راه های نجات از افسردگی


تندخویی، اضطراب و افسردگی مشکلات سلامت روان هستند که امروزه بسیاری از افراد گرفتار آن ها هستند. عوامل زمینه ساز ناراحتی های روحی از جمله اضطراب و افسردگی به شرایط تغذیه، فیزیولوژیک، هیجانات، محیط، اجتماع، معنویات، ژنتیک و حتی بیماری های مغز بستگی دارد. افسردگی می تواند ناتوان کننده باشد و بسیار فراتر از یک حس نارضایتی عمل کند. معمولا، همیشه دلیل برای ناراحتی مانند طرد شدن و یا به دست نیاوردن کار مورد علاقه وجود دارد. افسردیگ یک احساس فراگیر است و مانند این می ماند که در یک تونل سیاه و بدون هیچ نوری باشید. متاسفانه، غلبه بر افسردگی ساده نیست اما راه های سریعی برای کاهش علائم افسردگی وجود دارد. که ما در این مقاله به چند مورد از این موارد اشاره می کنیم:
۱-تمرین تمرکز حواس:
ذهن افسرده تمایل دارد تا همه چیز را اشتباه ببیند و نگرانی های بی فایده ای در مورد تمامی احتمالات منفی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، داشته باشد. این تفکر منفی بدبختی فرد را تقویت می کند و در مدیریت غلبه بر افسردگی اصلا مفید نیست. تمرکز حواس یک مهارت است که نیاز به تمرین دارد. تمرکز بر حس لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی می تواند کمک کننده باشد. درگیر شدن بر روی حواس زمان کمتری را برای نگرانی باقی می گذارد. ۲-گوش دادن به موسیقی ملایم:
موسیقی غذایی برای روح است. موسیقی ملایم می تواند فضا را فورا تغیر بدهد و جو مثبتی ایجاد کند. گوش دادن به موسیقی شاد، تغیرات شیمیایی مغز ایجاد می کند و می تواند خلق و خوی تان را بهبود بخشد.
۳-زمزمه های منفی را متوقف کنید:
افراد افسرده تمایل دارند که دنیا را به دید منفی ببیند. وقتی کار ها اشتباه پیش می رود، خودشان را سرزنش می کنند و وقتی کار ها طبق میلشان بود آن را به پای بخت و اقبال می نویسند.افسردگی به شک دامن می زند و احساس بی ارزشی را تقویت می کند.گفته های منفی درون تان را مدام پیگیری کنید و به خودتان یادآوری کنید که این طرز فکر یک فرد افسرده است نه فردی با عملکرد سالم. وقتی که احساس خوبی نداریدافکارتان را جدی نگیرید.

 

تمرین تمرکز حواس


۴-نور خورشید بیشتری دریافت کنید:
اختلالات عاطفی فصلی(SAD)باعث کاهش سطح خلق و خویتان به دلیل کاهش نور آفتاب می شود. گرفتن حمام آفتاب کوتاه و ملایم ۳ مرتبه در روز می تواند بسیار به شما کمک کند. علائم SAD می تواند شامل مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، خستگی، بی تفاوتی و از دست دادن میل جنسی باشد و استفاده از نور به غلبه بر افسردگی کمک می کند و این علائم را کاهش می دهد.
۵-با دوستانتان ارتباط برقرار کنید:
وقتی حس افسردگی دارید، ارتباط برقرار کردن با دوستانتان می تواند یکی از سخت ترین کار ها باشد، اما یکی از با ارزش ترین فعالیت ها نیز می باشد. خودتان را محبور کنید تا بیرون بروید تا اثرات مثبت آن را روی خلق و خوی تان ببینید.

حتما بخوانید: نشانه های نا باروری در مردان

۶-از ورزش و نرمش غفلت نکنید:
هر کاری که  شامل فعالیت و تحریک جسمی باشد، حالتان را بهتر خواهد کرد. اگر هنگام پیاده روی افکار منفی به شما هجوم آورد به ورزش دیگری بپردازید. ورزش و نرمش های مرسوم به ورزش های هوازی، مانند ایروبیک و همچنین ورزش شنا می تواند مفید باشد. تمرینات بدنی منظم قوی ترین عامل طبیعی است که می تواند افسردگی را برطرف سازد. همچنین تمرینات منظم موجب افزایش میزان ماده ای به نام اندورفین در مغز می شود که باعث تقویت و بهتر شدن روحیه فرد می گردد و نگرانی و اضطراب را کاهش می دهد.
۷-تغذیه مناسب و سرشار از امگا3 و امگا6 داشته باشید:
ارتباط ظریفی بین روح و جسم وجود دارد. تغذیه مناسب نه تنها به بهبود کیفیت جسم کمک می کند، بلکه روح را نیز ارتقا می بخشد. بهتر است مصرف چربی و شیرینی جات را محدود کنید و بخش اعظمی از تغذیه خود را به میوه و سبزیجات اختصاص دهید. خوراکی های شامل اسید های چرب امگا3 و امگا6 مصرف کنید. امگا3 می تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد و باعث بهبود سلامت قلب و عروق شود. همچنین اسید های چرب امگا3 و ویتامین B12 به تغییر خلق و خو و رفع خستگی کمک می کند. مصرف بیش از حد کافئین که باعث بروز عصبانیت، دلهره و اضطراب می شود را محدود کنید.

راههای نجات از افسردگی


۸-تاثیر رنگ را دست کم نگیرید:
استفاده از نور طبیعی مناسب و رنگ های شاد و ملایم در محیط کار و زندگی و همچنین در پوشش شما می تواند به عنوان محرکی خوشایند به طور مستقیم در روحیه شما تاثیر گذار باشد. همین طور، تغییر دکوراسیون محیط خانه و کار، تازگی و تنوعی ایجاد می کند که شما را از حالت یکنواختی و کسالت، خارج می سازد و شما را به سوی نشاط و تحرک شوق می دهد.
۹-به اندازه کافی بخوابید:
خواب و میزان خلق و خو باهم ازتباط نزدیکی دارند. خواب ناکافی می تواند تحریک پذیری و میزان استرس اتان را افزایش دهد.در حالیکه خواب سالم می تواند همه ی اینها را تقویت کند. کیفیت خوابتان به صورت مستقیم بر روی کیفیت زندگی اتان در بیداری تاثیر می گذارد. از جمله وضوح فکری، بهره وری تعادل عاطفی، خلاقیت، انرژی و حتی وزنتان. تلاش کنید و هدفتان این باشد که روزانه بین ۵/۷ الی ۹ ساعت خواب شبانه سالم داشته باشید.
۱۰-علاقه مندی هایتان را پیگیری کنید:
انسان ها خیلی زود به خوشی ها و رنج های زندگی عادت می کنند اما بعضی از چیز هایی که انسان عاشق انجام دادنش باشد هیچگاه عادت نمی شود. شما می توانید فعالیتی را که عاشق انجام دادنش هستید را پیدا کنید. شادی حاصل از انجام چنین فعالیتی هرگز رنگ نمی بازد. نویسندگی، ورزش، کار های خیر، خیاطی، نقاشی و هزاران فعالیت دیگر که عمیقا مورد علاقه اتان باشد، هیجان و اشتیاق را به زندگی تزریق خواهد کرد.

حتما بخوانید: نسخه ی دوپینگ مغزی

۱۱-کنترل قند خون:
مطالعات نشان داده که بیماری دیابت، احتمال ابتلا به افسردگی را دو برابر افزایش می دهد.آسیب های مغز در اثر نوروپاتی دیابتی یا اسنداد رگ های خونی، موحب افزایش ابتلا به افسردگی در بیماران دیابتی می شود. با درمان و کنترل قند خون و به کار بستن راه کار هایی که پزشک به شما توصیه می کند‌، نه تنها تا حد زیادی از ابتلا به افسردگی در امان خواهید ماند، بلکه حتی زندگی شاد تری در مقایسه با افرادی که افسرده نیستند تجربه کنید.

 

راههای نجات از افسردگی


۱۲-ذهنتان را منحرف کنید:
اگر امکان دارد، کاری بکنید تا ذهنتان را از تفکر بیش از اندازه منحرف کنید. وقتی در حالت افسردگی هستید، افکارتان دشمنتان هستند. با حیوان خانگی اتان بازی کنید و یا به پیاده روی بروید، کمی کتاب بخوانید و اگر می توانید پازل حل کنید. مشغول نگه داشتن خودتان یک روش موثر برای غلبه بر افسردگی است.
۱۳-توکل بر خدا کنید و اعتقادات قلبی خود را قوی تر کنید:
پیروی کردن از دستورات دینی در همه حال به سود انسان می باشد. دعا در تمام ادیان ها و فرهنگ ها، وسیله ای برای رهایی از مشکلات و درمان بیماری ها بوده است. بیماری افسردگی در میان کسانی که دارای ایمان قوی نیستند، شایع تر است و یکی از عوامل موثر در باب رهایی از چنگال بیماری های مختلف روانی از جمله افسردگی، پرداختن به نماز، دعا و نیایش می باشد. می تواند برخی از عبادات را به طور دسته جمعی انجام دهید مانند نماز جماعت و اعتکاف و یا خواندن دعا و قرآن تا علاوه بر فیض معنوی، با ارتباط برقرار کردن با این افراد شایسته بیماری خود را کنترل و درمان کنید.
۱۴-دعا برای رفع افسردگی و غم و اندوه:
برای رفع اضطراب و استرس روزانه دویست و ده مرتبه(۲۱۰) ذکر شریف(حَسبُنا الله و نِعمَ الوکیلُ) را با اعتقاد قلبی بخواند و بر آن مداومت کنید. در سه روز اول نتیجه را می بینید.
۱۵-کتاب رهایی از افسردگی:
می توانید با خرید و یا دانلود کتاب های مربدط به رهایی از افسردگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب های صوتی، گام مهمی در جهت پیدا کردن راه حل مناسب برای یک زندگی شاد تر بردارید.

راه های نجات از افسردگی
4.3 (86.67%) 3 votes
0
برچسب ها :