جلوگیری از آزار جنسی کودکان

5 ماه پیش
جلوگیری از آزار جنسی کودکان

داستان از اینجا شروع می شود که مادر با نگرانی ، کوله را بر روی دوش کودکش می اندازد و لباس او را مرتب می کند و در آخر به او می گوید : مواظب خودت باشی ! کودک با نگاهی معصوم سر تکان داده و از خانه خارج می شود… 

تا مدرسه مسیر زیادی نیست. ولی پیمودن همین مسیر کوتاه هم چندان بی خطر نیست. 

کودکان به دلیل شرایط سنی شان ، نمی دانند چه خطراتی می تواند در کمینشان باشد و از همه ی این خطرات احتمالی آگاهی ندارند. لذا باید از طرف خانواده ها و همچنین قانون و دولت مورد حمایت قرار گیرند. کودکان به دلیل ضعیف بودن در همه جای کره ی زمین ، بیش تر از افراد بزرگسال در معرض خطرات روحی روانی و جسمی ، و همچنین از همه ی این ها مهم تر سوء استفاده های مختلف افراد بزرگتر قرار می گیرند.

جلوگیری از آزار جنسی کودکان :

در صورتی که تصور می کنید چون فرزند شما پسر است ، دیگر خطری او را تهدید نمی کند و بسیار کمتر در معرض آسیب های اجتماعی قرار خواهد گرفت ، سخت در اشتباهید. اگر فرض می کنید کودک شما موردی استثنایی بوده و هیچ حادثه ای برای او وجود ندارد ، فردی خوش خیال هستید. در کشور ما آمار مشخص و جمع آوری شده ی کاملی در مورد کودکانی که در مدرسه ، خیابان و خانواده آسیب می بینند ، متاسفانه در دسترس نیست. در صورتی هم که در این مورد به صراحت بحث شود ، با واکنش مواجه خواهد شد. با همه ی این ها باز هم نمی توان منکر آزار جنسی بچه ها شد. 

حال به جای آن که در مورد آمار ها و همچنین وجود یا عدم وجود احتمال آسیب های اجتماعی صحبت کنیم ، بهتر است در مورد پیشگیری و نکات مهمی که باید جهت پیشگیری از آزار های جنسی کودکان رعایت نماییم صحبت کنیم.

همین که تنها صبح به صبح فقط به کودک خود بگوییم " مواظب خودت باش ! " اصلا کافی نیست. این نصیحت ها فایده ای ندارد. ما باید به عنوان بزرگتر و پدر و مادر و حامی کودکمان بدانیم دقیقا چه خطراتی او را تهدید می کند و در کمین است تا بتوانیم در این باره به صورت روشن و قابل فهم ، با او گفت و گو نماییم. بسیاری از ما تصور می کنیم در صورتی که کودکان از این خطرات احتمالی آگاه شوند خوب نیست! برخلاف تصور بسیاری از انسان ها ، آگاهی یافتن کودکان از خطرات احتمالی اصلا جنبه ی بد آموزی ندارد. همانگونه که به کودکمان طرز صحیح از خیابان رد شدن را آموزش می دهیم ، این مورد هم استثنا نیست. ما باید با کودکانمان در مورد آسیب های اجتماعی زیادی مانند خطرات اعتیاد به سیگار ، اعتیاد به مواد های مخدر ، رفتار های خطرناک جنسی ، آزار های جنسی توسط همکلاسی ها و بزرگ تر ها و … آگاهی های لازم را بدهیم تا در صورت برخورد با هرکدام ، راه های مقابله را بشناسد و بتواند از خود محافظت نماید. این نکته را بدانید که شما با سکوت کردن تنها باعث می شوید کودک از طریق همکلاسی ها و همسالان خود اطلاعات ناقص و اشتباهی را در این زمینه ها کسب نماید و در خانه پنهان کاری نماید.

بخوانید:     عسل درمانی

آزار جنسی کودکان و اذیت آن ها در همه ی جوامع اعم از پیشرفته و غیر پیشرفته ، رایج است. معمولا خانواده ها به کودکانشان در مورد صحبت نکردن با غریبه ها و بچه دزد و … در کوچه خیابان ها اطلاعاتی می دهند که کودک با افراد غریبه ارتباط برقرار نکند و از آن ها خوراکی و یا هدیه نگیرد. این هشدار ها و اطلاع رسانی ها خوب است ، اما روش های سوء استفاده از کودکان شیوه های پیچیده تری دارد و به این سادگی هم نمی باشد. در بسیاری از موارد دیده شده بسیاری از افرادی که از کودکان سوء استفاده می کنند ، به نوعی از آشناهای کودک محسوب می شده اند. لذا کودک به آشنایان خود اعتماد می کند. یکی از اصول مهم در پیشگیری از این خطرات آسیب اجتماعی ، این است که با کودک خود رابطه ی عاطفی مناسب برقرار کنید تا کودک بتواند بدون هیچگونه ترس از تنبیهی با شما صحبت نماید و مطمئن باشد که در همه حال شما از او پشتیبانی می کنید. 

ما باید بتوانیم به دختران و پسران خود آموزش جنسی لازم را بدهیم. لازم نیست از آموزش جنسی تصوری غیراخلاقی داشته باشیم. ما می توانیم با رعایت کردن حد و حریم های اخلاقی ، متناسب با سن کودک او را از این خطرات مطلع سازیم. برای مثال می توانیم به فرزند دبستانی خود این موضوع را تفهیم کنیم که هیچکس ،  چه آشنا و چه غریبه ، حق ندارد قسمت های خاصی از بدن او را لمس کند و در صورتی که همچین اتفاقی برای او افتاد ، حتما شما را از این موضوع مطلع نماید. 

شما باید در مورد دوستان مدرسه ای کودکتان و همچنین خانواده ی آن ها اطلاعات زیادی داشته باشید و شناخت کافی داشته باشید. کودک شما در مدرسه دوستانی دارد ، در صورتی که خانواده ی دوستانش قابل اعتماد نباشند و درمیان اعضای آن خانواده افراد نابابی وجود داشته باشد ، ممکن است اعتماد فرزندتان را جلب کرده و او را مورد آزار و اذیت قرار دهد.

شما باید به فرزندانتان این نکته را گوشزد کنید که در مسیر مدرسه یا محیط خارج از منزل ، به دعوت هیچ فرد آشنا و یا غریبه ای سوار ماشین یا موتور آن ها نشود. همچنین به فرزند خود اجازه ندهید که طولانی مدت خانه ی همسایگان بماند و یا بدون حضور شما ، شب ها در خانه ی بستگان بخوابد. کودکان باید یاد بگیرند اعتماد و احترام به بزرگتر را فقط می توانند در چارچوب های شناخته شده مثل خانه و مدرسه رعایت نمایند.

در صورتی که قرار است فرزندتان از طریق مدرسه یا با دوستان خود به اردو یا مسافرت برود ، حتما از جزئیات برنامه ، محل سکونت ، امنیت خوابگاه ، صلاحیت افراد سرپرست اردو و … تحقیق کنید.

 به فرزندان خود نه گفتن را بیاموزید تا بتواند به پیشنهادات غیر معقول به راحتی نه بگوید. 

شما به عنوان پدر و مادر کودک ، شاهد رفتار های فرزندتان هستید و باید هرگونه تغییر رفتار او را به خوبی متوجه شوید. در صورتی که فرزند شما پرخاشگر و عصبی شده بود ، این تغییر رفتار ها را با خوش خیالی به فشار درس ها و … ارتباط ندهید. در صورتی که فرزند شما به یکباره  دچار پرخاشگری و عصبی بودن ، گوشه گیری کردن ، حواس پرتی ، زیادی غرق در افکار بودن ، شرمندگی و احساس گناه کردن ، دزدیدن نگاه از شما ، افت تحصیلی ، بی خوابی ، بی اشتهایی و … شد ، امکان دارد فرزندتان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته باشد. البته این موضوع یک احتمال است و برای اثبات آن لازم است بررسی های بیشتری توسط متخصصین و مشاوران انجام شود.

مدرسه خانه ی دوم فرزندان است. شما می توانید به طور مرتب به مدرسه فرزندتان سر بزنید. با معلم ها ، معاون و مشاور مدرسه در ارتباط باشید و  در مورد کودک خود صحبت کنید. در مورد نقاط قوت و ضعف و رفتار معلم فرزندان خود تحقیق کنید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید فرزندان نیاز به مراقبت آگاهانه ی ما دارند. این یک مسئولیت شرعی و همچنین انسانی است که بر دوش ما پدر و مادر ها افتاده. پس باید بیشتر از فرزندان خود مراقبت کنیم و برای آن ها وقت بگذاریم.

 
جلوگیری از آزار جنسی کودکان
4.5 (90%) 2 votes
0