حجامت و فواید آن

5 ماه پیش
حجامت

حجامت به روشی از خونگیری گفته می شود که جهت درمان بعضی از بیماری ها به کار می رود و دارای سابقه قدیمی از زمان پادشاه ساسانی در ایران می باشد. در روایات مختلف در زمینه حجامت توصیفه و سفارش فراوان شده به گونه ای که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: در شب معراج وقتی به آسمان صعود کردم بر هیچ ملکی از ملائک گذر نکردم مگر اینکه گفتند یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما. با توجه به این حدیث می توان به اهمیت حجامت کردن پی برد. بهترین زمان برای حجامت فصل بهار است که تجمع مواد سمی در خون شدت می یابد. حجامت برای هر نوع بیماری که ناشی از جوشش خون باشد مفید است. همچنین برای درمان بیماری های ناشی از خون، سردرد ها، قولنج ها، چربی خون، فشار خون، عفونت های لگنی در زنان و آرتروز بسیار مفید است. بهترین زمان برای انجام عمل حجامن از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد است و بطور کلی بهترین زمان نیمه دوم ماه قمری است، اما روز های چهارشنبه و جمعه روز های خوبی برای حجامت نیست. همچنین حجم خونی که در حجامت گرفته می شود ۵۰ تا ۷۰ سی سی است در حالی که در هنگام اهدای خون حجم بالایی خون از فرد اهدا کننده گرفته می شدد که در بسیاری از مواقع توسط بدن قابل جبران نیست. بر اثر حجامت قسمتی از خون که دارای مواد زاید بیشتری است و معمولا بین دو کتف و روی مهره پنجم‌ ستون فقرات از سمت راست گردن است، دفع می شود و به تصفیه خون و سبک شدن بدن کمک می کند. آنچه از موضع حجامت خارج‌ می شود چیزی جز سموم بدن و اخلاط کثیف نیست اما در اهدای خون بیشترین چیزی که خارج می شود مواد غذایی، الکترولیت های مورد نیاز بدن و ویتامین ها است. در واقع شما با انجام حجامت زندگی خودتان را نجات می دهید اما با اهدای خون زندگی دیگران را که البته این کار هم مورد تقدیر و تشکر است. همچنین اکثر کسانی که خون اهدا می کنند، سیگار و دخانیات مصرف می کنند. در نتیجه خون اهدا شده این افراد نه تنها برای گیرندگان مفید نیست بلکه می تواند مضر هم باشد.

انواع حجامت و خواص آن:

در طب سنتی حجامت به دو دسته تقسیم می شود؛

الف: حجامت خشک یا باد کشی       ب: حجامت تر

حجامت خشک نوعی حجامت است که در آن خونی از بدن خارج نمی شود بلکه تنها عمل مکش روی پوست انجام می شود که خود بر دو نوع می باشد.

الف: حجامت سرد وخشک              ب: حجامت گرم و خشک

حجامت گرم و خشک که در فرهنگ عامه به کوزه یا لیوان گذاری معروف است در نقاط مختلفی از بدن انجام می شود و در درمان بسیاری از بیماریها و دردها نقش موثری دارد.این گونه از حجامت در افزایش سیستم ایمنی بدن نقش مهی  دارد.حجامت تر با خارج نمودن مقداری از خون همراه می باشد نوعی از حجامت که موضعی نامیده می شود،با تشخیص پزشک در موضع خاصی انجام می شود مانند روی کفلها، اطراف مقعد، روی رانها و….. که مهمترین آن ها خون گیری از میان دو کتف است. حجامت های دیگری که در سایر اعضای بدن صورت می گیرد مانند حجامت زیر چانه که برای رفع جوش های صورت، حجامت زانو، حجامت کبد، حجامت پشت کمر و حجامت سر برای رشد مو می باشد. برای حصول نتیجه بهتر از حجامت نوع خشک یا تر می توان موضع حجامت را با روغن زیتون، سیاه دانه و یا گل بنفشه چرب نمود.

بخوانید:  عسل درمانی

چه کسانی می توانند حجامت کنند؟

حجامت برای افراد تنومند که دارای خون غلیظ می باشند مفید نمی باشد مگر اینکه یک ساعت قبل از حجامت حمام بروند تا خون غلیظشان کمی رقت پیدا کند و به سطح بدن نزدیک شود. در غیر این صورت همه افراد به جز کودکان زیر دو سال می توانند حجامت را انجام دهد. افراد پیر و سالمند نیز چون اغلب خونشان غلیظ است و پوست و گوشت خشکی دارند با حجامت کردن خون رقیقشان خارج می شود و احتمال افزایش غلظت خون و خشکی بیشتر مزاج وجود دارد به همین جهت به افراد سالخورده توصیه نمی شود. حجامت با شکم خالی به خصوص صبح، قبل از مصرف صبحانه باعث ایجاد ضعف در قوای بدن می شود و بلا فاصله پس از صرف غذا سبب اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می شود. یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از حجامت نباید شکم پر باشد و یا غذایی خورده شود. برای دفع بهتر مواد زاید از بدن از سه روز قبل از انجام حجامت آش آلو، سوپ جو، آب انار و آب زرشک مصرف کنید واز خوردن غذا هایی چون ماهی، جیگر، پنیر و تخم مرغ بپرهیزید و بعد از حجامت شربت عسل و عرق کاسنی بنوشید. حجامت را در ایام روزه و یا در دوران مصرف آنتی بیوتیک انجام ندهید. همچنین خانم های باردار در دوران بارداری از حجامت خودداری کنند.

فواید حجامت:

۱-پیشگیری و درمان انسداد عروق و سکته های مغزی: حجامت با پاک سازی خون، از انسداد عروق قلبی و مغزی جلوگیری کرده و نقش مهمی در پیشگیری از سکته دارد.

۲-کاهش غلظت خون و رفع مسمومیت های مزمن: انجام حجامت منجر به کاهش غلظت خون و تصفیه آن از مواد ناسالم شده و در نتیجه باعث رفع مسمومیت های مزمن در بدن می شود.

۳-درمان سردرد های شدید و میگرن و ناراحتی های عصبی: عدم تنظیم اخلاط چهارگانه(صفرا، سودا، بلغم و خون) در بدن می تواند مشکلاتی به وجود آورد که سردرد های عصبی و میگرن از این مشکلات‌می باشند. با انجام حجامت می توان این مشکلات را برطرف کرد.

۴-درمان زردی نوزادان: یکی از مشکلات نوزادان در بدو تولد مسئله زردی است که در طب شیمیایی از دستگاه های دارای لامپ مهتابی برای درمان استفاده می شود که مضرات اشعه ماورای بنفش لامپ مهتابی، خود خطری را متوجه نوزاد می کند. اما با استفاده از حجامت که شامل یک خراج کوچک در پشت گوش نوزاد و گرفتن چند قطره خون‌ می باشد، می توان این بیماری را برطرف نمود.

۵-درمان خواب رفتگی دست و پا و رفع سردی انتهای دست و پا: خواب رفتگی دست و پا از نتایج غلظت خون است که با حجامت و پاک سازی خون و کاهش آن می توان این عارضه را برطرف کرد.

۶-درمان ریزش مو و تقویت رشد مو: وجود مواد فاسد و زاید در خون و همچنین غلظت خون سبب می شود که مواد غذایی کافی به ریشه مو نرسد و در نتیجه سبب سست شدن آن و ریزش مو شود. با انجام حجامت، خون تصفیه شده و از مواد آلوده و فاسد پاک می شود؛ در نتیجه مواد غذایی کافی به مو ها رسیده و از ریزش آن جلوگیری می شود.

همچنین با انجام منظم و دوره ای حجامت می توان فشار خون، چربی، قند، اسید اوریک، کلسترول و اوره را نیز برطرف کرد. حجامت کردن به طور مرتب و تحت نظر پزشک متخصص همچنین در تنظیم وزن افراد لاغر و درمان مبتلایان به آسم و تنگی نفس و ناتوانی های جنسی در مردان و درمان سنگینی بدن و درمان کیست تخمدان و ناباروری در مردان و زنان و همچنین جلوگیری از سقط جنین بسیار موثر می باشد. با انجام حجامت به طور منظم سعی کنید نقش مهمی در سلامتی خود در خانواده و جامعه داشته باشید.

حتما بخوانید:  تعرفه دندانپزشکی سال 97

چه کسانی نمی توانند حجامت انجام دهند؟

۱-ممنوعیت حجامت در پیوند عضو

۲-ضعف قوای بدنی: که شامل افراد کم خون شدید- تالاسمی مینور- کسانی که در ماه های اخیر خونریزی های شدید داشته اند- افرادی که دوره بیماری های سخت و ناتوان کننده را گذرانده اند و کسانی که رژیم های غذایی طولانی و شدید گرفته اند.

۳-دارو های سرکوب کننده

۴-ضعف و بی حالی مکرر

۵-سابقه غشوه شدید حجامت

۶-سابقه ایجاد جوش گاه های شدید

۷-افراد با غلبه بلغم شدید

۸-دوران قاعدگی، نفاس و شیردهی بانوان و بارداری

۹-مصرف بعضی از دارو ها وآنتی بیوتیک ها

۱۰-بیماری های خونریزی دهنده مثل هموفیلی یا کمبود شدید پلاکت

۱۱-ترس و اضطراب شدید

۱۲-بیماران‌ مبتلا به صرع و تشنج

۱۳-افرادی که از اهدای خون منع شده اند

۱۴-افرادی که تمهیدات غذایی و دارویی مربوط به حجامت را انجام نداده اند

***توجه***

افراد مبتلا به بیماری ایدز و هپاتیت ممنوعیت حجامتی ندارند، بلکه حجامت از ارکان درمانی این بیماری هاست. تنها نکته قابل توجه در حجامت این افراد به کار بردن احتیاطات لازم برای پیشگیری از انتقال این بیماری ها است. بنابراین مبتلا به این بیماری ها نباید بیماری خود را از پزشک پنهان کنند.

حجامت و فواید آن
4.5 (90%) 10 votes
0
برچسب ها :