چگونگی تاثیرات عشق بر روی بدن انسان ها

5 ماه پیش
چگونگی تاثیرات عشق بر روی بدن انسان ها

هنگامی که بدن عشق آتشین را احساس می کند ، قسمت هایی از مغز فعال می گردد و فعالیت دیگر قسمت ها کاهش می یابد. 

زمانی که عشق می آید ، باعث می شود روح و جسم بی قرار گردد و به تسخیر درآید. حال می خواهیم بدانیم عشق دقیقا چه می باشد ؟ 

آیا می توان آن را اندازه گرفت ؟ 

آیا می توان آن را بوسیله ی اسکن مغز و یا آزمایش خون بررسی نمود ؟ 

آیا می شود مثلا با استفاده از عکس برداری ، بیماری مبتلا شدن به عشق را تشخیص داد ؟

 عشق با بدن انسان ها چکار می کند ؟

عشق به فرماندهی مغز

به گفته ی دویچه وله در هنر ، زبان عادی میان مردم کوچه و بازار ، ادبیات و … هر زمان صحبت از عشق به میان آمده ، پای قلب وسط بوده است. قلبی که هنگام دیدن معشوق خود به تپش در آمده و در حال بیرون زدن از قفسه ی سینه بوده است و گاهی اوقات نیز با از دست دادن معشوق خود ، زخمی شده و شکسته شده است. با وجود اینکه میان قلب و عشق ، پیوندی ناگسستنی وجود دارد ، ولی در حقیقت اندامی که افسار عشق را در دست دارد ، مغز انسان ها است. استاد دانشگاه پیزا ، دوناتلا مارازیتی خودش تابحال دوبار عاشق شده است. او قدرت عشق را خودش به شخصه تجربه کرده و علاقه مند شده است در پدیده ی عشق بیشتر کنکاش نماید. 

او نتایج تحقیقش را منتشر نمود و در آن نشان داده بود در افرادی که عاشق هستند ، میزان سطح سروتونین (ناقل عصبی که نقش آرام بخش را دارد) بسیار پایین تر از حد نرمال می باشد. در بدن اینگونه افراد ، سطح سروتونین ، درست به اندازه ی سطح سروتونین در بدن افرادی که مبتلا به اختلال وسواس هستند ، می باشد. 

حتما بخوانید: هزینه عصب کشی دندان

طبق این تحقیقات ، گزارش داده بودند که در هر دو گروه (گروه عاشقان و گروه مبتلا به اختلال های وسواسی عملی و فکری ) افراد نسبت به یک چیز بخصوص و یا فرد خاصی به طور افراط گونه ای احساس وسواس و نگرانی از خود نشان داده اند.

این گروه تحقیقاتی گفته اند شیمی مغز افرادی که دارای رفتار های وسواس گونه هستند (مثلا افرادی که در روز چندبار دست هایشان را میشستند و یا کسانی که دائما شعله های گاز را کنترل می کنند ) بسیار شبیه به افرادی است که تازه عاشق شده اند. 

محققی به نام دوناتلا مارازیتی به همراه تیم خود ، بر روی گروهی از افراد که از 24 زن و مرد تشکیل شده بود و تازه 6 ماه قبل از شروع این تحقیقات عاشق شده بودند ، تحقیق نمودند. آن ها این 24 نفر را با 24 زن و مرد دیگر که در رابطه ی عاشقانه ی طولانی مدت و با ثبات بودند و یا اینکه تنها بودند،مقایسه نمودند. 

در این آزمایش محققان دریافتند در بدن زنان و مردانی که به تازگی عاشق شده بودند ، میزان هورمون کورتیزول (هورمونی که در زمان استرس ترشح می شود ) به طور قابل توجهی بیشتر از گروه دیگر است.

زنان عاشق مهاجم تر،  مردان عاشق آرام تر

همچنین دوناتلا مارازیتی و گروهش دریافتند میزان مهم ترین هورمون مردانه یعنی تستوسترون در بدن مردان عاشق کمتر از دیگر مردان است و در عوض ترشح این هورمون در بدن زنان بیشتر می شود. این بدان معنا می باشد که هنگام عاشق شدن ، مردان بیشتر شبیه به زنان شده و زنان شبیه به مردان می شوند بطوری که تصور می شود طبیعت قصد دارد آنچه باعث تفاوت زنان و مردان می شود را از بین ببرد. 

عشق آتشین نوعی اعتیاد محسوب می شود ؟

تا بحال با تحقیقات بسیاری این موضوع ثابت شده است که با رخ دادن احساس عشق آتشین ، قسمت هایی از مغز به وضوح فعال شده اند و دیگر قسمت های آن فعالیتش کمتر شده است. عاشق شدن باعث می شود چشم انسان بر روی کم و کاستی های معشوق بسته شود. 

محققانی از کالج لندن توانستند جزو اولین کسانی باشند که این موضوع را ثابت نموده و توانستند این بخش هایی که فعال می شود را شناسایی کنند. آن ها به داوطلبینی که در این آزمایش شرکت کرده بودند ، عکس کسانی را که عاشقش بودند نشان دادند. همزمان با اینکار ، مغز آنان را اسکن نمودند. در این تحقیقات متوجه شدند بیش از همه ، تنها 4 نقطه در سیستم سامانه ی عصبی احساسی فعال بوده است. پژوهشگران متوجه شدند این واکنش با واکنشی که در مغز افراد هنگام مصرف کوکائین رخ می دهد ، بسیار شبیه است. 

تاثیرات عشق بر بدن انسان

به گفته ی دکتر بارتلز ، میان عشق و اعتیاد همپوشانی هایی موجود است. همچنین به نظر میرسد اعتیاد از بخش هایی از مودول ها که با عشق مرتبط هستند ، در مغز انسان سوءاستفاده می کند. طبق یافته های علمی گفته شده است در دوران عاشقی دوپامین (ناقل عصبی) می تواند مرکز لذت مغز را فعال نماید. این روند ، دقیقا شبیه به فرآیندی است که مواد اعتیاد آور مانند هروئین ، کوکائین ، نیکوتین ، و سایر دیگر داروهای اعتیاد آور ایجاد می نمایند.

 هورمون ها موتور عشق شما هستند

شاید بتوان هورمون ها را قوه ی محرک عشق دانست. هرچند با این وجود نمی توان تنها از یک یا دو نوع هورمون و تغییرات آن ها سخن گفت. در سیستم بدن انسان ها ، سیستم کنترل هورمون ها بسیار بهم پیوسته و مرتبط است بطوریکه هر تغییری می تواند بر روی کل سیستم تاثیر بگذارد. 

پژوهشگر آلمانی ، کریستوف کک عاشقی را نوعی "حس استرس از نوع مثبت" وصف کرده است. او گفته در این حس ، بیش از همه غده های تیروئید ، هورمون جنسی و همچنین استرس دخیل هستند. 

 در مواقع اروتیک ، غده ای در زیر مغز به نام هیپوفیز است ، هورمونی را به نام اکسی توسین ترشح می کند. این هورمون در انقباضات رحمی ، تحریک اندام های جنسی و همچنین تسهیل کننده ی ورود اسپرم ها به رحم موثر می باشند. همچنین اکسی توسین مسبب انقباض عضلانی در مواقع وضع حمل و ارگاسم می باشد.

تا بحال تحقیقات بسیاری در مورد "هورمون عشق" ، "هورمون ارگاسم" یا همان"هورمون وفاداری" انجام شده است. طبق این تحقیقات گفته شده است اکسی توسین سبب وابستگی میان افراد و همچنین ایجاد شدن حس اعتماد و دوست داشتن میان افراد می شود و سبب می شود آن ها به داشتن رابطه ای با دوام و داشتن فرزند ترغیب شوند. 

یکی دیگر از هورمون های زمان عاشقی ، وازوپرسین می باشد. این هورمون سبب گردش بیشتر خون در اندام های جنسی شده و همچنین به فرد کمک می کند پس از ارگاسم به خواب عمیقی فرو برود.

رنگ رخساره خبر میدهد از سر دون

رنگ رخساره ی فرد عاشق به سادگی از بیتابی های درونی اش خبر می دهد. هنگامی که تصویر معشوق و یا هر چیزی مربوط به او را می بیند ، به سرعت این اطلاعات درون مغزش آنالیز می شود. سپس پیام هایی به رگ های خونی صورتش فرستاده می شود که موجب شل شدن عضلات صورت می شود. بدین ترتیب مویرگ ها نیز منبسط می شوند و خون بیشتری در آنها به جریان میفتد و همین امر سبب قرمز شدن صورت می شود. 

زمانی که عشق چشم انسان را کور می کند 

این که در زمان های قدیم میگفته اند عشق چشم انسان را کور میکند ، چندان بیراه نبوده است. پژوهش ها ثابت کرده اند به راستی عشق می تواند چشم انسان را بر روی کم و کاستی های معشوق بپوشاند. بطوری که تحقیقات نشان داده اند زمانی که فرد به معشوق خود نگاه می کند ، مدار های عصبی که در حالات معمولی در ارتباط با ارزیابی انتقادی از دیگران هستند ، غیر فعال می شوند.

چگونگی تاثیرات عشق بر روی بدن انسان ها
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :