درمان طبیعی و خانگی زگیل

5 ماه پیش
درمان خانگی زگیل

زگیل یکی از آن دسته زائده های پوست است که اکثر مردم در طول دوران زندگی اشان یکبار آن را تجربه کرده اند.زگیل معمولا یک تومور کوچک و زبر است که مانند یک تاول ، سفت و سخت می باشد.زگیل ها عمومی هستند و به سبب ویروس به ویژه ویروس(    HPVپاپیلوم انسانی ، وقتی با پوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند.زگیل انواع مختلفی دارد که از نظر شکل و محل مورد اثر به انواع مختلف طبقه بندی می شود. دربیشتر مواقع زگیل خود به خود درمان می شود اما بیشتر افراد می خواهند زودتر از شر آن خلاص شوند زیرا زگیل دردناک، تحریک کننده وزشت است. خوشبختانه امروزه راه های زیادی برای درمان زگیل وجود دارد. یکی از بهترین راه ها جهت درمان زگیل و پیشگیری از آن ، تقویت سیستم ایمنی بدن است. می توانید با مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C و زینک و همچنین مصرف نوشیدنی های پروبیوتیک و ماست های غنی شده با پروبیوتیک و ماست یونانی دستگاه ایمنی بدن خود را تقویت کنید. همچنین با خوردن سبزیجات برگ سبز که دارای ویتامین A  و مواد معدنی هستند به تقویت دستگاه ایمنی خود کمک کنید. غذاهای سرشار از سلنیم که یک آنتی اکسیدان حیاتی برای دستگاه ایمنی است و در گوشت و جگر گاوی و همچنین مرغ وبوقلمون به وفور یافت میشود را در رژیم غذایی خود لحاظ‌ کنید.

انواع زگیل

زگیل معمولی:

یک زگیل بر آمده با سطحی زبر و خشن است که معمولا بر روی دست ها وزانوها دیده می شود.

زگیل پهن:

یک زگیل کوچک با سطحی پهن و صاف و به رنگ قهوه ای است که معمولا به تعداد زیاد بر روی صورت ، گردن ، دست ها، مچ ها و زانو ها دیده می شود.

زگیل پاشنه:

یک توده سخت و دردناک است که همراه با لکه سیاه در پاشنه پا پیدا می شود.

حتما بخوانید: قیمت عصب کشی دندان

زگیل تناسلی:

این زگیل مشابه با ویروس ایجاد کننده زگیل معمولی می باشد ولی در مقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است و در روی آلت تناسلی ایجاد می شود.

زگیل رشته ای یا نخی:

این زگیل ها به رنگ پوست هستند و بافت آن ها خشن و ضخیم است و مانند یک رشته نخی روی پوست رشد می کنند.این زگیل ها معمولا در اطراف دهان ، بینی و ناحیه رشد ریش در صورت ایجاد می شوند.

درمان زگیل

۱- درمان موضعی به کمک اسید سالیسیلیک:

داروهای موضعی قوی حاوی اسید سالیسیلیک برای از بین بردن زگیل به مرور زمان کمک می کند.

۲- سرما درمانی:

این روش ممکن است هفته ها طول بکشد و دردناک است . در این روش درمانی زگیل به کمک نیتروژن مایع منجمد و نابود می شود.سرما درمانی باعث ایجاد تاول می شود و وقتی که پوست تاول کنده شود، همه یا بخشی از زگیل نیز کنده می شود. برای نابودی کامل زگیل باید سرما درمانی هر چند هفته یکبار تکرار شود و بعد از بهبود در ناحیه مورد نظر از اسید سالیسیلیک استفاده شود.

۳-ایمونو تراپی:

در این روش از داروهایی برای تحریک دستگاه ایمنی استفاده می شود به صورتی که پزشک یک ماده خارجی رابه داخل زگیل تزریق میکند یا آن را به صورت موضعی روی زگیل می مالد.

۴- لیزر درمانی:

در این روش از پرتو های پر قدرت نور یا لیزر برای نابودی زگیل استفاده می شود. اما این روش ممکن است باعث ایجاد درد و اثر زخم شود. همچنین این روش درمانی گران می باشد و در درمان زگیل های مقاوم استفاده می شود.

۵-جراحی سرپایی:

در این روش زگیل ها به کمک سوزن الکتریکی بریده می شوند؛ این عمل دردناک است و باید ار بی حسی استفاده شود. همچنین باعث به جا ماندن اثرات زخم می شود و به همین دلیل معمولا در درمان زگیل کف پایی استفاده نمی شود.

۶- نوار چسب داکت:

این روش درمانی همراه با تحریک دستگاه ایمنی بدن یک روش بسیار خوبی می باشد. با استفاده از این نوار چسب داکت نقره ای به مدت ۶ روز متوالی و ۱۲ ساعت پس از آن و قرار دادن در هوای آزاد می توانید ظرف مدت کوتاهی زگیل را نابود کنید.

درمان خانگی زگیل

روش های درمان طبیعی و گیاهی زگیل

سیر:

ابتدا روی زگیل و اطراف آن لایه نازکی از روغن زیتون بریزید، سپس برشی از سیر یا مقداری سیر کوبیده و له شده را روی آن قرار دهید و با چسب آن را محکم ببندید. سعی کنید این کار را شب و قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. این کار را به مدت سه هفته هر شب انجام دهید. زمانی که زگیل شروع به مردن کند رنگ آن به سیاه تغییر می کند.

زینک:

زینک( روی) که به صورت پماد معمولی می باشد را روزی ۲ بار و به مدت ۳ ماه بر روی زگیل بمالید، نتیجه حاصل می شود

روغن ها:

روغن های ضروری نیز می تواند به عنوان یک درمان طبیعی محسوب شود. روغن درخت چای، مرزنگوش، لیمو، آویشن و اکالیپتوس موثر ترین روغن ها برای درمان زگیل هستند. برای درمان زگیل های کف پایی یک قطره از مرزنگوش را با صمغ کندر و کمی روغن نارگیل مخلوط کنید و ترکیب را ۲ تا ۳ بار در روز به مدت ۴ هفته روی موضع و اطراف آن بمالید. پس از نابودی زگیل نیز برای باز نگشتن احتمالی زگیل ترکیب را یک هفته دیگر ادامه دهید. همچنین میتوانید روغن سیاه دانه را روی پنبه ریخته و آن را روی زگیل قرار دهید و با چسب زخم آن را پانسمان کنید.

گیاهان ضد ویروسی:

گیاهانی مانند آقطی، ریشه گون و سرخارگل در مبارزه با ویروس زگیل کمک می کند. این گیاهان از پیشرفت زگیل جلوگیری کرده و دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌ کند.

محلول آب نمک بسیار غلیظ:

روش دیگر برای درمان زگیل استفاده از محلول اشباع نمک در آب نسبتا داغ است. به صورتی که اندام مورد نظر را شسته و در محلول به مدت۲۰-۳۰ دقیقه نگه می داریم. با تکرار هر روزه این عمل پس از طی چند روز زگیل پوستی کاملا خوب می شود.

سرکه سیب:

به منظور درمان زگیل، پنبه را به سرکه طبیعی سیب آغشته کرده و هر شب تا صبح روی زگیل ها بگذارید.

حتما بخوانید: تغذیه مناسب پسردار شدن

عسل و نمک:

عسل را با نمک ترکیب کنید و با چسب زخم روی زگیل پانسمان کنید. شیره ساقه درخت انجیر در این روش که یو درمان فوق العاده می باشد، شیره سفید رنگ درخت انجیر را روی زگیل مالیده و بعد از مدتی بسیار کم، اثرات آن را خواهید دید.

پیشگیری از زگیل

زگیل در اثر ویروسHPV ایجاد می شود و مکان های گرم و مرطوب به گسترش زگیل کمک می کند. استفاده مکرر از استخر و حمام های عمومی می تواند موجب سرایت زگیل شود.

از ارتباط فیزیکی با کسانی که زگیل دارند اجتناب کنید.

از شانه زدن، اصلاح و لیف زدن به نقاطی که زگیل وجود دارد خودداری کنید؛ زیرا این کار باعث گسترش زگیل ها می شود.

اگر دچار زگیل شدید از خاراندن و کندن زگیل خودداری کنید که باعث گسترش یا عفونت زگیل می شود.

برای پیشگیری از ابتلای سایر افراد خانه بهتر است لباس و حوله هایتان را دور از دسترس دیگران نگه دارید. همچنین از پوشیدن لباس ها و جوراب هایی که روز قبل پوشیده اید خودداری کنید.

اگر با استفاده از درمان های موضعی مانند روغن های ضروری واکنش های پوستی یا تاثیرات منفی بر روی زگیل مشاهده کردید، مصرف آن را متوقف کنید.

برای پیشگیری به زگیل های تناسلی هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و همچنین از رابطه جنسی با کسی که نشانه های قابل دیدن زگیل تناسلی دارد اجتناب کنید.

درمان طبیعی و خانگی زگیل
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :