7 دروغ رایج در مورد چربی سوزی

4 ماه پیش
چربی سوزی

دروغ هایی در مورد چربی سوزی بدن

به نظر شما اگر بخواهیم در مورد دروغ هایی در زمینه ی چربی سوزی ، لیستی تهیه کنیم ، کاندیدای این دروغ ها چه چیز هایی هستند؟

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که تا بحال نکات و مطالب اشتباه بسیاری درباره ی چربی سوزی و همچنین کاهش وزن شنیده باشید.

و یا حتی مدتی انتظار داشته اید با تکیه بر این نکات بیهوده و مهمل ، به سادگی لاغر شوید ولی هرگز با تکیه بر آن ها به هدفتان نرسیده اید و از لاغر شدن دلسرد شده اید. پس از آن هم هرکجا صحبت از لاغر شدن می شود، می گویید ما ارثی چاق هستیم و دیگر لاغر نمی شویم ! و یا این همه مدت تلاش کردیم و لاغر هم نشدیم !

در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این نکات بیهوده و مهمل بیشتر بدانیم.

و اما حقیقت چیست ؟

حقیقت لاغر نشدن ما چیز دیگری است. مشکل آن جاست که ما راه و روشی اشتباه را در پیش می گیریم و با روش درست آشنایی نداریم و حتی اگر آشنایی هم داریم ، باز سعی می کنیم همان دروغ ها را باور کرده و در پیش بگیریم چرا که روش های ساده تری برای لاغری می باشند. 

مثلا یکی از این دروغ ها این است که می گویند اگر فلان ماده غذایی خاص را هر روز مصرف کنید ، باعث می شود لاغر شوید! در صورتی که شب ها شام نخورید لاغر می شوید! اگر صبحانه نخورید لاغر می شوید! و …

که همه ی این ها دروغی در زمینه ی چربی سوزی بیشتر نیستند.

در این میان راه حل درست چه می باشد ؟

مطالب زیادی در مورد راه های کاهش وزن سریع وجود دارد که می توانید با استفاده از این مطالب علمی و ثابت شده به وزن دلخواه خود برسید و با راه های کاهش وزن اصولی و صحیح آشنا شوید.

چیزی که باعث لاغری شما می شود ، رژیم های عجیب غریب و سخت نیستند. همچنین خوردن مواد غذایی چربی سوز به تنهایی هم نیست. زیرا این چربی سوز ها نیز در کنار رژیم صحیح و ورزش به ما کمک خواهند کرد. در ادامه ی مطالب با بعضی از این دروغ ها آشنا می شویم که با شناخت آن ها وقت خود را تلف نکرده و باعث آسیب رسیدن به سلامتی تان نشوید.

دروغ های چربی سوزی کدام اند ؟

مهم ترین این دروغ ها و شایعات ، که در صدر لیست نیز قرار دارند ، 7مورد می باشند که هر یک از آن ها را در این قسمت توضیح خواهیم داد :

چربی سوزی

دروغ 1:

صبحانه نخورید تا میزان کالری دریافتی بدنتان کم تر باشد

یک باور و دروغ بزرگ که لطمه ی زیادی به بدن انسان ها وارد می کند ، همین است. نخوردن صبحانه باعث خراب شدن همه ی تلاش های شما برای لاغری می شود. افرادی که صبحانه مصرف می کنند ، با کاهش وزن بیشتری همراه هستند. خوب است بدانید نخوردن صبحانه حتی باعث افزایش وزن هم می شود. زیرا با نخوردن صبحانه ، متابولیسم پایه ی شما کاهش می یابد و همین امر سبب افزایش وزن افراد می شود.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که صبحانه باید سالم و مقوی و همچنین کامل باشد و از مواد غذایی مانند : غلات کامل ، مواد پروتئینی ، سبزیجات ، مغز ها و… تشکیل شود. در مقدار مصرف این مواد غذایی هم دقت کنید و به میزانی که متخصص تغذیه تشخیص داده است ، استفاده نمایید. زیرا زیاده روی در مصرف صبحانه نیز منجر به چاقی و ایجاد مشکلات متعدد می شود.

دروغ 2:

بعد از ساعت 6 عصر ، دیگر چیزی نخورید

چنین توصیه ای اصلا صحیح نمی باشد. برای آنکه موتور متابولیسم بدنتان روشن بماند ، شما پس از ساعت 6 عصر نیز به دریافت مواد غذایی و کالری نیاز دارید. حذف شام در روند کاهش وزن شما اختلال ایجاد می کند و اشتباه بزرگی است. 

بهتر است این گونه بگوییم که در وعده های پایانی روز از مواد غذایی های پر کالری و بد استفاده نکنیم. برای مثال مواد غذایی هایی مانند کیک ، نوشابه ، بستنی ، پفک ، چیپس و… .

برای وعده غذایی شام ، از مواد غذایی های سالم و سبک مثل فیبر و سبزیجات استفاده کنید.

حتما بخوانید: حجامت و فواید آن

دروغ 3 :

مواد غذایی که فاقد چربی هستند را هرچقدر دوست دارید بخورید 

فرض کنید خوراکی خاصی را تهیه می کنید و روی آن نوشته شده است " فاقد چربی " و حتی فرض کنیم واقعا هم بدون چربی باشد. ولی آیا در این ماده غذایی از کربوهیدرات هایی مثل شکر هم استفاده نشده است ؟ مسلما اینگونه نیست که چون چربی ندارد از افزودنی های مضر و نامناسب دیگری استفاده نکرده باشند. لذا در مصرف این محصولات هم نباید زیاده روی کنید و لازم است اعتدال را حفظ نمایید. هرچند استفاده ی این مواد غذایی، نسبت به نوع پرچربشان خیلی بهتر هستند.

دروغ 4 :

برای لاغر شدن حتما به مکملی چربی سوز نیاز خواهید داشت

هیچ دارو و قرصی نمی تواند برای شما معجزه کند. تنها مکمل ها و داروهایی که زیر نظر فردی متخصص تغذیه به شما تجویز شود ، می تواند به روند لاغریتان کمک کرده و سرعت آن را افزایش دهند. ولی پایه و اساسی برای کاهش وزن محسوب نمی شوند و تنها در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب پاسخگو می باشند. اینکه فکر کنید تنها با استفاده از این دارو ها می توانید تمامی مشکلات چاقی خود را حل کنید ، تصوری دروغین و اشتباه است و اصلا معقول نیست.

اصول و پایه ی اساسی به منظور کاهش وزن ، داشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت فیزیکی کافی است. مکمل و چربی سوز هم تنها در صورت تجویز متخصص می تواند به شما کمک کند.

دروغ 5 :

میوه باعث چاقی شما می شود

بهتر است بگوییم در مصرف میوه هم نباید زیاده روی کرد. افراط و تفریط ، هر دو باعث ایجاد دردسر می شوند. میوه دارای قندی به نام فروکتوز می باشد و دریافت مقدار زیاد آن ، می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن شود. ولی این به آن معنا نمی باشد که میوه ها باعث چاقی می شوند.

استفاده از میوه ها در رژیم غذایی های سالم ، بسیار ضروری و واجب است و حذف آن به هیچ عنوان صحیح نیست. بهتر است بگوییم باید به اندازه مصرف شوند. معمولا برای هر فرد ، 2 تا 3 واحد میوه در نظر گرفته می شود. بهتر است برای جلوگیری از چاق شدن ، همه ی انرژی مصرفی روزانه را محاسبه کنید و سپس رژیم غذایی و کالری دریافتی را بر حسب آن تنظیم نمایید.

چربی سوزی

دروغ 6 :

مصرف کربوهیدرات ها باعث چاقی شما می شود

کربوهیدرات ها در انواع مختلفی وجود دارند و همه ی انواع آنان بد نیستند. این که کربوهیدرات ها عامل اصلی چاقی هستند ، صحیح است. ولی باید دو پارامتر مهم را نیز در مورد آن در نظر داشت : 

1- میزان کربوهیدرات مصرفی

2- نوع کربوهیدرات مصرفی

حتما بخوانید: ماسک خانگی جوان سازی پوست

کربوهیدراتی که دارای گلیسمی ایندکس (به معنای شاخص قند خون ) بالا هستند ، مانند شکر ، مضر و کربوهیدرات ها با گلیسمی ایندکس پایین، مثل کربوهیدرات سبزیجات ، مناسب هستند. همانطور که گفته شد ، میزان این کربوهیدرات ها هم باید کنترل شود. در ضمن در صورتی که ورزش می کنید ، مصرف این کربوهیدرات ها برای شما ضروری است. 

دروغ 7 :

برای دست یابی به وزن دلخواه و کاهش وزن ، تنها کاهش کالری و محاسبه مهم است

همین دروغ سبب شده مشکلات بسیاری بوجود آید. زیرا باعث شده مثلا شخصی بستنی را به جای شام مصرف کند! درست است که بحث اصلی برای کاهش وزن ، کاهش کالری دریافتی است. ولی کیفیت این کالری نیز ، مهم است. یعنی برای سلامتی بدن مهم است این میزان کالری را از چه مواد غذایی دریافت می نماید.

7 دروغ رایج در مورد چربی سوزی
4.7 (93.33%) 3 votes
0
برچسب ها :