۱۰ نکته ی علمی برای تربیت کودک باهوش و موفق


فرزندان شما مانند گلوله ای از خمیر هستند که می توان آن ها را به صورت دلخواه شکل داد. دانشمندان بر این باورند که والدین می توانند از فرزندان خود یک نابغه بسازند. در گذشته تصور می شد که میزان هوش و نبوغ به طور کامل بستگی به ژنتیک دارد اما اکنون تحقیقات ثابت کرده که این تصور حقیقت ندارد و محیط و روابط خانوادگی نیز در رشد یک نابغه بسیار موثر است. بر اساس این تحقیقات علمی می توان از تولد تا سه سالگی بهره ی هوشی کودک را تا ۳۰ درجه بالاتر برد. بنابر اعتقاد این محققان با پیروی از چند توصیه ساده مانند تغذیه کودک با شیر مادر به مدت حداقل یک سال، محدود نمودن میزان تماشای تلویزیون و آموزش موسیقی و چند نکته ی ساده ی دیگر در سنین خردسالی، می توان در پرورش یک نابغه موفق بود. ما در این مقاله به چند نکته ی علمی و راهکار مفید برای تربیت و پرورش یک کودک باهوش و موفق اشاره کردیم که می توانید با ما همراه باشید.


۱-به فرزندان خود مهارت های اجتماعی را بیاموزید:


آموزش مهارت های اجتماعی در سال های پیش از مدرسه و در ابتدا از خانه آغاز می شود. محیط خانه می تواند فرزند ما را از نظر این گونه مهارت ها به یک کودک باهوش تبدیل کند. مثلا والدین در کنار مربیان مقطع پیش دبستانی باید به فرزندان خود بیاموزند که چگونه مشکلات خود را با همکاری دوستانشان حل کنند. یک کودک باهوش یاد میگیرد که داشته هایش را با دیگران قسمت کند. او می آموزد که بدون پریدن میان حرف بقیه، تبدیل به شنونده ای قوی شود. و به عنوان نکته ای مهم، والدین نباید فراموش کنند که خانه بهترین جایی است که کودکان در آن کمک کردن به دیگر هم نوعان خود را فرا می گیرند.


۲-از کودک خود بیش از حد مراقبت نکنید:


بسیاری از پدر و مادر ها مانند عقاب بالا سر کودک خود چرخ می زنند و حتی لحظه ای او را برای انجام کار ها و کنار آمدن با مشکلاتش تنها نمی گذارد. آنها تصور می کنند بهترین نوع مراقبت حضور بی وقفه بالای سر کودکان و مواظبت بی قید و شرط است. این افراد نه تنها به فرزندان اجازه ی حل مسئله را نمی دهند بلکه به سرعت مشکلات کودک را بر طرف کرده و اصلا اجازه نمی دهند او با مشکل درگیر شود.
اجازه دان به بچه ها برای ایجاد اشتباهات، ارتقاء قابلیت انعطاف پذیری و ایجاد بستر برای رشد کاردانی و حل مسئله در سوق دادن آن ها به سوی موفقیت حیاتی است. درست است که این راه برای والدین مسیری ساده نیست، اما همواره باید بروی مسیر باریکی بین مراقبت از فرزندان خود و آزاد گذاشتن آن ها برای مواجهه با مشکلات قدم بردارند. این تمرین می تواند از فرزندان شما یک کودک باهوش بسازد.

 

روش علمی تربیت کودک باهوش

حتما بخوانید: توصیه هایی برای نگهداری از سالمندان


۳-کودک را با فضای آموزشی آشنا کنید:


ذهن کودکان در سال های پیش از مدرسه به شدت پذیرای آموزه های جدید است و والدین می توانند به بهترین شکل ممکن نیاز های ابتدایی کودک را به او بیاموزند. تحقیقات نشان می دهد کتاب خواندن برای بچه ها، آموزش الفبا و یاد دادن اصول ابتدایی ریاضیات در سال های پیش از مدرسه می تواند در موفقیت های آن ها در سال های بعد بسیار مفید و کارساز باشد. اما از سوی دیگر، هنگامی که فرزند شما وارد مدرسه شد نیاز به استقبال دارد. کمک بدون قید و شرط والدین به فرزند خود برای انجام تکلیف به شدت برای او مضر است و باعث عقب ماندن او از کودکان هم سن و سالش می شود. به نظر کارشناسان والدین باید همواره پیگیر وضعیت تحصیل کودکان باشند اما تشویق به انجام مسئولانه و مستقل وظیفه ای است که نباید فراموش شود.


۴-توقع خود را بالا ببرید:


انتظارات و توقع به جای والدین می تواند کودک را به سمت پیشرفت و موفقیت سوق دهد. البته این انتظارات باید مطابق با توانایی ها و روحیات کودک باشد تا بتواند تبدیل به محرکی برای او باشد. تحقیقات نشان می دهد فرزندانی که به عنوان کودک باهوش شناخته می شوند و توانایی های بالایی از خود به نمایش می‌گذارند از والدینی با انتظارات به جا و استاندارد برخوردار بوده اند. البته سطح توقع و انتظارات باید به گونه ای باشد که کودک تحت فشار و استرس قرار نگیرد. انتظار به اندازه می تواند کودک را با توانایی های خود آشنا کرده و او را تشویق به دنبال کردن آن ها کند.

 

راههای تربیت کودک باهوش


۵-به کودک خود مسئولیت واگذار کنید:


سپردن مسئولیت ها و امور مربوط به خود فرزندان و متناسب با سن و روحیه ی آن ها، تلاش کودکان را برای کسب موفقیت و مسئولیت پذیری به دنبال خواهد داشت. البته در اکثر مواقع والدین از سپردن مسئولیت و امور خانه به فرزندان خودداری کرده و خود تمام امور را بر عهده می گیرند و تنها درصد کمی از والدین به صورت دقیق به این نکته توجه دارند. کافیست بدانید که سپردن کار های ساده ی فرزند به خود او، و استفاده از توانایی هایش در امود ساده ی خانه، می تواند از او یک کودک باهوش بسازد.


۶-مدت زمان استفاده از تلویزیون و کامپیوتر را کنترل کنید:


تحقیقات زیادی ثابت کرده که نشستن بدون حساب و کتاب کودکان پای تلویزیون و کامپیوتر، منجبر به چاقی، اختلال در خواب و مشکلات رفتاری در آن ها می شود. والدینی که دوست دارند صاحب یک کودک باهوش و خلاق باشند نباید تحت هیچ شرایطی تلویزیون، کاپیوتر و تلفن همراه را بدون برنامه ریزی در اختیار کودک قرار دهند. تحقیقات جدید نشان می دهد بازی های خشن کامپیوتری و بازی ها و برنامه هایی که بدون نظارت والدین در اختیار فرزندان قرار می گیرد، می تواند ضربات حبران ناپذیری از لحاظ روحی و جسمی به کودکان وارد کند. مدت زمان مناسب برای استفاده ی تفریحی کودکان از تلویزیون و کامپیوتر نباید از ۲ ساعت در شبانه روز تجاوز کند. می توان این زمان را به گونه ای مفید تر هم صرف کرد یعنی کودک باهوش می تواند به جای ساعت ها وقت سپری کردن برای بازی یا تماشای برنامه ها، سطحی ابتدایی از برنامه نوسی کامپیوتر، ساخت مدل های سه بعدی یا تولید موسیقی های ساده ی دیجیتال را بیاموزد تا ذهن خود را بیشتر آماده کند.

حتما بخوانید: تفاوت های میان افراد باهوش و احمق


۷-در تمجید از داشته های کودک مانند هوش و ظاهر زیاده روی نکنید:


ممکن است کودک در سنین پایین توانایی های ذهنی بیشتری نسبت به افراد هم سن و سال خود داشته باشد؛ اما اگر والدین به تشویق بیش از حد او بپردازد و بر روی هوش کودک تمرکز کنند، در حقیقت جایگاه تلاش و پشتکار را انکار کرده و آن مهارت ها را از او می گیرند. باید به گونه ای مستقیم به کودک باهوش یادآور شد که فاکتور هوش بدون تلاش و پشتکار کارایی نداشته و در بلند مدت نمی تواند مفید واقع شود. کودکان باید بیاموزند که از هوش خود به عنوان ابزار کمکی برای مبارزه با مشکلات و ساده تر شدن حل آن ها یاری بگیرند.


۸-از فرزند خود غافل نشوید:


پدر و مادر های امروزی به عنوان اولین نسلی که به صورت ۲۴ ساعته با اینترنت متصل هستند، باید به شدت مراقب باشند تا در این اقیانوس غرق نشوند. تحقیقات زیادی نشان می دهد که ۳۵ درصد از کودکان اعتقاد دارند والدینشان به تلفن همراه خود علاقه بیشتری نسبت به فرزند خود دارند. فراموش نکنید خانواده، همسر و فرزندان بالاترین الویت را در زندگی ما دارند و تربیت کودک نباید فدای وقت گذاشتن بیش از حد ما برای سرویس های اجتماعی و سرگرم کننده ی اینترنتی شود.


۹-خانه را به مکانی امن و پر از محبت تبدیل کنید:


دعوای مدام والیدن و ایجاد اضطراب و تنش در خانه می تواند آینده ی یک کودک باهوش را با مخاطره ی بسیار جدی موجه کند. کودکانی که در خانواده های نا آرام و پر تنش زندگی می کنند به مراتب وضع روحی بدتری نسبت به کودکان طلاق تجربه می کنند. یک خانه ی آرام، سلامت روحی و جسمی کودکان را تضمین کرده و بستری مناسب برای رشد و پرورش استعداد های او فراهم می کند. کودکی که از پدر و مادر هوی خود بحث کردن منطقی و کسب نتیجه را بیاموزد می تواند در بزرگسالی آن را در زندگی خود به کار ببندد.

 

تربیت کودک باهوش


۱۰-بیش از حد سختگیر یا بی مبالات نباشید:


والدین به سه گروه بسیار سخت گیر، بی مبالات و متعادل تقسیم می شوند. برخی از والدین سیستم استبدادی را برای تربیت فرزند خود به کار برده و بدون هیچ تفکری تنها به کودک امر و نهی می کنند. از سوی دیگر برخی والدین کودک را به حال خود رها کرده و به او اجازه می دهند تا هرگونه که دوست داشت رفتار کند. اما گروه سوم پدر و مادر های دلسوز و مهربان هستند که به درخواست های فرزند خود کاملا دقت می کنند و از طرف دیگر به همان اندازه نظم و منطق را در تصمیم گیری های مشترک خود و فرزندان شرکت می دهند. وقتی که فرزندان در معرض تربیت والدین این گروه قرار بگیرند، به خوبی مهارت های تنظیم احساسات و درک اجتماعی را که برای موفقیت و پیشرفت مهم هستند، می آموزند.

 

 

۱۰ نکته ی علمی برای تربیت کودک باهوش و موفق
2 (40%) 1 vote
0
برچسب ها :