13 روش کاهش وزن در ماه رمضان

6 ماه پیش
لاغری در ماه رمضان

لاغری در ماه رمضان و 13 روش کاهش وزن در ماه رمضان :

در ماه مبارک رمضان شما عزیزان می توانید با رعایت برخی نکات ساده و پرهیز از پر خوری ، 4 تا 8 کیلوگرم وزنتان را کاهش دهید. در این قسمت سعی شده به طور کلی به برخی از این مسائل اشاره شود. همچنین در ادامه ی مطالب نیز به طور کامل و جمع بندی شده همه ی این 13 مورد را با هم بررسی می کنیم. 

روزه داران می توانند با داشتن برنامه ای مشخص و مناسب غذایی ، و همچنین پرهیز کردن از پرخوری هنگام سحر و افطار ، 4تا 8 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهند. شما عزیزان برای بهره گیری مطلوب از برکات این ماه عزیز و مناجات با پروردگار ، نیازمند رعایت کردن برنامه ریزی صحیح تغذیه ای می باشید تا بتوانید اعمال این ماه پر فیض را به بهترین نحو به انجام برسانید.

زیاد خوردن به بدن انسان آسیب های جدی وارد می کند. از نظر علمی هم، زیاده روی کردن در خوردن غذاها باعث افزایش چربی ها ، قند ،دیابت ، مشکلات و بیماری هایی نظیر فشار خون ، مشکلات قلبی عروقی ، آرتروز ، و حتی احتمال سرطان می شود.

 این ماه عزیز می تواند زمان مناسبی برای تمرین کم خوری و دوری از پرخوری ها باشد. همچنین با رعایت نمودن مقدار مصرف و تامین نمودن نیاز های غذایی تا حد امکان می توان از ضرر های کمبود غذایی مصون ماند.

بسیاری از افراد جامعه بعد از ماه مبارک رمضان دچار مشکل اضافه وزن می شوند. این موضوع در حالی است که یک فرد روزه دار می تواند با برنامه ریزی تغذیه ای مناسب ، معادل غذای روزانه ی مورد نیاز بدن خود را به جای آنکه در چند وعده ی صبحانه ، نهار ، عصرانه و شام دریافت کند ، تنها در دو وعده ی سحری و افطار دریافت کند. لذا به این صورت چربی سوزی به سادگی انجام می پذیرد.

شما می توانید علاوه بر خوردن و نوشیدن مواد غذایی و آشامیدنی سالم و همچنین آب فراوان در این ماه مبارک ، با انجام ورزش های آسان و سبک که انرژی زیادی از شما نگیرد مانند پیاده روی ، کار های معمولی منزل ، تنظیم ساعت خواب مناسب و … به وزن مورد نظر و دلخواه خود برسید.

با انجام دادن ورزش های سنگین و طاقت فرسا در ماه مبارک رمضان ، باعث بوجود آمدن احساس تشنگی ، خستگی ، ضعف ، سرگیجه و … می شوید. ورزشکاران نیز باید تنها تحت نظر پزشک تیم خود به این تمرینات آمادگی بپردازند.

یکی از بهترین و مناسب ترین ورزش ها در این ماه ، پیاده روی و کار با وزنه های سبک و همچنین انجام ورزش های کششی است.

با همه ی این توضیحات می خواهیم یک جمع بندی کامل از مطالب داشته باشیم و به شما عزیزان بگوییم به طور کلی با انجام چه کار هایی می توانید در این ماه مبارک به وزن ایده آل خود برسید. 

13 روش کاهش وزن در ماه مبارک رمضان عبارت اند از :

1- حذف کردن سحری از وعده های غذایی ممنوع:

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، به هیچ عنوان وعده ی سحری را از وعده های خود حذف نکنید. زیرا با این کار باعث می شوید در طول روز بدنتان پروتئین دریافت نکند و لذا عضلاتتان شروع به سوختن کنند و بدنتان از سوخت حاصل شده ، برای تامین سوخت مورد نیازش استفاده کند. این عمل باعث کاهش روند کاهش وزنتان می شود.

2-  خوردن مواد قندی به عنوان افطاری ممنوع:

شما باید برای کنترل وزنتان از خوردن قند های ساده مثل زولبیا بامیه و حلوا و سایر خوراکی های شیرین دیگر خودداری کنید. زیرا این قند ها تنها زمان کوتاهی قند خونتان را بالا نگه می دارند و پس از گذشت مدت کمی باعث ایجاد ضعف و بی حالی می شوند.

3- در این ماه ورزش را جدی بگیرید:

بسیاری از افراد تصور می کنند که در این ماه مبارک دیگر لازم نیست فعالیت بدنی و تحرک داشته باشند و بیشتر به خواب و استراحت نیاز دارند.  ولی این تصور اشتباهی است زیرا با این کار باعث می شوند به دلیل نداشتن تحرک و مصرف غذاهای نامفید و چرب دچار اضافه وزن شوند. 

4- ورزش کردن در زمان مناسب و جلوگیری از ضعف و بی حالی:

اگر می خواهید در هنگام صبح ورزش کنید ، بهتر است 3 ساعت پس از خوردن سحری  شروع کنید ، خصوصا اگر سحریتان جامد و پرحجم بوده است. بهتر است ورزش های سنگین و طاقت فرسا نیز انجام ندهید که باعث کاهش سطح قند خونتان نشود و دچار ضعف و بی حالی نشوید. چنانچه در ساعات نزدیک به افطار ورزش کردید و دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم شدید ، تمرینات خود را کاهش دهید و یا حتی آنرا قطع نمایید.

5- استفاده ی زیاد از غذاهای فیبر دار و سبزیجات تازه :

به دلیل اینکه سبزیجات فیبردار حجم زیاد و کالری کمی دارند ، استفاده از آن ها به هر اندازه مجاز بوده و باعث سیری طولانی مدت شما می گردند.  مواد پرفیبر آب زیادی را در خود نگه می دارند و همین امر سبب می شود دچار تشنگی نشوید.

6- نوجوانان کالری و پروتئین کافی را در وعده های سحر و افطار دریافت کنند:

نوجوانان می توانند برنامه غذایی مختص ایام روزه داری را به طوری انتخاب کنند که کالری و پروتئین دریافتی توصیه شده ی مورد نیاز بدنشان را در دو وعده ی سحر و افطار دریافت نمایند. نوجوانان باید این نکته ی مهم را در برنامه غذایی خود رعایت کنند که روزانه حتما از سبزیجات تازه ، مقدار کافی آب ، میوه ، آب میوه ، نوشیدنی های رقیق و کم رنگ مانند چای در فاصله زمانی افطار تاسحر استفاده نمایند.

7- خوردن غذاهای چرب و کم کالری ممنوع :

شما باید از خوردن غذاهای حجیم و سنگین ، کم کالری و همچنین بسیار آبکی در هنگام افطار خودداری نمایید و در هنگام سحر حتما برای صرف غذا برخیزید.

8- خوردن آب زیاد و تامین آب مورد نیاز بدن:

شما می توانید با نوشیدن مقدار زیاد آب و مایعات در شب ، آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و علاوه بر آن به سم زدایی بدن خود کمک کنید و همچنین باعث کاهش وزن خود شوید. متخصصین و کارشناسان به افراد روزه داری که دچار اضافه وزن هستند توصیه کرده اند از نوشیدن مایعاتی نظیر قهوه ، سودا ، چای پر رنگ و امثال این ها که باعث تشدید شدن احساس تشنگی می شوند خودداری نمایید.

9- خوردن غذاهای فست فودی و مدرن ممنوع:

نکته ی دیگری که باید رعایت کنید این است که از خوردن غذا های فست فود و مدرن که باعث احساس تشنگی زیاد در فرد و همچنین از دست رفتن آب بدن می شود خودداری نمایید.

10- پر خوری ممنوع :

شما باید در وعده های افطار و سحر ، تنها کالری مورد نیاز بدن را تامین نمایید و از پر خوری اجتناب نمایید.

11- رژیم قبلی خود را بلافاصله پس از ماه رمضان از سر نگیرید:

کارشناسان توصیه کرده اند که فرد بلافاصله پس از اتمام ماه مبارک رمضان رژیم های روزانه و عادی خود را آغاز نکنند زیرا به سرعت دچار افزایش وزن می گردند.

12- وزن خود را بعد از ماه رمضان ثابت نگه دارید:

بهترین کاری که می توان در این زمینه انجام داد این است که پس از اتمام ماه مبارک رمضان ، به صورت آهسته مصرف مواد غذایی را افزایش دهید تا به حالت عادی خود دست یابید. در عین حال اگر از وزن مورد نظر خود راضی بودید نیز می توانید با مصرف مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات تازه ، تحرک بدنی مناسب و ورزش به ماندگار شدن و ثبات وزن خود کمک کنید.

13- خوردن تنقلات ممنوع:

سعی کنید در فاصله ی افطار تا سحر از خوردن تنقلات پرهیز نمایید تا معده خالی بماند و آماده ی غذای سحر باشد. 

13 روش کاهش وزن در ماه رمضان
4.8 (95%) 4 votes
0
برچسب ها :