زندگی نامه سعدی شیرازی

5 ماه پیش
زندگی نامه و بیوگرافی سعدی شیرازی

بیوگرافی سعدی شیرازی

در زندگی نامه سعدی شیرازی به این صورت آمده سعدی از بزرگترین شاعران ایران است که بعد از فردوسی توانسته آسمان ادبیات فارسی را فروزان کند. این شاعر بزرگوار علاوه اینکه از بزرگترین شاعران ایران محسوب می شود در جهان نیز از بزرگترین سخنوران است.

شیخ مصلح الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در سالهای اول سده هفتم هجری حدودا در سال 606 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. وی تخلص خود را از نام سعدبن ابی بکر بن سعد زنگی ولیعهد مظفرالدین ابوبکر گرفته بود و هر زمانی که سعدی در شیراز بود در خدمت این ولیعهد ادب پرور به سر می برد.

محل تحصیل سعدی در نظامیه بغداد بود. دانشجویان دانشگاه نظامیه شامل مفسران، محدثان، وعاظ، حکام و مذکران بودند. خانواده سعدی شیرازی از عالمان دین به حساب می آمدند پدرش نیز از کارکنان دربار اتابک بود. سعدی از همان اوان کودکی زیر نظر پدرش به تعلیم و تربیت پرداخت.

اما در همان دوران کودکی پدرش فوت کرد و سرپرستی او به جد مادری اش واگذار شد. وی در شیراز مقدمات علوم شرعی و ادبی را یاد گرفت. در دوران جوانی نیز به بغداد سفر کرد که این سفر شروع سفرهای طولانی سعدی بود.

در بغداد در مدرسه نظامیه به تحصیل پرداخت سپس به محضر درس جمال الدین ابوالفرج عبدالرحمن محتسب رسید که او را با عنوان مربی و شیخ خطاب می کند. سعدی چندین سال را در بغداد به منظور اتمام تحصیل گذراند و بعد سفرهای طولانی خود را آغاز کرد از جمله این سفرها می توان حجاز و روم را نام برد همچنین چندین بار با پای پیاده به حج رفت.

آغاز سفرهای سعدی به طور تقریبی در سال 620-621 و اتمام آن حدود سال 655 همزمان با بازگشت به شیراز بود. با وجود اینکه ذکر شده که شیخ به کشورهای عراق، شام، حجاز، هندوستان، غزنین، ترکستان ،آذربایجان ، بیت المقدس ،یمن و آفریقای شمالی سفر کرده اما هنوز شبهاتی در تصدیق آن وجود دارد. محققین زیادی به دلیل ناسازگار بودن آن از نظر عقلی و شواهد تاریخی این گفته ها را رد کرده اند.

شیخ شیراز دو دوست صمیمی داشته که همچون برادر برای او بودند این دو شخص معروف به صاحب دیوان یعنی شمس الدین محمد و علاء الدین عطا ملک جوینی وزرای دانشمند مغول بودند. شیخ اعتقاد زیادی به تصوف و عرفان داشته است و امکان ورود آن به متصوفه وجود داشته است. آنگونه که گفته اند مقبره شیخ خانقاهش بوده است.

یکی ازنکاتی که لازم به ذکر است این است که معروفیت و شهرت سعدی به ایران اختصاص ندارد و در آن زمان نیز به کشورهای خارج از ایران همچون هندوستان، آسیای صغیر رسیده بود. سعدی از این شهرت سخن گفته است.

حتما بخوانید:  زندگی نامه فردوسی

دلایلی که منجربه شهرت اشعار سعدی گشته شامل:

شیوایی زبان خود را به مدح و احساسات عاشقانه محدود نکرده

جهانگردی بزرگ که دارای تجارب زیادی بود و این تجارب را با زبانی شیرین و زیبا به اشعاری دلنشین تبدیل کرده است

سعدی شوخ طبع و بذله گو بود و این خصلت در اشعارش نیز دیده می شود که باعث کشش خواننده می شود.

شیخ بزرگ بعد از پایان دوره تحصیلی اش به سیر و سیاحت مشغول شد و در مجالس، پند می گفت و هدایتگر خوبی برای مردم در راستای دین و اخلاق بود. همانگونه که از آثار سعدی مشخص است و همچنین معاصرین آن نیز می نویسند مهارت سعدی در لغت، صرف و نحو، کلام، منطق، حکمت الهی و حکمت عملی، (عالم الاجتماع و سیاست مدن) بی نظیر بود و حکمت از همه آثار او مشخص است.

آثار سعدی سرشار از مطالب اخلاقی و حکمت می باشد و نشانگر استادی شیخ در علم الاجتماع بود. در زبان عربی و فارسی تبحر بسیار داشت . سعدی در اوایل نوشتن همان سبک متداول زمان خودش را به کار گرفت اما پس از مدتی به سبک خواجه عبدالله انصاری تمایل پیدا کرد ولی هنوز زمان زیادی نگدشته بود که به ابداع سبک خاص و مشخصی برای خود پرداخت. شیخ اجل به پند، اندز، موعظه و نصیحت مردم و همچنین سلاطین می پرداخت و رساله هفتم خود را به نصیحت ملک انکیاتو اختصاص داد.

شاهکار سعدی در نثر

گلستان سعدی نوعی مقامه نویسی می باشد تقلید در کتاب گلستان وجود ندارد و ایده و تازگی در آن به چشم میخورد. به دلیل ویژگی بارز سهل و ممتنع بودن آثار سعدی شهرت خاصی یافته است. منظور از سهل و ممتنع بودن این است که اشعار و متون آثار سعدی به دیده اول «سهل» و ساده می باشد و کلمات سخت و نامفوم در آن دیده نمی شود. طی اعصار و دوره های متفاوت تمام خوانندگان توانسته اند به آسانی با این آثار ارتباط ایجاد کنند؛ و اما «ممتنع» بودن آثار سعدی به منظور دشوار و غیرقابل دسترس بودن می باشد. به طور کلی زمانی که از سهل و ممتنع بودن اشعار سعدی سخن به میان می آوریم منظور این است که در نگاه اول به راحتی می توانیم آثار او را دریابیم اما اگر بخواهیم خودمان همچون سعدی شعر بگوییم متوجه می شویم که این کاری بس دشوار است و رسیدن به آن ناممکن.

از دیگر ویژگی های آثار سعدی عبارتند از: نکات دستوری به بهترین حالت ممکن در آثار سعدی رعایت شده است. آثار سعدی به دلیل عنصر وزن و موسیقی، باعث از بین رفتن یا پیش و پس شدن ساختار دستوری جملات نمی شود؛ و سعدی با ویژگیهای خاص خودش با ظریف ترین و طبیعی ترین شکل ممکن در لحن و زبان، توانسته از عهده این کار بربیاید.

اشعار عاشقانه سعدی شیرازی

سعدی را خداوند سخن می گویند چرا که می توان در آثارش ترتیب – تناسب و تنوع گلستان همراه با موضوعات دلکش اجتماعی، اخلاقی، تربیتی و سبک ساده و شیرین نویسندگی را مشاهده کرد. اگر چه در زمان های قدیم وسایل انتشار مهیا نبود اما سعدی با نوشته هایش توانست به جایگاه خاصی در میان مردم برسد.

چهل و سه سال بعد از زمان مرگ شیخ، یکی از فضلا و عرفا که علی ابن احمدبن ابی سکر نام داشت و به بیستون معروف بود شروع به تنظیم اشعار سعدی و همچنین ترتیب آنها با حروف تهجی نمود. فاضل بزرگوارهمه ی آثار شیخ را به 12 بخش تقسیم بندی کرد. ۱. رساله هایی می باشند که در تصوف و عرفان و نصایح ملوک تصنیف کرده است.۲. گلستان، ۳. بوستان، ۴. پندنامه، ۵. قصاید فارسی، ۶. قصاید عربی، ۷. طیبات، ۸. بدایع، ۹. خواتیم، ۱۰. غزلیات قدیم که به دوران جوانی شیخ مربوط می شود. ۱۱. صاحبیه مشتمل بر قطعات، مثنویات، رباعیات و مفردات. ۱۲ مطایبات.

از نسخه های قدیمی آثار شیخ که در زمان او به تحریر درآمده است وجود دارد. سعدی در سیر و سلوک نیز دارای مقام بالایی می باشد. سعدی مسافرتهای زیادی به قلمرو اسلامی و همسایگان کشورهای اسلامی داشت و نوع نگرش او به هر ذره به گونه ای بود که در آن عالمی پند و حکمت مشاهده می کرد. 

شاعر بزرگ سعدی بعد از محبوبیت و مشهوریت فراوان به لقاء الله پیوست. در زمان مرگ وی نظرهای متفاوتی است به گونه ای که بعضی افراد سال وفات او را 691 و گروهی دیگر سال 690 ه ق را به عنوان زمان مرگ سعدی ذکر کرده اند. آرامگاه این شاعر بزرگوار در باغی است که به سرچشمه نهر رکن آباد شیراز نزدیک می باشد. دولت شاه سمرقندی در تذکره الشعرا نوشته که سلاطین و بزرگان برای زیارت شیخ به آن خانقاه می رفتند.

زندگی نامه سعدی شیرازی
4 (80%) 1 vote
0
برچسب ها :