توصیه هایی برای نگهداری از سالمندان

5 ماه پیش
نگهداری از سالمندان

نگهداری از سالمندان

دوره ی سالمندی هم مانند هر دوره ی دیگری در زندگی خصوصیات و دغدغه های مربوط به خود را دارد. به طور خلاصه شاید بتوان تنها یک نکته مهم را در مورد رفتار با سالمندان اشاره کرد و آن نکته این است که ما باید همواره در ذهن خود یاد آوری کنیم که این سالمند شاید پدر، مادر و یا هر عضو دیگر خانواده و فامیل باشد که به دلیل ضعف قوای جسمانی و آسیب پذیری در برابر بیماری ها در حال حاضر نیازمند به کمک و توجه بیشتر ما می باشند. از سوی دیگر سالمندان به خاطر تغییر شرایط زندگی و کم مشغله تر شدن نسبت به گذشته ها دچار کاهش اعتماد به نفس شده و همواره در تلاشند که به خود و اطرافیان بگویند که هنوز هم مانند گذشته فردی موثری هستند. کسانی که در خانواده اشان فرد سالمندی دارند، به وضوح مشاهده می کنند که فرد سالمند به دنبال بدست آوردن جایگاه قبلی اشان در زندگی، ممکن است به حوزه هایی وارد شوند که برای افراد خانواده ورود به این حوزه نوعی دخالت تعبیر می شود.

مثلا مادر شما قصد ندارد که در امور تربیت فرزند شما و یا روابط خانوادگی اتان دخالت کند بلکه فقط می خواهد نشان دهد که هنوز هم مثل گذشته فردی مفید و توانمند است که دیگران می توانند به او رجوع کرده و در حوزه های مختلف از او نظر بخواهند. اگر هر کدام از افراد بر حسب علاقه، توان و تخصص سالمند جایگاهشان را به آنها تقدیم کنند و با رفتارشان به آنها نشان دهند که هرگز از نظر آن ها به فردی سربار و غیر موثر تبدیل نشده اند. بسیاری از مشکلات و مسائل مربوط به سالمندان حل خواهد شد. اکثر سالمندان توانمندی های خاصی دارند به شرطی که به آن ها فرصت و موقعیت آن را بدهیم که سالمند توانایی خود را نشان بدهد و احساس مفید بودن را درک کند.

روانشناسان شایع ترین مشکلات روانی در دوران سالمندی را اضطراب و برخی مشکلات خلقی مانند افسردگی می دانند. از این نظر سالمندان از زمره گروه های آسیب پذیر در جامعه به شمار می آیند که لازم است در جهت کاهش افسردگی و اضطراب یاری شوند. سایر اختلال هایی که معمولا در دوران سالمندی شایع می شود عبارت اند از ترس از مرگ، احساس تنهایی، ناکامی، خستگی، استرس، تغییر در الگوی خواب و… که این اختلال ها غیر از بیماری هایی است که سالمندان با آنها درگیر هستند مانند ناراحتی های قلبی-عروقی، فشار خون، ناراحتی های گوارشی و… .

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

اما در این میان افسردگی به عنوان معمولی ترین مسائل احساسی و عاطفی در سنین سالمندی بروز می کند که با علائمی چون از دست دادن علاقه و انرژی، بیخوابی زیاد، ابراز شکایت و سرزنش خود و احتمال خودکشی نمود می کند. همه ی این موارد نشان می دهند که ما به عنوان فرزند و یا اطرافیان سالمندان لازم است به آنها در بدست آوردن روحیه و زندگی خوب  با حس خوب کمک کنیم؛ اما چگونه؟ ما در این مقاله برخی از راه کار ها را با شما در میان می‌گذاریم.

سالمند کودک نیست

درست است که دوران سالمندی به لحاظ ناتوانی و ضعف آنها شباهت زیادی به دوران کودکی دارد اما یادمان باشد هرگز نباید با سالمندان چون کودک رفتار کنیم، نباید به آنها امر و نهی کنیم، انجام کار هایشان را مدام متذکر شویم و شان و مرتبه اشان را به خطر بیندازیم. ما هرگز نمی توانیم والد پدر و مادر خود باشیم و با آنها همان طور که از فرزندانمان مراقبت می کنیم، رفتار کنیم که این صحیح نیست. مواظب از سالمندان نیازمند مهارت خاصی است که این مهارت ها آموختنی است و صرفا نمی توان با مهر و محبت این مهارت ها را در خود به وجود آورد.

نگهداری از سالمندان

در همه حال به سالمندان احترام بگذارید

حرمت گذاشتن به سالمندان نشانه ی قدرشناسی از زحمات بی دریغ آنها در یک عمر زندگی پر برکت اشان است. وقتی پدر و مادر یا یکی از بستگان به سن سالمندی می رسند هم به مراقبت بیشتری نیازمند هستند و هم توقع دارند در این سن علاوه بر برخورداری از احترام بیشتر، جایگاهشان نیز در خانواده محفوظ بماند. بسیاری از سالمندان حساسیت بیش از حد دارند و زود رنج می شوند؛ باید با آنها بیشتر توجه و محبت نشان داد تا احساس زیاد بودن یا سر باری نکنند. با آنها مشورت کنید و در صورت لزوم از تجاربشان استفاده کنید چراکه آنها به قول معروف چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده اند. اگر داستان های تکراری زندگی اشان را می شنوید خم به ابرو نیاورید و طوری رفتار کنید که گویی برای بار اول آن داستان را می شنوید. برای گفته هایشان  ارزش قائل شوید و نگویید شما قدیمی هستید و زمانه عوض شده است و یا شما مثل بچه ها فکر و عمل می کنید. هرگز حس ترحم نسبت به آن ها نداشته باشید، درک این حس برای آنان از هزاران رفتار و کلام ناشایست عذاب آور تر است. این را بدانیم که هر آنچه امروز به والدین روا می داریم فردای زندگی امان آن را پس خواهیم گرفت.

به سالمندتان پیشنهاد بدهید نه دستور

اگر می خواهید به سالمندان برای شرکت در کلاس ها یا وقت گذراندن با همسالان خود، توصیه هایی داشته باشید این توصیه ها حتما باید به شکل پیشنهاد به آن ها داده شود و نه به شکل دستور. آزادی عمل را از آنها نگیرید و فقط آن ها راتشویق و ترغیب کنید. تجربه نشان می دهد که دستور دادن به سالمندان آنها را افسرده و ناامید می کند و ممکن است آنها مقاومت کرده و حالت دفاعی به خود بگیرند.

خلقیات سالمندان را مراعات کنید

سالمندان به موازات پیر شدن ، تغییرات روانی و جسمی متفاوتی را تجربه می کنند که کاملا بااحوال دوران جوانی اشان متفاوت است و این جزء لاینفک زندگی هر فرد می باشد. ممکن است سالمندی در جوانی اش بسیار جسور و بی باک بوده اما امروزه فردی محافظه کار شده است .شما به عنوان نزدیکان و فرزندان سالمند باید حواستان باشدکه وضعیت امروز او را با گذشته مقایسه نکنید و یا با طنز و کنایه آن را به رخ اشان نکشید.

به استقلال شان احترام بگذارید

نداشتن استقلال و سلب قدرت و اختیارات خانه یکی از مهمترین دغدغه های فکری بسیاری از سالمندان است که به واسطه بیماری و یا نداشتن وسع مالی مجبورند با فرزندانشان زندگی کنند و نمی توانند آن استقلال قبل را داشته باشند. آن ها از اینکه روزی رئیس و مدیر و همه کاره خانه اشان بوده اند و اینک با چشم خود می بینند که هیچ گونه اختیار و قدرت و استقلالی در جریان امور خانه و زندگی ندارند، چون ضربه کاری است که روح و روان آن ها را در هم می پیچد و ممکن است آنان را به تقابل و جبهه گیری و دارد  که به موجب آن نیز با فرزندان دچار اختلاف شوند. بنا براین ما باید استقلال را از آن ها نگیریم و آنها را برای انجام کارهایشان و تصمیماتشان وابسته به خود نکنیم و فقط در صورت نیاز و خواستن کمک به یاری آنها بشتابیم و با نگاه محبت آمیز و کلام شیرین به آنها بفهمانیم که منتی برایشان نیست و از اینکه در کنارشان هستید احساس لذت و شادی می کنید.

به اندازه محبت کنید

درست است که شما به عنوان نزدیکان و فرزندان سالمندان، مراقبت از آنها زا به عهده دارید و وظیفه ی شماست اما افراط و تفریط در این امر پسندیده و روا نیست. چراکه اگر از روی دلسوزی و محبت افراطی همه ی کار های سالمندان را به عهده بگیرید، حس پیری و از کار افتادگی پیش از موعود به آنان تلقین می شود. همچنین شما نیز خود درگیر زندگی و مشغله روزمره اتان هستید و نباید به تنهایی و یک تنه نگهداری شبانه روزی از سالمند بیمارتان را بر عهده بگیرید. بلکه می توانید از دیگر خواهران و برادران خود در انجام این امر مساعدت بخواهید. لازم نیست به خاطر محبت و علاقه ی بیش از حد و افراطی خود را از پا در آورده و از زندگی خانوادگی و شغلتان دور شوید.

نگهداری از سالمندان

به سالمندانی که خوب نمی شنوند گوش دل بسپارید

با در نظر گرفتن شرایط و مشکلات جسمانی و روحی سالمندان بهتر می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. برخی از سالمندان مشکل شنوائی دارند و برخی نیز در صحبت کردن و یا تفهیم کلمات تحت فشار هستند که این مشکلات تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران را برای آنها سخت و دشوار می کند. در چنین شرایطی شما می توانید عوامل مزاحم مانند سرو صدای اضافه را حذف کرده و محیط را برای گفت و گو مساعد کنید همچنین در برخورد با این افراد هرگز از جملات غیر واضح و مبهم استفاده نکنید چرا که فهم آن برای این گونه سالمندان سخت و دشوار است. هرگز با صدای بلند فریاد نزنید، بهتر است نزدیک گوشی که شنوایی بهتری دارد  با او صحبت کنید. همچنین می توانید درباره هر آنچه که قصد صحبت کردنش را دارید. با نشلن دادن توضیحات تصویری نیز کلامتان را تکمیل کنید.

حس مفید بودن سالمند را تقویت کنید

معمولا سالمندان با وجود ضعف قوای جسمانی، همواره در تلاش اند که به خود و دیگران نشان دهند که هنوز هم مانند گذشته فردی موثر هستند. اکثر سالمندان توانمندی های خاصی دارند که اگر به آنها فرصت و موقعیت اجرا دهید. می توانند علاوه بر اینکه کمتر احساس اضطراب و سربار بودن را داشته باشند نیز می توانند بسیاری از مشکلات را حل و فصل کنند. مثلا می توانید در تربیت فرزندان از آنها طلب مساعدت کنید و یا در حوزه های مختلف نظر آنها را خواهید.

حتما بخوانید: برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد؟

کلام آخر

اگر در منزل خود سالمند دارید بدانید که:

در بسیاری از مواقع سالمندان رفتار های کودکانه از خودشان نشان می دهند که شاید شما از دیدن این رفتار ها ناراحت و کلافه شوید. اما بهتر است بدانید که هیچ یک از این رفتار ها با قصد و نیت خاصی انجام نمی گیرد؛ پس صبور باشید.

افراد سالمند مانند شیشه شکننده هستند و با کوچکترین رفتار نامناسب غمگین و افسرده می شوند. پس یادمان باشد با رفتار هایمان آن را نشکنیم که دنیا دار مکافات است.

در مورد داروهایی که سالمند عزیزتان مصرف می کند، دقت داشته باشید ممکن است بعضی از این دارو ها با هم تداخل داشته باشند که می توانید با یک داروساز مشورت کنید.

اگر سالمندتان توانایی انجام حرکات ورزشی دارد به او توصیه کنید ورزش را به طور مرتب انجام دهد و او را در این یاری کنید که این کار امید به زندگی را در سالمند افزایش داده و نیاز به مراقبت های پزشکی را به تاخیر می اندازد.

چنانچه سالمندی دارید که قادر به حرکت کردن زیاد نمی باشد. مهم است که هرچند وقت یکبار جای او را عوض کنید زیرا این امر باعث جلوگیری از تخریب پوست و زخم های دردناک می شود که احتمال عفونت دارند. گذاشتن بالش های حلقوی هنگام شستن روی صندلی می تواند در این زمینه مفید باشد.

توصیه هایی برای نگهداری از سالمندان
4.5 (89.41%) 17 votes
0
برچسب ها :