چطور دوقلو دار شویم؟

5 ماه پیش
روش های دوقلو دار شدن

داشتن فرزند سالم چه دختر و چه پسر، آرزوی هر پدر و مادری است. اما بعضی ها برای اینکه یک بار درد زایمان و دردسر های آن را تحمل کنند، دوست دارند در اولین تجربه مادر شدنشان صاحب دو فرزند شوند. دوقلو زایی این روز ها به لطف پیشرفت های پزشکی بدون نیاز به ژن ها ممکن شده است. چین دخالت هایی در فرایند باردار شدن آداب خودش را دارد و صد البته این خداست که می داند در انتهای ماجرا چه اتفاقی می افتد. دوقلو یک واژه ترکی به معنای همزاد یا دو پهلو که به دو فرزندی می گویند که یک دوره بارداری به دنیا می آیند. دوقلو ها به دو دسته همسان و غیر همسان تقسیم می شوند. همسان به دوقلو هایی گفته می شود که از یک تخمک لقاح یافته که بعد از تقسیم به دو جنین تبدیل شده است، متولد می شود و غیر همسان به معنای دوقلو هایی که از دو تخمک جدا توسط دو اسپرم جداگانه لقاح یافته اند، متولد می شوند. دو قلو داشتن به چند عامل بستگی دارد که ما در این بخش آن ها را برای شما باز گو می کنیم. اگر شما هم مایل به دوقلو دار شدن هستید، این مطالب را از دست ندهید.

روش های دوقلو دار شدن

۱-داشتن سابقه دوقلو زایی در خانواده مادری:

اگر در یکی از اعضای خانواده شما و یا عمو و دایی سابقه ی دوقلو زایی وجود داشته باشد، برای شما نیز بعید نخواهد بود چرا که دوقلو زایی امری ارثی است. اگر در مادر یا مادر بزرگ شما دوقلو های همسان وجود داشته باشد، احتمال اینکه این ژن به شما و در نتیجه تخمک گذاری چند گانه و دوقلو های همسان داشته باشید در شما بسیار بالا خواهد بود.

۲-چاقی و بلندی قد:

مادران با BMI بالا تر از ۳۰ و مادران بلند قد احتمال دوقلو یا چند قلو زایی بیشتری دارند. البته رابطه اضافه وزن و داشتن فرزند دوقلو، فقط در مورد دوقلو های همسان صادق است.

۳-سن بالاتر:

دوقلو زایی در مادران با سن بیشتر نسبت به مادران با سن کمتر بیشتر است. زیرا سرعت تخمک گذاری با افزایش سن به مرور افزایش می یابد. بیشتر مادرانی که در سن بالای ۴۶ سالگی باردار شده اند، دوقلو یا چند قلو داشته اند. البته بارداری در سنین بالا خطرات زیادی مانند سقط جنین و دیابت بارداری دارد خصوصا اگر بارداری اول باشد.

بخوانید:  چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان

۴-باردار شدن در زمان شیر دهی:

بعضی از افراد تصور می کنند، زمانی که فرزند شیر می دهند نمی توانند باردار شوند.در حالی که در همین زمان شیر دهی احتمال حاملگی و حتی دوقلو زایی وجود دارد.

۵- داشتن فرزند دوقلو:

مادرانی که سابقه بارداری چند قلو داشته اند،چهار برابر بیشتر از زنانی که تا به حال باردار نشده اند و یا یک فرزند داشته اند، شانس چند قلو زایی دارند. اگر سابقه بارداری چند قلو داشته باشید به احتمال زیاد دوباره بارداری چند قلو خواهید داشت.

۶- رژیم غذایی مناسب مادر:

مطالعات نشان می دهد ،مادرانی که در دوران قبل از لقاح سیب زمینی شیرین بیشتری مصرف نموده اند ، احتمال دوقلو زایی بیشتری دارند.مانند ساکنین آفریقای غربی.همچنین مصرف فراوان لبنیات نیز احتمال دو قلو زایی را افزایش می دهد.زیرا نوعی پروتئین باعنوان  IGF   در شیرو لبنیات وجود دارد که میزان تقسیم سلولی جنین را در مراحل ابتدائی رشد افزایش میدهد و موجب دوقلو زایی می شود.

