نگهداری لوازم خانگی

6 ماه پیش
نگهداری لوازم خانگی

امروزه در هر خانه ای حتی شهر های کوچک و روستاها، لوازم برقی زیادی دیده میشود، از ماشین لباس گرفته تا چای ساز و ساندویچ ساز و غیره. برخی از این لوازم جزء جدایی نا پذیر اسباب خانه هستند و زندگی بدون آن ها امکان پذیر نیست، ماننده یخچال، اجاق گاز و لباس شویی و… که باید دقت بیشتری در نگهداری آن ها کرد، تا بتوان عمر آن ها را بیشتر کرد؛ یک نکته مهمی که باید همیشه در نظر داشت این است که در صورت خرابی این لوازم باید آن ها را به دست متخصص سپرد و هرگز آن ها را خودمان تعمیر یا سرویس نکنیم؛ همچنین نیز دقت کنید که تمیز نگه داشتن لوازم خانه و آشپز خانه نیز در عملکرد آن ها تاثیر زیاد دارد. به یاد داشته باشیم که برای این که عمر لوازم برقی ما بیشتر شود و مصرف برق به حداقل برسد هنگام شب و یا در زمان اوج‌ مصرف از آن ها استفاده نکنیم و این کار را به اول صبح و یا روز تعطیل موکول کنیم.

یخچال و فریزر:

بطور منظم‌ و مرتب کویل یخچال و موتور آن را تمیز کرده چرا که در این قسمت معمولا گرد و خاک و آلودگی های زیادی جمع میشود که باعث میشود کیفیت عملکرد دستگاه پایین بیاید. همچنین دستگاه را باید در محلی و دور از اجاق گاز و یا تابش مستقیم نور خورشید قرار دار تا انرژی آن به هدر نرود. همچنین برای تمیز کردن دستگاه میتوان قفسه ها و کشو هارا با آب و مواد شوینده تمیز کرد و پس از خشک شدن کامل، آن ها را سر جایش نصب نمود. برای رفع بوی بد یخچال که بعضا بوجود می آید نیز می توان بعد از تمیز کردن آن یک تکه زغال را درون دستمال نخی پیچیده و درون یخچال گذاشت. برای تمیز کردن آن نیز دو قاشق غذا خوری جوش شیرین را درون ۲لیوان آب ولرم حل کرده و با اسفنج درون دستگاه را‌ پاک کرد و سپس با دستمال مرطوب روی آن را پاک کنید. این کار علاوه بر رفع بوی بد به ضد عفونی کردن آن نیز کمک میکند.

بخوانید:  کاهش وزن در ماه رمضان

ماشین لباس شویی:

ماشین لباس شویی را همیشه در مکانی خشک قرار دهید تا بدنه و موتور آن با آب تماسی نداشته باشد. همچین دستگاه را در محلی مناسب بگذارید تا سطح آن صاف باشد تا از تکان های شدید که به موتور آن آسیب می رساند جلوگیری شود. برخی از افراد ماشین لباس شویی را در حمام خانه قرار می دهند که این کار مناسب نمی باشد، زیرا رطوبت موجود در حمام میتواند به بدنه و موتور دستگاه آسیب برساند. همچنین برای تمیز کردن ماشین لباس شویی، آب اضافی فیلتر را خارج کرده و مجرای خروجی آن را با جارو برقی هر سال تمیز کنید، این کار به بهتر کار کردن دستگاه کمک می کند. همچنین هر چند سال یک بار شلنگ های ماشین لباس شویی را تعویض کنید، چرا که حتی یک سوراخ کوچک نیز می تواند به کل ماشین و کف آن آسیب برساند و همیشه از پودر های مخصوص خود دستگاه استفاده کنید.

اجاق گاز و مایکرو ویو:

اکثر اجاق گاز هایی که ما در اختیار داریم دارای فر هستند که فندک آن ها با برق کار می کنند، بنابراین موقع نظافت باید دقت نمود که آب روی اجاق گاز نریزد، برای این می توانید با مقداری جوش شیرین و آب اجاق را تمیز کنید یا از شوینده های مخصوص که برای این کار تعبیه شده است استفاده کنید. برای تمیز کردن مایکرو ویو نیز آب یک عدد لیمو ترش را گرفته و آن را با آب مخلوط کرده و درون دستگاه گذاشته و اجازه دهید تا بجوشد پس از آن با یک پارچه خشک دستگاه را تمیز کنید؛ هرگز از سیم زبر و اسکاچ برای تمیز کردن گاز و مایکرو ویو استفاده نکید‌. نکته حائز اهمیت دیگر، رنگ شعله گاز است؛ اگر شعله گاز رنگ زرد داشت نشان دهنده ی وجود یک اختلال در دستگاه می باشد. این نکته را فراموش نکنید که رنگ شعله گاز حتما آبی باشد.

سماور برقی و چای ساز:

اگر داخل سماور یا کتری شما را جرم گرفته می توانید با استفاده از ترکیب آب و سرکه جرم آن ها را از بین ببرید؛ بدین صورت که آب و سرکه را به مقدار مساوی مخلوط کرده و درون دستگاه ریخته و اجازه دهید تا کم کم بجوشد و حرم آن از بین برود؛ همچنین میتوانید از جرم گیر هایی که در بازار برای این کار وجود دارند استفاده کنید اما این نکته را فراموش نکنید که استفاده ی زیاد از این محلول می تواند دستگاه شمارا سوراخ کند و به آن آسیب برساند؛ همچنین هیچ گاه از اجسام نوک تیز و برنده برای کندن جرم سماور و کتری استفاده نکنید

جارو برقی:

برای طولانی تر شدن عمر جارو برقی دقت کنید که اگر کیسه ی آن قابل تعویض می باشد قبل از پر شدن‌ کامل آن را تعویض کنید و اگر کیسه آن ار نوع دائمی باشد نیز قبل از پر شدن کامل آن را از دستگاه خارج کرده و پس از تخلیه آن کاملا شسته و خشک کرده و در دستگاه نصب کنید؛ این کار باعث می شود فشار کمتری به موتور وارد شود. تمیز نگه داشتن فیلتر جارو برقی در افزایش قدرت مکندگی آن بسیار مهم است.

آبمیوه گیری و چرخ گوشت:

برای استفاده از آبمیوه گیری و چرخ گوشت، این موضوع را فراموش نکنید که قطعات گوشت و میوه را حتما کوچک تر خرد کنید تا فشار کمتری به دستگاه وارد شود و نتیجه مطلوب تر باشد. همچنین سبزی هایی که دارای آب زیادی هستند را نباید از چرخ گوشت استفاده کنید چون ممکن است آب سبزی داخل موتور شده و دستگاه را خراب کند. اگر آبمیوه گیری دارای محفظه ای برای تفاله ها باشد پس از گرفتن دو لیوان آب میوه محفظه را خالی و دوباره کارتان را شروع کنید‌‌. هیچ گاه میوه و سبزی و گوشت را به زور وارد دستگاه نکنید، اگر دستگاه شما خوب کار نمی کند یعنی اینکه راه آن با تفاله و یا تکه های چربی گوشت گرفته شده است. با فشار آوردن به دستگاه فقط عمر آن را کوتاه می کنید. مراقب فرزندان خود باشید هرگز این دستگاه ها را در دسترس کودکان قرار ندهید و فکر نکنید که فرزند شما بزرگ شده و متوجه خطر می باشد چرا که کودکان هرچه فدر هم که بزرگ ‌شده باشند ممکن است از روی کنجکاوی به سمت این دستگاه ها رفته و آسیب جدی به خود وارد کنند.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی:

برای اینکه سیستم سرما و گرمایشی خوب کار کند نیاز به یک سرویس کار دارید که سالی یک بار دستگاه را برای شما راه اندازی کند اما با رعایت نکات ریز می توانید به بهبود عملکرد این دستگاه ها کمک کنید. حتما فیلتر داخلی کولر را مرتبا عوض کنید. پوشال کولر بهتر است سالی یک بار و یا حداقل هر دو سال یک بار تعویض شود. کندانسور کولر باید از هر نوع جرم و کثیفی پاک باشد؛ این کار هم به بهتر کار کردن دستگاه کمک می کند هم در مصرف برق صرفه جویی می شود. سیستم های گرمایی هم لازم است که خوب نگهداری شوند تا هم کارکرد آن طولانی تر شود و هم جلوی خرابی آن‌ گرفته شود. برای مثال آب داخل شوفاژ باید هر سال تخلیه شود تا خراب نشود اگر نمی توانید این کار را بکنید می توانید از یک متعمیر کار مجرب کمک بگیرید.

 

نگهداری لوازم خانگی
5 (100%) 2 votes
0
برچسب ها :