چگونه فال حافظ بگیریم؟

5 ماه پیش
فال حافظ

گرفتن فال حافظ از قدیم الایام در میان ایرانیان مرسوم بوده است. دیوان اشعار خواجه شمس الدین حافظ شیرازی یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین کتاب هایی است که در خانه ی همه ی ایرانیان وجود دارد. همه ی ما ایرانیان دوست داریم برای تفنن و یا برای اخذ تصمیم های مهم و یا حتی هنگام گرفتاری های شخصی ، به این دیوان تفعلی بزنیم و با خواندن شعر حافظ و همچنین تفسیر آن ببینیم تصمیم مورد نظر خیر است و یا شر.

همچنین فال حافظ به دلیل ارزش و محبوبیت های فراوانی که در میان ایرانیان دارد ، در مراسم مختلف مانند عید ها ، مناسبات مذهبی ، شب های یلدا و … مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه به صورت سنتی قدیمی در میان مردم وجود دارد. ایرانی ها در این مراسم خاص ، فال حافظ را با عشق گشوده و از حضرت حافظ طلب مشخص نمودن راه و یا نشان دادن علامت هایی به منظور مشخص شدن خیریت و شر بودن حاجت می کنند.

مراحل مختلف برای گرفتن فال حافظ :

گرفتن فال حافظ نیز مانند سایر رسم و رسومات ایرانی ، دارای آداب و رسوم خاص و مربوط به خودش است. ایرانی ها نیز به دلیل ارادت خاصی که به خواجه حافظ شیرازی و فال حافظ دارند ، این موارد را رعایت می کنند به امید این که پاسخی صحیح و روشن تر از جانب حافظ شیرازی دریافت نمایند. 

به صورت کلی می توان گفت برای گرفتن فال حافظ ، بهتر است قبل از آن وضو بگیرید و حمد و سوره ای نثار روح خواجه حافظ شیرازی نمایید و سپس دیوان حافظ را در دست چپ خود گرفته و ضمن حفظ حضور قلب ، با دست راست کتاب فال حافظ را باز نمایید.

البته ناگفته نماند که برای گرفتن فال حافظ روش های بسیار زیادی وجود دارد و هرکس باتوجه به اعتقادات قلبی اش عمل می کند و هیچ روش خاصی وجود ندارد. 

در این قسمت چند مورد از مراحل را برای گرفتن فال حافظ باهم بررسی می نماییم :

مرحله ی اول برای گرفتن فال حافظ : ابتدا نیت کنید

این که می گوییم نیت کنید ، بدین معنا است که دقیقا بدانید قصدتان از گرفتن این فال حافظ چه می باشد. همچنین ببینید نتیجه ی این کاری که برایش نیت کرده اید ، چه می شود و اینکه آیا انجام دادن این کار درست و به صلاح است؟ 

برای مسائل بدیهی و مشخص ، بهتر است به سراغ فال حافظ نروید. زیرا مسلما  برای خرید خانه ، اتومبیل ، و یا هر وسیله ی دیگر در صورتی که پول کافی برایش داشته باشید و همه ی جوانب را سنجیده باشید ، گرفتن فال حافظ دیگر بی مورد است و کاملا مشخص است بهتر است که این کار را انجام دهید. ولی در انجام کارهایی که جزئی است و در انجام دادن آن مردد هستید ، بهتر است نیت کرده و فال حافظ بگیرید.

مرحله ی دوم برای گرفتن فال حافظ : خواندن فاتحه 

معمولا فاتحه را برای حضرت حافظ نیت می کنند و از خداوند خواستار مغفرت و آمرزش ایشان می شوند. حتی دیده شده بعضی از افراد زمانی که بر سر مزار حافظ فال می گیرند ، و یا آنکه بواسطه ی این فال ، گره ای از کارشان باز شده باشد بر سر مزار حافظ شمع روشن کرده و یا میان حاضران نبات خیرات می کنند. 

مرحله سوم گرفتن فال حافظ : قسم دادن حضرت حافظ

قسم دادن حافظ ، به این معنا است که او را قسم دهید تا نتیجه ی فال را برایتان آشکار و خوب کند. به طور عامیانه معمولا افراد از این بیت به منظور قسم دادن حافظ شیرازی استفاده می کنند : "ای خواجه حافظ شیرازی ، تویی که داننده ی هر رازی ، آینده ی ما را خوب بنوازی"

همچنین دیده شده بعضی از افراد به همین موارد اکتفا نکرده و از جملات دیگری مطابق با رسم و رسوم خاص خودشان استفاده می کنند. مثلا برخی می گویند "به حق یارت ، آن شاه غازی…" که در این قسمت غازی به معنای جنگجو بودن می باشد و منظور رفیق خواجه یا همان شاه شجاع (یکی از حاکمان شیراز که با خواجه حافظ شیرازی همزمان بوده) است. 

جالب است بدانید حتی بسیاری از افراد ، حافظ شیرازی را به ناموسش شاه چراغ قسم می دهند.

مرحله چهارم گرفتن فال حافظ : سرکتاب (باز کردن کتاب فال حافظ)

بعضی ها می گویند بهتر است پسری که نابالغ است (کمتر دچار گناه شده است) کتاب فال حافظ را باز کند! اما اصلا نیازی به این کار ها نیست و شما خودتان هم می توانید کتاب را باز کنید و به سادگی برای خودتان فال حافظ بگیرید. فقط خوب است به این نکته توجه کنید که طبق سنت های دیرینه ، با دیوان های پاره و یا معیوب نمی توان فال گرفت. 

زمانی که کتاب را باز کردید ، سمت راست بالای صفحه را بخوانید و همان جواب فالتان است. کتاب فال حافظ به این صورت است که شما می توانید به سادگی با خواندن یک یا چند بیت از غزل ها ، معنی آن ها را در نظر گرفته و نتیجه ی نیت خود را بفهمید. و یا حتی می توانید از کتاب هایی استفاده نمایید که خودشان تفسیر فال حافظ و مفهوم ابیات آن را دارند. چنانچه از غزل بالای صفحه ، در سمت راست پاسخی برای نیت فال حافظ خود پیدا نکردید ، می توانید به غزل بعدی همان صفحه بروید و آنرا بخوانید. عده ای عقیده دارند این غزل ، شاهد فال حافظ شما است و می تواند مطلب قبلی خود را تایید و تکرار نماید تا بهتر متوجه مفهوم آن شوید. 

فال حافظ را چگونه تعبیر و تفسیر نماییم ؟

برای اینکه بتوانید شعر حاصل فال حافظ خود را معنی کنید و از تفسیر آن مطلع شوید ، بهتر است از افراد خبره کمک بگیرید. ولی این نکته را نیز در نظر داشته باشید هیچکس به خوبی خودتان نمی تواند منظور فال حافظ را بفهمد زیرا این شمایید که نیت کرده اید پس می توانید به راحتی با خواندن غزل ، با فال حافظ ارتباط برقرار کرده و منظور آن را بفهمید. 

در گرفتن فال حافظ ، آن چیزی که خودتان از مفهوم غزل برداشت می کنید مهم است. این کار دقیقا شبیه مشورت کردن است. 

از بعضی صحبت های روزمره هم می توان چند برداشت مختلف داشت ، چه برسد به فال حافظ که خواجه حافظ شیرازی آن را چند وجهی و پر از معانی و مفاهیم متفاوت سروده است و هرکس می تواند برداشت مخصوص خود را از هر بیت داشته باشد. 

در اشعار حافظ می توان مفهوم کلی را درک کرد که به ما می فهماند نیتمان خوب است یا بد است. 

همچنین در صورتی که از روی مفاهیم کلی نتوانستید به نتیجه ای برسید ، بهتر است به لغات و افعال بکار رفته شده در فال حافظ توجه کنید و سعی کنید ارتباطی میان نیت خود و فال حافظ بیابید. 

مزایای استفاده از فال حافظ آنلاین چیست؟

همانطور که می دانیم چند سالی است که فروش کتاب های الکترونیکی به دلیل استفاده ی بیش از پیش مردم از ابزار آلات هوشمند ، به شدت افزایش یافته است بطوریکه مشاهده می کنیم امروزه هرکس که اهل مطالعه باشد کتابخانه ای مخصوص به خود در تلفن همراهش دارد و می تواند در هر زمان هر جا که باشد از آن استفاده کرده و از وقت خود استفاده ی بهینه کند. 

باتوجه به محبوبیت فال حافظ در میان مردم ، امروزه گرفتن فال حافظ آنلاین بسیار باب شده است. شما می توانید بااستفاده از فال حافظ آنلاین در هر زمان و هرکجا که باشید تفعلی به حضرت حافظ بزنید و از شک و دودلی ها رهایی یابید.

همچنین شما می توانید با استفاده از فال حافظ آنلاین موجود در سایت، از معنی دقیق و مفهوم غزل ها مطلع شوید و دیگر دغدغه ی فهمیدن و درک کردن فال حافظ را نداشته باشید. 

شما می توانید به شب نشینی های خود با حافظ خوانی رنگ و بوی دیگری بدهید. تنها کافیست با خلوص نیت صلوات یا فاتحه ای فرستاده و نیت کنید سپس تنها با یک کلیک برای خود و دوستانتان فال حافظ آنلاین بگیرید و از تفسیر و معنای آن بهره ببرید. 

راز فال حافظ چه می تواند باشد؟

بهاءالدین خرمشاهی به این موضوع که معمولا رابطه ی خاصی میان فال حافظ با نیت ما وجود دارد اشاره نمود.  او گفت راز اصلی این ارتباط این است که حافظ نظر کرده می باشد. او به مردم ایران نظر داشته و مردم نیز به او ، و خدا نیز به هردو. همچنین موضوعات بسیار زیادی که در این اشعار نهفته است بی تاثیر نیست. حافظ در اشعار خود در مورد همه ی زمینه ها اعم از اعتقاد به معاد و آخرت ، باده ستایی کردن ، عشق ، اخلاق ، عرفان ، پند پذیری ، پند ناپذیری ، عرفان ، جبر گویی ، توکل ، حق شناسی و … صحبت نموده است. همچنین بکار بردن طنز در اشعارش سبب جذابیت بیشتر آن ها شده است. او طنز را در اشعارش به چند روش استفاده می نماید. مثلا در سر به سر گذاشتن معشوق ، سر به سر گذاشتن مقدسات دینی همراه با رعایت احترام و …

همچنین استفاده ی مداوم همه ی اقشار جامعه از فال حافظ ، اعم از پیر و جوان ، عارف و عامی ، غنی و فقیر ، همه و همه سبب شده اند ایرانیان علاقه مند و همچنین پای بند فال حافظ شوند. بعضی از افراد چنان اعتقادی در این زمینه پیدا کرده اند که به محض احساس شک و دودلی ، تنهایی و دلتنگی به سرعت به سراغ فال حافظ رفته و با گفتن " ای خواجه حافظ شیرازی ، تو داننده ی هر راضی ، من طالب یک فالم ، بر من نظری اندازی" فال حافظ را گشوده و شروع به خواندن آن می کنند و حضرت حافظ آن ها را امر و نهی کرده و سبب آرام گرفتن افراد می شود.

امروزه با رواج یافتن استفاده از فال حافظ آنلاین و همچنین دسترسی آسان تر به فال حافظ و دریافت تعبیر و تفسیر روشن آن توسط فال آنلاین ، مردم بیشتر و بیشتر به حافظ و شیرینی سخنانش وابسته می شوند.

همچنین استفاده از فال حافظ در مراسم خاص مانند اعیاد ، شب چله ، دور همی ها ، مراسمات مذهبی و … سبب شده این امور به عادت تبدیل شده و مردم از آن استقبال بسیاری کنند.

نکاتی در مورد گرفتن فال حافظ آنلاین و جواب های آن :

نکته ی مهمی که در این قسمت می خواهیم توضیح دهیم این است که ما با گرفتن فال حافظ می توانیم بفهمیم نیت مورد نظرمان قابل اجرا و به صلاح است یا خیر. ولی پس از دریافت این پاسخ توسط فال حافظ ، بلافاصله با سوال جدی تر و سخت تری مواجه می شویم. و آن این است که آیا باید به این فال اعتماد کرد یا خیر؟

برای رهایی از این موضوع راه کار هایی ارائه شده است که در این قسمت به برخی از آن ها می پردازیم.

اگر نتیجه ی فال حافظ ما بد آمد باید چکار کنیم ؟

خیلی از مردم زمانی که نتیجه ی فالشان منفی می شود دیگر از خواسته شان منصرف می شوند. اما اصولا این کار صحیح نیست و در برخی از موارد عقلانی نیست. مثلا زمانی که برای نیت کنکور دادن فال حافظ می گیرید و نتیجه ی نیت منفی می آید ، اینکه بگویید : " خُب دیگر چون فال حافظ گفت در کنکور قبول نمی شوم پس درس خواندن و تحصیل بی فایده است!" کاملا اشتباه است.

آیا در صورتی که پاسخ فال حافظ ما منفی بود باید آرزوی خود را فراموش کرده و امیدمان را از دست بدهیم ؟ مسلما خیر ، زیرا این فال تقدیر ما نیست. اتفاقا اگر پاسخ فال حافظ شما منفی آمد ، خوشحال شوید. زیرا شما از ناخودآگاه خود باخبر شده و می دانید آرزوهایتان با باورهایتان در تضاد هستند. پس وظیفه ی شما این است که باور های خود را تغییر دهید نه اینکه از آرزوهایتان دست بکشید.

مثلا اگر فال حافظ شما مفهوم شکست داشت و گفت شما در کنکور موفق نمی شوید ، شما باید فکر و تصورتان را در مورد کنکور تغییر دهید و با مطالعه ی مضاعف ناامیدی را در خودتان ریشه کن نمایید.

اگر نتیجه ی فال حافظ ما خوب آمد باید چکار کنیم ؟

در صورتی که نتیجه ی فال حافظ شما خوب شد ، باید بدانید تصویر ذهنی شما درست است. زمانی که شما باور داشته باشید تصویر ذهنیتان درست است ، رخداد دلخواهتان نیز انجام می شود و شما می توانید آینده خود را با این تصوراتتان تغییر دهید. مثلا زمانی که نتیجه ی فال حافظ مثبت باشد ، و بگوید شما در کنکور قبول می شوید شما با همین ذهنیت و طرز فکر می توانید با قدرت ادامه دهید و به آرزوی خود برسید.

چه عواملی سبب روی آوردن مردم به فال حافظ می شود ؟ 

با خواندن فال حافظ ، علاوه بر بهره بری از مفاهیم زیبا و غزل های آهنگین و بی نظیر می توان استفاده های دیگری نیز کرد و از آن برای موارد زیر نیز استفاده کرد :

– برای جلوگیری از ترس رخ دادن اتفاقات

– پر کردن جای خالی معنویت در زندگی

– راهی برای فرار کردن از اضطراب ، استرس ، ترس و نگرانی

– راهی برای قبول کردن و باور داشتن خود

– بهبود مشکلات شخصیتی

– نیاز به دیدن حقیقت

– تنهایی و نیاز به مشورت

– و …

فال حافظ گرفتن در اسلام :

در دین اسلام و در حدیث هایی از پیامبر اکرم (ص) گفته شده ایشان به مردم فال نیکو زدن را توصیه کرده اند.  زیرا فال نیکو گرفتن سبب امیدواری بیشتر و کامرایی فرد در زندگی می شود. 

چگونه فال حافظ بگیریم؟
3.7 (73.33%) 3 votes
0
برچسب ها :