روش های درمان با طب سنتی (قسمت اول)

5 ماه پیش
طب سنتی

شناخت بدن و طبع سرد و گرم

شناسایی طبع یا مزاج انسان نه تنها در طب سنتی ایران بلکه در سایر طب های سنتی جهان، مثل طب سنتی چین، رومی و هندی نیز دیده میشود. شناخت ویژگی ها و خصوصیات بدنی باعث عملکرد صحیح اعضای درونی بدن می شود.مصرف مواد غذایی مناسب با مزاج‌هر فرد باعث می شود تا ما در زندگی کمتر با اختلالات و بیماری های جسمی و روحی روبه رو شویم‌. در این مقاله ما چند روش شناسایی مزاج را معرفی می کنیم، اما برای شناسایی دقیق تر می توانید با یک متخصص طب سنتی در این زمینه مشورت کنید.

افراد به دو دسته گرم مزاج و سرد مزاج تقسیم می شوند که همین دو دسته نیز به چهار گروه گرم و خشک(صفراوی)، گرم و تر(سوداوی)، سرد وخشک(دموی)، سرد و تر(بلغمی) تقسیم می شوند. حالا می توانید با خواندن این مطلب تا حدود زیادی نوع مزاج خود را بشناسید.

۱-سردی و گرمی بدن خود را بشناسید:

برای این کار کافی است بخشی از بدن فرد مانند ساعد را لمس کنید و دقیت کنید که چه احساسی پیدا می کنید در صورتی که با لمس ساعد یا بازوی فرد احساس گرما و حرارت کردید، او دارای مزاج گرم است؛ اما اگر احساس سرما کردید، یکی از نشانه های سرد مزاجی فرد است.

بخوانید:     عسل درمانی

۲-به مو توجه کنید:

جنس مو و میزان رشد آن در افراد مختلف که مزاج های مختلفی دارند، فرق میکند.افرادی که سرعت رشد موهایشان زیاد است ودر گروه افراد پر مو قرار می گیرند، درطب سنتی در گروه مزاج گرم جای می گیرند.اما افرادی که رشد موی آنها کم است و موی سر و ابروی آنها کم پشت است و در دیگر اندام های بدنشان نیز موی زیادی ندارند، دارای طبع سرد هستند.اگر رشد موی فردی خیلی سریع باشد و بیش از حد طبیعی بلند شود در صورتی که دیگر علایم را داشته باشد در گروه افرادی قرار می گیرد که مزاج گرم وخشک دارند.همچنین افراد دارای موی مجعد و حالت دارنیز نشانه گرمی و خشکی مزاج است.نازکی مو و داشتن موی صاف و لخت نیز از علایم مزاج سرد و مرطوب می باشد.رنگ موی مردان و زنان نیز به تشخیص مزاج کمک می کند، افرادی که موی آن ها سیاه است معمولا در گروه مزاج گرم و خشک و افرادی که رنگ موی آن ها تمایل به سفیدی دارد و زودتر سفید می شوند در گروه مزاج سرد و تر قرار می گیرند.

۳-عضلانی یا استخوانی:

افرادی که دارای بالاتنه فراخ و پهن هستند گرم مزاجند.افرادی که اندام های بدن آن ها بزرگ و عروق برجسته و نبض قوی داشته باشند گرم مزاجند.بر خلاف موارد گفته شده افراد با بالاتنه کوچک و نبض ضعیف و عضلات ظریف از علایم سردی مزاج می باشد.همچنین افرادی که دارای چهره لاغر و به اصطلاح پوست به استخوان چسبیده می باشند و غضروف حنجره و بینی آنها برجسته و واضح است دارای مزاج خشک می باشند.

۴-خواب شبانه:

از دیگاه درمانگران طب سنتی کیفیت و کمیت خواب هر کس نشان دهنده ی مزاج اوست.اگر در گروه افرادی هستید که ساعت خواب شما بیشتر از حد مجاز است پس دارای مزاج سرد و تر هستید ولی اگر ساعت خواب شما کمتر از ۸ ساعت است و بیشتر طول روز را بیدارید و یا کار می کنید در گروه افراد دارای مزاج گرم و خشک قرار میگیرید.

۵-رنگ پوست:

از دیدگاه درمانگران طب سنتی رنگ‌ پوست می تواند نشلنه هوبی برای برستی نوع مزاج و طبع باشد. اگر پوست فرد سفید رنگ و مایل به سفید باشد، نشانه ی خوبی برای تشخیص سرد مزاجی می باشد. علاوه بر این می تواند نشانه ی کم خونی نیز باشد. افرادی که پوست بدن آن ها قرمز یا مایل به قرمز و یا صورتی می باشد علاوه بر گرمی  مزاج در گروه افراد پر خون هستند. همچنین کسانی که پوست بدنشان تیره و کدر و رنگ لب آن ها بادمجانی رنگ است نشانه مزاج سرد و خشک می باشند. افرادی که پوست آن ها سفید و به اصطلاح گچی می باشد در گروه مزاج سرد و مرطوب می باشند. علاوه بر آن بدن این افراد دارای بلغم است که می تواند بر زندگی آن‌ها تاثیر بگذارد.

همچنین بخوانید:     بیمه دندانپزشکی

۶-اجابت مزاج:

رنگ مدفوع، ادرار، عرق، مو و ناخن و کل فضولات بدن در تشخیص دقیق نوع مزاج و طبع موثر است. اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره تر از حد معمول باشد یا بد بو تر از حد نرمال باشد، نشانه گرمی مزاج و غلبه بر صفرا در بدن است. بی رنگی فضولات و کم بودن بوی آن ها از علائم سردی مزاج است.

۷- توده بافت بدن:

در صورتی که با لمس بدن فرد ، گرما احساس کردید و علاوه بر گرما با فشار سر انگشتان بافت به راحتی فرو رود آن فرد دارای مزاج گرم و مرطوب است. اما اگر با لمس بدن احساس گرما کردید اما خشکی و زبری را زیر انگشتان حس کردید، فرد علاوه بر گرمی ، خشکی مزاج نیز دارد.در صو رتی که با لمس بدن فرد، احساس سردی کردید و این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود همراه بود ، شخص دارای مزاج سرد و تر می باشد اما در شرایطی که با لمس بدن فرد، احساس سردی همراه با بافت سخت و سفت نمودید، شخص دارای مزاج سرد و خشک می باشد.

۸- میزان سازگاری با محیط:

اگر عضو شخصی در برخورد با گرما یا سرما و خشکی یا تری سریع آن را بپذیرد نشانه غلبه ی مزاج اوست؛ یعنی اگر با خوردن غذایی با طبع گرم بلا فاصله احساس گرما کند نشان دهنده گرمی مزاج او و یا اگر در محیط سردی قرار بگیرد و یا غذای سردی بخورد و زود احساس سرما کند نشانه سردی مزاج وی می باشد. شما می توانید با توجه به موارو گفته شده غلبه مزاج خود را بشناسید.

روش های درمان با طب سنتی (قسمت اول)
4.5 (90%) 2 votes
0
برچسب ها :