شنا چه تاثیری بر بدن می گذارد؟

6 ماه پیش
شنا چه تاثیری بر بدن می گذارد؟

آشنایی با ورزش شنا

شنا کردن ورزشی بسیار مفرح و کامل است که مزایای بسیار زیادی برای بدن انسان دارد؛ شنا یک ورزش عالی و کالری سوز است که در میان انواع و اقسام ورزش ها و تمرین ها بهترین گزینه برای کسانی که محدودیت های فیزیکی و بدنی خاصی دارند می باشد. این ورزش مفرح و نشاط آور برای اشخاصی که ورزش هایی غیر از شنا برایشان خسته کننده و همراه درد است بهترین انتخاب می باشد.

در ورزش شنا تمام اعضای بدن شامل: قلب، ریه و عضلات درگیر فعالیت هستند بدون اینکه به مفاصل فشار زیادی وارد شود. همچنین شنا یکی از بهترین تمرین های ورزشی هوازی است که همه ی بدن را به تحرک وادار میکند؛ کاهش وزن، توانمند کردن عضلات و ماهیچه ها، بهبود خواب، ازبین‌ بردن استرس، تقویت دستگاه گردش خون، جلوگیری از ابتلا به فشار خون و دیابت نوع دوم و حتی بهتر شدن خلق و خو تاثیر بسیار زیادی دارد که ما در این جا شما را با چند نمونه از مزایای شنا آشنا می کنیم

همان طور که می دانید دوسوم بدن انسان را آب فرا گرفته است وقتی که بدن انسان داخل آب قرار می گیرد توسط آب محافظت میشود؛ به عبارتی در آب غوطه ور می شود  زیرا چگالی بدن انسان تقریبا اندازه آب است. هنگامی که در آب غوطه ور میشوید بدن سبک تر میشود و راحت تر حرکت میکند.خنکی آب همچنین شما را از گرما و تعرق حاصل از ورزش های دیگر دور می کند و همچنین شخصی که در آب شناور است از تماس های آسیب زا و جراحات ناشی از سایر ورزش ها مصون میدارد. هر شخص با شنا کردن کالری زیادی در حدود ۵۰۰_۶۵۰کالری در ساعت می سوزاند؛ البته این مقدار بستگی به این دارد که با چه کیفیتی شنا می کند و چه میزان شناور می باشد؛ البته در همه این ورزش های این مطلب صدق می کند که سوزاندن کالری به شدت ورزش بستگی دارد و امکان آن وجود دارد که در زمان مشابه کالری بیشتری سوزانده شود؛ بدون شک شنا یکی از بهترین ورزش ها برای انسان است که بدون فشار بر مفاصل باعث سوازاندن کالری و افزایش سوخت و ساز بدن می باشد؛ همچنین شنا کردن برای بیمارانی که دارای آسم‌ هستند نیز مطلوب می باشد، زیرا محیط استخر مکانی مناسب و مرطوب برای این افراد می باشد، افرادی که دارای این بیماری می باشند و به علت ترس از حملات آسم از ورزش فاصله گرفته اند می توانند از این ورزش مفرح استفاده کنند. شنا کردن همچنین باعث آرامش و بهبود خواب نیز می شود، خصوصا افرادی که از کم خوابی یا بد خوابی رنج می برند یا افرادی عصبی و تحریک پذیر هستند. شنا ورزشی است که اضطراب و هیجان را کم می کند و باعث ایجاد آرامش اعصاب می شود. آب با خاصیت ماشاژ دهی استرس را از انسان دور کرده و باعث می شود فرد خواب بهتر و روحیه آرام‌تری داشته باشد و اعتماد به نفس پیدا کند‌. همه افراد با هر سن و سالی می توانند این ورزش را انجام دهند، حتی نوزادان و زنان باردار می توانند در دوران بارداری از ورزش درون آب سود ببرند. شنا در دوران بارداری باعث تقویت عضلات کمر و شکم‌ می شود و باعث می شود یک زایمان خوب و سالم داشت.

بخوانید:     چند روش آسان برای خلاص شدن از عرق کردن در تابستان

شنا به دلیل اینکه یک ورزش مقاومتی در مقابل آب است، قدرت بدنی را افزایش می دهد و در نتیجه موجب تسکین درد های مفاصل و کمر درد می گردد. در هنگام شنا هیچ نوع فشاری از سوی زمین به مفاصل وارد نمی شود و برای کسانی که از آرتروز و یا بیماری های عضلانی_اسکلتی رنج می برند، مفید می باشد، چرا که آب درمانی مناسب، مفاصل را نرم می کند. این ورزش با تمامی فوایدی که ذکر شد مضراتی نیز دارد و آن برای اشخاسی است که مبتلا به بیماری خاصی مانند عفونت گوش، حلق و بینی، سینوزیت، تشنج، صرع، بیماری های ریوی مزمن، دیابت کنترل نشده و یا برخی بیماری های پوستی هستند همچنین یکی از معایب ورزش شنا افزایش اشتها برای کسانی است که دارای اضافه وزن هستند و پس از تمرینات آبی با زیاده روی در خوردن باعث می شوند که کالری های سوزانده شده دوباره در بدنشان انباشته شود.

***توجه***

هیچگاه با معده و شکم پر شنا نکنید بین غذا خوردن و شنا کردن باید سه ساعت فاصله وجود داشته باشد. در صورت ابتلا به هر گونه بیماری، خصوصا بیماری های پوستی، قارچی، یا بیماری های واگیر دار از رفتن به استخر و شنا کردن خودداری کنید. اگر مدت طولانی زیر نور خورشید مانده اید از داخل شدن ناگهانی به آب سرد جدا پرهیز کنید. دلیل این توصیه جلوگیری از شوک دمایی می باشد. برای محافظت از چشم ها عینک هنگام شنا کردن ضروری است و برای جلوگیری از زگیل زدن زیر دوش پیرامون استخر حتما دمپایی بپوشید. پیش از ورود به استخر، سونا و یا جکوزی بدن خود را با یک شوینده مناسب بشویید. پای خود را داخل حوضچه کلر قرار دهید. 

شنا چه تاثیری بر بدن می گذارد؟
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :