نشانه های نا باروری در مردان


آمار های جهانی نشان می دهد ۱۵ درصد از زوج های جوان از مشکلی به نام نا باروری رنج می برند، تحقیقاتی که در ایران انجام شده، شیوع نا باروری در ایران را بین ۱۳ تا ۵/۱۸ درصد اعلام کرده اند که متوسط آن با آمار های جهانی تطبیق دارد. این یعنی از هر ۱۰۰ زوج جوانی که ازدواج می کنند، ۱۵ نفر آن ها از نا باروری رنج می برند. یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می شود، حدود ۱۵۰ هزار زوج به زوج های نا بارور اضافه می شود. تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود ۳ میلیون زوج نا بارور وجود دارد ولی آمار دقیق و کاملی در این مورد وجود ندارد.


نا بارور به چه کسی می گویند؟


نا باروری عبارت است از این که یک زوج پس از گذشت یک سال از ازدواجشان بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه جنسی منظم، باردار نشود.
حال این سوال مطرح می شود که آیا این زوج کاملا نا بارور اند یا ارزش برسی دارند؟ امروزه با پیشرفت هایی که در دنیای پزشکی صورت گرفته می توان گفت که این زوج ارزش برسی دارند. بسیاری بر این عقیده اند چیزی به اسم زوج نا بارور در دنیا وجود ندارد، همه افرادی که باروری طبیعی نداشته اند می توانند به نوعی برای کار های درمانی مراجعه کنند.
آیا همه کسانی که برای درمان مراجعه می کنند بچه دار می شوند؟ با قاطعیت نمی توان این موضوع را اعلام کرد اما همه ی آن ها می توانند برای درمان مراجعه کنند.


در نا باروری سهم زنان بیشتر است یا آقایان؟


معمولا اختلالات باروری به طور مساوی بین زنان و مردان توزیع می شود؛ یعنی فاکتور های زنانه و مردانه به یک اندازه در این قضیه دخیل هستند. معمولا در فرهنگ ما زوج های نا بارور باهم  برای درمان مراجعه نمی کنند هرچند درمان های جدید بر این اصل استوار است که زن و مرد باید باهم برای درمان مراجعه کنند. در زنان اختلالات باروری با اختلالات تخمک گذاری، اختلالات رحم، اختلالات لوله رحمی و اختلالات هورمونی همراه شده است؛ یعنی اشکال یا ایراد در هر یک از این اعضا می تواند باعث نا باروری زنان شود. زنانی که اختلالات هورمونی، عادت ماهانه نا منظم و پر مویی دارند، این ها می تواند نشانه ای از امکان نا باروری در آن ها باشد.

 

ناباروری در مردان

حتما بخوانید: نسخه ی دوپینگ مغزی


کدام مردان در خطر نا باروری قرار دارند؟


در مردان، بسیاری از بیماری ها می تواند باعث نا باروری شود. اولین آن ها اختلال توانایی جنسی است. شرط لازم برای باروری طبیعی، رابطه جنسی منظم است. بعضی از دلایل نا باروری در مردان عبارت اند از بیماری های دوران کودکی مثل جراحی هایی که اطراف بیضه انجام می شود، بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل (به عنوان شایع ترین عامل نا باروری که قابل درمان است)، اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون های هیپوفیز یا هورمون های جنسی، رشد نا مناسب بیضه ها، اختلالات ژنتیک مثل کوچک بودن بیضه، برخی عفونت های مزمن که در عملکرد بیضه اختلال ایجاد می کند مثل (سل) که لوله های انتقال دهنده اسپرم را از بین می برد، برخی دارو ها، برخی عفونت های دستگاه تناسلی مثل سوزاک به شرطی که موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود و بیماری های طب دار طولانی مدت که بر نطفه سازی تاثیر می گذارد علت آن است که اسپرم در بیضه در درجه حرارتی پایین تر از درجه حرارت بدن فعالیت پیدا کند و این حرارت بالا و طولانی مدت باعث از بین رفتن اسپرم ها شود.برخی از بیماری های ژنتیک و بیماری هایی که با اختلالات بویایی و هورمونی هم زمان هستند، بعضی از بیماری هایی که موجب ایجاد ترشحات غلیظ در بدن می شوند، سرفه های خشک، اختلالاف ریوی و اختلالات بیضوی به صورت ترشحات غلیظ و برخی از مشاغل.
افرادی که در معرض مواد آسیب رسان به بیضه ها قرار دارند مثل انواع حشره کش ها وقتی به صورت مدام با آن تماس داشته باشند یا کسانی که در کارخانه های تولید این مواد هستند یا سم پاش ها؛ همچنین نانوایی که دائما در کنار تنور های داغ قرار دارد هم می تواند تا حدی بر قدرت باروری تاثیر بگذارد.
آیا کارگران شاغل در کارخانه های شیشه و فولاد بچه دار نمی شوند و یا فرزندانشان دختر می شود؟
ثابت شده است که حرارت های بالا می تواند باعث مختل شدن فرایند تولید اسپرم شود. در رابطه با جنسیت هم در واقع کروموزوم های (Y) که عامل پسر شدن است خیلی ضعیف تر است و در مقابل استرس و عوامل آسیب رسان به بیضه ها خیلی زود آسیب می بیند. حتی در میان جراحان که استرس زیادی دارند، دیده شده که فرزندان دختر بیشتر است. پس یعنی در مشاغل و موقعیت های پر استرس، کروموزوم های (X) بیشتر امکان باروری می یابند و احتمال دختر شدن بیشتر است.


شایع ترین علت در نا باروری مردان


شایع ترین بیماری قابل درمان در نا باروری آقایان (واریکوسل) است.این بیماری عبارت است از واریس عروق بیضه. مانند پیر مردان و پیر زنان دچار واریس عروق پا می شوند و پاهایشان ورم می کند و خون به خوبی در عروق پایشان حرکت نمی کند؛ در پسران جوان هم ممکن است این اتقفاق برای بیضه هایشان بیاید و نتواند خون را به خوبی تخلیه کند، این ماندن طولانی مدت خون در بیضه ها باعث می شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورمونی به همراه داشته باشد. این عوارض باعث می شود اسپرم سازی خوب انجام نشود و فرد را مستعد نا باروری کند.

 

ناباروری در مردان و نشانه های آن


چگونه می توان واریکوسل را تشخیص داد؟


این مورد در بین پسران جوان به خصوص در سن بلوغ بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی دیده می شود، اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود و درمان صورت گیرد از آسیب به بیضه جلوگیری می کند. بهترین راه، تشخیص اولیه بیماری توسط خود فرد است. فرد باید طناب دور بیضه را لمس کند و اگر در ناحیه ی زیرین شبکه ای کرمی شکل لمس کرد، مشکوک به بیماری واریکوسل است. نوع شدید واریکوسل را می توان از روی پوست تشخیص داد. شبکه ای مار پیچی روی پوست که برجسته است، از علائم این بیماری است.

حتما بخوانید: ۱۸ درمان خانگی سرما خوردگی


درمان واریکوسل


درمان نهایی واریکوسل، جراحی است. ۲۰ درصد پسران جوان از این بیماری رنج می برند و این افراد غالبا از نا باروری رنج خواهند برد. به همین دلیل، شناسایی افرادی که واریکوسل دارند، اهمیت زیادی دارد. در اغلب موارد نا باروری مردان از طریق آزمایش نطفه مختل که چند بار تکرار شده  و هر بار نتیجه همین بوده، شناسایی می شود. بعد از برسی آزمایش های مختلف و با توجه به اینکه واریکوسل، اختلال بیضه است یا اختلال هورمونی درمان شروع می شود. گاهی دیده می شود که اصلا نطفه ای شکل نمی گیرد به همین دلیل از بافت بیضه نمونه برداری انجام می شود تا مشخص شود آیا اسپرم در داخل بیضه وجود دارو یا نه؟
اگر در نمونه برداری از مردی اسپرم پیدا شود حتی اگر کم باشد می توان راه های درمان زیادی پیدا کرد ولی اگر در نمونه برداری اسپرم پیدا نشود آن مرد توان باروری ندارد و خودش نمی تواند عامل بارداری همسرش باشد.

 

ivf چیست؟


IVF چیست؟


IVF یا لقاح خارج از رحمی روشی است که بتوان از محیط خارج بدن هم سلول های جنسی زن و مرد را به هم برساند تا نطفه تشکیل شود. در این روش با تحریک تخمک گذاری در خانم ها، تعداد زیادی تخمک آزاد شود تا شانس باروری بیشتر شود؛ سپس تخمک ها بیرون آورده و در خارج از بدن با اسپرم ترکیب کنند تا جنین بوجود آید. سپس جنین به وجود آمده را دوباره به بدن زن منتقل می کنند. این توانایی قادر است آقایان با تعداد اسپرم های کم یا حتی خانم هایی که لوله انتقال دهنده س تخمک آن ها مشکل دارد، بتواند بچه دار شود.


رژیم غذایی که بر باروری تاثیر داشته باشد


بعضی از مواد غذایی که رادیکال های آزاد تولید می کنند بر باروری اثر منفی دارند و بر عکس مواد غذایی که جلوی رایکال های آزاد را می گیرند بر باروری اثر مثبت دارند؛ مثلا ویتامینE وC اثر مثبتی بر اسپرم سازی دارند و به افراد توصیه می شود.


 

نشانه های نا باروری در مردان
4.3 (85%) 4 votes
0
برچسب ها :