نکاتی که هنگام خرید جهیزیه باید رعایت شوند

5 ماه پیش
جهیزیه

 

جهیزیه

جهیزیه یا جهاز یا به دارایی و مالی گفته می شود که عروس در هنگام ازدواج به خانه ی مشترک می برد. در عرف و فرهنگ عامه، جهار مفصل موجب احترام بیشتر عروس می شود. در حالت کلی جهیزیه می تواند شامل پول، جنس یا ملک باشد اما در بیشتر جوامع و مناطق جهیزیه شامل اسباب و لوازم خانه است. برای شروع زندگی مشترک یکی از دغدغه های شیرین انتخاب لوازم و وسایل جهیزیه می باشد. می توانید از تجربه های دیگران استفاده کنید و بهترین و کارآمد ترین لوازم اساسی و حیاتی برای دکوراسیون منزلتان را انتخاب نمایید. تهیه جهیزیه با توجه به رسم و رسومات مختلف در شهر های ایران و نوع درآمد افراد و موقعیت اجتماعی و اقتصادی هر فردی هزینه در بر خواهد داشت. در گذشته خانواده های صاحب دختر، هنگامی که دختر خانواده در حال رشد و رسیدن به سن ازدواج بود اقدام به خریدن اقلام مختلف جهیزیه می کردند؛ اما امروزه با گذاشت سالها و پیشرفت هرروزه وسایل زندگی، این خرید به زمان بعد از نامزدی و قبل از ازدواج موکول شده است.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی خرید جهیزیه همچون سایر خرید های زندگی بر عهده زوج می باشد اما بر اساس عرف و سنت، بخش عمده ی جهیزیه را خانواده ی دختر تقبل می کند تا شاید باری از دوش داماد برداشته شود. در فرهنگ و عرف خانواده ی ایرانی پس از آنکه دو جوان به عقد هم درآمدند، پروسه ی خرید جهیزیه آغاز می شود و معمولا چند ماه مانده به برگزاری مراسم ماراتن خرید جهیزیه توسط خانواده عروس آغاز می شود. این ماراتن نفس گیر علاوه بر این که به بودجه ی قابل توجهی نیاز دارد، نیازمند صرف زمان و به کار بردن ذوق و سلیقه نیز می باشد‌ در این میان گاهی به دلیل کمبود وقت، ممکن است خانواده ها بدون تحقیق و برسی دست به انتخاب بزنند کا این انتخاب نا به جا نارضایتی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله همراه ما باشید تا راه کار هایی را برای تهیه و خرید جهیزیه به شما گوشزد کنیم.

تهیه لیست جهیزیه:

برای اینکه تمام جوانب را در نظر بگیرید و هنگام خرید دچار بی نظمی و فرلموشی نشوید، بهتر است اقلام مورد نیاز را فهرست کرده و بر اساس کاربرد دسته بندی کنید. مثلا وسایلی که مربوط به آشپزخانه است را در یک دسته و وسایل متعلق به پذیرایی و نشیمن را در دسته ی جداگانه قرار بدهید. داشتن نظم فکری در خرید، این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون از قلم انداختن چیزی خرید خود را انجام داده و از آن لذت ببرید.

زمان بندی برای جهیزیه:

بهتر است خانواده ها برای خرید جهیزیه مدیریت زمان داشته باشند. مثلا می توانند رخت خواب ها و ملافه ها و بعضی از موارد این چنینی را از قبل دوخته و به شکل آماده نگهداری کنند تا در موقع نیاز به دردسر نیفتند. همچنین می توانتد بخشی از وسایل که نیاز به انتخاب ندارند و به شکل عمومی هستند را به اطرافیان محول کنند مانند خرید مواد غذایی و خوراکی.

جهیزیه

برسی خانه نو عروس:

اگر داماد دارای منزل مسکونی می باشد، می توانید قبل از شروع خرید به برسی ابعاد مختلف خانه بپردازید و مطابق با آن خرید نمایید. اگر هم قصد رهن یا اجاره ی خانه را دارد بهتر است بعد از انتخاب خانه ی مورد نظر خرید را شروع کنید تا با تناسب متراژ آن وسایل را خریداری کنید. خصوصا وسایلی مانند سرویس مبل  و نهار خوری که با توجه به متراژ خانه می تواند کچک تر و یا بزرگتر انتخاب شود.

بعد از پرداختن به نکات مربوط به خرید جهیزیه، چیدمان جهیزیه نیز یکی دیگر از اولویت های مهم برای زوجین می باشد خانه ای که قرار است دو نفر عاشقانه زندگی خود را شروع کرده و در کنار هم طعم شیرین استقلال را بچشند و به آرامش برسند. می توانید برای چیدمان جهیزیه از طراحی دکوراسیون کمک بگیرید چراکه یک ایده کوچک می تواند به زیبایی خانه اتان بیفزاید. در چیدمان چهیزیه عروس با توجه به این که تمام وسایل یک جا و با دقت خریداری شده است معمولا با تناسب و هماهنگ می باشند‌

یک جهیزیه خوب، جهیزیه ای نیست که هیچ کم و کسری نداشته باشد، بلکه با توجه به بودجه و هزینه ای که در نظر گرفته اید به صورت بهینه مصرف شود و تمام وسایل خریداری شده کاربردی باشند‌ مصرف هزینه های گزاف برای برخی وسایل فقط موجب اشغال فضا و دست و پاگیر خواهد شد.

حتما بخوانید: نگهداری لوازم خانگی

استفاده از تناسب رنگ:

استفاده از رنگ ها و کاغذ دیواری ها به سلیقه ی هر فرد بستگی دارد. اما می توانید برای اتاق ها و پذیرایی از رنگ بندی مجزا استفاده کنید تا هم از تکراری شدن فضا جلوگیری کنید و هم چشم نواز تر شود. استفاده از رنگ های ترکیبی در طراحی بسیار توصیه می شود. به هماهنگی رنگ های دیوار و هماهنگی رنگ مبلمان و پرده ها دقت کنید.

استفاده از فضا های خالی منزل:

استفاده از فضا های پرت منزل از دیگر شگرد های طراحی داخلی است. با نور های رنگی می توان فضا سازی کرد. استفاده از گل و گیاهان طبیعی می تواند فضا های خالی خانه را به بهترین شکل پر کند. همچنین می توانید از ستونی که وسط خانه قرار گرفته برای تزئین استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه منزل:

محلب که اغلب بانوان زمان زیادی از روز را در آنجا سپری می کنند باید از چیدمان خاص و ویژه ای برخوردار باشد. سعی کنید از چیدن وسایل برقی در معرض دید تا خدود زیادی پرهیز کنید و وسیله های پر کاربرد در دسترس قرار گیرند. دی یک آشپز خانه شیک و مدرن نیاز به کابینت و کشو در ابعاد مختلف دارید. کشو ها و کابینت ها حتی در باریک ترین شکل نیز کاربرد های زیادی پیدا خواهند کرد.

جهیزیه

چیدمان اتاق خواب:

اولین و مهم ترین چیز در یک اتاق هواب نور طبیعی است و باید با هر امکان تابش نور طبیعی را در اتاق خواب فراهم کنید. از رنگ های شاد برای انرژی بخشیدن به اتاق استفاده کنید و پرده های اتاق خواب باید دارای رنگ های روشن و با ضخامت کمتری باشد تا نور به راحتی به تمام اتاق بتابد. همچنین برای  اینکه اتاق خواب بزرگ تر دیده شود، استفاده از آیینه و رنگ های سفید در اتاق خواب است. توجه داشته باشید که اتاق خواب محل آرامش شماست. پس شلوغی بیش از حد فقط باعث خراب شدن فضای امن شما خواهد بود.

چیدمان پذیرایی:

هماهنگ کردن رنگ پرده ها، مبلمان و فرش از اصول اولیه یک چیدمان شکیل و زیباست و سلیقه صاحب خانه در چیدمان مبلمان پذیرایی هویدا می شود. بهتر است دیوار های پذیرایی با ساعت دیواری، عکس های خانوادگی و قاب های زیبا زینت داده شود و همچنین از لوستر های زیبا و شیک برای تامین نور لازم در پذیرایی استفاده شود. پذیرایی را به سمساری تبدیل نکنید و توازن را در چیدمان رعایت کنید.

در صورت نیاز بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

سعی کنید در دام تبلیغات فروشنده ها گرفتار نشوید و لوازمی را خریداری کنید که واقعا به آن احتیاج دارید.

از خریدن وسایلی که کاربرد یکسانی دارند بپرهیزید. مثلا غذاساز، گوشت کوب برقی، چرخ گوشت و… که تقریبا کاربرد های یکسانی دارند و یا به جای یک آبمیوه گیری، یک مخلوط کن، یک هم زن یک دستگاه چند کاره بخرید.

از چشم و هم چشمی اجتناب کرده و از فشار مالی به خانواده ها خودداری کنید.

لوازم و اسباب جهیزیه باید باب طبع عروس و داماد و خصوصا عروس خانم باشد، به دخالت های بی مورد دیگران اهمیت ندهید.

نکاتی که هنگام خرید جهیزیه باید رعایت شوند
4.7 (93.33%) 3 votes
0
برچسب ها :