تلاش برای حل مشکلات

5 ماه پیش
تلاش برای حل مشکل

هنگامی که با مسئولیت دشوار و یا سنگینی سروکار دارید ، باید همه ی انرژی خود را برای حل آن جمع کنید.

فردی به نام سونیا تامپسون مقاله ای را در مجله ی Success به چاپ رسانیده بود. او در این مقاله هفت روش خوب و ساده را برای تقویت نمودن پشتکار و افزایش مقاومت هنگام برخورد با مشکلات معرفی نمود. در اینجا قسمتی از این مقاله را می خوانیم : 

آیا تا بحال برای شما هم چنین حسی پیش آمده که احساس کنید ریه هایتان در حال انفجار است ؟ آیا حسی شبیه به من ، زمانی که به کوهپیمایی ماچو رفتم را پیدا کردید ؟

این شهر کوچک باستانی در ارتفاعات 2400 متری سطح دریا قرار گرفته است. گروه کوهنوردی ما صعود خود را از ساعت 5 صبح با اشتیاق فراوان آغاز نمود. من به تنهایی در پشت گروه باقی مانده بودم در حالی که بیش از 1100 متر تا آخر مسیر باقی مانده بود.

من هرگز فکرش را هم نمیکردم این سفر اینقدر دشوار باشد. من همیشه مرتبا ورزش میکردم ولی با این وجود برای چنین ارتفاعی آماده نشده بودم. گویا نمی توانستم هوای کافی برای تنفس پیدا کنم. دیگر می خواستم تسلیم شوم. بدنم به من التماس می کرد که توقف کنم. ذهنم هم خسته شده بود و مرا وادار به توقف می کرد. اما من پافشاری کردم و توانستم به نوک قله برسم. با این حال ریه ها و قلبم نیز همگی سالم ماندند!

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

این مواردی که در این قسمت ذکر می کنم ، همه ی این ها در آن روز به من کمک کردند تا بتوانم به راه خود ادامه دهم در حالی که همه ی وجودم از من می خواست بایستم و تسلیم شوم. اگر شما هم روزی در موقعیتی قرار گرفتید که مجبور شدید تسلیم شوید ، این موارد می تواند به شما نیز کمک کند. 

چطور زمانی که با مشکلی مواجه می شویم همچنان به تلاش خود ادامه دهیم ؟

1- همه چیز را نادیده بگیرید : در ابتدای راه که بودیم ، من تنها آدم هایی را می دیدم که از من جلو میزنند. هربار که دیگران را می دیدم که به چه آسانی کوهپیمایی می کنند ، احساس بدی در مورد خود به من دست می داد. اما زمانیکه دست از نگرانی و مقایسه ی سفر کردن خودم با دیگران برداشتم ، توانستم بر روی ماموریت خودم تمرکز کنم و بدانم چگونه می توانم به آن دست پیدا کنم. 

زمانی که می خواهید برای رسیدن به رویایتان تلاش کنید ، ممکن است زمانی که می بینید دیگران چقدر آسان تر و بهتر از شما می توانند به اهدافشان دست یابند ، حواستان پرت شود. این امر سبب می شود شما پیش خودتان احساس بی لیاقت بودن بکنید و از پیشرفتتان نا امید شوید. اما این را بدانید زمانی که شما قصد فتح کردن هدفی را داشته باشید ، اینکه برای دیگران چه اتفاقی می افتد و همچنین تاثیر این افکار بر روی حرکتتان و کند کردن آن ، کاملا بی ربط است.

هنگامی که با مسئولیت سنگین و سختی روبرو هستید ، نیاز دارید همه ی قوای خود را برای این هدف جمع نمایید. شما باید سعی کنید انرژی تان را به نقطه ای خاص معطوف نمایید تا شما را به جلو ببرد. 

2- شما باید حامی بزرگ خودتان شوید : من هنگامی که کوهپیمایی را آغاز کردم ، تنها نبودم. اما تنها ظرف 10 دقیقه از دیگران جا ماندم و تنها شدم ! همان اول ماجرا از این قضیه ناراحت شدم که چرا زمانی که به کمک دیگران نیاز داشتم ، همه مرا تنها گذاشتند. اما بعد فهمیدم که قرار نیست دیگران بار مرا بر دوش بکشند. 

 هرچند داشتن افرادی که در زندگی به ما انگیزه دهند و ما را حمایت کنند می تواند بسیار انرژی بخش باشد ، ولی بودن چنین افرادی در زندگی ما تنها یک نعمت است ، نه الزام! من با این درس قادر شدم به درون خود نگاهی بیندازم و بتوانم قدرت راسخی را برای ادامه دادن حرکت پیدا کنم. من توانستم با برداشتن هر قدم خودم را تشویق کنم. 

گاهی اوقات شما مجبورید جاده ی موفقیت را به تنهایی بپیمایید. اگر زمانی حس کردید در چنین موقعیتی قرار دارید ، راهی پیدا کنید تا به خود چیزی بدهید که برای ادامه ی راه به آن نیاز دارید.

3- موهبت های کوچک را قدردان باشید :  من قبل از طلوع خورشید راهپیمایی را آغاز کردم. زمانی که مشغول به صعود بودم ، نگاهی به کوهستان انداختم. صحنه ی بی نظیری بود. هرگاه برای نفس کشیدن توقف میکردم به زیبایی های اطراف نیز نگاه میکردم و از دیدن این موهبت زیبا شگفت زده میشدم. من در آن زمان دیگر اهمیتی به دشواری راه نمیدادم و تنها قدردان بودنم در آن لحظه ی زیبا بودم. 

تلاش برای حل مشکل

اینکه همه ی تمرکز خود را روی هدف نهایی بگذارید آسان است ، اما با این کار دیگر نمی توانید از زیبایی های مسیر بهره ببرید. تجربه های نو می توانند انرژی کافی برای ادامه ی حرکت را به ما بدهند.

4- قدم بعدی را در نظر بگیرید و روی آن تمرکز کنید : زمانی که به این موضوع فکر میکردم که چه فاصله ی زیادی مانده تا به قله برسم ، کاملا ناامید می شدم. به همین دلیل هدف هایم را به قسمت های کوچکتر تقسیم کردم تا رسیدن به قدم بعدی برایم قابل دسترسی باشد. مدام با خود میگفتم : " تنها یک قدم دیگر بردار… خُب فقط سعی کن تا به آن سنگ ها برسی… حالا اگر به آن نیمکت برسی می توانی کمی استراحت کنی…"

 وقتی هدفتان بیش از حد بزرگ باشد رسیدن به آن برایتان غیرممکن به نظر می آید. اما با تقسیم  کردن هدفتان به تکه های کوچک تر ، می توانید همچنان در حرکت و جنب و جوش بمانید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

5- ساعت را در نظر نگیرید : من قبل از کوهپیمایی متوجه شده بودم معمولا افراد 45 تا 60 دقیقه می توانند به قله ی ماچو برسند. اما برای من زمان بیشتری طول کشید تا به قله رسیدم. هنگامی که به این فکر میکردم که باید چه زمانی به قله میرسیدم و نتوانسته ام ، از دست خودم عصبانی میشدم. اما این موضوع برای هیچکس اهمیتی نداشت و من هم نباید به آن اهمیتی میدادم. تنها چیزی که مهم بود این بود که مسیرم را کامل طی کنم. 

شما هم اگر میخواهید به چیزی برسید خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و زمان را نادیده بگیرید. مهم رسیدن شما به هدفتان است.

حتما بخوانید: تغذیه مناسب پسردار شدن

6- دنبال راه خروج نگردید : برای رفتن به ماچو الزاما نیازی به کوهپیمایی نیست و بعضی از افراد با اتوبوس تا قله میروند. در اوایل صعودم من نیز مدام به این موضوع فکر میکردم که از ادامه دادن مسیر منصرف شوم و سوار یکی از آن اتوبوس ها شوم.

زمانی که درد و رنجتان زیاد می شود امری طبیعی است که به دنبال راه فراری از آن وضعیت باشید. اما با این کار شما انرژی قابل توجهی را از دست می دهید که می توانید با استفاده از این انرژی بر همه ی مشکلات زود گذر زندگیتان پیروز شوید.

7- محدودیت هایتان را بشناسید و آن ها را بپذیرید : من نیاز داشتم با خودم روراست باشم. من نمی توانستم نفس بکشم و نمیتوانستم با گروهم همقدم شوم. من نیاز داشتم مسیری متفاوت با همگروهی هایم را انتخاب کنم تا بتوانم به هدفم برسم. 

شاید مسیری که شما باید طی کنید تا به موفقیت برسید شبیه به کس دیگری نباشد. این موضوع کاملا منطقی و قابل قبول است. هرکس دارای شرایط متفاوتی است. شما تنها باید بدانید که به چه چیزی برای موفق شدن نیاز دارید.

تلاش برای حل مشکلات
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :