علت احساس سردی در بدن چیست

6 ماه پیش
علت احساس سردی در بدن چیست

علت احساس سردی در بدن چیست ؟

بسیاری از افراد به این مشکل دچار هستند و اغلب در بدن ، خصوصا دست و پایشان احساس سرما می کنند. این افراد در صورتی که هوا هم سرد نباشد باز هم احساس سرما می کنند. وجود احساس سرما در بدن فرد ، بیماری نیست. بلکه نشانه ی وجود بیماری و مشکلات دیگری است. در این قسمت می خواهیم مهم ترین دلایلی که باعث سردی بدن می شوند را باهم بررسی کنیم. همچنین در صورت تمایل برای کاهش وزن در ماه رمضان می توانید مقاله 13 روش کاهش وزن در ماه رمضان را مطالعه نمایید.

1- احساس سرما در بدن و اندام ها در اثر بیماری کم خونی

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که چرا همیشه ، حتی در روزهای گرم سال ، احساس سرما می کنید. امکان دارد این مشکل به خاطر کم خونی شما باشد. کم خونی یعنی سلول های قرمز خونتان به اندازه ی کافی نیست و همین امر سبب می شود اکسیژن مورد نیاز بدنتان بوسیله ی آنها حمل نشود و به اندام ها نرسد. این عارضه سبب ایجاد ضعف و خستگی ، تنگی نفس و سرگیجه در فرد مبتلا می شود. همچنین کم خونی سبب سرد شدن اندام ها خصوصا دست ها و پا ها نیز می شود. 

پزشکان در ابتدا علت این مشکل را با آزمایش ها و بررسی های لازم مشخص می کنند و سپس تغییراتی را در رژیم غذایی شما بوجود می آورند. همچنین امکان دارد در صورت تشخیص اگر نیاز باشد به شما دارو و مکمل های دیگری هم تجویز نمایند.

2- سرد شدن بدن و اندام ها به دلیل بیماری کم کاری تیروئید 

زمانی که غده ی موجود در گردن شما (غده ی تیروئید ) به اندازه ی کافی هورمون تیروئید را تولید نکند ، شما به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا می شوید. در صورتی که به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا باشید ، نسبت به سرما به شدت حساس می شوید. علاوه بر این هم مشکلات دیگری مانند درد مفاصل ، خشک شدن پوست ، اضافه وزن ، یبوست و … نیز برای شما بوجود می آید. این نشانه ها ممکن است سال ها طول بکشد تا نمایان شوند. دلایل زیادی باعث بوجود آمدن این بیماری می شوند. مثلا بیماری و یا درمان های دیگر پزشکی از جمله این عوامل می باشند. پزشکان برای درمان این بیماری ، هورمون هایی که توسط انسان ساخته شده را جایگزین هورمون های طبیعی بدن ، که دیگر توسط بدن تولید نمی شود ، می کنند.

3- سرد شدن بدن و اندام ها در اثر بیماری رینود 

این بیماری سبب می شود عروق خونی موجود در دست هایتان نسبت به سرما و یا استرس ها و تنش ها واکنش شدید نشان دهد. زمانی که حمله ی رینود رخ می دهد ، ممکن است رگ های خونی از چند دقیقه تا حتی چند ساعت هم تنگ شوند و عمل خونرسانی محدود شود. این امر سبب سرد شدن و بی حسی انگشتان دست و پای شما می شود. به همین دلیل انگشتانتان سفید و یا آبی می شوند. هنگامی که رگ ها از حالت تنگی در می آیند و به حالت اولیه ی خود باز می گردند ، انگشتان شما سوزن سوزن شده و یا حتی در انگشتانتان دچار احساس درد می شوید. با استفاده از دارو می توانید این علائم را رفع نمایید و از آسیب دیدن اندام هایتان جلوگیری نمایید. در صورتی که این علائم شدید باشد ، ممکن است فرد به جراحی هم نیاز پیدا کند. 

