راه های مقابله با عادت های بد در زندگی

5 ماه پیش
راه های مقابله با عادت های بد در زندگی

عادت های بد باعث مختل شدن زندگی و همچنین مانع رسیدن به هدف های مورد نظرمان می شوند. این عادت ها می توانند ما و اطرافیانمان را آزار دهند. همچنین با این عادت های بد ، سلامت جسم و روحمان در خطر جدی است. عادت های بد انرژی و وقت ما را تلف می کنند. پس دلیل رها نکردن آن ها چیست ؟ چرا به یکباره آن ها را رها نمی کنیم ؟ آیا راهی هست که بتوان از شر این عادات بد رها شویم ؟ در بسیاری از اوقات ، عادت های بد روشی هستند برای غلبه بر استرس ها و نگرانی های روحی ما. هر کدام از عادت های بد ما مانند وقت تلف کردن در اینترنت ، یا جویدن ناخن ها ، همگی واکنش هایی ساده در مقابل استرس می باشند.

اما نباید این موضوع وجود داشته باشد. شما باید بتوانید روش های سالم و جدیدی برای مبارزه با استرس و ملالت خود ، یاد بگیرید. سپس بتوانید عادت های خوبتان را جایگزین آن ها نمایید. در بعضی از موارد هم ممکن است استرس دارای دلیلی عمیق تر و پنهان تر باشد و به همین راحتی ها هم قابل شناخت نباشد. شاید پیدا کردن این دلایل و فکر کردن به آن ها سخت باشد. ولی در صورتی که تصمیم دارید واقعا تغییراتی را در خود ایجاد کنید ، پس باید با خودتان هم رو راست باشید. برای ترک عادات بد ، یکی از ضرورت های بی چون و چرا ، شناخت واقعی علت عادات بد است. ما در ابتدا باید علت این عادات را کشف نماییم و سپس سعی کنیم بتوانیم آن را ترک کنیم و حتی بتوانیم عادات خوب را جایگزین آن ها کنیم.

بخوانید:  بیمه دندانپزشکی

 همه ی عادت هایی که الان دارای آن هستید ، چه خوب باشند چه بد ، در زندگیتان وجود دارند. بعضی مواقع هم عادات بدتان راهی برای مقابله با استرستان می باشند. برای مثال کار های عصبی مانند جویدن ناخن ها ، فشردن فک ها به یکدیگر ، تکان دادن مکرر پا ، و … از این قبیل عادات بد هستند که به منظور مقابله با استرس به صورت ناخود آگاه انجام می شوند. در صورتی که این عادات را به صورت کم و نامحسوس دارید ، سعی کنید هرچه زودتر آن را کنار بگذارید در غیر اینصورت به سادگی می تواند به عادت بد در شما تبدیل شود. برای مثال زمانی که عادت می کنید ایمیل هایتان را به محض روشن شدن کامپیوتر باز کنید و همچنین همه ی آن ها را چک کنید ، این عمل باعث تخریب عملکرد و کارآمدی شما می شود و باعث حواس پرتی شما می شود و به شما استرس وارد می شود. ولی با این حال فوایدی هم دارد. مثلا باعث می شود شما احساس نکنید که شاید چیزی را از دست داده باشید! و به این صورت است که این عادت همچنان ادامه پیدا می کند.

 عادات بد بسیار سخت قابل ترک کردن هستند. به همین دلیل است که عبارت "دیگر این کار را انجام نده " معمولا فایده ای ندارد. شما نیازمند این هستید که عادت خوبی را جایگزین این عادات بد کنید. 

برای عادت بد خود جایگزین مناسب پیدا کنید :

شما نیاز دارید برنامه ای از پیش تعیین شده برای خود داشته باشید تا بدانید چگونه ممکن است به استرس ها و مشکلاتی که باعث می شوند دچار عادات بد بدنی شوید ، پاسخ دهید. این عادات بد بدنی ، هرچه که باشند باید برای جایگزینی آن ها از قبل برنامه ریزی داشته باشید. در غیر این صورت تلاش شما کوتاه مدت و بی فایده خواهد بود. 

 از شخصی متخصص درخواست کمک کنید :

آیا برای شما هم تابحال پیش آمده خودتان به تنهایی رژیم کاهش وزنی را در پیش بگیرید ؟ و یا مثلا قصد ترک سیگار را داشته باشید ، بدون آنکه به کسی اطلاع داده باشید ؟ حتما در این صورت با خود فکر کرده اید اصلا اینطوری بهتر هم هست! زیرا اگر در این راه شکست بخورم هم ، کسی شاهد این ماجرا نخواهد بود. ولی کار صحیح این است کسی در این راه همراه شما باشد. مثلا با کسی شبیه خودتان که او هم قصد ترک سیگار را دارد همراه شوید. شما می توانید یکدیگر را تشویق کرده و نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت نمایید. همچنین هر دوی شما می توانید برای هم تکیه گاه و انگیزه ای قوی برای ادامه ی راه باشید.

عادت های بد خود را به خوبی بشناسید :

شناسایی کردن علت دقیق عادات بد نیز ، برای ترک آن ها دلیلی بی چون و چرا است و بسیار ضروری می باشد.

همچنین بخوانید:  عسل درمانی

شما باید به اصل خودتان برگردید :

خیلی از اوقات تصور می کنیم برای ترک کردن عادت های بدمان ، لازم است که آدم دیگری شویم. ولی واقعیت امر این است که ما در حال حاضر یک آدم دیگر را درون خود داریم ، به علاوه ی عادات بد! احتمال اینکه این عادات بد از اول زندگی همراه ما بوده ، احتمال بسیار ضعیفی است. حتی اگر آدم ایده آلتان سال های بسیاری با زمان حال شما فاصله داشته باشد ، باز هم نشان می دهد بالاخره همچین فردی وجود داشته! پس مسلما شما باز هم می توانید به او برگردید.

برای کمک به خود از کلمه ی "اما" استفاده کنید :

نکته ی مهمی که باید برای مبارزه با عادات بد خود در نظر داشته باشید ، این است که ممکن است خود را مورد قضاوت قرار دهید و خود را سرزنش کنید که چرا بهتر عمل نکردید. هرگاه ناخواسته دچار اشتباه شدید و یا افکار منفی مزاحمتان شدند ، جمله ی منفی خود را با "اما" در انتها ، ادامه دهید. مثلا بگویید : من چاقم ، اما می توانم تا چند ماه آینده کاهش وزن داشته باشم. یا مثلا بگویید من باختم ، اما همه گاهی اوقات شکست می خورند. 

حتی برای شکستتان هم برنامه داشته باشید :

همه ی ما در زندگی گاهی شکست می خوریم. ولی باید بتوانیم به جای آن که خود را سرزنش کنیم ، برای آن برنامه ای داشته باشیم. گاهی ممکن است همه ی ما از روال درست زندگی خارج شویم ، اما نکته ای که افراد موفق را از افراد ناموفق متمایز می کند ، این است که آن ها می توانند به سرعت خود را بازیابی کنند. روش های زیادی برای به دست آوردن دوباره ی روحیه و اعتماد به نفس وجود دارد که می توانیم پس از شکست یا اشتباهاتمان ، با استفاده از آن ها به حالت قبل خود برگردیم.

بیشتر بخوانید:  طالع بینی

هدفی هوشمندانه برای خود تعیین کنید :

شما می توانید با آگاهی و هشیاری بفهمید چگونه می توانید در این عادات خود تغییراتی ایجاد کنید. با ای کاش گفتن تنها زمان خود را از دست می دهید و این افکار منفی باعث دور شدن شما از واقعیات می شوند. شما باید سعی کنید در تله ی احساسی که در مورد احساس بدتان دارید ، گیر نیوفتید.

شما باید بدانید این عادات بد دقیقا چه مواقعی به سراغتان می آیند ؟ شما با دنبال کردن این سوالات هوشمندانه اطلاعات بسیاری در مورد عادات بدتان کسب می کنید. اینگونه می توانید ایده های زیادی برای توقف این عادات بیابید. سعی کنید زمانی که عادت بدی از شما سر زد ، آن را حتما یادداشت کنید. در پایان هر روز این گزارش ها را بررسی کنید. سپس برای آن راه حلی بیندیشید و دوباره در طول زمان وضعیت بهبود خود را پیگیری نمایید تا ببینید چه نتیجه ای می گیرید.

راه های مقابله با عادت های بد در زندگی
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :