تنگه واشی

5 ماه پیش
تنگه واشی

تنگه واشی یا ساواشی، مکانی زیبا با جاذبه های گردشگری است که در ۱۷ کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد و با آب و هوای مناسبی که دارد در تابستان میزان بسیاری از مسافران و گردشگران می باشد. اگر تا به حال به این منطقه زیبا نرفته اید و می خواهید بدانید تنگه واشی کجاست و چه جاذبه هایی دارد، این مقاله را از دست ندهید.

تنگه واشی در فصل تابستان میزبان بسیاری از گردشگران است که با تهیه و تدارک لازم برای یک پیاده روی ۳ کیلو متری در دل کوه و درون آب به آبشاری زیبا ۱۵ متری برسند. در حرکت از سمت تهران به دماوند ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی به سمت چپ هست که به سوی تنگه واشی حرکت می کند. این مکان شامل دو تنگه است که تنگه اول( واشی) نام دارد و تنگه دوم به(سا) معروف است. مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه اول طی سه مرحله انجام می شود. بخش اول: مسیر تنگه اول تا ابتدای دست ساواشی(۲۵۰متر) بخش دوم: راهپیمایی در دشت ساواشی(۱۷۰۰متر) و بخش سوم مسیر تنگه دوم تا رسید به آبشار(۸۰۰متر)

ابتدا پس از یک پیاده روی کوتاه مدت در سر بالایی کوه، به ابتدای تنگه می رسید که باید مسیر را در آب رودخانه ادامه دهید. پس باید وسایل لازم جهت پیاده روی در آب را همراه داشته باشید. از پوشیدن دم‌پایی در طول این سفر خودداری کنید چون بیشتر مسیر را در آب راه می رویم که ممکن است باعث لیز خوردن و افتادن و یا ایجاد خراش به خاطر وجود سنگ های نوک تیز شود قسمت هیجان انگیز و سخت ماجرا همین جاست و بیشترین تجمع جمعیت در همین ابتدای تنگه می باشد زیرا بسیاری از افراد داخل آب می روند و وقتی که خنکای آب را لمس می کنند جیغ کشیده و سریع بیرون می آیند. اما کمی صبور باشید و این کار را چند بار تکرار کنید تا تحمل آب یخ برایتان آسان تر شود. قدم های اول را با احتیاط بردارید و عجله نکنید عمق آب در ابتدا کم است اما گاهی تا بالای ران هم بالا می آید، بعد از دقایقی تحمل آب سرد برایتان آسان شده و اکثر مردم شروع به خنده و شوخی و آواز خواندن می کنند. بعد از گذر از رودخانه سرد و لذت بخش به دشت ساواشی می رسید که وسعتی ۱۷۰۰ متری دارد که میان تنگه اول  و دوم قرار دارد. عده ای در این فضای باز و هموار توقف می کنند تا استراحتی کوتاه داشته باشند و بعضی آنقدر خسته شده اند که دیگر توان ادامه راه ندارند و بدون دیدن آبشار ساواشی بر می گردند. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که کمی آب بنوشید و مسیر را بدون معطلی به سمت تنگه دوم و آبشار ادامه دهید. حال به تنگه دوم رسیده اید اما این بار آسان تر از بار اول است. بنابراین شلوارتان را مشتافانه بالا بزنید و داخل آب شوید. طول مسیر تنگه دوم (سا) ۸۰۰ متر است و بیشتر از تنگه اول است اما در انتهایش آبشاری زیبا قرار دارد که ارزش دیدنش را دارد. در مسیر تنگه دوم بعد از طی مسافتی صدای جریان شدید آب به گوش می رسد که همان صدای آبشار است که با دیدنش خستگی اتان در می رود.

حتما بخوانید: مکان های دیدنی کیش

ارتفاع آبشار ۱۵ متر است و حوضچه آن ۵۰ متر مربع و بیش از ۱ متر عمق دارد. شما می توانید یک الاغ اجاره کنید یا سوار بر آن از آب بگذرید و یا وسایلتان را بر پشت آن بگذاریود. سعی کنید از ایجاد حرکت ناگهانی و یا صدای بلند خودداری کنید تا حیوان زبان بسته نترسد و به شما هم آسیبی وارد نشود. این تنگه هم مانند تنگه اول زیبا و چشم نواز است. در انتهای این تنگه آبشار زیبا خود را به رخ مسافران می کشد. تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا دارای آثار تاریخی نیز می باشد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده است و دوتای دیگر آن نیز در چشمه علی در شهر ری و پشت تونل وانا در جاده ی هراز واقع شده است. کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است. این کتیبه در محل مناسب ساخته شده است و از گزند باد و باران در امان است اما متاسفانه گردشگران آسیب جدی به آن وارد کرده اند. ساواشی در زبان آذری به معنی رودررو شدن و نزاع و درگیری است. این مکان چون هنگام عبور مردم با یکدیگر رودررو شده و ممکن است به یکدیگر برخورد کنند شاید به همین دلیل نام آن را ساواشی گذاشته باشند. بهتربن زمان برای رفتن به تنگه واشی مرداد ماه است. حتی در این زمان هم آب رودخانه سرد است زیرا جریان آب از میان کوه و تنگه عبور می‌کند که آفتاب گیر نیست. با تمام این سختی ها به شما قول می دهیم که تنگه واشی ارزش وقت و انرژی گذاشتن را داشته باشد.

سوغات تنگه واشی:

از سوغات تنگه واشی می توان به دوغ پنج گیاه که در آن‌گیاهان معطر آویشن، نعنا، پونه صحرایی و جنگلی ریخته شده است. رب انار و آلوچه و لواشک ترش نیز از سوغاتی های تنگه واشی است. در این منطقه، گیاه کمیابی به نام باریجه وجود دارد که مصارف دارویی و صنعتی بسیاری دارد. اما این گیاه را نه می توان خرید و نه می توان چید زیرا پیگرد قانونی دارد.

تنگه واشی کجاست

چند نکته برای کسانی که می خواهند از تنگه واشی بازدید کنند:

تنگه واشی مکان مناسبی برای به همراه بردن کودکان زیر ۷ سال نیست. زیرا این‌ مسیر طولانی و راهپیمایی درون آب است و شما مجبورید کودکتان را در آغوش بگیرید که این شما را خسته می کند.

به دلیل عدم‌ آفتاب گیری تنگه ها آب سرد است سعی کنید در اواسط تابستان به آنجا سفر کنید.

چنانچه به دنبال آرامش و سکوت هستید، روز های وسط هفته را برای سفر به این منطقه زیبا انتخاب کنید و اگر اهل هیجان و هیاهو می باشید می توانید با جمع دوستان و آشنایان روز جمعه به این مکان دیدنی سفر کنید.

پوشیدن کفش ورزشی و راحتی برای حرکت در طول مسیر بهتر می باشد.

در صورت نیاز بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

حتما یک یا دو شیشه آب معدنی کوچک و مقداری خوراکی همراه خود داشته باشید.

وسایل زیادی با خود به داخل تنگه نیاورید زیرا تعادل شما را به هنگام قدم زدن در رودخانه بهم می زند و هم‌باعث خستگی شما می شود.

یک دست لباس اضافی و لباس گرم و دوربین را همراه خود ببرید.

و در آخر کیسه زباله فراموش نشود تا زباله های خود را در این منطقه بکر و زیبا رها نکنید و درون کیسه ها جمع آوری کنید.

تنگه واشی
4 (80%) 2 votes
0
برچسب ها :