مواد مخدر چیست؟

5 روز پیش
مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر به آن دسته از ترکیبات شیمیایی گفته می شود که مصرف آن ها باعث دگرگونی در سطح هوشیاری مغز می شود. ماده ی مخدر یا سرخوش نما،‌ نامی‌عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی- شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف ، جزو مواد اعتیاد آور طبقه بندی شده است. مهمترین محل تاثیر مواد مخدر بر مغز است. در مغز گیرنده هایی وجود دارد که این مواد بر آن ها اثر می کنند. این گیرنده ها به ۳ گروه تقسیم می شوند:
۱-اثر بر گروه اول سبب تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می شود.
۲-اثر بر گیرنده های دوم سبب کاهش احساس درد و افزایش حجم ادرار می شود.
۳-اثر مواد مخدر بر گیرنده های گروه سوم سبب کاهش احساس درد می شود.

آثار مواد مخدر بر مغز:

مواد مخدر پس از مصرف وارد سیستم ارتباطی مغز شده و فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول های عصبی را مختل می کنند. ساختار شیمیایی برخی از مواد مخدر شبیه نورون های فرستنده طبیعی مغز است و در نتیجه نورون ها را تحریک می کند. شباهت ساختار شیمیایی این گونه مواد مخدر به نورون های فرستنده طبیعی سبب می شود تا سلول های گیرنده ی مغز فریب خورده و اجازه دهند تا مواد مخدر وارد سلول های عصبی شده و آن ها را تحریک کنند. گرچه ساختار شیمیایی این گونه مواد مخدر شبیه ساختار مواد شیمیایی مغز است؛ اما سلول های عصبی مغز را به طور طبیعی تحریک و فعال نمی کنند و سبب می شوند تا پیام های غیرعادی در شبکه عصبی مغز جریان پیدا کنند. برخی دیگر از انواع مواد مخدر نیز باعث می شوند تا سلول های عصبی مغز به مقدار بسیار زیادی نورون های فرستنده طبیعی ایجاد کند یا از گردش عادی این مواد شیمیایی در مغز جلوگیری می کنند. ایجاد چنین اختلالی سبب می شود تا یک پیام بسیار قوی در مغز ایجاد شده و کانال های ارتباطی مغز مختل شود. تفاوت میان پیام طبیعی مغز و پیامی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز ایجاد می شود مانند تفاوت میان صحبتی است که کسی در گوش شما زمزمه کند و یا کسی که در برابر میکروفون فریاد می کشد، ایجاد می شود.

حتما بخوانید: راه های نجات از افسردگی

آثار مواد مخدر بر رفتار:

۱-این مواد حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور ایجاد می کند؛ یعنی می توانند بیداری بیش از حد بشر را کاهش دهند . مواد مخدر و الکل حالت بیداری بیش از حد بشر را کاهش می دهد. بنابراین آنهایی که کار فکری شدید، یکنواخت و خسته کننده دارند؛ با اولین آشنایی ها در معرض ابتلای به اعتیاد هستند و مواد مخدر و الکل ابتدا ظاهر آن ها را آرام می کند، اما پس از مدتی قدرت مبارزه، کار و ثمر بخشی را از آن ها می گیرد.
۲-بیشتر دردهای انسان مانند کمردرد ، سردرد، دردهای عضلانی و استخوانی می تواند جنبه روانی داشته باشد. کسانی که با مراجعه به پزشکان مختلف و استفاده از روش های درمانی مرسوم، تسکینی برای درد خود پیدا نمی کنند، در مقابل مواد مخدربسیار آسیب پذیر هستند. با استفاده از این مواد ، درد و عامل درد از بین نمی رود بلکه فقط شخص را در مقابل درد بی تفاوت می کند.

مواد مخدر چیست؟
۳-در بدن و مغز مواد شبه مرفین و درون زا وجود دارد که با گرفتار شدن در دام اعتیاد و ورود مواد مخدر خارجی به بدن ، جای شبه مرفین های مفید و تولید شده در بدن شخص گرفته شده و مغز دیگرمواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی کند. پس از ترک نیز به علت تولید نشدن مواد شبه مرفین مغز، درد و حالت روحی ناخوش و بی قراری در شخص زیاد می شود که البته اگر مدتی از ترک بگذرد، مجددا مغز مواد لازم را ترشح می کند. همچنین با کاهش آندورفین ها( مواد شبه مرفین) در مغز، سیستم دفاعی بدن ضعیف شده و شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساس تر است و زودتر مبتلا می شود. همچنین با تضعیف سلول های دفاعی بدن و نیز با کاهش فعالیت آن ها، می تواند سبب رشد سلول های سرطانی شوند. تمامی داروهای مخدر و روانگردان ، مغز و نواحی مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم می زنند.

آثار مواد مخدر بر روان:

برهم خوردن تعادل روانی، عدم توجه به اصول و مقررات جامعه ، ضعف اراده، از بین رفتن احساس مسئولیت ، ایجاد احساسات خصومت زا، بیقراری، اختلال در خواب ، بروز انواع بیماری ها و اختلالات روانی.

حتما بخوانید: نسخه دوپینگ مغز

آثار مواد مخدر بر جسم:

آلودگی و آسیب پذیر نمودن دندان ها ، ملتهب ساختن مخاط دهان، ضعف قوای جسمانی ، کاهش شدید وزن بدن، عقیم نمودن مردان و نازایی زنان ، تخفیف تمایلات جنسی، تنبلی کبد، خشکی پوست، سکته قلبی ، ورم کلیه ها، التهاب مزمن تارهای صوتی و بسیاری بیماری های دیگر و ناشناخته ماندن بیماری های خطرناک به دلیل کاهش احساس درد.

آثار مواد مخدر بر روابط خانوادگی:

نا بسامانی خانوادگی، محدود شدن روابط خانوادگی، عدم تربیت صحیح فرزندان ، خشونت در خانواده، افت سطح فرهنگ اجتماعی و اقتصادی خانواده، گسترش طلاق و کاهش آمار ازدواج.

آثار مواد مخدر بر روابط خانوادگی
آثار مواد مخدر بر اجتماع:

عدم احساس مسئولیت نسبت به خانواده و جامعه، نشر بیماری های واگیردار و خطرناک مثل ایدز و هپاتیت، محروم شدن نسل آینده از تربیت صحیح، گسترش جرم و جنایت و ایجاد مشاغل کاذب.

مواد مخدربه چند گروه تقسیم می شوند؟

مواد مخدر به ۴ گروه اصلی تقسیم می شوند:
۱-مواد مخدری که واکنش های مغز را آهسته می کند و اثرات آن کم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب ، کم شدن فشار خون و خواب آلودگی است مانند هروئین ، تریاک ، مورفین
۲-مواد مخدری که از طریق استنشاق استفاده می شود و اثرات آن آهسته شدن فرایند مغز ، بیشتر شدن ضربان قلب و سردرد می باشد مانند ماری جوانا
۳-مواد مخدری که به سیستم عصبی بدن سرعت می بخشد و اثرات آن بیشتر شدن سرعت تنفس ، ضربان قلب تندتر وفشار خون و جلوگیری از خواب می باشد مانند کوکائین و نیکوتین
۴-مواد مخدری که باعث حالت هایی مثل هذیان می شود و اثرات آن از دست دادن حافظه، لرزش، حالت تهوع و استفراغ و عوض شدن اخلاق است مانند LSD- PCP

سرعت مسمومیت توسط مواد مخدر:

خوردن یا بلعیدن: بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه
تزریق وریدی (داخل رگ ) : بین ۱۵ تا۳۰ ثانیه
تزریق در ماهیچه : بین ۳ تا ۵ دقیقه
استنشاق : بین ۵ تا ۸ ثانیه

مواد مخدر چیست؟
3 (60%) 1 vote
0
برچسب ها :