8 روش تقویت حافظه و یادگیری سریع

6 ماه پیش
تقویت حافظه

8 روش تقویت حافظه و یادگیری سریع :

امروزه بسیاری از افراد برای رسیدن به اندام ایده آل خود بسیار تلاش می کنند بطوریکه با ثبت نام کردن در باشگاه های ورزشی دنبال ساخت عضله و تناسب اندامشان هستند. افراد دیگری هم که زمان کافی برای باشگاه رفتن ندارند ، حداقل هفته ای چندبار به پیاده روی می روند تا استقامت بدنیشان بالا رود.

در مقابل افرادی نیز هستند که نه به باشگاه می روند و نه به پیاده روی. این افراد بسیار در حسرت زمان اضافه ای هستند که بتوانند هیکلشان را روی فرم آورند. 

حال باید ببینیم همین افرادی که این همه به فکر دستیابی اندام ایده آل هستند ، به سلامت مغز و همچنین تقویت کردن حافظه شان هم اهمیت می دهند ؟ آیا میدانید با بهبود یافتن قدرت حافظه ، یادگیری هایتان نیز با سرعت بیشتری همراه می شود ؟ همچنین می توانید در سنین پیری از  مبتلا شدن به بیماری آلزایمر در امان باشید. 

در ادامه ی این مقاله می خواهیم با 8 روش مختلف و آسان تقویت حافظه و یادگیری آشنا شویم. 

چگونه می توانیم حافظه ی قوی تری داشته باشیم ؟

1- از حافظه تان کار بکشید :

یکی از رقصنده ها و طراح معروف رقص به نام توآیلا ثارپ که اصالتا اهل آمریکا است توانسته در زمینه ی تقویت حافظه به نتایج جالبی برسد. او گفته، هروقت به تماشای رقص ها و اجراهایی که خودش طراحی کرده مینشیند ، تلاش می کند تا 12 الی 14 مورد از اصلاحاتی که مد نظرش است روی اجرا پیاده کند را ، حفظ کند تا بعدا با گروه در میان بگذارد. اگر تصور می کنید که حفظ کردن این تعداد اصلاحات کار آسانی است ، در اشتباه هستید. زیرا ثابت شده که اکثر افراد می توانند نهایتا 3 مورد از اصلاحات را به یاد آورند. منظور ثارپ از این روش این است که به مردم بگوید یاد بگیرید نکته های مهم را یادداشت نکنید ، برعکس آن ها را به ذهنتان بسپارید و سعی نمایید این نکات را از حفظ با دیگران به اشتراک بگذارید.

پژوهش هایی نیز در این زمینه انجام شده اند که همگی صحت این روش را تایید می کنند. فعالیت های ذهنی که باعث تحریک عملکرد های مغز در زمینه های دریافت و یادآوری و تحرک می شوند ، باعث بهبود یافتن بهره وری مغز می گردند.

الان لابد با خودتان می گویید ما که طراح رقص نیستیم پس این تمرین به چه دردی می خورد ؟ شاید شما در موقعیتی قرار بگیرید که بخواهید در مورد آن اظهار نظر کنید. یا حتی بخواهید با دوستتان در مورد آثار جالبی که در بازدید از نمایشگاه با آن برخورد کردید ، گپ بزنید. موقعیت هایی این چنینی فرصت های خوبی هستند که باعث می شوند ماهیچه های مغزتان ورزش کند.

یکی از ساده ترین راهکار هایی که در یادآوری موثر است ، " تکرار " است. 

مثلا فرض کنید تازگی با فردی به نام محسن آشنا شده اید. هنگامی که فرد خود را معرفی می کند ، بهتر است شما به جای آنکه بگویید " از آشنایی با شما خوشحالم " بگویید " محسن ، از آشنایی با شما خوشحالم " . با همین کار باعث می شوید اسم فرد راحت تر به ذهنتان سپرده شود.

2- یک کار جدید را مدام تکرار کنید:

زمانی که خود را به یک کار جدید و انجام دادن مداوم آن عادت می دهید باعث می شوید مسیر های عصبی در مغزتان شکل بگیرند و باعث شوند در انجام دادن این کار های جدید کارآمد تر باشید و سرعت بیشتری داشته باشید. 

برای مثال کودکان هم در ابتدا نمی توانند مانند بزرگ تر ها از قاشق و چنگال استفاده کنند. کافی است کودکتان را در موقع غذا خوردن به حال خود رها کنید تا ببینید چگونه همه جا را کثیف می کند. او تنها می تواند قاشق چنگال را به دست بگیرد ولی طرز صحیح استفاده از آنرا با گذشت زمان و با تمرین های بیشتر یاد میگیرد. با تکرار همیشگی و مداوم این عمل ، مسیر های عصبی جدیدی در مغز کودکتان شکل می گیرد و باعث می شود کودک یاد بگیرد شبیه بزرگترها از قاشق چنگالش استفاده کند. 

بزرگتر ها نیز می توانند با به تعویق نینداختن کار ها به این توانایی دست پیدا کنند. البته شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که به تعویق انداختن کارها در رفتارتان ریشه کرده است و نتوانید آنرا ترک کنید. ولی برای آنکه بتوانید شروع کنید بهتر است کاری را انتخاب کنید که معمولا طرف آن نمیروید. حال شروع کنید و قسمت کوچکی از این کار را انجام دهید. مثلا اگر عادت به تمیز کردن کتابخانه تان ندارید و اغلب این کار را به فرصت های دیگر موکول میکنید ، می توانید با تمیز کردن و مرتب نمودن تنها یک کتاب شروع کنید. یعنی از میان همه ی کتاب های درون کتابخانه تان یک کتاب را بردارید آنرا تمیز کنید و سرجای خود بگذارید.

3- یک مهارت جدید بیاموزید:

مسلما هرچه بیشتر از مغز خود کار بکشید ، عملکردتان بالاتر می رود. برای مثال یادگیری یک ساز جدید باعث می شود هنگام تبدیل اطلاعات نُت موسیقی به نواختن ساز مهارت بیشتری کسب نمایید. و یا حتی یاد گرفتن یک زبان جدید هم به همین منوال است.

4- برنامه های آموزشی مختص پرورش مغز را دنبال کنید:

هنگامی که در منزل خود بر روی کاناپه لم داده اید نیز می توانید از اینترنت بهره ببرید و عملکرد مغز خود را بهبود دهید. مطالعات نشان داده برنامه های آموزشی پرورش مغز باعث تقویت حافظه می شوند و به شما کمک می کنند بتوانید سریع تر فکر کنید. شما می توانید به سایت www.brainhq.com مراجعه کنید و با انجام بازی های آن بر روی عملکرد مغزتان تاثیرات مثبت بگذارید.

5- ورزش کنید

ورزش علاوه بر موثر بودن بر سلامت جسمی ، باعث تقویت حافظه هم می شود. تنها 20 دقیقه ورزش موجب پردازش و بهبود عملکرد حافظه می گردد. فعالیت بدنی و ورزش به یادگیری سریع و همچنین افزایش سطح هوشیاری کمک می کند.

6- با دوستان و خانواده خود معاشرت کنید:

در صورتی که میخواهید از توانایی شناخت خوبی برخوردار گردید ، سعی کنید در زندگی خود روابط خوبی ایجاد کنید. هم نشینی و هم صحبتی با افرادی که دوستشان دارید ، باعث می شود خلقتان باز شود و بتوانید واضح تر فکر کنید.

7- جدول حل کردن را کافی ندانید: 

زمانی که صحبت از تقویت حافظه می شود ، بسیاری از افراد جدول حل کردن را پیشنهاد می دهند. مطالعات نشان داده حل کردن جدول به تنهایی برای تقویت حافظه کافی نیست. حل کردن جدول سرگرم کننده است ، و اگر تنها برای سرگرمی به آن روی آورده اید این فعالیت را ادامه دهید ولی اگر قصدتان از انجام دادن آن تقویت حافظه است ، بهتر است به فعالیت دیگری نیز مشغول باشید که بیشتر در این زمینه کارآمد باشد.

8- تغذیه ی سالم و مقوی داشته باشید :

مواد غذایی مانند میوه ، ماهی ، سبزیجات تازه ، گردو ، و … به عملکرد بهتر مغز کمک زیادی می کنند. خوب است بدانید شکلات تلخ نیز بسیار موثر است. زمانی که شما شکلات تلخ مصرف می کنید مغزتان دوپامین تولید می کند و همین باعث می شود یادگیری شما بالاتر برود و بتوانید سریع تر یاد بگیرید. پس هرگاه در حال انجام فعالیت های ذهنی سخت بودید، تکه ای کوچک شکلات تلخ مغزتان را سرحال می آورد.

8 روش تقویت حافظه و یادگیری سریع
5 (100%) 2 votes
0
برچسب ها :