4- سرد شدن بدن و اندام ها به دلیل وجود بیماری های کلیوی

بیماری های کلیوی معمولا به دلیل دیابت یا فشار خون بالا بوجود می آیند. در این بیماری به دلیل اینکه کلیه ها خون را به خوبی تصفیه نمی کنند و در انجام این امر مهم ضعیف می شوند ، بسیاری از مواد زائد در بدن تجمع می کنند. همین امر سبب پایین رفتن دمای بدن و بسیاری مشکلات دیگر می شود. بیماری کلیوی با کم خونی هم مرتبط است و باعث می شود در روزهای گرم سال هم احساس سرما کنید. این نکته را در نظر داشته باشید ، در صورتی که احساس سرما مربوط به بیماری کلیوی باشد ،زمانی که بیماری کلیوی تان درمان شد دیگر نباید احساس سرما و مشکلات قبل را داشته باشید. در صورتی که با درمان بیماری کلیوی هنوز هم احساس سرما داشتید ، باید با پزشک خود در میان بگذارید تا بررسی های بیشتری انجام شود و درمان شما کامل گردد.

5- احساس سرما در بدن و اندام ها در اثر بیماری دیابت نوع دو

در صورتی که به دیابت نوع دو مبتلا باشید ، امکان دارد بیماری کم خونی هم داشته باشید و به همین دلیل عملکرد کلیه ها و گردش خون در بدنتان مختل می شود. همین امر سبب می شود دائما احساس سرما کنید. آسیب های عصبی نیز که ناشی از دیابت می باشند ، باعث بروز احساس سرما در شما می شود. در صورتی که قند خونتان را کنترل کنید و همچنین در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید و همراه همه ی این ها دارو مصرف نمایید ، باعث می شوید شرایط بهبود پیدا کند و شرایطتان بهتر شود.

6- احساس سرما در بدن و اندام ها در اثر بیماری سرخرگ محیطی

زمانی که پلاک های خونی شریان ها را تنگ می کنند ، این مشکل بوجود می آید و لذا خون کافی در دست و پا ها دریافت نمی شود. در صورتی که یکی از پاهایتان از دیگری سرد تر باشد ، خصوصا اینکه این مشکل سردی همراه با درد و بی حسی و یا ضعف باشد ، امکان دارد این ها همگی نشان دهنده ی بیماری سرخرگ محیطی باشند. در صورتی که هرکدام از این علائم را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. تصحیح رژیم غذایی و گنجاندن ورزش در برنامه ی روزانه می تواند موثر باشد ، ولی گاهی از مواقع پزشک دارو و یا جراحی را به عنوان درمان توصیه می کند.

7- سرد شدن بدن و اندام ها در اثر بیماری آنورکسیا (بی اشتهایی عصبی)

این بیماری در اثر اختلال در خوردن بوجود می آید که سبب می شود فردی که به این بیماری مبتلاست ، کالری دریافتی و مورد نیاز بدن خود را به شدت کاهش دهد و همین امر سبب لاغری خطرناکی می شود. به دلیل کاهش بیش از حد چربی در بدن ، فرد همیشه احساس سرما می کند. خصوصا در قسمت دست و پاهای خود. این شرایط ممکن است موجب مرگ فرد شود. در صورتی که تصور می کنید شما یا افراد خانواده تان به این بیماری مبتلا هستید ، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

8- احساس سرما در بدن و اندام ها در اثر بیماری آنفولانزا 

ویروس آنفولانزا بر روی تمامی اندام های بدن مانند بینی ، گلو ، ریه و … تاثیر گذار است. زمانی که به آنفولانزا مبتلا می شوید ، به مشکلات زیادی مانند سر درد ، درد های عضلانی ، تب و لرز شدید ، سرفه و ضعف مبتلا می شوید. این شرایط می تواند برای شما ایجاد خطر کند. خصوصا برای افراد سالخورده و کودکان بسیار خطرناک است. برای جلوگیری از این بیماری بهتر است هر ساله از واکسن آنفولانزا استفاده کنید.

9- احساس سرما در بدن و اندام ها در اثر بیماری نوروپاتی

در صورتی که بدنتان سرد نیست ولی احساس سرما می کنید ، امکان دارد به بیماری نوروپاتی محیطی مبتلا شده باشید. این بیماری معمولا از انگشت های پا آغاز شده و کم کم به قسمت های بالاتر هم کشیده می شود. زمانی این بیماری رخ می دهد که در اثر یک بیماری و یا شرایط پزشکی خاص ، عصب هایتان دچار مشکل شده باشند. دیابت یکی از رایج ترین دلایل ابتلا به این بیماری می باشد. بیماری های دیگر مثل بیماری های کلیوی یا کبدی ، عفونت ها ، عدم ویتامین رسانی کافی به بدن ، تماس با سموم شیمیایی و … از جمله دلایل بروز نوروپاتی محیطی می باشند. 

علت احساس سردی در بدن چیست
4 (80%) 2 votes
0
برچسب ها :