چرا بعضی اوقات فراموشکار می شویم ؟

5 ماه پیش
درمان فراموشی

درمان مشکل فراموشی :

زمانی که افکار مختلف و درهم ریخته به ذهنمان هجوم می آورند ، دیگر قادر نیستیم چیزی را به ذهن بسپاریم. حتما شما هم تابحال چنین تجربه ی ناخوشایندی را داشته اید. لحظه ای که اصلا انتظارش را نداریم ، میبینیم نکته ی مهمی فراموشمان شده است. فراموش کردن بعضی از موارد می تواند دردسر ساز شود و حتی امکان دارد بتواند موقعیت شغلی مان را به خطر بیندازد. مسلما بوجود آمدن این مشکل نمی تواند بی علت باشد. برای حل این موضوع حتما چاره ای وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به 7 دلیل اصلی این موضوع بپردازیم.

علل اصلی فراموشکاری می تواند این موارد باشد :

1- شاید شما به کمبود خواب دچار شده باشید :

خواب کافی می تواند تاثیرات چشمگیری را بر روی روند حافظه داشته باشد. کمبود خواب و اختلالات ناشی از آن می تواند باعث شود حافظه ی ما ضعیف شود. در سال 2015 پژوهشگران متوجه شدند مردانی که خواب کامل داشته اند در مقایسه با مردانی که در روز فقط 4 ساعت خوابیده اند ، حافظه شان بهتر عمل می کند و زمانی که حافظه شان تحت فشار قرار می گیرد دچار مشکل نمی شوند.

2- نگرانی های مزمن را از خود دور کنید:

زمانی که دائما افکار مختلف به ذهنتان هجوم می آورند ، دیگر شما قادر نخواهید بود چیزی را به ذهن بسپارید. نگرانی های شما باعث می شوند شما نتوانید چیز جدید را یاد بگیرید و آن را به ذهن بسپارید. مثلا به همین خاطر ممکن است صحبت های رئیستان از یادتان برود زیرا زمانی که او صحبت می کند ، ذهن شما جای دیگری درگیر است. اگر نگرانی بیش از اندازه ای دارید ، بهتر است هرچه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید زیرا تنها در این صورت است که قادر خواهید بود گوش دهید ، تمرکز کنید و همچنین به خاطر بسپارید.

3- نشستن طولانی مدت مضر است:

طبق تحقیقات انجام شده ، نشان داده شده 150 دقیقه ورزش در هفته ، می تواند به خواب راحت تر شما کمک بسیاری نماید. امروزه بسیاری از افراد دارای شغل های پشت میزی هستند لذا در صورتی که در طول روز هیچ تحرکی نداشته باشید ، شب ها هم نمی توانید به راحتی بخوابید و همین مسئله بر روی حافظه شما تاثیر خواهد گذاشت. 

درمان فراموشی

4- عوارض جانبی داروها را در نظر بگیرید:

کسانی که به حساسیت های فصلی دچارند ، برای جلوگیری از عطسه هایشان از آنتی هیستامین ها استفاده می نمایند. این قرص ها می توانند انتقال دهنده ای را در مغز مسدود نمایند که دارای نقش مهمی در حافظه است. بعضی از افراد هم از آنتی هیستامین ها برای بهتر خوابیدن استفاده می کنند. ولی باید این را بدانید اگر نگران حافظه تان هستید ، خوردن این گونه دارو ها اصلا پیشنهاد نمی شود و بهتر است آن ها را تنها در مواقع ضروری استفاده کنید. همچنین بعضی از دارهای ضد افسردگی هم در حافظه اختلالاتی بوجود می آورند. در صورتی که با استفاده داروها حس کردید حافظه تان دچار مشکل شده است ، حتما این نکته را با پزشکتان در میان بگذارید تا داروهایتان را با داروهای دیگری تعویض نماید تا عوارض کمتری داشته باشد. 

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

5- یائسگی و اثرات آن:

هورمون جنسی زنان (استروژن) می تواند عملکرد شناخت ذهنی را حفظ کند. همانطور که می دانید در دوران یائسگی این هورمون در بدن زنان بسیار کمتر تولید می شود. برخی از خانم ها این مسئله را دلیل افت ذهنی توصیف می کند. حدود دو سوم بانوان این مسئله را در دوران یائسگی خود تجربه می کنند. همچنین گر گرفتی نیز یکی دیگر از علائم یائسگی می باشد و باعث می شود فرد بسیار عرق کند و خواب راحتی نداشته باشد. به همین دلیل کم خوابی و همچنین تغییرات هورمونی، همه سبب می شوند فرد فراموشکار گردد.

6- ذهن مشغول : 

در صورتی که بطور مداوم ذهنتان با شبکه های اجتماعی درگیر باشد , دیگر قادر به تمرکز کردن و همچنین ثبت خاطرات جدید نخواهید شد. ذهن ما می تواند میزان زیادی از محرک ها را مدیریت نماید ولی ما نیز باید بر روی چند مورد تمرکز نماییم. درصورتی که بخواهید ذهنتان هم زمان روی سه چهار مورد متمرکز شود ، نباید به خود فشار بیاورید که ذهنتان همزمان روی همه ی آن ها کار کند و همه چیز را به خاطر بسپارد.

7- مشکلات طبیعی افزایش سن:

اینکه با افزایش سن برخی موارد از یادمان برود بسیار طبیعی است. همچنین اینکه نتوانیم همانند دهه ی بیست زندگیمان همه چیز را بخاطر بسپاریم نیز امری طبیعی است. مثلا اینکه فردی چیزی به شما گفته و شما الان همه ی ماجرا با جزئیات آن را بخاطر نمی آورید، جای نگرانی ندارد. بلکه این مسئله هنگامی مشکل ساز می شود که در تواناییتان برای انجام امور اختلال ایجاد نماید. مثلا باعث شود صحبت های رئیس خود را فراموش کنید و نتوانید وظایفتان را به درستی انجام دهید. یا مثلا دائم وسایل خود را گم کنید و برایتان دردسر ساز شود. 

در صورتی که برای مشکلات حافظه ی خود نگران هستید ، می توانید به پزشک مراجعه کرده تا با انجام آزمایش های عصب شناختی به شما کمک نمایند.

تا اینجا در مورد عوامل مختلفی که بر روی فراموشی تاثیر می گذارند صحبت کردیم. حال در این قسمت می خواهیم در مورد چند روش صحبت کنیم که از فراموشی شما جلوگیری نماید. پس در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

چند روش برای اینکه از فراموشی خود جلوگیری نمایید :

افرادی که دارای رژیم متعادل ، عادت های صحیح و تمرینات ورزشی مرتب هستند کمتر به فراموشی دچار می شوند و از آن شکایت می کنند. لذا رفتار های روزانه ی ما تاثیرات چشمگیری بر روی سلامتیمان دارد.

روش هایی که در این قسمت گفته شده است می توانند ظرف مدت یک هفته تا حدودی تاثیرات خود را نشان دهند. لذا این روش ها را در طولانی مدت ادامه داده و ذهنتان را برای نگهداری اطلاعات طولانی مدت آماده کنید.

1- وسایل خود را جاساز کنید :

حدود ده دقیقه زمان میبرد تا شما بتوانید همه ی وسایل شخصی مانند کیف پول ، کلید ، موبایل ، عینک و … خود را بیابید. لذا می توانید با جاسازی صحیح هریک، از فشار آوردن به حافظه تان بکاهید و به راحتی بتوانید آن ها را بیابید.

درمان فراموشی

2- افراد را به مدت 60 ثانیه در ذهنتان مرور نمایید :

در صورتی که با فرد جدیدی آشنا شدید از روش های تمرکز استفاده کنید. این روش ، یک روش یادآور کننده است و با فراموشی نام افراد مبارزه خواهد کرد. این روش بدین صورت است که شما باید یک تصویر ذهنی فراموش نشدنی از نام فرد برای خود بسازید تا اطلاعات مربوطه بتوانند در حافظه ی بلند مدتتان ذخیره شود. 

3- همه چیز  را بهم ربط دهید :

زمانی که واقعیتی را فراموش می کنید و آن واقعیت روی نوک زبانتان است ، می توانید به مواردی که به آن واقعیت مربوط است فکر کنید تا بتوانید همه چیز را راحت تر به یاد آورید. مثلا اگر اسم یکی از بازیگران را فراموش کردید ، سعی کنید اسم فیلم های مختلف آن بازیگر و هم بازی هایش را به یاد آورید. لذا یافتن یک خاطره ی مجاور می تواند ما را به لغتی که به دنبالش هستیم بسیار نزدیک تر کند. 

4- برای خودتان قصه های جذاب و تخیلی بسازید :

شما می توانید لیست خرید های روزمره تان را بصورت یک داستان خیالی درآورید تا بتوانید راحت تر آن را به یاد آورید. هرچه این تصویر خلاقانه تر باشد باعث می شود راحت تر بتوانید همه چیز را به یاد آورید. مثلا اگر به تخم مرغ و تمبر احتیاج دارید و باید لباس هایتان را از خشکشویی بگیرید ، این داستان را برای خودتان بسازید که شما یک تخم مرغ بزرگ دارید و بر روی آن یک تمبر است. این تخم مرغ لیز خورده و بر روی لباستان میریزد. پس باید لباستان را به خشکشویی ببرید ! 

5- بازی معمایی انجام دهید :

به جای سودوکو و جدول ها، دیگر به سراغ بازی های هوشمند و جذاب بروید. برای مثال بازی بسیار خوب Cut the rope که به تازگی نشان داده است سبب تمرکز فرد ، مهارت های انجام کار و همچنین قابلیت های انعطاف پذیری در موقعیت های مختلف می شود، می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

حتما بخوانید: عسل درمانی

6-  از قدرت حافظه استفاده کنید :

توجهتان را به پوشش همسر ، فرزند و یا دوستان خود متمرکز نمایید. به رنگ ، بافت ، مدل و جنس آن ها به خوبی نگاه کنید. سپس سعی کنید چهار جزء آنرا یادداشت کنید. در هنگام شب نیز سعی کنید خودتان آن چهار جزء را به یاد آورید. سپس یادداشت هایتان را نگاه کنید تا متوجه شوید تا چه حد درست به یاد آورده اید.

7- ذهنتان را به چالش بکشید :

سعی کنید کارهای روزمره خود مثل غذا خوردن ، مسواک زدن و … را با دست مخالف خود انجام دهید. با این کار می توانید از نیمکره ی دیگر مغزتان نیز کار بکشید. 

چرا بعضی اوقات فراموشکار می شویم ؟
3.8 (76%) 5 votes
0
برچسب ها :