روانشناسی رنگ ها


رنگ ها سراسر زندگی ما را در اختیار داشته و غیر قابل اجتناب هستند. هر رنگی داستان خودش را دارد، هر رنگی فرهنگ و حس خودش را دارد پس باید رنگ ها را بشناسیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم. در روانشناسی نوین رنگ ها یکی از معیار های سنجش شخصیت بشمار می آید؛ چرا که هریک از آن ها تاثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارد و نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد. با در نظرگرفتن این موضوع در این زمینه تست های رنگ بسیاری وجود دارد که از نظر روانشناسی صورت می گیرد که به نظر تست ترکیب رنگی نتیجه ی دقیق تری را ایجاد می کند. در کل آدمی به رنگ ها علاقه نشان می دهد و در محیط بی رنگ عکس العمل جالبی را نشان نمی دهد. ما در این مقاله به برسی تاثیر تعدادی از رنگ ها می پردازیم:

رنگ سفید: پاکی

رنگ سفید نور را منعکس می کند و رنگ تابستانی محسوب می شود و مظهر پاکی می باشد. تازه عروسان سفید می پوشند تا مظهر معصومیت و پاکی باشند. پزشکان و پرستاران هم سفید می پوشند که نشان دهنده ی استریل بودن است. رنگ سفید برای دکوراسیون و مد پرطرفدار است چون یک رنگ ملایم و روشن است و با همه چیز تناسب دارد. اگر علاقه مند به رنگ سفید هستید، شخصی آرام و شنونده ای خوب هستید. از دیگران نظر می خواهید، به دوستس هایتان بها می دهید و وقتتان را آزادانه در اختیار دوستانتان قرار می دهید.

رنگ مشکی: خوش ذوقی و ظرافت طبع

مشکی رنگ سلطه و قدرت است. همچنین نشان دهنده ی اطاعت و فرمانبرداری است. کشیک ها رنگ مشکی می پوشند تا اطاعت خود را از خداوند نشان دهند. این رنگ برای مد نیز پرطرفدار است چون شخص را لاغر تر نشان می دهد و شیک و بادوام نیز هست. این رنگ بر خلاف همگان رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه ی خوش ذوقی و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران این رنگ هستید مسلما به شخصیت اطرافیان خود احترام می گذارید و برای آن که دیگران را با ارزش و برجسته نشان دهید از هیچ گونه کمکی به آن ها دریغ نمی کنید و هرگز خود را به دیگران تحمیل نمی نمایید. نظری که دوستانتان نسبت به شما دارند برای شما خیلی مهم است. همیشه به دنبال اخرین مد ها می گردید و پول زیادی را بابت این چیز ها می پردازید. شما حتی زمانی که در بین جمع زیادی از دوستان و آشنایان هستید، احساس تنهایی می کنید و افکار فلسفی دارید و بیشتر دوست دارید تا تنها باشید.

روان شناسی رنگ ها

رنگ سبز: کنجکاو

در حال حاضر پرطرفدار ترین رنگ برای دکوراسیون سبز است که مظهر طبیعت است. برای چشم رنگ سبز ملایم ترین رنگ است و می تواند قدرت دید را افزایش دهد. رنگ سبز نشاط آور و آرام بخش است. کسانی که رنگ سبز را انتخاب می کنند، از لحاظ شخصیتی افراد کامل و مثبتی هستند و مشکلات شخصیتی کمتری دارند. سبز تیره مربوط به مردان و محافظه کارانه است و نشان دهنده ی ثروت می باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید، زندگی شما آسان است و نقطه مشترک فراوانی با افراد علاقه مند به رنگ پرتغالی دارید. علاقه مندان به رنگ سبز می خواهند عقاید خود را به کرسی بنشانند. آن ها برای خود مقام بالایی قائل اند و به دیگران پند و اندرز می دهند. قرار گرفتن در میان رنگ سبز یا استفاده از وسایل سبز به تقویت حافظه کمک می کند اما زیاده روی در استفاده از این رنگ، فراموش کردن خاطرات تلخ را دشوار می کند.

رنگ قرمز: خوش قلب و خود پرست

رنگ سرخ نبض را سریعتر و تنفس را بیشتر کرده و فشار خون را بالا می برد. سرخ باوران مایل هستند که در زندگی فعالیت هایشان پر جنب و جوش باشد یعنی شور و شوق بیشتری در فعالیت های زندگی اشان داشته باشند. این رنگ می تواند به هضم مواد غذایی کمک کند و اغلب در رستوران ها از این رنگ استفاده می شود. رنگ قرمز مظهر شدت و زیاده روی است که گاهی در جهت مخالف آن است. قرمز رنگ عشق، تنفر، فداکاری، خشونت و خون و آتش است. کسی که به این رنگ علاقه دارد هرگز نمی تواند در زندگی بی تفاوت باشد. این گونه اشخاص تند و سرکش و در عین حال فعال و شحاع و کمی عجول هستند. احتمال شکست به خصوص در عشق برای آن ها فراوان است. دو عیب بزرگ خود پرستی و عدم کنترل، در نفس آنهاست و دوصفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است. قضاوت های عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود.

رنگ آبی: نظم، پشتکار، تنهایی

دوستداران رنگ آبی به دنبال نظم و آرامش در زندگی هستند و برای  صداقت و وفاداری دیگران، بسیار اهمیت قائل اند. از ویژگی های علاقمندان به رنگ آبی، صمیمیت، وفاداری، عفت و اعتماد است. دوستداران رنگ آبی مهربان و درون گرا هستند. کسانی که به این رنگ علاقه مندند از قرار گرفتن بر سر دو راهی بیزارند و برای این افراد ناراحتی و دعوا بسیار استرس آور است و به همین دلیل اغلب با سیاست رفتار می کنند تا با زبان نرم مسائل را حل کنند. آنها معمولا افرادی وظیفه شناس و مسئولیت پذیر هستند و به راحتی افکار نامنظم و به هم ریخته را از ذهن خود بیرون می کنند و رویا ها و برنامه های خود را با نظم خاصی دنبال می کنند

رنگ زرد: شاد و فعال

زرد آفتابی جلب توجه می کند و با وجود اینکه رنگ خوش بینانه به حساب می آید، اما مردم در اتاق های زرد رنگ بیشترعصبانی می شوند و کودکان بیشتر گریه می کنند. رنگی که کمتر از سایر رنگ ها چشم را جذب می کند وتمرکز را افزایش می دهد؛همچنین متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می دهد. دوستداران رنگ زرد همیشه در جست و جوی پیشرفت و ترقی می باشند و همیشه به دنبال چیزهای تازه و به فکر تحول و ترقی می باشند. کسانی که رنگ زرد را انتخاب می کنند؛ می خواهند به مقام های بلند دست پیدا کنند و مورد احترام زیاد قرار بگیرند و همیشه برای رسیدن به بلند پروازی های خود در تلاش و تکاپو هستند.

روان شناسی رنگ ها

رنگ صورتی: مورد علاقه دیگران

دوستداران رنگ صورتی بسیار حساس و مهربان و خوشرو هستند و از آرامش لذت می برند. صورتی که رویایی ترین رنگ است؛ در واقع همان قرمز است که کمرنگ شده باشد و علاقمندان این رنگ تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایمتر دارا می باشند. با گذشت هستند و در عشق تندی نشان نمی دهند. اگر شما علاقمند به رنگ صورتی هستید، دیگران را خوب درک می کنید و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنید و به دلیل  نشاط و شادابی تان مورد علاقه ی اطرافیان  خود هستید.

رنگ قهوه ای: قابل اعتماد

اگر شما رنگ قهوه ای را دوست دارید کاملا می توان روی شما حساب باز کرد. با ثبات ، مقدس و شاعرپیشه هستید و به ندرت تغییر عقیده می دهید و با آنکه کمتر تصمیم می گیرید اما هر بار که تصمیمی بگیرید، آن را مورد عمل می گذارید. شما کاملا در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستید. شخصی منطقی هستید وترجیح می دهید قبل از عمل کردن به آن فکر کنید. در عشق هرگز بدبین و تند نیستید و به هیچ کس جز خودتان اعتماد ندارید.

رنگ خاکستری: احساس بی نیازی

این رنگ مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. علاقمندان به این رنگ اغلب در زندگی احسای رضایت می کنند . خاکستری رنگ عاقلان است و جوانانی که به این رنگ اظهار علاقه می کنند، در واقع خود را هم شان و هم طراز اشخاص کهنسال دانسته و در زندگی احساس بی نیازی می کنند. گوشه گیری، عدم فعالیت و بی تفاوتی از خصوصیات رفتاری این گروه می باشد.

روان شماسی رنگ ها


نکات کاربردی روانشناسی رنگ ها:


■ برای لاغر شدن از بشقاب و رومیزی آبی رنگ استفاده کنید.رنگ آبی اشتها را کم می کند.
■ اگر مضطرب هستید و فشار عصبی طاقت شما را بریده است از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز آرامبخش است و فشار خون را کاهش می دهد.
■ اگر بی حال و حوصله هستید، رنگ نارنجی را انتخاب کنید. هنگام استحمام صبگاهی از حوله و ابزار نارنجی استفاده کنید تا بی حالی شما از بین برود.
■ اگر از کم خونی رنج می برید از میوه های قرمز رنگ مانند گیلاس، توت فرنگی و گوشت قرمز استفاده کنید.
■ اگر افسرده هستید لباس زرد بپوشید و غذا های زرد بخورید؛ رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می شود.
■ اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش در آورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب آور است.

 

 

روانشناسی رنگ ها
2.5 (50%) 2 votes
0
برچسب ها :