زندگی نامه و بیوگرافی فردوسی

5 ماه پیش
زندگی نامه و بیوگرافی حکیم ابوالقاسم فردوسی

همان طور که همه ما می دانیم همیشه در مورد مشاهیر افسانه هایی وجود داشته است این موضوع درباره شخص بزرگوار حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز صدق می کند افسانه های زیادی درباره زندگی این شاعر بزرگوار وجود دارد و آن هم به دلایلی است که در این جا به شرح آن علت ها می پردازیم.

یکی از بزرگترین شاعران ایران حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن ملقب به ابوالقاسم فردوسی طوسی می باشد و مثل و مانند او را در هیچ کجا نمی توان پیدا کرد. این شاعر بزرگوار در سال ۳۲۹ ه ق. متولد شد و از برجسته ترین شاعرانی است که در زمینه حماسه بلند آوازه است.

مذهب فردوسی شیعه بود به همین دلیل فردوسی در دستگاه قدرت از محبوبیت خاصی برخوردار نبود. بعد از این که فردوسی از دنیا رفت و به لقاء الله پیوست خیلی کم در مورد او صحبت می شد. یکی از دلایل دیگر این است که حکیم بزرگ در میان عوام محبوبیت ویژه ای داشت و اشعار او بسیار دلنشین و زیبا بود. به همین دلیل کسانی که شاهنامه میخواندند به اجبار داستان هایی را در مورد این شاعر گرانقدر تعریف می کنند که کذب و دروغ بوده و هیچ صحتی ندارد.

زندگی نامه فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی تاثیر به سزایی در داستان های حماسی و تاریخی داشته به همین دلیل به او شاعرملی ایران می گویند. در مورد زندگینامه مشاهیر ابهامات فراوانی وجود دارد اما طبق قدیمی ترین منابع تاریخی فردوسی اهل دهکده باژ از طابران طوس بود و از خاندان دهقانان ایرانی به شمار می رفت. در آن اعصار به اشخاصی دهقان می گفتند که زمیندار بودند و عشق و علاقه آن ها به فرهنگ فارسی وافر بود.

همان گونه که نقل شده است وضع مالی و معیشتی این شاعر بسیار خوب بوده است و محل زندگی وی در باغی با شکوه در طابران طوس بود. فردوسی مخارج زندگی خود را از طریق زمین های زراعی به دست می اورد و از این نظر مشکلی نداشت.

حتما بخوانید:  بیوگرافی سعدی

در آن زمان برای زنده نگه داشتن حیات ملی و ادبی ایران سعی و تلاش بسیاری برای جمع آوری داستان های ملی و باستانی انجام گرفت. داستان ها را به صورت شعر درون چند شاهنامه جای دادند. حکیم بزرگ ابوالقاسم فردوسی در زمان جوانی علاقه ی زیادی به سرودن شعر داشت و زمانی که آسوده و دور از مشغله بود شعر می سرود. این شاعر در سن ۳۵ یا ۴۰ سالگی کار بزرگ خود را آغاز کرد و عشق و علاقه خود را به ایران اینگونه نشان داد.

بیوگرافی فردوسی

اطلاعات زیادی در مورد دانش و سواد فردوسی در دسترس نیست اما با توجه به شاهنامه و اطلاعات زیادی که در آن گنجانده شده است می توان به علم و دانش بی حد این شاعر پی برد. از جمله موضوعاتی که در شاهنامه فردوسی به چشم می خورد می توان به ادبیات عربی، شعر و ادب پارسی، تاریخ، فلسفه، کلام، حدیث و قرآن اشاره کرد. همچنین فردوسی احوال امم و امثال و حکم را مطالعه کرده است، به زبان پهلوی ساسانی آشنایی داشته و روش جنگ و رزم را می دانست. حکیم بزرگ در آغاز راه از حمایت و پشتیبانی دوستانش استفاده کرد و متکی سرمایه خود شد.

یکی از امتیاز هایی که در آن زمان به وی داده شد عدم پرداخت مالیات بود. این امتیاز به منظور تشویق از جانب حاکم طوس مقرر گردید. تلاش های فردوسی در این مسیر در وهله اول به مدت ۲۰ سال طول کشید و بعد از چند سال از سقوط سلسله ایرانی سامانی به دست ترکان سرودن داستان های شاهنامه آغاز گشت. سرانجام شاهنامه فردوسی در سال ۴۰۰ ه. ق اتمام گشت.

شاعر بزرگ فردوسیدر سال 365 ه.ق پس از خواندن و بررسی شاهنامهها تصمیم گرفت که به اثر خود که شامل تمام داستان های ایران است نظم ببخشد و در این راه زحمت های فراوانی کشید. در کتاب شاهنامه فردوسی ستایش پروردگار ذکر شده و بعد از آن به ستایش پیامبر پرداخته است. در این کتاب در مورد پنجاه پاداش سخن گفته و از جنگ، رزم و بزم آنان صحبت کرده است. سرانجام داستانش را با فتح ایران به دست عرب ها به اتمام رسانده است. از زیبایی داستان های شاهنامه می توان به پادشاهی منوچهر و شروع تمدن بشر، ضحاک، کاوه آهنگر، فریدون، سام، زال، رستم، نوذر، افراسیاب، جنگهای ایرانیان و تورانیان، کیکاووس، هفت خوان رستم، سهراب، سیاوش، کیخسرو، بیژن و منیژه، ظهور زرتشت، اسکندر و اشکانیان و ساسانیان اشاره کرد. این ها نمونه هایی از جذاب ترین داستان های شاهنامه می باشند که ارزش و احترام و افتخارات ایران را به آن ها معرفی می کند.

اگر با یک نگاه بخواهیم موضوع کتاب شاهنامه را شرح دهیم بی شک رزمی بودن داستان را ذکر می کنیم اما به طور کلی شاهنامه فردوسی در میان شعر و سروده هایش در مورد موضوعات فلسفی و اجتماعی واخلاقی سخن گفته است که این ویژگی باعث جذب بیشتر مخاطب شده است.

زندگی نامه و بیوگرافی فردوسی

با خواندن شاهنامه و نتایج اخلاقی، اجتماعی که در داستان هایش شرح داده شده است می توان فهمید که دنیا فانی است و عمر آدمی به سرعت در حال گذر است بنابراین باید تلاش کنیم تا صفات خوبی هم چون بخشندگی، ایثار، درستکار و راستگویی و… را در خود پرورش دهیم. او همچنین انسان ها را به صلح و ارامش دعوت کرده و دلیل ناعدالتی، جنگ و خونریزی را نادانی بشر دانسته است.

فردوسی حقیقت دین های مختلف را مثل پروردگار یکی می داند و رفتار کسانی را که در مورد دین و دیانت به دشمنی می پردازند را احمقانه دانسته است. شاعر بزرگ در سروده های خود مشقت زیاد خود را یاداور شده و می توان مشکلات مادی و معیشتی و روحی را در اشعارش جستجو کرد. وی به دلیل مرگ پسر جوانش بسیار ناراحت و ملول بود و داغ فرزند کمرش را شکست.

حکیم ابوالقاسم فردوسی به دلیل عسرت و تنگدستی به دربار روی آورد و اشعارش را برای سلطان محمود غزنوی سرود و باعث جلب رضایت وی شد. اگر چه سلطان محمود پادشاهی بود که تمایل چندانی به تاریخ و فرهنگ نداشت اما اشعار فردوسی را ستایش کرد و با کمک آن منجر به برانگیختن احساسات ملی علیه ترکان آل افراسیاب شد.

سلطان محمود زمانی که هفت جلد شاهنامه را رویت کرد و درون آن شصت هزار بیت نغز و دلکش و حماسی را مشاهده کرد. مشخص کرد که به ازای هر یک بیت یک درهم به فردوسی تقدیم کنند. این گفته به مانند توهین می ماند زیرا او از ارزش اثر خود باخبر بود. استاد بزرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی بسیار اندوهگین شده بود.

سلطان محمود که فردوسی را از دربار بیرون کرده بود پس از چندین سال به فکر فردوسی می افتد و فرمان می دهد تا مبلغ شصت هزار دینار طلا را با کمال سپاس و تشکر به خانه فردوسی بفرستند اما دیگر دیر بود و حکیم از دنیا رفته بود. این هدیه را به تنها فرزند دختر فردوسی بخشیدند اما او قبول نکرد و مبلغ را صرف ساختن عمارت رباط چاهه کرد. این عمارت بر سر راه طوس به نیشابور و مرو واقع شده است این باغ به خودش تعلق داشت و مکان زندگی وی بود.. فردوسی در باغ طبران مدفون شده است.

بزرگترین و برجسته ترین اثر فردوسی شاهنامه بود که باعث افتخار ایرانیان گشت و منجر به شناساندن هویت ایرانیان شد. وی زبان شیرین فارسی را از نابودی رهانید و به آن ارزش بخشید. موضوع شاهنامه در مورد زندگی شاهان و پهلوانان ایران می باشد و به وصف آن ها می پردازد. این شاعر در سال 411 ه.ق دار فانی را وداع گفت.

زندگی نامه و بیوگرافی فردوسی
4 (80%) 5 votes
0
برچسب ها :