اش پژمرده می شود. اما مصرف کنندگان محرک های صنعتی مانند شیشه به جز تغییر در مردمک چشم و زخم های احتمالی در گوشه های کناری زبان ، نشانه های مشخصی ندارند. پر حرفی، پر فعالیتی و پس از آن یاس و افسردگی ، بروز توهم و اختلالات شناختی و احتمال انجام رفتارهای پر خطر از تغییرات رفتاری مصرف کنندگان مواد محرک صنعتی در دراز مدت است.

تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی

مصرف مواد مخدر سنتی نیاز به محل و وسایل خاصی دارد ، در حالی که مواد صنعتی را می توان در هر محلیو با یک وسلیه ساده و قابل حمل مصرف کرد. مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیص هستند؛ درحالی که مواد محرک صنعتی غالبا دارای بو نبوده و اطرافیان  قادر به تشخیص نیستند.

ودر آخر و از همه مهمتر و بدتر اینکه مواد مخدر سنتی دارای علائم خماری می باشد؛ یعنی فرد معتاد پس از گذشت ۴ تا ۱۲ ساعت از آخرین مصرف دچار علائم ناخوشایندی مانند آب ریزش بینی و چشم، بی قراری، دردهای عضلانی، دل پیچه و اسهال و در نهایت تشنج خواهد شد. اما در مورد مصرف محرک های صنعتی ، چون علائم خماری یا محرومیت از مواد طی مدت زمان طولانی پس از آخرین مصرف بروز می کند ؛ لذا اکثر خانواده ها اعتیاد عزیزانشان را نمی توانند تسخیص دهند و در صورت شک کردن ، به دلیل عدم آگاهی ، تصور می کنند که عزیزشان معتاد نیست چرا که دچار علائم خماری نشده است.

تفاوت علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی
4.5 (90%) 2 votes
0
برچسب ها :