هالووین چیست؟

3 هفته پیش
جشن هالووین چیست؟

هالووین (Halloween) یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می باشد که مراسم آن سه شبانه روز ادامه دارد ودر شب 31 اکتبر(9 آبان ) برگزار می شود. بسیاری از افراد در این شب با چهره های نقاشی شده، لباس های عجیب و ظاهری ترسناک خود را آماده این جشن می کنند. همچنین کودکان برای قاشق زنی و جمع آوری آجیل و نبات به در خانه ی می روند. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. این جشن درحقیقت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم میلادی رواج پیدا کرده است. فردای شب هالووین را روز تمام مقدسین نام نهاده اند و مسیحیان این روز را جشن می گیرند.
اصل و ریشه ی این جشن به سنت های فستیوال مربوط به قوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) به نام سمهین(samhin) باز میگردد. قوم سلت که حدود 2هزار سال پیش در مناطقی از اروپا ( که امروزه با نام ایرلند و فرانسه و انگلیس شناخته می شود) زندگی می کردند، شروع سال جدید خود را همزمان با برداشت محصولات کشاورزی در اول نوامبر جشن می گرفتند که برای آن ها نماد پایان تابستان و آغاز فصل تاریکی و سرما بود. از آنجا که با فرا رسیدن فصل سرما، مرگ و میر انسان ها در آن زمان بیشتر می شد، مردم در آن زمان باور داشتند که با بر افروختن آتش و پوشیدن لباس های عجیب از پوست حیوانات و استفاده از صورتک های ترسناک یا قرار دادن سر بریده شده ی حیوانات بر روی سر خود می توانند ارواح سرگردان آن ها را از خود دور کنند. آن ها همچنین جلوی درب خانه ی خود برای ارواح غذا و نوشیدنی می گذاشتند تا مانع از ورود آن ها به خانه شوند و در مسیر های مختلف شمع یا مشعل های بزرگ روشن می کردند تا ارواح بتوانند راه خود را برای بازگشت به دنیای دیگر پیدا کنند. آن ها در این روز از گربه های سیاه دوری می کنند، روی ترک های زمین راه نمی رفتند و از ریختن نمک اجتناب می کردند و دقت می کردند تا آیینه ای نشکند.
راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب دروازه ی بین دو دنیا گشوده می شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیو ها به زمین می آیند. از دیگر رسوم این شب این است که داخل کدو تنبل را خالی کرده و برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک در می آورند و داخل آن شمع روشن می کنند که به عنوان فانوس شب هالووین معروف است و جک فانوس نامیده می شود.

جشن هالووین چیست؟

در بسیاری از نقاط جهان ، مراسم دینی مسیحی اجرا می شود؛ از جمله حضور در مراسم کلیسا و دعا خوانی و روشن کردن شمع بر سر قبر مردگان است. اگر چه در جای دیگر به صورت یک جشن سکولار است و جنبه تجاری دارد. برخی از مسیحیان در طول تاریخ در این روزها از خوردن گوشت در شب امتناع می ورزند و به خوردن سیب وسیب زمینی و پن کیک می پردازند.

حتما بخوانید: حمام مستر

کارهای مخصوص جشن هالووین:

حضور در جشن های خیابانی و مراکز شهر با لباس های رنگارنگ و عجیب و غریب و چهره های ترسناک و نقاشی شده ، تزئین و کنده کاری کدو تنبل و روشن کردن شمعی درونش همچو فانوس، آتش بازی و روشن کردن چراغهای کوچک مانند ریسه از جمله فعالیت های این جشن است. سیب بازی یکی دیگر از این رسم هاست؛ به طوری که دریک طشت پر از آب چند سیب می ریزند و بچه ها باید با دهان سیب های شناور را از آب بیرون بکشند. فال گیری ، غیب گویی ، پیش گویی ، شوخی، جوک تعریف کردن ، بازدید از مکان های خالی از سکنه و تماشای فیلم های ترسناک، تعریف کردن داستان های ترسناک از جمله رسم های مردم برای جشن هالووین است.
گفته می شود بیش از 6 میلیارد دلار خرج هالووین می شود که میزان 2 میلیارد آن تنها برای شکلات های مخصوص این شب صرف می شود که حدودا بیش از 272 کیلو گرم شکلات می باشد.

جشن هالووین چیست؟

هالووین در نقاط مختلف دنیا:

جشن هالووین در کشورهای زیادی از جمله جمهوری خلق چین، ژاپن، فیلیپین، سنگاپور، استرالیا، نیوزلند، آلمان، ایتالیا، رومانی، روسیه، سوئیس، کانادا، سوئد، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و… برگزار می شود.

حتما بخوانید: نگهداری لوازم خانگی

هالووین در ایران:

طی چند سال اخیر پای این جشن به ایران هم باز شده و تعداد افرادی که هالووین را جشن می گیرند، کم نیستند. البته طی یکی دو سال اخیر این موضوع عمومیت بیشتری پیدا کرده و بسیاری از قنادی ها ، کیک ها و شیرینی های مخصوص این شب ها را پشت ویترین مغازه هایشان قرار می دهند. بعضی از میوه فروشی ها هم کدو تنبل های تزئین شده ای را برای این مراسم آماده ی فروش کرده اند. حتی فروش زیور آلات نیز برای این شب مرسوم شده و تجارت آن رواج پیدا کرده است . همچنین پای هالووین به تعدادی از مدارس غیرانتفاعی نیز باز شده است و در این مدارس از دانش آموزان خواسته می شود که ماسک و لباس های عجیب با خودشان به مدرسه بیاورند.
جشن هالووین ریشه در باورهای مسیحی و فرهنگ اروپایی- آمریکایی دارد و تناسبی با فرهنگ و سرگرمی های سنتی ایرانی ندارد و صرفا بهانه ای برای شادی و دور هم بودن می تواند باشد.

جشن هالووین چیست؟

تور ویژه هالووین:

چند سالی است تعدادی از آژانس های مسافرتی ، تور ویژه جشن هالووین را به پکیج های مسافرتی شان اضافه کرده اند. مقصد این تورها بیشتر ارمنستان و البته فیلیپین با قیمتی بالاتر است.

لباس های مخصوص جشن هالووین در ایران:

هالووین که فقط با گریم،آرایش مو، طرح ناخن و کدوهای میوه فروشی ها تکمیل نمی شود؛ لباس میهمان ها اصلی ترین بخش ماجراست. سالها پیش اگر کسی به این میهمانی ها دعوت می شد، سعی می کرد با چندین دست لباسش ، یک لباس من درآوردی سرهم کند و بپوشد. اما امروزه و با تبلیغات لباس فروشی ها و آرایشگرها ، برای آن که بتوانند لباس مخصوص آن شب را فراهم کنند، باید 2 ماه مانده به جشن هالووین به تکاپو بیفتند.

 

در صورت نیاز بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

هالووین چیست؟
4.8 (95%) 4 votes
0
برچسب ها :