زندگی نامه پروین اعتصامی

5 ماه پیش
زندگی نامه پروین اعتصامی

اگر شما از دسته افرادی باشید که به شعر علاقه زیادی دارید حتما نام پروین اعتصامی را شنیده اید.

نام واقعی پروین اعتصامی رخشنده می باشد. این بانوی بزرگوار زاده شهر تبریز می باشد و در سال بیست و پنجم اسفند 1285 هجری شمسی به دنیا آمده است. وی در همان اوان کودکی به همراه خانواده اش به تهران نقل مکان کرد.

پدرپروین اعتصامی

پدر پروین اعتصامی نقشی اساسی در موفقیت های بی حدو اندازه دخترش داشت و زمانیکه به استعدادهای پروین در زمینه شعر پی برد به او در آن حیطه کمک شایانی کرد.

نام پدر پروین اعتصامی یوسف اعتصامی بود ک به اعتصام الملک معروف بود.وی یکی از نویسندگان و دانشمندان نامدار ایران بود و به مدت کمی از نمایندگان مجلس به حساب می آمد. اولین چاپخانه در تبریز نیز به دست این شخص بزرگوار ساخته شد. مدیر مجله بهار پدر پروین اعتصامی، اعتصام الملک بود. وی اولین سروده های دخترش را در همین مجله انتشار داد.

شروع تحصیلات و سرودن شعر

زمان کودکی پروین به گونه ای بود که مطالعه کردن در آن نقش زیادی داشت. پروین در خانواده ای زندگی می کرد که علاقه زیادی به مطالعه و خواندن های کتاب های متفاوت داشتند و این ویژگی در خانواده اش باعث شده بود که او نیز تمایل زیادی به مطالعه داشته باشد و اطلاعات علمی و فرهنگی به خصوص ادبی زیادی را از آن ها یاد گرفت.

حتما بخوانید: بیوگرافی فردوسی

آشنایی پروین اعتصامی با آثاری هم چون اشعار فردوسی ، نظامی ، مولوی ، ناصرخسرو ، منوچهری ، انوری ، فرخی که از معروف ترین شاعران ایران بودند از سن یازده سالگی آغاز شد. پدر پروین در رابطه با روش های یادگیری و هم چنین وزن به او کمک می کرد و اطلاعات زیادی را به او منتقل می کرد. برای مثال بعضی اوقات شعری از شاعران گذشته در اختیار او می گذاشت و از او درخواست می کرد شعری دیگر با وزن متفاوت بسراید و یا اینکه قافیه های آن را تغییر دهد.با کوشش های زیاد خود در این راه باعث شد که با ترتیب جایگذاری کلمات و همچنین کاربرد آن ها آشنا شود و تجارب فراوانی را کسب کند. استعداد پروین در شعر سرودن بی نظیر بود و اگر کسی با شعر آشنایی داشته باشد می تواند همچنین ویژگی را در آن بیابد. بعضی از اشعار زیبای پروین به زمان یازده تا چهارسالگی او برمیگردد. یکی از این اشعار زیبا سروده ای به نام ای مرغک می باشد که در همان ۱۲ سالگی سروده شده است. در این جا ابیاتی از این شعر آورده شده است.

ای مُرغک خُرد ، ز آشیانه

پرواز کن و پریدن آموز

تا کی حرکات کودکانه؟

در باغ و چمن چمیدن آموز

رام تو نمی شود زمانه

رام از چه شدی ؟ رمیدن آموز

مندیش که دام هست یا نه

بر مردم چشم ، دیدن آموز

شو روز به فکر آب و دانه

هنگام شب آرمیدن آموز

زمانی که به خواندن این اشعار می پردازیم می توانیم به تبحر این شاعر ۱۲ ساله پی ببریم. شاعر کوچکی که اوقات فراغتش را به جای بازی با اسباب بازی به کتاب خواندن می گذراند.دختربچه ای که از دوران نوجوانی دیوانی از اشعار را هم چون شاعری کهن در سینه نگه داشته است.

یکی دیگر از اشعار بزرگی که در سن ۱۲ سالگی به سرودن آن پرداخته است شعر گوهر و سنگ  می باشد.

دوستان پدر پروین اعتصامی از جمله شاعران و دانشمندان بزرگ بودند از جمله آن ها می توان استاد علی اکبر دهخدا ، ملک الشعرای بهار ، عباس اقبال آشتیانی ، سعید نفیسی و نصر الله تقوی را نام برد. این بزرگان یک روز از هفته را انتخاب می کردند و به منزل پدر وی می رفتند و در حیطه های متفاوت ادبی به مشاجره می پرداختند. پروین نیز در این گفتگوها شرکت می کردند و اشعار خود را در آن مجلس می خواند و با تشویق های زیادی از جانب دوستان پدرش روبه رو می شد.

ادامه تحصیلات

پروین اعتصامی شاعر بزرگ کشورمان سرانجام در زمان ۱۸ سالگی درس خود را به اتمام رساند.وی در همه ی زمان تحصیلی اش از بهترین شاگردان مدرسه بود. او قبل از اینکه به مدرسه راه پیدا کند دارای معلومات بالایی بود و علاقه زیادی به دانستن موضوعات مختلف داشت و با تمام وجود سعی در یادگیری و افزایش آگاهی خود داشت.پروین در حیطه زبان انگلیسی دانش بسیار داشت و به مطالعه زبان می پرداخت.او داستان های متفاوتی را به زبان انگلیسی می خواند.و به دلیل مهارتی که در زبان داشت در مدت ۲ سال به تدریس ادبیات فارسی و انگلیسی مشغول بود.

زندگی نامه پروین اعتصامی

اخلاق پروین

از نظر اخلاقی پروین بسیار خوش اخلاق بود. دوست پروین که سال ها او را می شناخت خصوصیات اخلاقی وی را اینگونه شرح داده بود: مهربانی فراوان در برابر دوستانش، عقیده و طینت پاک، رفتاری خوش، پاکدامن، بسیار فروتن، با محبت، بیشتر فکر می کند و زمان کمتری را به حرف زدن می گذراند در واقع کم حرف بودن از ویژگی های بارز پروین بود او حتی درباره فضایل و مرتبه های ادبی و اخلاقی خودش نیز حرفی نمیزد. تمام این ویژگی ها منجربه ارزش و احترام پروین در نزد مردم شده است.
پروین اعتصامی شعرهای فراوانی سروده است اما در دیوانی که سروده و شامل پنج هزار بیت بوده است فقط یک یا دو جا درباره شخص خودش صحبت کرده و شعر سروده است.این موضوع فروتنی و اخلاق خوب پروین را یاد آوری می کند.

نخستین چاپ دیوان اشعار

پدر بزرگوار پروین اعتصامی میلی به چاپ مجموعه اشعار دخترش نداشت و همانگونه که با فرهنگ مردم آن زمان آشنایی کامل داشت چنین اقدامی را صحیح نمیدانست چرا که تصورش به این صورت بود که امکان دارد مردم در مورد پروین فکرهای نادرست کنند

و چاپ شدن اشعار دخترش را به منظور یافتن همسر بپندارند.پدر پرورین وقتی پروین ازدواج کرد و سپس طلاق گرفت با چاپ اشعار او راضی شد. اولین مجموعه ای که از اشعار پروین بود به دوران قبل از زمان ۳۰ سالگی مربوط می شد و شامل بیش از صد و پنجاه قطعه ، غزل ،قصیده و مثنوی بود.زمانی که اشعار این بانوی بزرگ به چاپ رسید با استقبال زیادی رو به رو شد و طرفداران زیادی را به خود جذب کرد و عده زیادی از آن ها در حیرت بودند که چگونه ممکن است که یک زن به این زیبایی بتواند شعر بسراید.

حتما بخوانید: زندگی نامه سعدی شیرازی

پروین در سن ۱۵ سالگی در ارتباط با انسان هایی که تمکن مالی بالایی داشتند و یا ستمگر بودند اشعاری را سرود در این جا ابیاتی از پروین که در مورد مذمت اغنیای ستمگر بود آورده شده است.

برزگری پند به فرزند داد، کای پسر

این پیشه پس از من تو راست

مدت ما جمله به محنت گذشت

نوبت خون خوردن و رنج شماست

هر چه کنی نخست همان بدروی

کار بد و نیک ، چو کوه و صداست

گفت چنین ، کای پدر نیک رای

صاعقه ی ما ستم اغنیاست

پیشه آنان ، همه آرام و خواب

قسمت ما ، درد و غم و ابتلاست

ما فقرا ، از همه بیگانه ایم

مرد غنی ، با همه کس آشناست

خوابگه آن را که سمور و خزست

کی غم سرمای زمستان ماست

تیره دلان را چه غم از تیرگیست

بی خبران را چه خبر از خداست

دوران بیماری و مرگ پروین اعتصامی

شاعر بزرگ پروین اعتصامی به افتخارات فراوانی نائل شد و هنگامیکه دیوانش برای چاپ دوم توسط برادرش آماده می شد در سوم فروردین 1320 به دلیل بیماری حصبه در بیمارستان بستری شد ولی پزشکان در درمان این بانوی بزرگ تلاش نکردند. یک شب حالش بسیار وخیم شد و دار فانی را وداع گفت. آرامگاه این شاعر بزرگ در شهر قم و در کنار آرامگاه پدرش که در جوار خانم حضرت معصومه (س ) است قرار دارد.

زندگی نامه پروین اعتصامی
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :