تفاوت های میان افراد باهوش و احمق

5 ماه پیش
تفاوت های میان افراد باهوش و احمق

با استفاده از چند روش آسان ، می توان افراد باهوش را از میان افراد احمق شناسایی کرد! و همچنین تفاوت های آن ها را به راحتی شناخت.

در دنیای ما ، افراد متفاوتی وجود دارند که همگی استعداد های مختلفی دارند. همه می توانند اینطور نشان دهند که باهوش هستند. مسلما خیلی سخت است که ما بتوانیم ارزیابی صحیح و دقیقی از سطح استعداد ها و اطلاعات همه ی آن ها داشته باشیم. از همه ی این ها گذشته ، همه ی ما عادت داریم در ذهنمان خود را فردی باهوش بدانیم. از نظر شما اینطور نیست ؟

چند مورد از ویژگی های افراد باهوش:

باهوش بودن همیشه در همه ی امور مهم بوده است. خصوصا در در زمینه های حرفه ای. داشتن یک ذهن هوشمند (باهوش) و سریع می تواند از بهترین دارایی های شما باشد. افرادی که دارای هوش پایینی هستند ، اغلب رفتار ها و عاداتی دارند که احمقانه به نظر می رسد. این عادات و  رفتار ها گاهی اوقات می توانند فاجعه به بار آورند. 

چند نمونه از رفتار هایی که انسان های احمق دارند ولی انسان های باهوش ندارند عبارتند از :

– انسان های احمق ، زمانی که کار اشتباهی را انجام می دهند ، دیگران را بخاطر آن سرزنش می کنند. این کار یک مورد غیر حرفه ای و قابل توجه است که انسان های باهوش اصلا این کار را انجام نمی دهند. اگر شما هم مدام به این فکر هستید که اشتباهاتتان را به گردن دیگران بیندازید ، شما به آن ها نشان می دهید که از بهره ی هوشی کمی برخوردارید. انسان های احمق هیچ گاه نمی خواهند اشتباهات خود را قبول کنند. آنها ترجیح می دهند دائما خود را ترسو جلوه دهند و همه چیز را به بازی بگیرند. یکی از نویسندگان کتاب هوش هیجانی ، به نام تراویس برادبری واقعیاتی را در این مورد می گوید. برادبری زمانی که در یک مهمانی شرکت کرده بود ، به همگی گفت سرزنش کردن دیگران ، اصلا ایده ی مناسبی نیست. شما باید برای اشتباهات خود پاسخگو باشید. مشکلی نیست اگر هر اشتباهی چه کوچک و چه بزرگ انجام دادید ، مسئولیت آن را بپذیرید و قبول کنید.

ویژگی افراد باهوش

طبق تحقیقات انجام شده بر روی مغز و اعصاب ، محققین گفته اند مغز انسان های باهوش نسبت به اشتباه از خود واکنش نشان می دهد ، در حالی که این اتفاق در مغز افراد احمق شاید رخ ندهد!

– همیشه حق با انسان های احمق می باشد ! در هنگام درگیری و کشمکش ها ، معمولا افراد باهوش با فرد مقابل همدردی می کنند و سعی می کنند بتوانند مشاجره را درک کنند. همچنین آن ها این درگیری و مشاجره را در ذهنشان دوباره بررسی می کنند و نظرشان را مطابق با آن بازبینی می کنند. داشتن توانایی خوب نگاه کردن و درک همه چیز از دیدگاه های متفاوت می تواند علامت خوبی برای معرفی افراد باهوش باشد. افراد باهوش نسبت به موضوعات جدید دارای ذهن بازی هستند و می توانند تغییر پارامتر ها را متوجه شوند. افراد احمق همیشه در حال بحث کردن هستند و هیچگاه از موضع خود کوتاه نمی آیند.  

وضعیت افراد احمق و باهوش در شرایط خاص چگونه است ؟

روانشناسان در طی مطالعات و مشاهدات خود متوجه شدند که افراد با شرکت کردن و فعالیت نمودن در زمینه هایی مثل شطرنج ، درک مطلب ، رانندگی و… می توانند اعتماد به نفسی حتی بیشتر از داشتن دانش به دست آورند. در این مورد آزمایش های بیشتری در آزمایشگاه کورنل انجام گرفت. این آزمایش ها نشان دادند افراد ناشنوا بسیاری از توانایی های خود را نمی شناسند و همچنین نمی دانند طرف مقابلشان هم چه توانایی هایی دارد. در صورتی که شما صلاحیت ندارید نمی توانید خودتان این موضوع را تشخیص دهید. مهارت های مورد نیاز برای پاسخ دادن صحیح دقیقا همان مهارت هایی می باشد که می توانید جواب درست را تشخیص بدهید. 

اما این ها به این معنی نیستند که انسان های باهوش همیشه فکر کنند همه چیز درست است. آن ها پیش از تصمیم گیری ابتدا به دقت همه چیز را گوش می دهند و همه ی استدلال ها را در نظر می گیرند.

حتما بخوانید: قرار بازداشت موقت چیست؟

– افراد احمق واکنش های خود را با پرخاشگری و خشم نشان می دهند. 

مسلما انسان های باهوش هم در مواقع مختلف می توانند عصبانی و پرخاشگر شوند و با دیگران به تندی برخورد کنند. ولی افرادی که از بهره هوشی کمتری برخوردارند ، هرگاه چیزی بر سر جای خودش نباشد و یا کوچکترین مشکلی در برنامه ها ایجاد شود ، به سرعت عصبانی شده و پرخاشگری می کنند. آن ها زمانی که حس کنند کنترل اوضاع از دستشان خارج شده و همچنین کنترل امور را از دست داده اند ، برای حفظ موقعیت خود ترجیح می دهند از خشم و پرخاشگری استفاده نمایند. 

محققان و دانشمندان دانشگاه میشیگان بر روی 600 نفر از پدر و مادر ها و فرزندانشان در طول 22 سال ، تحقیق کردند و توانستند یک رابطه ای را میان رفتار ها و واکنش های تهاجمی و همچنین IQ پایین پیدا کنند. محققان در مورد این تحقیق های خود توضیحاتی دادند ، آن ها گفتند ما در ابتدا بر این فرض هستیم که هوش کم باعث می شود یادگیری رفتار های پرخاشگرانه بیشتر شود و این رفتار تهاجمی سبب کاهش یافتن پیشرفت هوش و استعداد های فرد می شود.

ویژگی افراد باهوش

اشخاص احمق و نشانه های بارز آن ها :

انسان های احمق به راحتی نیاز ها و احساسات دیگران را نادیده می گیرند و به آن ها اهمیتی نمی دهند. برعکس آن ها افراد باهوش علاقه ی زیادی به همکاری با دیگران دارند و همین امر سبب می شود آن ها بتوانند به سادگی دیدگاه های دیگران را درک کنند. محققی به نام راسل جیمز از یکی از دانشگاه های فنی تگزاس ، مطالعه ی نمایشی را با هزاران داوطلب انجام داد. او متوجه شد افرادی که دارای IQ بالاتری هستند ، همه کاری را بدون داشتن انتظار بازگشت انجام می دادند. همانطور که مشخص است ، افراد باهوش در کمک به دیگران بسیار بهتر هستند. انسان هایی که دارای توانایی شناختی بالاتری باشند ، بهتر می توانند نیاز های دیگران را درک کنند. انسان هایی که هوش کمتری دارند دائما تصور می کنند که مردم دیگر می توانند متفاوت با آن ها فکر کنند. به همین دلیل است که آن ها با دیگران مخالفت می کنند و نمی توانند درک صحیحی از انجام دادن کار ، بدون انتظار بازگشت داشته باشند و این موضوع کلا برایشان خارج از فهم محسوب می شود.

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

در هر انسانی احساس خودخواه بودن تا حدودی وجود دارد و این یک امر طبیعی است. ولی این نکته هم که بتوان میان نیاز های خود (به منظور دنبال کردن اهداف) و همچنین نیاز به درک احساسات دیگران ، توازن برقرار نمود از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید بتوان در این زمینه به تعادل رسید.

انسان های احمق همیشه فکر می کنند بهتر از افراد دیگر هستند. برعکس آن ها ، انسان های باهوش همیشه سعی دارند با انگیزه به حل مشکل دیگران کمک کنند. چون آن ها ترسی از تاریکی و نادیده شدن ندارند. آن ها دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و به اندازه ای باهوش هستند که صلاحیت خود را ارزیابی کنند و تشخیص دهند. ولی افراد احمق دائما سعی می کنند از دیگران بد بگویند و خود را بهتر جلوه دهند. 

تفاوت های میان افراد باهوش و احمق
4.5 (90%) 4 votes
0
برچسب ها :