زندگی نامه حافظ شیرازی

5 ماه پیش
زندگی نامه حافظ شیرازی

 

بیوگرافی حافظ شیرازی

از آنجایی که ما ایرانیان طبق سنت و آیین قدیمی به فال شب یلدا اعتقاد خاصی داریم، از این رو نگاهی می کنیم به زندگی نامه ی این شاعر بزرگ ایرانی. خواجه شمس الدین محمد شیرازی ملقب به لسان الغیب در سال 726ه-ق در قرن 14میلادی درشهر شیراز به دنیا آمد.

اطلاعات چندانی از خانواده و شخص حافظ در دست نیست. ظاهرا پدرش بهاالدین نام داشته و در زمان اتابکان فارس از اصفهان به شیراز برای زندگی مهاجرت می کند، و مادر ایشان اهل کازرون بوده. بیشتر شعرهای این شاعر بزرگوار به صورت غزل می باشد،که به همان فال حافظ معروف شده است.

ایشان در اکثر غزل های خود از شخصیت افسانه ای به کار برده که در ذهن مردم تداعی می کند. شمس شیرازی در زمان جوانی قرآن را حفظ کرده و بخاطر همین به وی لقب حافظ را داده اند. از دیگر اطلاعاتی که در مورد این شاعر بزرگوار بیان کرده اند، این است که بعد از فوت بهاالدین پسرانش هر کدام به جایی پراکنده شدند ولی شمس که کودکی بیش نبوده همراه مادرش در شیراز می ماند، حافظ زمانی که کمی بزرگتر می شود دریک نانوایی در محله خود مشغول به کار می شود.

 از آنجایی که به درس علاقه ی زبادی داشته درمکتب خانه به آموختن سواد مشغول می شود، واز این باب مسبر زندگی ایشان تغییر می کند. وی بین طالبان علم و مجلس های ادبی و دینی قرار می گیرد و به تحقیق امور دینی روی می برد.  شمس شیرازی در زمان جوانی عاشق دختری به نام شاخ نبات می شود و او را به عقد خود در می آورد که در اول فال های حافظ نام ایشان را زیاد شنیده ایم.

شمس شیرازی در زمان شیخ ابواسحاق از لطف ایشان بهرمنده می شود، و حدود سه سال در درگاه می ماند.

حتما بخوانید: بیوگرافی فردوسی

اواخر زندگی این شاعر بزرگ ایرانی مصادف شد با حمله تیمور به ایران، این پادشاه پس از خونریزی و کشتارزیادی که در اصفهان کرد راهی شیراز شد. نقل شده است که حافظ پیش پادشاه هندوستان احترام خاصی داشته است. حافظ تمام طول عمر خود را درشیراز ماند و فقط یک مسافرت به یزد و بندر هرمز رفته بود. 

یکی از شاعران کشور آلمان به نام نیچه، یکی از شعر های خود را تقدیم به حافظ کرده است. 

فراخ تر از هر خانه ای است

جهان از سرکشیدن می یی

که تو در اندرون آن می اندازی، ناتوان است

زندگی نامه حافظ شیرازی

صوفی

بخاطر ریاکاری صوفیان حافظه همیشه از آنها به بدی یاد کرده است. صوفیان همیشه به دنبال خرافات بودند و حافظ چون به حقیقت و راستی اعتقاد داشته به همین دلیل علاقه زیادی به صوفیان نداشت. که میتوان در شعر های حافظ به این موضوع پی برد. 

خصوصیات شعر حافظ

1-رمز پردازی

شعرهای حافظ به گونه ای است که شبیه به افکار خواننده است و مثل آیینه می ماند. واین بخاطر سمبل ها و نمادهای زیادی که در شعرهایش وجود دارد می باشد.

2-رعایت دقیق و ظریف تناسبات هنری درفضای کلی ادبیات

رعایت تناسب وا صول در شعرهای حافظ از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است.

3-لحن مناسب و شور افکن شاعر در آغاز شعرها 

در شعرهای حافظ برای شروع از لحن ادبی استفاده شده استکه بسیار به چشم می خورد. به شکلی که برخی شعرها با لحن حماسی و شور شروع می شود و یعضی اوقات به لحن رندانه و شوخ وگاهی دیگر با حسرت وناراحتی است.

4- طنز

حافظ در شعر هایش از طتز به گفتن نا گفته ها پرداخته است و نوش و نیش را در عین ظرافت کنار هم قرارداده است.

5- ایهام و ابهام 

از مهمترین تفکرات حافظ می توان به جهان بینی ایشان اشاره کرد.

از نظر حافظ نظام هستی، اینگونه است که گل و خار درکنار هم معنا پیدا می کند. 

من اگر خارم اگر گل، چمن  آرایی هست

که از آن دست که او میکشدم میرویم 

در قرن های 18.19شعرهای وی را به چند زبان اروپایی ترجمه کردند و اینگونه نام حافظ در محافل غربی نیز نفوذ کرده است. حافظ از مشاهیری هست که شعرهایش بسیار شهرت پبدا کرد و حتی در کشورهای اروپایی به شهرت رسیده است که به جز فارسی به زبان های دیگر نیز به چاپ رسیده است.

در زمان حافظ شیرازی آخرین تحول و تغییرات زبان فارسی صورت گرفت واین باعث شد که شعرهای حافظ به ما نزدیکتر باشد و اشعار او بیشتر به دل بنشیند و مورد پسند قرارگیرد. از خصوصیات شعر حافظ این است که ایهام در شعر های حافظ بسیار چشم گیر است. 

ایهام به این معناست که از یک کلمه معناهای زیادی می توان برداشت کردو دیگر این که هر کسی تفعلی به دیوان حافظ با هر نیتی بزند، حرف دل آن شخص و نیتش درآن غزل است. و در کل می توان گفت که شعرهای حافظ به دل مردم نزدیکتر است.  

آرامگاه حافظ 

آرامگاه حافظ شیرازی در حافظیه قراردارد و برخی آداب خاصی دارند که با وضو وارد آرامگاه می شوند. کریم خان زند عمارتی بر مزارحافظ ساخت. که در طی یکصد سال مردم خیر خواه تغییراتی به آن دادند. 

زندگی نامه حافظ شیرازی

دیوان حافظ 

دیوان حافظ تشکیل شده از پانصد غزل و چندین قصیده و دو مثنوی و چند قطعه رباعی می باشد. 

غزل ها

حافظ شیرازی را بهترین غزل سرای فارسی می شناسند. حافظ شعرهای عارفانه مولانا و شعرهای عاشقانه سعدی را درکنار هم قرارداده وتک بیت های مستقل ساخته است. گاهی هم در غزل های حافظ از سوره های قرآن نیز استفاده شده است. 

حتما بخوانید: زندگی نامه پروین اعتصامی

رباعیات

از آنجایی که شنیده شده حافظ غزل سرا بوده است و رباعیات ایشان به اندازه غزل های وی با ارزش نبوده است.

علاقه حافظ به شیراز

در دیوان حافظ می توان به علاقه وی به شیراز پی برد. در زمان جوانی درست همان موقع که تحصیلات حافظ تمام شده بود. دولت شیراز از امنیت بالایی بر خوردار بود. که با حمله محمد مبارزالدین حاکم کرمان به شیراز این امنیت از بین رفت ودر شعر های حافظ در این مورد زیاد به آن اشاره شده است. 

یکی دیگر از دلایل علاقه حافظ به شیراز داشتن آب و هوای عالی و وجود باغ گلها و باغ های بهار نارنج بود. که امروزه هم گردشگران زیادی را به سمت خود میکشد. 

وی در همان شهر شیراز درسال 792هجری قمری فوت کرده است . البته اختلافات کمی در این مورد بین تاریخ نویسان وجود دارد . نوشته شده است که در زمان فوت حافظ عده ای از مردم به علت می گساری حافظ مانع دفن او به رسم مسلمانان شده اند و عده ای هم او را مسلمان و شیعه میدانستند .

  نمونه ای از اشعار حافظ 

گل در بر و می در کف و معشوق به کام است  ***  سلطان جهانم به چنین روز غلام است

گو شمع میارید در این جمع که امشب  ***  در مجلس ما ماه رخ دوست تمام است

در مذهب ما باده حلال است ولیکن  ***  بی روی تو ای سرو گل اندام حرام است

گوشم همه بر قول نی و نغمه چنگ است  ***  چشمم همه بر لعل لب و گردش جام است

گر پیر مغان مرشد من شد چه تفاوت *** در هیچ سری نیست که سری ز خدا نیست

عاشق چه کند گر نکشد بار ملامت *** با هیچ دلاور سپر تیر قضا نیست

در صومعه زاهد و در خلوت صوفی *** جز گوشه ابروی تو محراب دعا نیست

ای چنگ فروبرده به خون دل حافظ *** فکرت مگر از غیرت قرآن و خدا نیست

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت *** که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش *** هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

زندگی نامه حافظ شیرازی
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :