معرفی انواع بیمه و کاربرد بیمه ها

5 ماه پیش
بیمه

بیمه چیست؟

بیمه یک قرارداد و پیمان است که بر پایه آن بیمه گر تعهد می کند در برابر پولی که بیمه گذار پرداخت می کند، زیان وارد شده در پی رویداد های ناخواسته جبران می کند. پولی که بیمه گذار می پردازد را حق بیمه و آنچه که بیمه می شود موضوع بیمه نام دارد. شرکت های بیمه پول و سرمایه ای را که از بیمه گذاران دریافت می کنند در کار های بازرگانی و خدماتی وارد می کنند تا بتوانند از هزینه های ناشی از زیان های بزرگ بر آیند. گاهی نیز شرکت های بزرگ و بین المللی برای سرمایه خود و همچنین کارکنان آن نیز قرارداد بیمه می بندند تا با بیمه کردن آن ها هم آرامش را برای کارکنان بیاورند و هم جلوی ضرر سرمایه خود را بگیرند. اگرچه بیمه می تواند تا حدود زیادی خیال افراد را راحت کند اما مانند یک حساب پس انداز نیست که هر پولی که در آن می گذارید متعلق به خودتان باشد. مقدار پولی که می توانید از یک شرکت بیمه طلب کنید به توع قرارداد شما با آن شرکت بیمه بستگی دارد؛ مثلا اگر شما اتومبیل خود را بیمه کرده باشید و در یک تصادف خودروی شما آسیب دیده باشد شرکت بیمه می تواتد طبق قرارداد که بین شما بسته شده است به شما مبلغ خسارت را پرداخت کند.

قرارداد بیمه

شرکت بیمه یک سند قانونی را با شما بر سر چیزی که میخواهید آن را بیمه کنید، می نویسد که به آن قرارداد بیمه می گویند و برای شما مشخص می کند که به طور دقیق شما در برابر چه چیزی بیمه شده اید و چه مقدار تحت پوشش این بیمه قراز نمی گیرد و یا چه فدر برای شما در صورت وقوع حادثه پرداخت می کند.

بخوانید:  بیمه دندانپزشکی

حق بیمه

حق بیمه یعنی مقدار مبلغی که شما برای تنظیم این قرارداد برای بیمه کردن می پردازید. حق بیمه بستگی به چیز های زیادی دارد از جمله: محل زندگی، تعداد چیز های بیمه شده، قیمت و بهای آن شیء و… که شرکت بیمه موظف است با توجه به آنها هزینه ی شیء دزدیده شده یا آسیب دیده را بپردازد. در ضمن حق بیمه از هزینه های کلی چیزی که آن را بیمه می کنی کمتر است. شما می توانید بیمه را بصورت مستقیم از شرکت بیمه و یا کارگزاران بیمه خریداری کنید.

 • بیمه اشخاص
 • بیمه اموال
 • بیمه مسئولیت
 • بیمه عمر
 • بیمه حادثه
 • بیمه درمان
 • بیمه اتومبیل
 • بیمه آتش سوزی
 • بیمه مهندسی
 • بیمه حمل و نقل
 • بیمه مسافرتی
 • بیمه تکمیلی

بیمه حوادث:

بیمه حوادث از انواع مهم بیمه است چون حوادث غیر قابل پیش بینی هستند. بنابراین بای  بیمه را جزء جدایی ناپذیر در زندگی خود بدانیم. بیمه عمر نیز انواع مختلفی دارند‌. می توان از آن برای داشتن زندگی بهتر در آینده استفاده نمود. بیمه ها کمک می کنند تا خیال آسوده تری بابت فرزندانمان هم داشته باشیم . بیمه های درمان و خدماتی نیز می توانند هزینه های درمانی را در زندگی کاهش دهند.

بیمه های مسافرتی:

اگر شما چند روزی ترک وطن کنید و در آن حا خدای ناکرده دچار بیماری، سرقت و یا تصادف شدید یا اینکه مجبور به اقامت یک شب اضافه در هتل بابت تاخیر هواپیما شدید می توانید از بیمه مسافرتی استفاده کنید.

بیمه تکمیلی:

بیمه های درمانی مانند تامین اجتماعی و خدمات درمانی بیشتر به درد سرما خوردگی و بیناری های کوچک و سرپایی می خورند، بنابراین وجود یک بیمه تکمیل درمان در کنار این بیمه ها ضروری است. بیمه تکمیلی پوشش هایی برای بستری، جراحی، شیمی درمانی، زایمان، دندانپزشکی و… را دارند. شما برای این که حداقل هزینه ی درمانی پرداخت کنید می توانید با مراجعه به اداره بیمه و پرداختن حق بیمه بیشتر در حد توانتان حداکثر پوشش بیمه را انتخاب کنید. اگر هم‌به دنبال بیمه انفراری هستید باید هزینه بیشتری نسبت به حالت گروهی بپردازید.

همچنین بخوانید:  عسل درمانی

بیمه آنش سوزی:

شما می توانید با این بیمه واحد مسکونی، تجاری و صنعتی خود را در برابر حوادثی مثل حریق و انفجار و صاعقه بیمه کنید. بیمه آتش سوزی حتی دام و طیور را تیز در بر می گیرد و تقریبا شامل همه چیز به حز انسان می شود. البته طرح هایی هم وجود دارد که حواسشان به انسان می باشد.

بیمه حوادث:

با داشتن این بیمه نامه می توانید خودتان را در برابر هر چیزی که بتاند به شما صدمه بزند و یا هزینه درمانی بتراشد، بیمه کنید. بیمه احوادث را می توانید انفرادی یا به صورت گروهی تهیه کنید و خسارت خطراتی مثل غرق شدن، مسمومیت، برق گرفتگی و… را به گردن شرکت بیمه بیندازید. همچنین با پرداختن مبلغ اضافی حق بیمه می توانید خسارت ناشی از جنگ و زلزله و ورزش های رزمی و… را به موارد بالا اضافه کنید.

بیمه اتومبیل:

بیمه اتومبیل بر دو نوع است:

۱-بیمه بدنه اتومبیل:

که به وسیله آن اتومبیل شما در برابر حوادثی مانند آتش سوزی، سرقت و تصادفات و واژگونی و سقوط بیمه می شوند. البته بیمه بدنه یک پوشش تکمیلی هم دارد که ماشین را در برابر سرقت رینگ و آینه بغل، ریختن اسید و خط افتادن و بقیه اتفاقات بیمه می کند.

۲-بیمه شخص ثالث:

این نوع بیمه که اجباری هم هست در صورت تصادف اگر مقصر شناخته شوید، می توانید طرف مقابلتان را به اداره بیمه حواله دهید تا با استفاده از بیمه شخص ثالت خسارتش را بگیرد. سعی کنید برای خسارت های جزئی سراغ بیمه نروید چون پولی که از بیمه دریافت می کنید در مقابل سوزاندن کوپن بیمه ناچیز است. فقط با این کار تخفیف های سال آینده را که ارزشش بیشتر است را از دست می دهید.

بیمه مسئولیت:

اگر مسئولیت کاری را بر عهده می گیرید و به خاطر آن با افراد دیگری در تعامل هستید، می توانید سراغ این بیمه بروید و به واسطه آن  اشخاص ثالث را که به خاطر انجام کار شما ممکن است دچار آسیب شوند را بیمه کنید؛ مانتد بیمه نامه هایی که برای انجام عملیات ساختمانی و پی کنی و گود برداری که به ساختمان های مجاور آسیب می رساند را پرداخت کنید. 

بیمه باربری:

با داشتن این بیمه ناما شرکت بیمه متعهد می شود ب ای حمل کالا از مبدا به مقصد، در صورتی که محموله دچار حادثه شود طبق قراردار خسارت ناشی از آن حادثه را جبران کند.

بیمه عمر:

در این نوع بیمه، فرد بیمه شونده با پرداخت مبلغی تعیین شده در قرارداد در صورت بروز وقایعی چون مرگ، ابتلا به بیماری لاعلاج یا احتیاج شخص به مراقبت های ویژه، شرکت بیمه موظف می شوند سرمایه بیمه شده را بصورت یکجا یا بصورت مستمری به بیمه گذار بپردازید. انواع دیگری از بیمه ها وجود دارند که شامل بیمه اعتباری، بیمه پول، بیمه مهندسی، بیمه هواپیما و یا کشتی و غیره می باشد که سهم اندکی از بازار بیمه دارا می باشند و تنها چند درصد از بیمه های غیر عمر در دنیا به این نوع بیمه نامه اختصاص دارد.

معرفی انواع بیمه و کاربرد بیمه ها
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :