قرار بازداشت موقت چیست؟

5 ماه پیش
قرار بازداشت موقت

در بسیاری از مواقع ، زمانی که شخصی مرتکب جرمی می شود و او را به اتهام جرم به دادسرا و کلانتری می برند ، برای او دستور قرار بازداشت موقت صادر می شود. حال سوالی که پیش می آید این است : قرار بازداشت موقت در چه شرایطی می تواند صادر شود ؟ مقامات قضایی می توانند در هر زمانی که تشخیص دادند و خواستند به راحتی فرد را بازداشت کنند ؟ پاسخ شما "خیر" است. این کار هم مانند هر کار دیگری قانون مختص به خود را دارد و تحت شرایط خاصی امکان پذیر است که در ادامه ی مقاله در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

به صورت کلی می توان گفت زمانی که پرونده ای مورد بررسی قرار می گیرد ، برای آن که متهم حتما در محل رسیدگی به جرم حضور پیدا کند و همچنین به منظور جلوگیری از فرار یا مخفی شدن متهم ، بازپرس می تواند قرار تامین کیفری را صادر نماید. زیرا وظیفه ی اصلی بازپرس انجام تحقیقات مدنی پرونده است. لذا او می تواند برای جلوگیری از احتمالات گفته شده ، این دستور را صادر نماید.

آخرین و شدید ترین انتخاب بازپرس در حق متهم ، همین قرار بازداشت موقت است. و به دلیل همین شدت آن است که ، بازپرس معمولا از آن تنها در شرایط بسیار حاد و ضروری استفاده می کند. با این تفاسیر مسلما بازپرس نمی تواند آن را به عنوان اولین تصمیم خود عملی کند و به محض این که متهم در جلسه حضور یافت ، بازپرس ادعا کند که چون ممکن است او فرار کند باید دستور بازداشت را صادر نمود. 

در ادامه ی مطالب با ما همراه باشید تا با خواندن این مقاله بیشتر با بازداشت موقت و همچنین شرایط صدور حکم آن آشنا شوید.

برای صادر شدن قرار بازداشت موقت ، چه شرایطی لازم است ؟

برای صدور دستور بازداشت موقت و همچنین مجاز بودن دستور صدور آن ، در ابتدا لازم است فرد مرتکب جرم شده باشد. مسلما تنها ارتکاب جرم دلیل کافی برای این قرار نمی باشد. لذا شرایط دیگری هم لازم است رخ دهد تا لازم شود بازپرس از سخت گیر ترین قرار تامین استفاده نماید و این شرایط بتواند دستور بازپرس را توجیه کند. لذا در این قسمت چند مورد از این شرایط را با هم بررسی خواهیم کرد :

1- دستور صدور این حکم ، در صورتی مجاز است که طبق نظر بازپرس ، تشخیص داده شود که متهم در صورتی که آزاد باشد ، ممکن است آثار و ادله ی جرم را از میان ببرد و یا با همدستان و متهمان دیگر و همچنین شاهدان ماجرا و افرادی که از ماجرا مطلع بوده اند ، تبانی کند. و یا باعث شود شاهدان از شهادت دادن منصرف شوند.

بخوانید:     بیمه دندانپزشکی

2- بازپرس تشخیص دهد که ممکن است با آزاد کردن او ، سبب فرار کردن یا مخفی شدن متهم شود و دیگر نتوان جلوی او را گرفت و یا لازم شود او را به سختی پیدا کنند.

3- در بعضی از مواقع هم بازپرس با آزاد کردن متهم ، موجب مخیل شدن نظم عمومی می شود. و یا در بعضی مواقع ممکن است جان شاکی ، شاهدان و یا خانواده ی آنان و متهم در خطر بیوفتد. لذا در این شرایط هم بازپرس می تواند دستور صدور قرار بازداشت فرد را بدهد.

ضمنا این نکته را هم بدانید ، بازپرس یا هر مقام قضایی دیگری که قرار بازداشت موقت را صادر می نماید ، باید در قرار صادر شده توسط خودش ، همه ی موارد و شرایطی که باعث شده اند او این دستور را صادر نماید ، ذکر شود. به عبارت دیگر می توان گفت صدور دستور قرار بازداشت ، باید حتما مستدل باشد و برای آن دلایل قانونی و محکمه پسند داشت. همچنین در این قرار حتما باید گفته شود که متهمی که قرار بازداشت موقت علیه او صادر شده ، حق اعتراض نسبت به آن حکم را دارد یا ندارد. 

زمانی که کلمه ی بازداشت را می شنویم ، تکلیف مشخص است منظور چیست. اما زمانی که کلمه ی بازداشت موقت را می شنویم ، تبدیل به یکی از مهم ترین قرار های تامین کیفری می گردد که قانون آن را برای متهمان وضع کرده است. 

از نظر لغتی ، می توان گفت بازداشت به معنای جلوگیری ، منع ، توقیف و یا حبس است.

بازداشت موقت یکی از شدید ترین و همچنین مهم ترین قرار های تامین کیفری می باشد که بوسیله ی آن می توان در مواقع مورد نیاز به متهم دسترسی داشت و همچنین آزادی متهم ، برای مدتی موقتا سلب گردد. 

به طور عامیانه تر می توان گفت قرار بازداشت موقت ، نوعی قرار است که متهم به دلیل اینکه جرمی را مرتکب شده ، موقتا حداقل تا یک ماه در زندان می ماند و نمی توان با هیچ سند و ضمانتی او را از زندان در آورد. این قرار تا چند ماه هم قابلیت تمدید شدن را دارد.

توضیح کلی در مورد بازداشت موقت :

قرار بازداشت موقت ، همیشه در شرایط بسیار سختی قابل صدور می باشد. هرگاه قرینه ها ، نشانه ، شاهد و دلیل کافی وجود داشت که بر اتهام متهم دلالت داشته باشد ، این قرار می تواند توسط دادسرا (دادستان ، بازپرس و دادیاران ) صادر شود.

مقامات صادر کننده قرار بازداشت موقت چه کسانی هستند ؟

ممکن است قرار بازداشت موقت توسط دادیار و یا بازپرس صادر گردد. در هر حال پرونده باید تا 24 ساعت به منظور بررسی دادستان ، نزد او ارسال شود تا دادستان پرونده را مطالعه کرده و اظهار نظر نماید. در صورتی که دادستان با قرار بازداشت موقت مخالفت نماید ، باید از نظر او پیروی شود و متهم آزاد شود. در این شرایط مقامی که قرار بازداشت موقت را صادر کرده بود ، باید قرار دیگری را برای متهم در نظر بگیرد. همچنین دادستان هم می تواند از بازپرس بخواهد قرار بازداشت موقت متهم صادر شود ، در مقابل بازپرس هم می تواند با این درخواست مخالفت نماید. در این صورت این اختلاف مابین دادستان و بازپرس و دادگاه عمومی محل، حل خواهد شد. اما در صورتی که اختلاف نظر ما بین دادیار و دادستان پیش نیاید ، قرار مذکور به متهم ابلاغ شده و متهم می تواند ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ قرار بازداشت ، نسبت به قرار ، اعتراض نماید.

همچنین بخوانید:    تعرفه دندانپزشکی سال 97

معرفی انواع مختلف بازداشت موقت :

بازداشت موقت ، دارای انواع مختلفی می باشد. به طور کلی قانون آن ها را به دو دسته تقسیم کرده است.

1- بازداشت موقت اختیاری

2- بازداشت موقت اجباری

طبق قانون ، هنگامی که متهم یک سری از جرم ها را مرتکب شود ، آن هم هنگامی که دلایل کافی برای اثبات جرم متهم باشد ، می توان برای متهم قرار بازداشت موقت اختیاری صادر نمود.

گروهی از جرم ها نیز هستند که مجازات سنگینی طبق قانون دارند. برای مثال جرایمی هستند که مجازات آن ها اعدام ، صلب ، قطع عضو و رجم است. حداقل مجازات قانونی برای این جرایم ، 3 سال حبس است. صدور قرار بازداشت برای افرادی که ممکن است با آزادیشان، آثار و دلایل جرم ازبین برود و یا باعث تبانی مجرم با همدستان و شاهدان شود ، به عهده ی دادگاه خواهد بود.

به عبارت دیگر در صورتی که هر یک از جرم های ذکر شده رخ دهد ، این قاضی است که می تواند در مورد صدور قرار بازداشت حکم تعیین کند. در بعضی از مواقع هم جرایم به گونه ای هستند که مقامات رسیدگی کننده حتما باید قرار بازداشت را برای متهم صادر کنند و نمی توانند در این زمینه هیچ گونه قصوری مرتکب شوند.

قرار بازداشت موقت چیست؟
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :