سکته مغزی را بهتر بشناسیم

4 ماه پیش
سکته مغزی

عوامل موثر در سکته ی مغزی

زمانی سکته ی مغزی رخ می دهد که یکی از رگ های خونی در مغز بطور ناگهانی پاره شود و یا مسدود شود. سکته مغزی می تواند معلولیت های جدی و یا خطر مرگ را برای فرد مبتلا شده به همراه داشته باشد.

هنگام سکته کردن ، هر ثانیه ی زمان بسیار ارزشمند است. زمانی که به فرد اکسیژن نرسد ، در عرض همان چند دقیقه ی اول سلول های مغز شروع به از بین رفتن می کنند.

داروهایی که به منظور از بین بردن لخته های خونی هستند ، می توانند از مبتلا شدن به آسیب های مغزی جلوگیری نمایند. ولی این دارو ها باید در سه ساعت ابتدای شروع علائم سکته مغزی ، مصرف شوند تا بتوانند به موقع از آسیب رساندن جلوگیری کنند. زمانی که منطقه ای از قسمت های بافت مغزی از بین بروند ، آن قسمت هایی از بدن که تحت کنترل و فرمان آن قسمت اند ، عملکردشان را از دست داده و از کار می افتند. به همین دلیل است که سکته مغزی بسیار خطرناک بوده و آثار جدی را بر جای خواهد گذاشت و معلولیت های ناشی از آن بسیار طولانی مدت خواهند بود.

علائم اصلی سکته ی مغزی:

– بی حس شدن بدن بطور ناگهانی ، خصوصا یک سمت بدن

– تغییرات ناگهانی در بینایی هر دو چشم و یا یک چشم

– ناتوانی در بلعیدن غذا و سخت شدن آن

– دچار سردرد شدید و ناگهانی شدن

– دچار سرگیجه شدن به طور ناگهانی و سخت راه رفتن و نداشتن تعادل مناسب

– ناتوانی در صحبت کردن و سختی تکلم

– پریشانی ناگهانی و احساس گیجی

– سخت فهمیدن

با استفاده از سی تی اسکن می توان فهمید سکته ی مغزی ناشی از خونریزی در مغز است یا ناشی از مسدود شدن رگ های خونی.

سکته مغزی

انواع سکته های مغزی:

در کل می توان گفت دو نوع سکته ی مغزی وجود دارد. هرکدام از این مدل ها ، به روش خاصی قابل درمان می باشند. 

نوع اول : سکته ی مغزی ایسکمی

این نوع از سکته بیشتر از نوع دوم شایع است. علت اصلی این سکته ، ایجاد شدن لخته ی خونی در رگ است که از عبور خون جلوگیری می کند.

حتما بخوانید: درمان فراموشی

نوع دوم : سکته ی مغزی خونی 

علت اصلی این نوع سکته ، پاره شدن رگ خونی درون مغز و همچنین خونریزی در داخل مغز است. این خونریزی معمولا به سختی بند می آید. احتمال رخ دادن این سکته کمتر است در افراد ، ولی معمولا افرادی که به این نوع سکته دچار می شوند ، بیشتر میمیرند.

نوعی سکته نیز به نام سکته مغزی کوچک وجود دارد. این نوع سکته در حقیقت همان سکته ایسکمی است که به صورت گذرا رخ می دهد. به این معنا که به طور موقتی ، جریان خون در بخشی از مغز مختل می شود و باعث می شود علائمی مانند سکته مغزی پیش آید. زمانی که دوباره خون به جریان بیوفتد ، این علائم نیز ناپدید می گردند.

این سکته را می توان به عنوان هشداری شناخت که نشان می دهد احتمال سکته ی مغزی به شدت وجود دارد و باید فرد فورا به پزشک مراجعه نماید.

دلایل سکته مغزی:

یکی از دلایل بسیار شایع سکته مغزی ، آترواسکلروز (به معنای سخت شدن شریان ها ) است. پلاک هایی که از چربی ، کلسیم ، کلسترول و … در شریان ها ساخته می شوند ، سبب تنگ شدن رگ های خونی می شوند. ممکن است یک لخته ی خونی در این راه باریک بماند و سبب بروز سکته مغزی ایسکمی شود. 

سکته ی مغزی ، می تواند در اثر فشار خون بالایی که کنترل نشده نیز بوجود آید.

سکته مغزی

روش های تشخیص سکته مغزی :

آزمایشی به نام FAST ، به منظور اطلاع از رخ دادن سکته ی مغزی وجود دارد.

در نام این آزمایش ، F به معنای صورت (Face) می باشد. پزشک معالج ابتدا از شما می خواهد لبخند بزنید. او می خواهد ببیند آیا آب دهانتان به یک سمت تراوش می کند یا خیر.

A به معنای بازوها (Arms) است. پزشک معالج ، از شما در خواست می کند بلند شوید و بایستید. او نگاه می کند ببیند آیا یک سمت بدنتان به سمت پایین است یا خیر.

S به معنای صحبت کردن (Speeck) است. پزشک معالج از شما می خواد جمله ی ساده ای را چند بار تکرار نمایید. او میخواهد ببیند آیا شما در حرف زدن مشکل دارید ، و یا کلمه ای را جا می اندازید یا خیر.

T به معنای زمان (Time) است. در این امر ، زمان بسیار مهم است. در صورتی که هریک از این علائم را دارا می باشید ، باید سریعا تحت درمان قرار بگیرید.

حتما بخوانید: روش های درمان با طب سنتی

روش های تشخیص دلیل سکته ی مغزی:

زمانی که فردی دارای علائم سکته باشد و به اورژانس برود ، اولین کار این است که نوع سکته را مشخص نمایند. با استفاده از سی تی اسکن می توان متوجه شد سکته ی مغزی ناشی از خونریزی در مغز است و یا ناشی از مسدود شدن رگ های خونی می باشد. 

 با استفاده از آزمایش های دیگری هم می توان محل دقیق لخته ی خونی و یا محل خونریزی در مغز را شناسایی نمود. 

عواملی که خطر سکته ی مغزی را افزایش می دهند :

– افزایش یافتن فشار خون

– افزایش یافتن کلسترول خون

– داشتن دیابت

– چاقی و اضافه وزن

عوامل رفتاری که خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهند :

– سیگار کشیدن افراد

– کم تحرکی

– استفاده ی زیاد از الکل

– مصرف بیش از اندازه ی فست فود یا نمک

در صورت نیاز بخوانید: درمان طبیعی و خانگی عفونت دندان

عوامل تغذیه ای که خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهند :

داشتن رژیم و برنامه غذایی نامناسب صددرصد منجر به بروز سکته ی مغزی می شود. مصرف بالای کلسترول و همچنین چربی ها ، سبب باریک شدن رگ های خونی بوسیله ی پلاک ها می گردد. 

همچنین مصرف زیادی نمک ، سبب افزایش یافتن فشار خون فرد می شود.

مصرف کالری های زیاد نیز باعث چاقی می شود.

داشتن رژیمی غنی ، حاوی میوه و سبزیجات تازه ، غلات ، ماهی و … ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد. 

سکته مغزی

عوامل غیر قابل کنترلی که خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهند :

بعضی از عوامل ، تحت کنترل شما نمی باشند. مانند :

– داشتن سابقه ی خانوادگی سکته مغزی ، و یا کهولت سن

– جنسیت افراد نیز در این مورد نقش دارد. زیرا مردان بیشتر به سکته دچار می شوند. 

– نژاد افراد نیز در این زمینه موثر است. برای مثال آمریکاییان ، آفریقایی ها ، بومیان آمریکا و آلاسکا و … بیشتر در معرض خطر سکته مغزی وجود دارند.

 توصیه هایی برای کاهش یافتن خطر سکته مغزی :

شما می توانید با داشتن آگاهی در مورد علائم سکته مغزی و درمان به موقع آن ، از آسیب های جدی این بیماری جلوگیری نمایید و این عارضه ها را کاهش دهید.

بیشتر از یک پنجم سکته های مغزی رخ داده کشنده هستند و در صورت تشخیص و درمان به موقع ، می توان به نتایج بهتری دست یافت.

در صورتی که شما و یا هرکدام از اطرافیانتان دچار هر یک از این علائم شدید ، سریعا خود را به پزشک برسانید. (حتما با اورژانس تماس بگیرید و یا از کسی بخواهید شما را به بیمارستان منتقل کند) زیرا می توان با درمان سریع و به موقع ، از مرگ بیمار جلوگیری کرد و باعث بهبود حال او شد. بعضی از روش های درمانی تنها باید در ساعات اولیه ی شروع علائم بکار روند. پس بدانید تاخیر در درمان سکته مغزی ، سبب مرگ و یا معلولیت دائمی بیمار می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت عصب کشی دندان

سکته مغزی را بهتر بشناسیم
4 (80%) 1 vote
0
برچسب ها :