۷-افزایش دفعات بارداری:

با افزایش دفعات بارداری، احتمال ددقلو زایی افزایش می یابد؛ اما مشکل این است کههیچ کس نمی داند که بیشترین احتمال دوقلو زایی در کدام بارداری است و این روش معقول و مناسب نیست.

۸-قرص های جلوگیری از بارداری:

قرص های پیشگیری از بارداری۹/۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثرند اما اگر ۱ درصد شانس بارداری وجود داشته، جنین به احتمال زیاد چند قلو خواهد بود. بارداری زمانی رخ می دهد که مصرف چند داروی هورمونی خاص باعث تضعیف اثرات قرص جلوگیری از بارداری شود. همچنین مصرف دارو های هورمونی منجر به تخمک گذاری چندگانه و در نتیجه افزایش شانس چند قلو زایی می گردد.

۹-خوش شانس بودن:

دوقلو های همسان معمولا مبهم و پیچیده اند و هیچکس نمی تواند دقیقا بگوید چه چیزی باعث می شود یک تخمک بعد از لقاح تقسیم شود و منجر به دو قلو های همسان شود. والدین بسیاری از دوقلو ها هیچ یک از ویژگی های ذکر شده را نداشته اند و تنها خوش شانس بوده اند.

۱۰-روش های کمک باروری:

روش های کمک باروری به طور چشمگیری چندقلو زایی را افزایش داده است. دارو هایی مانند آمپول های HMG و یا قرص کلومیفن که تخمک گذاری در زن را تحریک می کنند، می توانند به باروری های چندگانه منجر شوند. روش دیگری وجود دارد که می تواند منجر به دوقلو زایی شود و آن لقاح در محیط آزمایشگاه یاIVF می باشد که معمولا موجب دوقلو های همسان می شود. البته پزشکان این روش را به فردی که از لحاظ باروری مشکلی ندارند توصیه نمی کند و بیشتر برای کسانی که مشکل نازایی دارند، کاربرد دارد.

*** داشتن دوقلو همان قدر که شیرین و دوست داشتنی می باشد می تواند مشکلات و خطراتی هم داشته باشد که در این جا آن ها را مرور می کنیم:

زایمان زودرس:

نوزادانی که در این شزایط متولد می شوند معمولا قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا می آیند و ممکن است با مشکلات روده ای و تنفسی همراه باشند و نیاز به نظارت دقیق تر داشته باشند.

وزن اندک هنگام تولد:

معمولا نوزادان دو یا چند قلو از وزن کمتری درهنگام تولد برخوردارند که این نوزادان بیشتر از سایرین مشکلاتی چون فشار خون بالا و رتینوپاتی نارس راخواهند داشت. نوزادانی که وزن آن ها هنگام تولد کمتر از۲۵۰۰ گرم است در معرض خطر مشکلات بینایی، شنوایی، فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی هستند.

نقص به هنگام تولد:

بارداری دو قلو می تواند باعث ایجاد نقص درکودکان شود و سلامت کلی بدن آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

سندرم:

شرایطی است که در آن یک جفت بین دو کودک از طریق تشکیل رگ های خونی غیر طبیعی به اشتراک گذاشته می شود. یعنی یک کودک جریان خون کافی دریافت می کند و زندگی جنین دیگر به خطر می افتد. با حال جراحی به کمک لیزر می تواند چنین شرایطی را درمان کند. همچنین در بارداری دوقلویی و بالا تر احتمال خطرات دیگری چون مسمویت بارداری، کم خونی، فقر آهن، سقط، زایمان زودرس و… بیش تر است.

پس با توجه به خطرات و عوارض چند قلو زایی اصرار زیادی برای داشتن فرزند دوقلو نداشته باشید و این کار را به خداوند و تقدیر او بسپارید که او همیشه بهترین ها را برای بندگانش می خواهد.

چطور دوقلو دار شویم؟
4.9 (98.46%) 13 votes
0
برچسب ها :