مدفوع سبز نوزاد نشانه ی چیست؟

مدفوع سبز نوزاد نشانه ی چیست؟


بسیاری از والدینی که برای اولین بار بچه دار می شوند از رنگ مدفوع نوزاد خود نگران می شوند و سریعا به پزشک مراجعه می کنند. در حالی که معمولا مدفوع سبز رنگ نوزاد جای نگرانی ندارد و ممکن است به دلایل وجود بیماری، دریافت بیش از حد شیر، شیردهی نامناسب و یا حساسیت به غذای خاص(مادر) ویا دارو ایجاد شود. رنگ اولین مدفوع نوزاد تازه متولد شده به دلیل ماندن در روده های نوزاد به رنگ سیاه و چسبنده است. این مدفوع بدون بو که مکونیوم نامیده می شود از پلی ساکاریدهای ترشح شده از روده، مایع آمنیوتیک که توسط جنین و سلول های جدار مخاط دستگاه گوارش تشکیل می شود. گاهی اولین مدفوع نوزاد به رنگ سفید خاکستری است که به تدریج به مکونیوم تیره رنگ تبدیل می شود. رنگ سبز مدفوع نیز در روزهای نخست تولد، به دلیل پیگمان های صفراوی است؛ سپس رنگ سیاه مایل به سبز مدفوع کمتر می شود و رنگ سبز قهوه ای به خود می گیرد.پس از این تغییرات مدفوع نوزاد به حالت طبیعی یکنواخت، شل و زرد نارنجی تبدیل می شود. این حالت معمولا تا 3 هفته ادامه دارد. در این دوره ممکن است مدفوع دارای مواد بلغمی باشد و تعداد دفعات آن 1 تا 6 نوبت در روز است که می تواند بیش از این هم باشد.


آیا رنگ سبز مدفوع ارتباطی با سرما خوردگی نوزاد دارد؟


بر خلاف تصور عامه مردم، رنگ سبز مدفوع نوزاد ارتباطی با سرما خوردگی نوزاد ندارد. در 6 هفته ی اول بدو تولد، ممکن است مدفوع نوزاد سبز روشن باشد و به طور ناگهانی خارج شود و دارای تکه های سفت صابونی شکل باشد که این حالت طبیعی است . این تکه ها که در مدفوع بیشتر نوزادان دیده می شود، مربوط به لخته های کازئین (پروتئین اصلی شیر که به حالت پنیری در آمده) است.
تفاوت مدفوع نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود و نوزادی که از شیر خشک  تغذیه می شود چیست؟ 
مدفوع نوزاد شیر مادر خوار بیشتر شل و رنگ زرد خردلی رنگ است که مختصر بوی ترشیدگی (اسیدی) دارد و این حالت تا زمانی که غیر از شیر مادر، غذایی به کودک داده نشود، باقی می ماند. اما نوزادی که از شیر خشک تغذیه می کند؛ اغلب یک نوبت در روز دفع مدفوع دارد که دارای رنگ زرد کم رنگ، سفت و مختصری قلیایی است و بوی زیادی می دهد.

حتما بخوانید:بعد از زایمان چی بخوریم؟


رنگ مدفوع نشانه ی چیست؟


در نوزادان رنگ مدفوع دال بر وجود بیماری و مشکل در سلامت کودک نیست. اگر رنگ مدفوع نوزاد سفید سفید باشد؛ نشان دهنده ی اختلالات کبدی در نوزاد شیرخوار است و یا اینکه خونی در مدفوع اگر دیده شود مهم است که بررسی شود. در غیر این صورت طیف مختلف رنگ های زرد، نارنجی و سبز مدفوع نمی تواند نشان بیماری  نوزاد باشد. سبز بودن مدفوع هم به دلیل این است که آنقدر سریع شکم نوزاد کار می کند که رنگ دانه های صفراوی فرصت تغییر رنگ را در روده پیدا نمی کنند.

 

شکل و رنگ معمولی مدفوع نوزاد


شکل و رنگ معمولی مدفوع نوزاد:


همان طور که در اول مقاله هم گفته شد، اولین مدفوع نوزاد تازه متولد شده به دلیل ماندن در روده های نوزاد سیاه و سفید است و در روز سوم مدفوع نوزاد به رنگ سبز تغییر می کند(البته اگر تغذیه با شیر مادر به خوبی همراه شده باشد ) و تا روز پنجم یا پس از آن ، رنگ مدفوع دوباره به رنگ زرد تغییر می کند. مدفوع زرد کودک بیشتر به خاطر چربی شیر مادر است. نوزادان در 6 ماهه ی اول زندگی وزن خوبی رابه دست می آورند اگر حداقل 3 تا4 بار دفع مدفوع داشته باشند و زیاد مدفوع کردن آنها جای نگرانی ندارد و بدین معنی است که کودک مقدار زیادی شیر دریافت کرده است . ولی در صورتی که مدفوع نوزاد کم باشد باید کودک از لحاظ وزن مورد بررسی قرار گیرد. اما اگر نوزاد شما کمتر از 6 هفته از تولدش می گذرد، مدفوع او کمتر از 3 بار در روز است . اگر نوزاد تا روز پنجم مدفوع زرد رنگ نداشته باشد، بهتر است وزن کشی انجام شود تا متوجه شوید که جای نگرانی هست یا نه. مهم نیست که سن کودک شما چقدر است و چقدر دفع مدفوع می کند؛ مهم این است که به خوبی وزن اضافه می کند . افزایش وزن حدود 30 گرم یا بیشتر در روز نشان می دهد که همه چیز خوب است.


دلایل سبز شدن مدفوع نوزاد:

 

1-اشکالات خفیف:

هنگامی که کودک بیمار باشد، تغییر رنگی در مدفوع نمایان می شود. تغذیه با شیر مادر را ادامه دهید ک این بهترین راه درمان برای کودک است.
2-دریافت بیش از حد شیر:
اگر کودک شیر زیاد، کم چرب و با قند بالا دریافت کند، ممکن است مدفوع آبکی و سبز رنگ داشته باشد.
3-شیردهی نامناسب:
اگر روز پنجم مدفوع کودک به جای زرد، سبز شود، مانند دریافت بیش از حد، ممکن است نشانه ای باشد که کودک نمی تواند به طور کامل سینه را تخلیه کند و از شیر کم چرب و با قند بالا استفاده می کند. در این حالت بر خلاف دریافت بیش از حد شیر، ممکن است وزن کودک کمتر از حد متوسط باشد.
4-حساسیت نسبت به غذا و یا دارو:
هنگامی که یک کودک نسبت به دارو های مصرفی، رژیم غذایی مادر و رژیم غذایی خود کودک حساسیت نشان دهد، ممکن است باعث مدفوع سبز رنگ نوزاد شود. حساسیت های غذایی اغلب در خانواده هایی با سابقه آلرژیک رخ می دهد. هنگامی که به این دلیل مدفوع تغییر رنگ پیدا کند، نشانه های فیزیکی مانند مشکلات پوستی( اگزما، جوش، تاول و…)، ناراحتی شکم( اسهال و استفراغ) یا مسائل تنفسی(گرفتگی، آبریزش بینی، سرفه و…) نیز مشاهده می گردد.

 

حتما بخوانید:۱۰ نکته ی علمی برای تربیت کودک باهوش و موفق

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست


نکاتی در باره ی کم آبی و یبوست (مدفوع بسیار آبکی و مدفوع بسیار سفت)


بسیار آبکی: در صورتی که مدفوع نوزادتان به سفتی مدفوع بزرگسالان نیست و به شدت شل و آبکی است، او مبتلا به اسهال است. وجود این نشانه را در پوشک نوزادتان نادیده نگیرید، چرا که می تواند نشانه ی یک عفونت باشد و نوزادتان در خطر کم آبی قرار دهد.البته مدفوع آبکی می تواند دلایل دیگری مانند حساسیت های غذایی، خوردن بیش از حد آبمیوه، عوارض آنتی بیوتیک و یا بیماری التهابی روده باشد . اگر این وضعیت بیش از 24 ساعت طول کشید به پزشک مراجعه کنید.
بسیار سفت: اگر نوزادتان پیش از مدفوع کردن زور بزند و مدفوع تیره و سفتی تولید کند، او مبتلا به یبوست شده. گاهی اوقات این بدان معناست که دستگاه گوارش نوزادتان بیش از حد آب را جذب می کند و یا ممکن است در اثر کم آبی، مشکلات آناتولی، حساسیت های غذایی و یا اختلال در عملکرد تیروئید و اختلالات متابولیسم باشد.


 

مدفوع سبز نوزاد نشانه ی چیست؟
3.3 (66.67%) 3 votes
0
برچسب ها :