عرقیات گیاهی

5 ماه پیش
عرقیات گیاهی

امروزه انواع عرق های گیاهی به یکی از پر طرفدار ترین‌ نوشیدنی ها برای مصارف دارویی تبدیل شده اند. عرق های گیاهی در اصل خواص و رایحه ی گیاهانی هستند که پس از ترکیب شدن با آب عرق گیاهی را بوجود می آورند. امروزه در ایران بیش از ۴۰ نوع گیاه وجود دارد که عرق گیری شده و به صورت طبی مورد استفاده قرار می گیرد. عرقیات گیاهی دارو های معطری می باشند که رایحه ی آن ها می تواند گیرنده های عصبیِ بویایی را تحریک نموده و بر روند ساخته شدن هورمون ها، حرارت بدن، سوخت و ساز بدن، سطح هورمون های استرس و رفتار های عاطفی و جسمانی ما اثر می گذارد. انسان ها به دلیل تغذیه نا مناسب به عوارض ناشی از آن مبتلا می شوند و به ناچار برای درمان آن به دارو های شیمیایی روی می آورند و چون‌ عوارض جانبی آن ها از جنبه های مثبت آن بیشتر است، لذا در این جا است که گیاهان دارویی به کمک انسان می آیند. هرچند که اثر درمانی کند تری نسبت به دارو های شیمیایی دارند، اما بیشتر مردم راغب هستند از این عرقیات و دارو های گیاهی استفاده کنند. در این بخش شما را با تعدادی از عرقیات گیاهان پر طرفدار آشنا می‌ کنیم.

عرق نعنا:

از خواص این گیاه خوش رایحه که برای دل درد و مشکلات گوارشی خیلی کاربرد دارد می توان به خاصیت ضد نفخ، ضد درد و اسپاسم معده اشاره کرد. همچنین عرق نعنا بادشکن بوده و با طبیعت گرمش تقویت کننده معده ی کودکان می‌باشد.

عرق بیدمشک:

از اسانس یا عرق بیدمشک برای خوش عطر کردن بسیاری از شربت های خوراکی استفاده می شود و از خواص درمانی آن می‌ توان به تقویت قلب، آرامبخش، رفع کننده ی درد و خستگی، تقویت دستگاه گوارش و افزایش اشتها و تسکین تورم و بهبود دستگاه گوارش نام برد. گفتنی است که طبیعت این عرق سرد است.

حتما بخوانید:  طرز تهیه پیراشکی خانگی

عرق اسطو خودوس: 

عرق این گیاه برای کسانی که شغل هایی با استرس زیاد دارند بسیار مفید است. روزانه مصرف ۱ لیوان اسطو خودوس دم کرده می تواند استرس را کم کرده و آرامش اعصاب را به بدن باز گرداند. از خواص دیگر این عرق می توان به تقویت مغز و اعصاب، آرام بخش و خواب آور بودن آن اشاره کرد. همچنین می توان عرق اسطو‌خودوس را با آب جوش ترکیب کرده و به صورت بخور از آن استفاده کرد.(طبیعت گرم)

عرق آویشن:

عرق آویشن با طبیعت گرم، بر طرف کننده عفونت های ریوی، زکام و برونشیت می باشد. همچنین ضد اسهال و استفراغ، رقیق  کننده خون ، آرام  بخش تب های بلغمی و عفونت های دردناک، خواب آور، ضد آسم، پایین آورنده قند خون، رفع کننده سردرد، ضد تشنج و صرع، درمان بیماری های اعصاب، بالا برنده فشار خون، خون ساز است و اختلالات قاعدگی را برطرف می‌ کند.

عرقیات گیاهی

عرق کاسنی:

این گیاه در بر طرف کردن جوش های صورت بسیار مفید است. همچنین برای درمان کم خونی، بیماری های مزمن پوستی و رفع یبوست موثر می باشد. عرق کاسنی تقویت کننده اعصاب، ضد انگل، تقویت کننده کبد، تصفیه کننده ی خون، و سفید کننده پوست می باشد. طبیعت این عرق سرد است.

عرق شوید:

این عرق از بین برنده چربی بدن، هضم کننده، مقوی معده، مسکن،‌ ادرار آور و افزایش دهنده شیر مادر می باشد. همچنین این عرق که دارای طبیعت گرم‌ می باشد، ضد اسید اوریک بوده و در تقویت حافظه و رفع سردرد و شب کوری موثر است.

عرق بید:

این عرق دارای طبیعت سرد می باشد و در درمان طب های شدید و درد های تناسلی مفید و موثر می باشد. همچنین تصفیه کننده ی خون و آرامبخش می باشد و در رفع شوره سر و لطافت موی سر موثر هست.

عرق رزماری(اکلیل کوهی):

این عرق مقوی و نیرو دهنده ی معده می باشد. همچنین ضد سر گیجه، ضد یرقان و نارسایی کبد و ضد سیاه سرفه می باشد. اکلیل کوهی یا رزماری دارای طبیعت گرم می باشد و باید قبل از غذا مصرف شود.

عرق پونه:

عرق پونه با طبیعت گرمی‌ که دارد در درمان سیاه سرفه و گریپ موثر است. همچنین این عرق خلط آور و بادشکن بوده و قابض می باشد.

عرق گاو زبان:

نشاط آور است. دلهره و اضطراب را از بین می برد و برای افراد مبتلا به وسواس مفید. مسکن و مقوی و ضد عفونی کننده ی دستگاه گوارش می باشد. مفید برای ورم کلیه است. آرام کننده و خواب آور است. عرق این گیاه طبیعت گرم‌ دارد و برای شادابی صورت مفید است.

عرق شنبلیله:

این عرق کاهش دهنده کلسترول و قند خون و فشار خون‌ می باشد. همچنین باعث تقویت قوای جسمی و کاهش درد مفاصل می باشد. از آن در درمان بواسیر و امراض رحم و مثانه نیز استفاده می شود و طبیعت آن گرم است.

عرق بومادران:

عرق بومادران با طبیعت گرم باعث کاهش فشار خون، قند خون می شود. ضد میگرن و امراض مغزی می باشد. باعث رفع بند آمدن ادرار و سنگ های ادراری می شود. خواب آور و کرم کش است. ضد نفخ و ضد اسهال می باشد و معالج‌ عقب افتادگی عادت ماهانه بانوان‌ می شود.

عرقیات گیاهی

عرق خار شتر:

طبیعت این گیاه سرد است. معالج عفونت کلیه و سوزش مجاری ادرار می باشد. ادرار آور قوی است و ضد سیاه سرفه و تب ولرز می باشد. همچنین باعث دفع شن کلیه و سنگ مثانه می شود.

آب لیمو:

طبیعت خنکی دارد. تصفیه کننده خون ، ادرارآور، اشتها آور، ضد روماتیسم، رفع عطش و برطرف کننده جوش های صورت می باشد. همچنین این چاشنی معالج صفرا و سودا، ذات الریه ، کم خونی و ضد خارش می باشد.

عرق بابونه:

عرق بابونه تب های بلغمی و عفونی و سودایی و عفونت های دردناک را تسکین می دهد. نیرو بخش است و اختلالات قاعدگی و دردناک را منظم می کند. یبوست مزاج و بلغم را از بین می برد. مصرف زیاد آن برای خانم های باردار مضر است و طبیعت گرم دارد.

حتما بخوانید:  طرز تهیه دمنوش لاغری

عرق بهار نارنج:

این عرق با طبیعت گرم باعث تقویت قلب و اعصاب می باشد. ضد تشنج و آرام بخش است. در درمان بی خوابی و اختلالات عصبی و افسردگی موثر است. ضد هیستری می باشد و برای رفع سکسکه مفید است.

عرق خارک خاسک:

عرق خارک خاسک ضد عفونی کننده ی کلیه ها بوده و سنگ های کلیه و مثانه را خرد کرده و از بین می‌ برد. درد کلیه را تسکین می دهد. در درمان قولنج موثر است و شهوت را زیاد می کند. طبیعت این عرق سرد می باشد.

عرق رازیانه:

این عرق با طبیعت گرم، ضد نفخ بوده و مصرف آن در دوران بارداری چشمان نوزاد را زیبا می‌ کند. به علت دارا بودن هورمون های زنانه مصرف مداوم آن برای آقایان مضر است. زیاد کننده ی شیر مادر است و بلغم را رفع میکند.

عرق زیره:

از این عرق می توان برای لاغر شدن استفاده کرد. چربی سوز، ملین، هضم کننده ی غذا، دافع تنگ نفس و بادشکن می باشد و طبع گرمی دارد.

عرق شیرین بیان:

در درمان زخم‌ معده و اثنی عشر استفاده می شود. همچنین عفونت های ریه و کلیه را بر طرف می کند. ضد سرفه و خلط آور است. بواسیر و یبوست مزاج را از بین می برد. سینه را نرم و صدا را باز می کند و طبیعت گرم دارد.

عرق گزنه:

این عرق دارای طبیعت گرم و پایین آورنده قند خون می باشد. ضمنا مزه مزه کردن آن در دهان لثه ها را تقویت کرده و رافع تنگی نفس می باشد. نیرو دهنده و زیاد کننده شیر مادر و قاعده آور است.

عرق میخک:

این‌ عرق مسکن سردرد و دندان درد می باشد. در تقویت لثه و درمان قولنج و سکته های ناقص موثر است. ضد استفراغ می باشد. مقوی مغز و اعصاب است و طبیعت گرم دارد. 

عرق یونجه:

عرق یونجه با طبیعت گرم چاق کننده می باشد. همچنین نیرو دهنده ی قوای جنسی و تقویت عمومی بدن می باشد. به علت دارا بودن انواع ویتامین ها خصوصا ویتامینK  مانع خونریزی می باشد و در تامین استخوان بندی اطفال و درمان نرمی استخوان تاثیر بسزایی دارد.

***نکته***

بعضی از عرقیات طبیعت گرم و بعضی طبیعت سرد دارند. عرق های گرم مانند نعنا، سنبل الطیب، آویشن و… باید نم نم و جرعه جرعه نوشید تا تاثیر داشته باشد و عرق های سرد مانند بید، کاسنی و… را یک باره بخورید تا موثر شود.

گیاه سنبل الطیب که برای رفع سردرد های عصبی و کم خوابی موثر اند را نباید به هیچ وجه همراه دارو های خواب آور استفاده کرد زیرا باعث بی اثر شدن دارو و عرق می شود.

جوشاندن عرقیات برای افزایش خاصیت و یا غلظت بیشتر بی فایده است و از کیفیت آن عرق نیز می کاهند.

بعضی از عرقیات معطر مانند گلاب و هل در اثر تابش نور خورشید عطر خود را از دست می دهند. پس بهتر است در جای خنک و به دور از نور خورشید نگه داری شود.

معمولا عرقیات گیاهی که طبیعت گرم دارند زود تر از بین می روند و تاریخ مصرف آن ها معمولا یک سال است. این بدین‌ معنی نیست که آن عرقیات خراب می شوند بلکه خاصیت آن ها از بین می رود.

بعضی از عرقیات مانند کاسنی، نعنا و بید طعم تند و تلخی دارند و خوردنشان کمی سخت است می توان آن ها را با عسل یا نبات و یا کمی آبمیوه میل کرد.

بعضی از عرقیات گیاهی مانند بابونه، صد گیاه و… با وجود تمام فوایدی که دارند، ممکن است برای بعضی از افراد مانند کودکان زیر ۲ سال و یا زنان باردار یا شیرده خطر آفرین باشند. پس بهتر است با احتیاط مصرف شوند.

منطق سرد سیر نسبت به مناطق گرم‌ سیر و مرطوب از پوشش گیاهان با خاصیت دارویی غنی تری برخوردار است.

عرقیات مانند سرم عمل می کنند. یعنی بلافاصله بعد از مصرف جذب خون می شوند و تاثیر خود را می گذارند. بیشترین میزان مجاز مصرف عرقیات گیاهی دو لیوان در طول روز است. خیال نکنید اگر بیشتر بخورید زود تر خوب می شوید و نتیجه دلخواه می‌ گیرید.

عرقیات را حتما از جای مطمئنی خریداری کنید تا هم استاندارد های لازم را داشته باشد و هم امکان افزودن آب و کم شدن خاصیت وجود نداشته باشد. همچنین بهتر است عرقیات در جای خشک و خنک و یا در یخچال نگه داری شوند تا خواص آن ها حفظ شود.

عرقیات گیاهی
4 (80%) 2 votes
0
برچسب ها :