زندگی نامه و بیوگرافی ابوعلی سینا

5 ماه پیش
زندگی نامه ابوعلی سینا

ابوعلی حسین بن عبد الله بن سینا یکی از معروف ترین مشاهیر ایران زمین می باشد. وی در سال 370 هجری – به دنیا آمد. محل زندگی ابوعلی سینا در روستایی اطراف بخارا می باشد. نام پدرش عبد الله و از ‏اهالی بلخ بود. نام مادرش ستاره و اهل روستایی به نام افشنه بود. پدر بوعلی سینا تا زمان جوانی در زادگاهش بود اما بعد از آن به پایتخت حکومت سامانیان یعنی همان بخارا سفر کرد. در این هنگام سامانیان حکمران بخارا گشته بودند.

ابن سینا در سن پنج سالگی نزدش پدرش عبدالله که از مردان فاضل به شمار می رفت حساب، ریاضیات، رو خوانی قرآن، صرف و نحو ‏زبان عربی را آموزش دید. وی بسیار تیزهوش و از دوست داران علم و دانش بود.

بیوگرافی ابوعلی سینا

ابوعلی سینا کودکی ۱۰ ساله بود که قرآن را حفظ کرد و با ادبیات، هندسه ریاضیات، صرف و نحو عربی آشنایی کامل داشت؛ و ی طبیعت ‏و گیاهان و حیوانات را دوست داشت و زمان هایی که آسوده بود به کاوش و کسب تجربه اختصاص می داد به همین علت در زمان کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت تمایل زیادی داشت و مشتاق یادگیری آنها بود. ابوعلی سینا در سن دوازده سالگی با خانواده اش در بخارا زندگی میکرد. شغل پدرش عبدالله دیوانی بود. پدر ابوعلی سینا او را به نزد استادی فرستاد که عبد الله ناتلی نام داشت. ابن سینا دانش های فراوانی از او یاد گرفت. این بزرگوار قبل از ناتلی نزد اسماعیل زاهد علم فقه را یاد گرفته بود.

حتما بخوانید: زندگی نامه حافظ

هوش بالای ابوعلی سینا زبانزد خاص و عام شده بود و استادانش نیز او را تشویق میکردند. وی در حین خواندن اطلاعات علمی وجه های جدیدی در آن ها پیدا میکرد. ناتلی مشوق ابوعلی سینا در افزایش علم و دانش بود و همین باعث شد که علم منطق را یاد بگیرد و سپس شروع به تکمیل علم ریاضیات کرد.

زندگی نامه ابوعلی سینا

ابوعلی سینا جهت افزایش علم و آگاهی خود سعی و تلاش بسیاری کرد و طبیعیات و الهیات را خود آموخت و با کمک کتاب های بزرگان به یادگیری علم پزشکی پرداخت. وی هر کتابی را که به دستش می رسید میخواند و به آموخته هایش اضافه می کرد.

زندگی نامه ابوعلی سینا

زمانی که ابوعلی سینا هجده سال سن داشت یعنی در همان سال ۳۷۵ حکمرانی نوح دوم بر بخارا آغاز گشت. در آن روزها امیر دچار بیماری شد و غلامانش برای درمان وی به ابوعلی سینا رجوع کردند. این بزرگوار از ابن خالد که پزشک مخصوص دربار بود در مورد سوابق بیماری و علائم بیماری امیر سوال پرسید و با توجه به گفته های پزشک دربار متوجه شد که امیر چندمدتی است که از درد و سوزش شدید معده رنج میبرد، حالت تهوع دارد وقسمتی از بدنش لمس شده است.

ابو علی سینا هنگامیکه متوجه عوارض بیماری امیر شد بیماری امیر را فهمید. وقتی که ظرفهایی که امیر در آن غذا می خورد را بررسی کرد به یقین رسید که مسمومیت امیر ناشی از سرب بوده است و سرانجام درمان را آغاز کرد. ابوعلی سینا زمانی که امیر را معالجه کرد از او خواست که او هم بتواند به کتابخانه سلطنتی بخارا راه یابد و از کتاب هایش استفاده کند. با این کار راه علم اندوزی و کسب دانش بر وی باز شد.

یک روز که برای اولین بار ابوعلی سینا به کتابخانه سلطنتی می رفت با تعداد زیادی کتاب روبه رو شد. در مدت سه سال در آن کتابخانه بود و این فرصتی برای تکامل و افزایش دانش ابوعلی سینا به حساب می آمد. او توانست علمش را در رابطه با فقه افزایش دهد و تجربه اش را درباره ادبیات، موسیقی و زاویه های متفاوت گسترده کند. کار کردن روی نقشه های نجومی منجمان گذشته از دیگر پیشرفت های ابوعلی سینا بود.

ابو علی سینا نوشتن خود را از بیست سالگی شروع کرد و مجموعه ای را نوشت که نامش حاصل و محصول بود که شامل ده جلد بود. وی کتاب دیگری به نام البر و الائم_بی گناهی و گناه نوشت. کتاب بعدی درباره فلسفه بود، نام آن حکمت عروضی بود و در بیست و یک جلد جمع اوری شده بود. یک روز ابوعلی سینا به مطالعه کتاب ها در کتاب خانه می پرداخت که ناگهان شاهد آتش سوزی در کتابخانه شد. نگهبانان را صدا زد و با کمک آنان سعی کرد تا آتش را خاموش کند اما تلاش آنها بی ثمر ماند و تمام کتابها آتش گرفتند و سوختند. دشمنان ابوعلی سینا از این فرصت استفاده کردند و به شایعه پراکنی مشغول شدند و به مردم می گفتند که ابوعلی سینا باعث آتش سوزی کتابخانه شده است. حرفهای آنها به گوش امیر رسید و تحت تاثیر گفته هایشان قرار گرفت. او دستور داد تا ابوعلی سینا را به بیمارستان و درمانگاه راه ندهند. پدر بوعلی در آن روزها فوت کرد این اتفاق باعث شد که وی به همراه ‏ابوسهل مسیحی از شهر خود سفر کند و به مکانی نامشخص برود. این اتفاق در سال ۳۷۹ صورت گرفت.

زندگی نامه ابوعلی سینا

او نیز حدود یک ماه در یک استراحتگاه بین راهی سکونت یافت و با مردی نجیب زاده و اندیشمند که از خوارزم بود آشنا شد. نام این شخص منصور بن عراق بود که از بوعلی دعوت کرد که به دربار خوارزم بیاید. در دربار شخصی به نام ابن مامون ابوالحسن احمد بن سهیلی حضور داشت که از وزیران فاضل دربار بود و علاقه زیادی به جمع کردن دانشمندان در دربار داشت. ابن مامون خوارزمشاه در شهر گرگانج در ساحل رود جیحون حکومت می کرد. ابو علی به مدت سیزده سال در شهر گرگانج ماندگار ش و به تدریس، تحریر و درمان و مداوای بیماران میپرداخت.

از جمله تحریرات ابوعلی سینا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

‏رساله ای درباره نبض به زبان فارسی، رساله ای درباره بیهودگی پیش بینی آینده بر اساس حرکت ستارگان به ‏زبان عربی و قصیده ای در مورد منطق، کتابی در مورد فلسفه با عنوان بقاء النفس الناطقه و رساله ای در باره ‏افسردگی با عنوان حزن الاسبابه.

روزی سلطان محمود غزنوی به خوارزمشاه فرمان داد که همه دانشمندانش را به غزنین ببرد. همه دانشمندان به غزنین رفتند اما بوعلی نرفت. سلطان که از اینکار بسیار ناراحت بود دستور داد وی را دستگیر کنند و به نزدش ببرند. ابوعلی به همراه ابوسهل که از دوستانش بود فرار کرد و به گرگان رفت؛ اما در آنجا متوجه می شود که سپاهیان سلطان قابوس راکه از دوستداران فاضلان بود به قتل رساندند.

حتما بخوانید: بیوگرافی فردوسی

اوایل سال ۳۹۲ که بوعلی به گرگان امده بود در خانه ای ساکن شد. یکی از دانشجویان وی به نام جوزجانی تا پایان عمر در کنارش ماند. نوشته ها و گفته های ابوعلی را جوزجانی می نوشت. از جمله آنها عنوان های الادویة القلبیه – دارویی برای قلب -و اروزة فی الطب – قصیده ای در باب طب ‏‏. در همان هنگام به فکر تالیف کتابی به نام قانون شد که در رابطه با طب بود.

در سال ۳۹۳ زن فخرالدوله پادشاه ال بویه از بوعلی درخواست کرد که برای مداوای فرزندش به شهر ری برود. ابوعلی قبول کرد و رفت. فرزندش که صرع داشت را مداوا کرد و سپس ریاست بیمارستان ری را در دست گرفت. در سال 394 ابوعلی سینا بیماری شمس الدوله را درمان کرد و منصب وزارت شمس الدوله را به دست آورد.

زمانی که شمس الدوله فوت کرد ابوعلی خواستار حضور در دربار علا الدوله که دایی شمس الدوله و حاکم اصفهان بود، شد. ابوعلی در سال ۴۰۳ وارد اصفهان شد و با نام یکی از آشنایان علاالدوله حضور یافت. وی کتاب شفا را در اصفهان به اتمام رسانید و در روزهای اخر عمرش همه ی علم خود در رابطه با طب در کتاب قانون گنجاند. دیری نگذشت که ابن سینا دچار بیماری شد و بیماری اش شدید گشت. وی نتوانست بیماری خود را که قبلا برای دیگران درمان کرده بود را تسکین دهد؛ و سرانجام در هشتم آبان ماه 415 در شهر همدان در گذشت و در همان جا به خاک سپرده شد.

زندگی نامه و بیوگرافی ابوعلی سینا
1 (20%) 1 vote
0