نگهداری از گیاهان خانگی

4 ماه پیش
نگهداری از گیاهان خانگی

چگونه از گیاهان خانگی نگهداری کنیم؟

پرورش و نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی مستلزم تجربه و رعایت یک سری نکات ساده می باشد. بسیاری از مردم گمان می کنند موفقیت در این کار نیازمند استعداد ذاتی است در حالی که علاقه داشتن و دانستن علل خرابی و نیازمندی های گیاه برای داشتن انواع گل و گیاه و لذت بردن از آن در محل سکونت و محل کار کافیست. برسی محیط و شرایط آب و هوایی مهمترین نکته ای است که با توجه به آن باید گیاه مناسب خریداری شود. اگر می خواهیدعنر گیاه شما طولانی باشد و بعد از گذاشت چند زمان‌گیاه شما پژمرده و خشکیده نشود، این‌مطالب را خوانده و از آن استفاده کنید. در این نوشتار برخی از اصول نگهداری گیاهان آپارتمانی توضیح داده شده است.

 ۱- هوا

تعویض هوای درون‌اتاق با باز گذاشتن پنجره ها و ورود هوای تازه سبب می شود اکسیژن کافی و مورد نیاز به گیاه برسد و سوقه گیاهان قوی تر شود و درنتیجه در مقابل بیماری ها مقاومت بیشتری پیدا کند. اما هیچگاه هنگامی که دمای بیرون اتاق از درون آن کمتر است پنجره ها را باز نکنید زیرا تغیر درجه ی ناگهانی محل استقرار گیاه، باعث ریزش برگ های آن می شود.

حتما بخوانید: نگهداری صحیح لوازم خانگی

۲-آبیاری

مناسب ترین زمان آبیاری زمانی است که خاک گلدان رو به خشکی نهاده ولی هنوز کاملا خشک نشده باشد. خاک گیاه معمولا باید دونم باشد و وقتی که با انگشت به گلدان ضربه می زنید باید صدای پوکی بدهد که نشانه خشکی خاک است. چنانچه درجه حرارت محیط در آپارتمان بیشتر شود طبیعتا نیاز گیاه به آب هم بیشتر می شود. گیاهانی که در گلدان کوچک هستند یا برای مدتی خاک و گلدانشان عوض نشده، نیاز بیشتری به آب دارند. در فصل پاییز که هوا رو به سردی می رود و رشد گیاه هم کم شده و گیاه در استراحت است. تبخیر آب هم کمتر صورت می گیرد و درنتیجه نیاز به آب هم کم می شود. پس از میزان آبیاری گیاه کاسته و جددا در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را افزایش دهید.

۳-نور

در تاریکی هیچ گیاهی رشد نمی کند اما گیاهان آپارتمانی به تور غیر مساقیم نیاز دارند. در آپارتمان های کم نور دیوار رنگ ‌سفید سبب رویش بهتر گیاهان می شود؛ این امر به علت انعکاس نور است. برگ ها و ساقه های گیاهانی که در پشت پنجره هستند، اغلب به طرف نور کشیده شده و خم می شوند. برای حفظ توازن رویش گیاه باید آن ها را هر از گاهی به یک طرف بچرخانید اما مواظب باشید هنگامی که گل هاب آن ها روییده اند حرکت ندهید. همچنین می توانید از یک منبع نور کمکی به جای نور طبیعی استفاده کنید. مثلا از لامپ هایی که از خود حرارت می دهند مانند لامپ های مدادی برای گیاهان گل دار و از مهتابی ها یا لامپ های گازی برای گیاهان بدون گل استفاده کنید.بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی نباشد استفاده از چند لامپ مهتابی آفتابی می باشد به شرطی که لامپ ها حداقل حدود ۱۴ ساعت در روز روشن باشد. از طرفی چنانچه مشاهده کردید گیاه در ساعت گرم روز حالت زردی و شاید قهوه ای رنگ پیدا کرد و پژمرده شد مطمئن باشید از نور زیاد رنج می برد باید آن ها را از پنجره ها دور کنید. از تابش نور مستقیم آفتاب بر روی گیاهان آپارتمانی مخصوصا برگ های تازه جوانه زده خودداری کنید.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۴-درجه حرارت و رطوبت هوا

یکی دیگر از عواملی که در سلامت و طراوت گیاهان نقش عمده ای دارد، میزان رطوبت و حرارت موجود در اطراف آن است. کمبود رطوبت محیط زیست گیاه، آب کلر دار و کمبود پتاسیوم موجب سوختگی و ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در در نقاط مختلف برگ ها می شود. درجه حرارت محیط زیست گیاه نباید از حدود ۲۰-۲۲ درجه کمتر باشد. شاید گیاه دمای ۱۰-۱۲ ویا کمتر از آن را هم تحمل کند ولی افسرده و کسل می شود. می توانید با دستگاه آب فشان(اسپری) آب ولرم را در گرم ترین ساعات روز تابستان به روی گیاه بپاشید با این کار رطوبت هوای اطراف گیاه را بالا می برید اما در این کار افراط نکنید. همچنین می توانید گل دان ها را دور هم جمع کنید. چون برگ ها به طور دائم از خود بخار پس می دهند این رطوبت در حدوده گلدان ها جمع شده و رطوبت محیط را بالا می برد.

۵-کود

کود یکی از نیاز های ضروی گیاه است که بعد از گذشت ۴ ماه از خرید گیاه ضروری می باشد. اگر گیاه در گلخانه نلاشد زمان کود دادن به آن دوران رویش و یا گل دادن گیاه است. این زمان برای گیاهان برگ زینتی و گل دار از ماه فروردین تا آبان بوده و برای گل دهنده زمستانی فصل زمستان می باشد.هیچگاه در دوران استراحت(خواب) گیاه که رشد صورت نمی‌گیرد به آن کود ندهید زیرا سبب فشار به گیاه شده و باعث ضعیف شدن و رویش نا به هنگام برگ ها و ریشه ها می شود. برای کود دهی بهتر است از کود های محلول که عناصر اصلی مانند ازت، فسفر، پتاس، روی، آهن، مس و… را دارا می باشد، استفاده کنید. هنگام استفاده از این کود ها به دستور روی جعبه توجه فرمایید. اگر کمتر از مقدار توصیه شده استفاده کنید اشکالی ندارد ولی اگر بیشتر استفاده کنید باعث مرگ گیاه می شود.

حتما بخوانید: رنگ سال 97، انتخاب زنگ سبز سدری برای دکوراسیون منزل

۶-خاک

بهترین ترکیب برای خاک گیاهان آپارتمانی شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ می باشد. هنگامی که از خاک برگ برای تعویض گلدان ها استفاده می نمایید این نکته را فراموش نکنید که نباید خاک گلدان را بسیار فشار داد. فشردگی زیاد خاک برگ سبب می شود که هوا به ریشه گیاه نرسد که برای رشد گیاه بسیار مهم‌ و ضروری است.

۷-تعویض گلدان

اگر گیاه شما دچار کمبود موادغذایی شد و علائم آن آشکار باشد و یا از شوراخ ته گلدان ریشه ها خارج شده باشد و یا به صورت مارپیچ در ته خاک گلدان جمع شده باشد نشانه آن است که شما بای  گلدان گیاه خود را تعویض کنید. بهترین زمان تعویض گلدان، نیمه دوم اسفند، بعد از گرم شدن هوا در محیطی سر بسته می باشد. فراموش نکنید گلدان جدیدباید فقط ۱ سایز بزرگتر از گلدان قبلی باشد.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۸-تمیز کردن برگ ها

گرد و غبار زیبایی و درخشندگی برگ‌ها را از بین می برد. همچنین روزنه ها و منافذ گیاه را می پوشاند. بنابر این گیاه نمی تواند به خوبی تنفس کند. گرد و غبار خصوصا در شهر های بزرگ و مناطق صنعتی حاوی مواد شیمیایی بوده که برای گیاه مضر می باشد. برای جلوگیری از این تهدید می توانید با یک اسفنج تمیز برگ گیاهان را پاک کرد و با آن ها را با آب اسپری کرد. می توانید ابتدا با یک دستمال نرم، خاک و گرد و غبار را گرفته سپس آن را اسپری کنید. در مورد گیاهانی که برگ هایشان به آب حساس است مانند کاکتوس ها می توانید به جای اسپری کردن آب، با یک برس یا قلم موی نرم و مرطوب خاک آن ها را بگیرید.

حتما بخوانید: نکاتی که هنگام خرید جهیزیه باید رعایت شوند

***نکته***

از دادن آب سرد به گیاهان خانگی خودداری کنید. آب باید ولرم باشد چراکه آب سرد برای ریشه گیاهان مضر است.

به جهت طولانی شدن عمر گل ها مقداری سرکه طبیعی در آب آنها بریزید.

برای برق افتادن روی برگ گل ها و گیاهانتان از شیر استفاده کنید.

هوای خیلی مرطوب و آب زیاد بسیاری از گل ها را نابود می کند. بنابراین در ته گلدان ها سنگ ریزه قرار دهید تا آب بهتر خارج شود.

گل های تازه را در کنار گل های پژمرده قرار ندهید. گل های پژمرده از خود گاز اتیلن متصاعد میکنند که منجر به پژمردگی گیاه می شود.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

می توانید یک قرص آسپرین حل شده در آب را داخل گلدانتان بریزید که این کار منجر به دوام بیشتر گل ها می شود.

هنگام مسافرت اگر کسی در منزل نیست و فضای خانه خالی می باشد، می توانید در داخل وان حمام یا لگن بزرگ کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان ها را روی آجر بچینید. گلدان ها باید در وف خود چند سوراخ داشته باشند. توجه داشته باشید که گلدان ها را به طور مستقیم درون آب قرار ندهید.

در صورت نیاز بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

نگهداری از گیاهان خانگی
4.3 (86.67%) 3 votes
0
برچسب ها :